Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ

Data: 17.03.2022
Clasa: a IV-a C
Prof.înv. primar: Gina-Ioana Butiuc

Aria curriculară: Matematică și Științe ale naturii


Disciplina: Matematică
Unitatea tematică: Elemente intuitive de geometrie
Titlul lecției: Poligoane
Tipul lecției: Lecție de transmitere a cunoștințelor
Durata: 45 minute
Competențe specifice:
Matematică
3.2. Explorarea caracteristicilor, relaţiilor şi a proprietăţilor figurilor şi corpurilor geometrice identificate în diferite contexte;
2.5. Efectuarea de operații cu numere în concentrul 0 - 1 000 000;
5.1. Utilizarea terminologiei specifice şi a unor simboluri matematice în rezolvarea şi/sau compunerea de probleme cu raţionamente diversecifre şi de
împărţiri la numere de o cifră sau două cifre
Educație civică
1.2 identificarea unor trăsături morale definitorii ale persoanei;
Limba română
1.2. Deducerea sensului unui cuvânt prin raportare la mesajul audiat în contexte de comunicare previzibile
Obiective operaţionale:
O1 – să formuleze răspunsuri corecte și complete la întrebări
O2 – sǎ stabilească valoarea de adevăr a unor propoziții date ;
O3 - să identifice elementele constitutive ale formelor geometrice plane;
O4 - sǎ aplice cunoștințele elementare de geometrie în rezolvarea de exerciții și probleme;
O5 - sǎ calculeze perimetrul unor figuri geometrice;
O6 - sǎ folosească terminologia matematică specifică.

Elemente de strategie didactică:


 Resurse procedurale: conversația euristică, explicația, exercițiul, jocul didactic, diagrama Venn, metoda cubului, Știu / Vreau să știu / Am
învățat.
 Resurse materiale: manualul, fișe de lucru, pancarte A / F, laptop, videoproiector, planșe cu figurile geometrice, bețe de chibrituri
 Forme de organizare: frontală, individuală, pe grupe.

Bibliografie:
 Ministerul Educației Naționale, „Programa școlară la Matematică pentru clasele a III-a și a IV-a”, 2014
 Liliana Dumitrescu, Nicoleta Ciobanu, Vasile Molan, „Matematică, manual pentru clasa a IV-a”, Ed. CD Press, București, 2021
 Adrian Zanoschi, Gheorghe Ilie și colaboratorii, „Probleme de matematică pentru performanță, clasele 3-4”, Ed. Paralela45, Pite ști,
2016
Desfășurarea activității

Conţinutul informaţional şi demersul didactic Elemente de strategie didactică


Secvenţele Ob.
instruirii op. Metode şi Material Forme de
Activitatea învăţătorului
procedee didactic organizare

1. Se vor asigura condiţiile optime pentru buna desfăşurare a lecţiei: Explicația Manuale
Moment aerisirea sălii de clasă, pregătirea materialului didactic şi stabilirea Conversația Frontal
organizatoric liniştii. Caiete
1min
În timp ce verific tema cantitativ și calitativ, elevii vor rezolva o fișă de Conversația Fișa de lucru Individual
lucru (Anexa 1) în care vor trebui să deseneze câteva elemente de Explicația
2.Verificarea geometrie. Exercițiul
cunoștințelor
asimilate Verificare frontală a noțiunilor referitoare la linii și unghiuri. Frontal
anterior  Ce tipuri de linii cunoașteți? Exemple.
9min  Ce sunt dreptele paralele? Dar cele perpendiculare? Exemple.
 Ce tipuri de unghiuri cunoașteți? Exemple.

Joc: Adaugă laturile care lipsesc pentru a obține figurile indicate Conversația Planșă
3. Captarea
Exercițiul Frontal
atenției
3min

4.Anunțarea Astăzi la ora de matematică ne vom reaminti noțiunile despre Explicaţia Caiete Frontal
temei și a poligoanele învățate și le vom completa cu noțiuni noi, vom desena Conversația
obiectivelor poligoane la tablă și în caiete, vom identifica proprietăţile poligoanelor
operaționale și vom rezolva probleme care implică determinarea perimetrului unui
2min poligon prin calcul;
Scriu titlul la tablă „Poligoane”, iar elevii în caiete.

Adresez elevilor câteva întrebări la care voi primi răspunsuri orale: Exercițiul Manuale Individual
 Ce este un poligon? Conversația
O1  Care sunt poligoanele pe care le cunoașteți? - se desenează la euristică Frontal
tablă și în caiete
 Ce este perimetrul?

Inițiez un joc didactic: ”Construim figuri geometrice din bețe de


chibrituri”: Jocul didactic
Cu ajutorul bețelor de chibrituri construim figuri geometrice învățate: Frontal
O2 triunghi, triunghi dreptunghic, dreptunghi, pătrat. Explicația
 Ce parte de vorbire este cuvântul „figuri”? Bețe de Individual
O3  Acest cuvânt are mai multe înțelesuri? Conversația chibrituri
 Formulați câteva propoziții în care cuvântul „figuri” să aibă Exercițiul
înțelesuri diferite.
5. Dirijarea
învățării
20 min
Se desenează pe tablă și în caiete poligoanele realizate din chibrituri și Conversația
se denumesc.
O4 Din dreptunghi se face trecerea la paralelogram iar din pătrat la romb – Explicația
O5 se evidențiază caracteristicle fiecăruia. Frontal
O6 Problematiza
Extragem definiția perimetrului. Calculăm perimetrul dreptunghiului și rea
al pătratului pe baza formulei. Individual

.Obținerea O3 Elevii vor fi împărțiți în echipe. Vor rezolva in echipă Fișa de lucru de Conversația Fișa de lucru Pe echipe
performanței O4 la Anexa 2, aplicând cunoștințele referitoare la poligoane și la calculul Explicația
7 min O5 perimetrului. Exercițiul

7.Încheierea Fac aprecieri verbale privind implicarea elevilor în lecție, evidențiindu-i Conversaţia Caiete Frontal
activității pe cei care s-au remarcat. Explicația
3 min Le comunic elevilor tema pentru acasă.
Anexa 1

Nume și prenume __________________________________ 17.03.2022

Fișă de lucru

Desenează:
1) O linie curbă deschisă

2) O linie frântă închisă

3) Două linii paralele

4) Două linii perpendiculare

5) Un triunghi

S-ar putea să vă placă și