Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
PROIECT DE LECŢIE
A. DATE GENERALE
Disciplina: Matematica
Clasa: a IX-a
Unitatea de învățare: Functii
Titlul lecţiei: Functii numerice
Scopul lecţiei: insusirea cunostintelor privind functiile
Tipul lecţiei: lectie de transmitere de noi cunostinte
Locul de desfăşurare: sala de clasa
Durata: 50 minute
1.Conţinutul activităţii de instruire
3. Diagrama obiective-conţinut
Cod obiectiv C1 C2
O1 x
O2 x
4. Metode de învăţământ:
Metoda expositiva (prezentarea clara si sistematica a informatiilor);
Metoda demonstativa (utilizarea exemplelor si demonstratiilor);
Metoda cooperativa (promovarea colaborarii intre elevi in cadrul grupurilor pentru rezolvarea de probleme).
5. Mijloace de învăţământ
Cod Denumirea resursei materiale
FL Fisa de lucru
T Tabla
6. Bibliografie
https://lectii-virtuale.ro/teorie/functii-numerice
http://manualul.info/TH/Algebra_IX_1996.pdf
https://dokumen.tips/documents/matematica-manual-clasa-a-ix-a-burtea.html
Material de inclus în portofoliul de practică pedagogică
B.DESFĂŞURAREA LECŢIEI
Evenimentele Activitatea profesorului Activitatea Strategia didactică Evaluare Timp
instruirii* elevului (min.)
Conţinut
Obiective
operaţionale
Metode de Mijloace de Forme de organizare a activităţii
învăţământ învăţământ
Moment organizatoric
Organizarea Creează condiții psihologice necesare Preiau sarcinile propuse de profesor. Conversatia - Frontala - 2
clasei pentru începerii lecției
lectie
Verificarea cunostintelor anterioare
Revizuirea Verifică, prin sondaj, tema pentru acasă. Prezintă tema pentru acasă Conversatia - Individuala Orala 8
informatiilor Apreciază elevii care au rezolvat tema
cunoscute de corect.
elevi
Transmiterea noilor cunoștinte
Introducerea subiectului funcțiilor Pregătirea pentru a explora concepte noi Conversatia - - 30
Captarea numerice și a importanței acestora. în legătură cu funcțiile numerice. Frontala
atentiei
C1, O1
Prezentarea caracteristicilor functiilor învățământ, explorarea individuală și
(definitie, domeniu, codomeniu, ecuatie) rezolvarea de exerciții.
Dirijarea elevilor in ilustrarea grafica a
functiilor prezente in foaia de lucru.
Retin caracteristicile prezentate de
profesor
Explicarea intersectiei unui grafic cu Noteaza si rezolva pe caiet exercitiile;
axele reperului cartezian Adreseaza intrebari acolo unde exista
C2, O2 Prezentarea rezolvarii grafice a neclaritati;
...
ecuatiilor de forma f(x) = g(x) Ies la tabla in mod voluntar si traseaza T
Numeste aleatoriu elevi pentru a grafice pentru exercitiile ce solicita
parcurge foaia de lucru, explicand pe acest lucru
tabla modul de rezolvare.