Sunteți pe pagina 1din 10

ŞCOALA CU CLASELE I-VIII “NICOLAE IORGA”

PROIECT DIDACTIC

DATA: 6. X. 2010
CLASA: a VII - a
PROPUNĂTOR: Verdeş Andreea - Daniela
OBIECTUL : Matematica (algebră)
SUBIECTUL: Operaţii cu numere raţionale. Aplicaţii
TIPUL: recapitulare şi sistematizare
POZIŢIA LECŢIEI ÎN MODUL: Unitatea de învăţare: Mulţimea numerelor raţionale; operaţii cu numere
raţionale

a) Competente specifice (din programa):

- Identificarea caracteristicilor numerelor raţionale şi a formelor de scriere a acestora în contexte variate.


- Utilizarea proprietăţilor operaţiilor în efectuarea calculelor cu numere raţionale.
- Caracterizarea mulţimilor de numere şi a relaţiilor dintre acestea utilizând limbajul logicii matematice şi
teoria mulţimilor.
- Determinarea regulilor eficiente de calcul în efectuarea operaţiilor cu numere raţionale

b) Obiective operaţionale:
- să efectueze calcule cu numere raţionale pozitive.
- sa cunoască ordinea efectuării operaţiilor si a parantezelor.
- să calculeze cât mai rapid exerciţii cu adunarea şi scăderea numerelor raţionale.
- să aplice pe exercitii regulile de calcul cu puteri.
-să-şi dezvolte interesul pentru studiul matematicii.

FORME DE ORGANIZARE
a) a conţinuturilor: integratoare
b) a activităţii: frontală, individuală, în grupuri mici

TIPURI DE INTERACŢIUNI : profesor-elev, elev- profesor; elev-elev;


TIPURI, FORME,
STRATEGII
ŞI INSTRUMENTE
DE EVALUARE :formativă,
Activitate in grupe.
RESURSE:
a) pedagogice (metode şi procedee): conversaţia,expunerea, explicaţia, exerciţiul, exemplificarea,
activitatea pe grupe,problematizarea.
materiale : fişe de lucru pe grupe.

specifice disciplinei : -manual cls. a VII-a, Ed. Teora, autori- Dana Radu, Eugen
Radu.
c) bibliografice:
metodice: - „Didactica matematicii”, Ed. Universităţii „Lucian Blaga”,
autori: Liviu Ardelean, Nicolae Secelean.

Module de formare din cadrul proiectului Dezvoltarea profesionala a cadrelor didactice


prin activitati de mentorat.
Predarea-învăţarea interactivă centrată pe elev;
Evaluarea continuă la clasă;
Cunoaşterea elevului;
Folosirea TIC în procesul de predare-învăţare
Recuperarea rămânerii în urmă la limba română;
Recuperarea rămânerii în urmă la matematică;
Valori comportamentale şi reducerea violenţei în şcoală;
Management instituţional/de proiect

d) temporale: 50 minute
TINTA DE PROGRES PROFESIONAL: Initierea unor activitati educative pentru dezvoltarea deprinderilor elevilor de a invata cum sa invete.

DESFĂŞURAREA LECŢIEI

ETAPELE LECŢIEI OB. RESURSE PROCEDURALE EVALUARE


de conţinut de forme de metode şi mijloace (metode,
timp organizare procedee didactice instrumente,
indicatori)
1. Captarea atenţiei ☺ Prezentarea unui filmuleţ haios 3 Videoproiector
Activitate frontală
despre cum te poate ajuta matematica să min
intri într-un club .
2. Anunţarea O1 ☺- În cadrul orei de astăzi vom recapitula
obiectivelor O2 „OPERAŢII CU NUMERE RAŢIONALE” . Activitate Conversaţia şi Tabla
O3 - Li se comunică elevilor obiectivele 2min frontală explicaţia Creta
O4 urmărite într-o manieră accesibilă tuturor.
O5

3. Dirijarea invatarii ☺ Se pun elevilor câteva întrebări legate


a)Prezentarea de mulţimea numerelor raţionale. Activitate
conţinutului ce O4 Cu ce se notează mulţimea numerelor frontală
urmează a fi predat, O5 raţionale? Apreciere
recapitulat, sistematizat Care sunt proprietăţile la adunare? Dar la 4 Conversaţia Tabla verbală
şi evaluat înmulţire? min Activitate Creta
Enumeraţi regulile de calcul cu puteri. individuală
b) organizarea O1 ☺ Se impart cei 17 elevi in grupe de cate
pentru activitatea de O2 4 elevi, o grupa fiind de 5 elevi. Fiecare
grup- O3 grupa va primi cate o fisa de lucru.
O4 In continuare fiecarei grupe i se va cere
sa rezolve problemele de pe fisa pe care o Conversatia, Fise de lucru
vor primi. Fiecare grupa isi va alege un exercitiul, Observarea
Activitate în grup exemplificarea, sistematica a
lider care va expune problemele rezolvate
la tabla. Elevii pot cere pe parcursul 17 problematizarea elevilor
activitatii, informatii, lamuriri min
suplimentare, asupra enntului cerintei,
realizarii desenului, demonstratieie. Se
anunta timpii de rezolvare a sarcinilor.
4) Feedback prin O1 ☺ Dupa expirarea timpului de lucru, Capacitatea de
raportarea la O2
fiecare echipa va avea posibilitatea sa a participa la
obiectivele propuse O3 expuna raspunsurile. Un reprezentant al Grupe discutii, de a
iniţial, cu solicitarea O4 grupei ales de elevi, va prezenta diferentiate Expunerea formula
elevilor raspunsurile, argumentand. 15 Explicatia enunturi Evaluare
Membrii celorlalte echipe pot pune min Exemplificarea corecte si de a sumativa
intrebari, pot cere lamuriri sau completari. aplica Interevaluare
Daca e nevoie profesorul cunostintele de in cadrul
poate interveni. matematica in grupului
rezolvarea
problemelor
matematica in
rezolvarea
problemelor
5)Obtinerea O5 Profesorul va face aprecieri asupra
performantelor modului de lucru al echipelor, 3 Activitate Conversatia si Evaluare pe
corectitudinii in exprimare si rezolvare. min frontala explicatia grup
Grupa castigatoare va fi recompensata cu
puncte suplimentare la ascultare.
6)Asigurarea O5 ☺ Elevii isi exprima parerea in legatura 4 Activitate
retenţiei şi transferul cu activitatea sustinuta. min frontala Conversatia
de cunoştinţe Li se va da tema , exercitiile 16, 21, 23,
24, 30, pag. 28-29.
7) Încheierea lecţiei ☺ Completati urmatoarele enunturi: 2
Mi-a placut sa .............. . min
Mi s-a parut plicticos sa .......... . Activitate
Cel mai usor a fost sa .............. . individuala Fise
Cel mai dificil a fost sa ........... .
Imi propun sa .......................... .
Recomand profesorului meu ... .
FISA 1

Calculati:
1 1 1 1 1
1)   3; 2) 24     ;
6 6  2 6 8

 1  3 1  2  17 21  34
3)  3         2  ; 4)  :  : ;
 2  7 3  5  3 4  7

3
 7   7  2   7  8
5)       :   ;
 3   3    3 

 9  2010 1  2008 


  2009     1 ;
2009
6)   0,75  : 3   
 4  2009 2009  

7) .
FISA 2

Calculati:

1 1 1 1 1
1)   4; 2) 25     ;
7 7 3 7 9

 1  4 1  3  18 22  36
3)  4         3  ; 4)  : : ;
 3   8 4   6  6 6  8

3
 8   8  2   8  8.
5)       :  
 4   4    4 

 3  1  3
6)   4,5  : 3       10
 10  22  5 

3 5
S 7) Suma a două numere este 24
8
. Aflaţi numerele ştiind că unul dintre ele este mai mare decât celălalt cu 3
6
.
FISA 3

Calculati:
1 1 1 1 1
1)   6; 2) 28     ;
8 8 4 8 6

 1 5 1  5  21 24  42
3)  6         4  ; 4)  : : ;
 5 9 5  7  9 8  10

3
 9   9  2   9  8.
5)       :  
 10   10    10 

2  5 1  1 1  1 
6) 1     :    : 9  0,25;
7  3 48  36 24  2 
2009
 2009  3 
2008


7)  0,3 :    0,7    3,5  0,5  3 : ( 1) 2009 .
  10  

FISA 4

Calculati:

1 1 1 1 1 
1)  12; 2) 32     ;
9 9  5 10 32 

 1   10 11   3  125 625  44
3)  7        17  ; 4)  : : ;
 11   12 22   8  5 25  120

3
 19   19  2   19  8.
5)      : 
 110   110    110 

 1   1   5 
6)   2  :   2,5   3     :    : 0,001 ;
 2   14   7 
2   3   12
7) + -   .
7  4   2 

S-ar putea să vă placă și