Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de învăţământ: Școala Gimnazială Nr. 1 “Mircea Vodă”


Obiectul: Matematică
Clasa: a VII - a C
Data: 03.11.2020
Profesor: Cazacioc Anca
Unitatea de învăţare: Patrulatere
Tema: Dreptunghiul
Tipul lecţiei: Dobândire a noilor cunoștințe

Competențe specifice
1. Cunoaşterea şi înţelegerea conceptelor, a terminologiei şi a procedurilor de calcule specifice matematicii:
2. Dezvoltarea capacităţii de explorare/investigare şi de rezolvare a problemelor
3. Manifestarea interesului pentru folosirea tehnologiilor informaţiei în studiul matematicii.
Obiective operaţionale:
La sfârșitul lecției elevii clasei a VII a C vor fi capabili:
O1 – elevii să-şi fixeze definiţia dreptunghiului;
O2 – elevii să poată construi un dreptunghi;
O3 – elevii să cunoască proprietăţile dreptunghiului;
O4 – elevii să poată aplica proprităţile dreptunghiului în rezolvarea problemelor.
STRATEGII DIDACTICE:
a) Metode/procedee/tehnici: conversația, explicația, exercițiul;
b) Mijloace de învățământ: manualul, culegere, fișa de lucru,
c) Forme de organizare a colectivului: frontală, individuală.

Forme și metode de evaluare: observarea sistematică a elevului, autoevaluarea, motivarea, chestionarea orală, notarea, aprecierea verbală
Durata: 50 minute
Bibliografie si material didactic:

1.Programa școlară – Matematică clasele V-VIII, MECI, București 2019


2. D. Zaharia,M. Zaharia , Editura Paralela 45 - Matematica partea I, clasa a VII-a
3. S.Smărăndoiu, M.Perianu, I.Gheorghe, D. Săvulescu, Editura Clubul Matematicienilor- clasa a VII-a
Desfășurarea lecției

Secvențele Activități ale lecției Strategii didactice Forme de organizare ale:


lecției Metode Mijloace Activității Evaluării

1. Momentul - Verificarea prezenței elevilor și notarea absențelor în Dialogul


organizatoric catalog;
- Verificarea ținutei elevilor și a celor necesare
desfășurării orei;
- Asigurarea unei atmosfere adecvate pentru buna desfășurare
a orei.

2. Verificarea Tema de acasă va fi verificată prin sondaj iar în cazul în care Conversația Activitate Chestionarea
temei pentru sunt probleme nerezolvate sau apar erori se vor rezolva la tablă individuală orală
acasă sau vor fi explicate oral. Explicația
Activitate
frontală

3. Anunțarea Astăzi ne propunem să descriem, să construim și să calculam Expunerea Observația


temei și a lungimi de laturi și măsuri de unghiuri într-un dreptunghi. sistematică
obiectivelor Conversația
fundamentale
ale lecției

4. Dirijarea Se scrie titlul lecției pe tablă: Dreptunghiul. Predarea lecției se Conversația Caietele Activitate Observația
învățării va face cu ajutorul elevilor, enunțând și definind unele individuală sistematică
proprietăți. Explicația Tabla
Chestionarea
Def.: Paralelogramul cu un unghi drept se numește Problemati- orală
dreptunghi. zarea

ABCD − paral.

m(A ̂) = 90° } =>ABCD - dreptunghi


Dreptunghiul are proprietatile paralelogramului .
A B

C D

Teoremă. Într-un dreptunghi sunt verificate următoarele


proprietăți:
P. 1. Un paralelogram este dreptunghi dacă și numai dacă are
diagonalele congruente.
ABCD − paral.
} => ABCD − dreptunghi
[AC] ≡ [BD]
A B

C D

P. 2. Un paralelogram este dreptunghi dacă și numai dacă


unghiurile sunt congruente și au măsura de 90°, fiecare.
A B

C D

ABCD − paral.
 ≡ B̂ ≡ Ĉ ≡ D̂ } => ABCD − dreptunghi m(Â) = 90°

Obs. Dreptunghiul, fiind un caz particular de


paralelogram, are toate proprietățiile paralelogramului.

Obs. Pdreptunghiului = 2L + 2l,


L not. lungimea
l not. Lățimea
Se vor împărti elevilor fisele de luceu pentru a pune în aplicare
teoria predată. Pe râand, cate un elev, rezolvă la tablă cate o
problemă. Ceilalţi elevi lucrează în caietele de clasă şi se
corectează reciproc
5. Asigurarea Exercițiul Instr. de scris Activitate Observarea
feedback-ului La final, profesorul verifică rezultatele frontal Conversația și desenat Fișa frontală, sistematică
și conduce o conversație de fixare, pe baza Observația de lucru individuală
întrebărilor: Explicația Tabletele
 Ce este dreptunghiul? Problemati-
 Ce proprietăți are dreptunghiul? zarea
 Ce deosebiri există între paralelogram si dreptunghi? Demonstra-
 ția

6. Precizarea și Anunțarea temei pentru acasă, oferindu-le Conversația


explicarea temei elevilor indicații în rezolvarea ei.
Tema: exercițiile rămase de pe fișa de lucru.
\
Fișa de lucru

1. Un dreptunghi are lungimea egală cu 16 cm și perimetrul de 52 cm. Determinați lățimea dreptunghiului.

2. Un dreptunghi are perimetrul de 76 dm. Știind că lungimea este de trei ori mai mare decât lățimea, determinați dimensiunile
dreptunghiului.

3. Un triunghi echilateral are perimetrul de 96 hm. Calculați perimetrul unui dreptunghi care are lungimea un sfert din perimetrul triunghiului,
iar lățimea jumătate din lungimea laturii triunghiului echilateral.

4. În triunghiul isoscel ABC, cu [AB] ≡ [AC], se consideră mediana [AD], D ∈ (BC). Fie punctul E de aceeași parte a dreptei BC ca și A, astfel
încât CE ∥ AD și [CE] ≡ [AD]. Arătați că [AC] ≡ [DE].

5. Fie dreptunghiul MNPQ, AC ∩ BD = {O} cu m(<MOQ)60∘ si MP = 12cm. Calculați perimetrul triunghiului MOQ.

6. În dreptunghiul ABCD, m(<DAC) = 60 , iar punctul M este simetricul punctului C față de punctul B. Arătați că:
a. Triunghiul ACM este echilateral;
b. (BD) ≡ (AM).

S-ar putea să vă placă și