Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

Scoala Gimnazială ,,Traian Crețu” Năpradea


Profesor: Porumb Cristina
Clasa a VII-a
Disciplina : MATEMATICĂ
Aria curriculara: MATEMATICA SI STIINTE
Unitatea de invatare: CERCUL
Subiectul lectiei : COARDE SI ARCE IN CERC
Tipul lectiei : Lectie de fixare si sistematizare
I. COMPETENŢE GENERALE:
1. Identificarea unor date şi relaţii matematice şi corelarea lor în funcţie de contextul în care au fost definite
2. Prelucrarea datelor de tip cantitativ, calitativ, structural, contextual cuprinse în enunţuri matematice;
3. Utilizarea algoritmilor şi a conceptelor matematice pentru caracterizarea locală sau globală a unei situaţii concrete;
4. Exprimarea caracteristicilor matematice cantitative sau calitative ale unei situaţii concrete şi a algoritmilor de prelucrare a acestora;
5. Analiza şi interpretarea caracteristicilor matematice ale unei situaţii problemă.
6. Modelarea matematică a unor contexte problematice variate, prin integrarea cunoştiinţelor din diferite domenii;
II. COMPETENŢE SPECIFICE:
CS1. Recunoaşterea şi descrierea elementelor unui cerc, într-o configuraţie geometrică dată;
CS2 Calcularea unor lungimi de segmente şi măsuri de unghiuri utilizând metode adecvate în configuraţii geometrice care conţin un cerc;
CS3 Utilizarea informaţiilor oferite de o configuraţie geometrică pentru deducerea unor proprietăţi ale cercului;
CS4. Exprimarea proprietăţilor elementelor unui cerc în limbaj matematic;
III. STRATEGIA DIDACTICĂ
Metode şi procedee:
-conversaţia;
-explicaţia;
-problematizarea;
-învăţarea prin descoperire ;
-observaţia ;
Resurse: a) materiale:
- Manual de matematica clasa a VII-a
- Culegere pentru clasa a VII-a,
- cretă albă,
- Fişã de lucru
- caiete,
b) umane: - clasă omogenă
Forme de organizare: frontal, individual.
Desfașurarea lecției
Nr. Etapele Obiective Continutul instructiv-educativ Metode si Mijloace de Evaluarea
crt. lectiei operationale procedee invatamant

1 Moment Se stabileste ordinea in clasa ,se noteaza Activitate frontala


organizatoric absentele , se organizeaza clasa in vederea
desfasurarii activitatii
2 Verificarea CS1 S1. Se cere elevilor sa numeasca elementele Activitate frontala Tabla, creta Orala
cunostintelor pe care le observa pe desenul de pe tabla si
CS3
insusite sa spuna ce stiu despre ele.

S2. Pe tabla va fi desenat cercul C (O;R) in


care se cunoaste, un unghi la centru AOB Activitate frontala Tabla, creta
de 70 0 un arc ^BC=¿ ¿1100 . Se cere
Exercitiul Orala
elevilor sa observe pozitia punctelor A si C ,
masura unghiului ABC, natura triunghiului
AOB.

3 Pregatirea CS1 Exista in acelasi cerc coarde congruente si Frontal


elevilor pentru arce corespunzatoare . Ce relatie exista intre
Brainstorming
receptarea coarde congruente si arcele
noilor corespunzatoare ? Dar daca un diametru este
cunostinte perpendicular pe o coarda , ce obtinem?
Evident, cautam sa aflam raspunsurile in cele
ce urmeaza.
4 Anuntarea Se anunta subiectul lectiei si obiectivele Frontal Tabla , creta
temei si a urmarite pe parcursul orei. Se scrie titlul
obiectivelor temei ,, Coarde și arce in cerc –Aplicații,,
urmarite
5 Fixarea si CS1 Elevilor li se va da o fisa de lucru, . Individual Fisa de lucru Observatia
sistematizarea Problemele vor fi mai intai citite , analizate.
CS2 Frontal Instrumente
cunostintelor Profesorul va urmari si dirija activitatea
geometrice
elevilor , ii va sprijini. Investigatia

7 Obtinerea CS3 Se da elevilor spre rezolvare o problema de Individual Scrisa


performantei aplicare a cunostintelor dobandite.
test Evaluarea
asigurarea
Elevii vor lucra individual si se vor verifica prin
feedback-ului
utilizand rezolvarea la tabla. Se va face o intermediul
si evaluarea
evaluare oral. colegilor
8 Aprecierea Profesorul aprecieaza activitatea fiecarui elev Orala
activitatii in parte subliniind, aspectele pozitive si
elevilor incurajand elevii care si-au adus intr-o
masura mai mica sau mai mare aportul la
desfasurarea lectiei
8 Precizarea si Elevilor li se va indica tema pentru acasa frontal
explicarea si vor fi date explicatii privind modul de
temei pentru rezolvare
acasa

S-ar putea să vă placă și