Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DE LECȚIE

Școala Gimnazială Armășești


Profesor Barbu Elena - Diana
Disciplina: Consiliere și orientare
Clasa a VIII – a
Modulul: Managementul informațiilor și al învățării
Tema lecției: Știu să-mi organizez timpul

Competenţe specifice:
3.1 să folosească eficient timpul, ca resursă, pentru a obţine succes în învăţare;

Metode didactice folosite: conversaţia, explicaţia, brainstormingul, problematizarea,


chestionar individual, fişe de lucru pe grupe, turul galeriei, eseul de 5 minute

Forme de activitate: frontală, individuală, de grup

Materiale didactice folosite:

- fişe de lucru;
- coli de flipchart, markere
- laptop, videoproiector, ecran

Evaluare : orală, scrisă, autoevaluare, interevaluare


DESFĂŞURAREA LECŢIEI

I. MOMENT ORGANIZATORIC ( 1 min.)


 verificarea prezenței elevilor;
 discutarea unor aspecte legate de activitatea de pe parcursul săptămânii anterioare;
stabilirea cauzelor şi măsurilor ce se impun pentru ameliorarea situaţiilor negative;
 pregătirea celor necesare începerii lecţiei.

II. ANUNȚAREA TEMEI/MOTIVAREA ALEGERII TEMEI (8 min.)


Profesorul anunță că elevii vor participa la un exercițiu de spargere a gheții care va anticipa
tema orei respective.
Acest exercițiu presupune o sarcină a cărei îndeplinire exprimă capacitatea elevilor de a
identifica propriile calități și defecte. Astfel, ei trebuie să găsească o calitate și un defect, care să
înceapă cu una din literele numelui lor (ex.: Paula - calitate-politicoasă; defect - pisăloagă).

III. DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII

1. Prima activitate: chestionar individual: Managementul timpului (10 min.)


2. A doua activitate (brainstorming): se realizează o listă cu activitățile pe care le fac
elevii în tmipul zilei, prin brainstorming ( elevii scriu la tablă). (10 min.)

3. A treia activitate (turul galeriei): în grupe de câte 4-5 elevi grupează activitățile
identificate după criteriul importanței și urgenței acestora, le scriu pe flipchart și le
afișează. Fiecare grup citește colile afișate și comentează. (18 min.)

IV. EVALUAREA LECȚIEI (eseul de 5 minute) (5 min.)

Pe o foie de hârtie fiecare elev scrie 2 aspecte care i-au plăcut la lecție și 2 aspecte care
nu i-au plăcut.
Anexa 1: Chestionar: Managementul timpului

Pentru fiecare dintre următoarele afirmații, alegeți una dintre următoarele valori:
Niciodată, Ocazional, De regulă, Deseori sau Întotdeauna.

Răspundeți cât mai sincer cu putință!


Iată afirmațiile:

1. La sfârșitul zilei, știu cu exactitate cum mi-am folosit timpul meu.

Niciodată Ocazional De regulă Deseori Întotdeauna

2. În fiecare zi reușesc să-mi îndeplinesc sarcinile cele mai importante.

Niciodată Ocazional De regulă Deseori Întotdeauna

3. Refuz să mă las perturbat în activitatea mea.

Niciodată Ocazional De regulă Deseori Întotdeauna

4. Prioritizez sarcinile, în ordinea importanței, în fiecare zi.

Niciodată Ocazional De regulă Deseori Întotdeauna

5. Pe biroul meu, la vedere, se găsește întotdeauna o lista cu ceea ce am de făcut".

Niciodată Ocazional De regulă Deseori Întotdeauna

6. Grupez lucrurile asemănătoare pentru a caștiga în eficientă (de exemplu - convorbirile


telefonice).

Niciodată Ocazional De regulă Deseori Întotdeauna

7. Îmi planific odihna și recreerea la fel cum îmi organizez activitatea.

Niciodată Ocazional De regulă Deseori Întotdeauna

8. Țin evidența modului în care mi-am consumat timpul în fiecare zi/saptamînă.

Niciodată Ocazional De regulă Deseori Întotdeauna

9. Sunt mereu atent la sarcinile care necesită sau se pretează la delegare.

Niciodată Ocazional De regulă Deseori Întotdeauna


10. Evit să mă concentrez numai pe activitățile care îmi plac.

Niciodată Ocazional De regulă Deseori Întotdeauna

11. Examinez atent timpul necesar realizării fiecarui proiect punându-l în relație cu valoarea
proiectului in sine.

Niciodată Ocazional De regulă Deseori Întotdeauna

12. Sunt constient cât timp aloc pauzelor de masa/joacă/relaxare/conversație.

Niciodată Ocazional De regulă Deseori Întotdeauna

13. Mă opresc din lucru atunci când realizez inutilitatea unei activități.
Niciodată Ocazional De regulă Deseori Întotdeauna

14. Încerc să combin sarcinile similare pentru a le realiza simultan.

Niciodată Ocazional De regulă Deseori Întotdeauna

15. Îmi planific activitatea zilnic, săptamânal și lunar... pe hârtie.

Niciodată Ocazional De regulă Deseori Întotdeauna

16. Mă opresc de 5 ori pe zi pentru a mă întreba care este cel mai bun mod de folosire a timpului
rămas.

Niciodată Ocazional De regulă Deseori Întotdeauna

17. Gândesc totul în secvențe pentru a așeza proiectele în "unități de timp".

Niciodată Ocazional De regulă Deseori Întotdeauna

18. Cer ajutor atunci când se dovedește absolut necesar pentru realizarea unui obiectiv.

Niciodată Ocazional De regulă Deseori Întotdeauna

19. Reușesc de fiecare dată să termin ce am început și, la sfârăit, biroul meu este liber și plăcut
privirii".
Niciodată Ocazional De regulă Deseori Întotdeauna

20. Încep imediat activitatea și nu îmi place să amân, chiar dacă este vorba despre ceva
neplăcut".
Niciodată Ocazional De regulă Deseori Întotdeauna
Punctajul este următorul:

"Niciodată" - 1 punct
"Ocazional " - 2 puncte
"De regulă" - 3 puncte
"Deseori" - 4 puncte
"Întotdeauna" - 5 puncte

Trebuie să adunați toate punctele și apoi uitați-vă la scor pentru rezultat și descoperiți dacă
sunteți un bun manager al timpului.

Scor:

Între 80 și 100 de puncte: Un manager al timpului excelent


Între 60 și 80 de puncte: Bună utilizare a timpului
Între 40 și 60 de puncte: Utilizare acceptabilă a timpului
Între 0 și 20 de puncte: Utilizare mediocră a timpului și lipsa a controlului

S-ar putea să vă placă și