Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

Scoala: Scoala Gimnaziala „Traian Crețu” Năpradea


Data:
Clasa: a V-a
Profesor: Porumb Cristina
Disciplina: Matematică
Unitatea de învăţare: Fractii ordinare
Subiectul lecţiei: Amplificarea si simplificarea fractiilor ordinare.
Tipul lecţiei: Lecţie de comunicare şi însuşire de noi cunoştinţe
Obiectivul fundamental: lectia permite elevilor atat verificarea cunostintelor anterioare cat si acumularea de noi cunostinte

Competente specifice:
La sfarsitul lectiei elevii vor fi capabili sa :
C1. Identificarea fractiilor ordinare;
C2. Efectuarea de calcule cu fractii ordinare folosind proprietati ale operatiilor aritmetice;
C3. Utilizarea de algoritmi pentru efectuarea operatiilor cu fractii ordinare;
C4. Exprimarea în limbajul specific matematicii a fractiilor in situatii date;
C5. Analizarea unor situaţii date in care intervin fractii;

Metode si procedee: conversaţia, explicaţia, expunerea, exercitiul, observatia, problematizarea, jocul didactic, metoda ciorchinelui

Resurse:

a)Materiale: fişe de lucru, creta colorata, manualul de clasa a V-a


b)Timp: 50 minute
c)Forme de organizare a clasei : activitate frontală, activitate independenta
d)Forme de evaluare: analiza raspunsurilor date, observarea sistematica a atentiei si a modului de lucru

Bibliografie: ”Programa scolara - clasele V/VIII nr.3393/28.02.2017 ”

Manualul pentru clasa a V-a


Culegere de probleme
Competente Metode
Momentele lecţiei Activitatea profesorului Activitatea elevului Forme de evaluare
specifice sprocedee

1.Moment -asigurarea disciplinei pentru buna desfasurare a orei - elevii vor avea pe bănci - activitate - obserbarea
organizatoric - notarea absentelor manuale, maculatoarele si frontala sistematica a
(captarea atentiei si caietele de teme atentiei
trezirea interesului -conversatia
pentru lectie)
1 min
- verific calitativ si cantitativ tema -vor colabora cu -activitate - obserbarea
profesorul comuna sistematica a
2.Verificarea temei -in cazul în care elevii au intampinat dificultăţi la rezolvarea atentiei
(5 min) exerciţiilor din tema, acestea vor fi rezolvate la tablă - un elev rezolvă la tablă -conversatia
exerciţiile neefectuate – -aprecieri verbale
participă şi ceilalţi colegi -explicatia
-se capteaza atentia clasei printr-un “joc didactic” - sunt atenti la explicatiile -explicatia -aprecieri verbale
PAUZA CREATIVA! profesorului
Notati pe caiete toti termenii la care va puteti gandi in 60 -activitate - observarea
secunde, cu privire la fractii ordinare. comuna sistematica a
3. Captarea atentiei - vor colabora cu atentiei si a modului
si trezirea interesului profesorul -conversatia de lucru
pentru ora (5 min)
-observatia - analiza
raspunsurilor

- anunta obiectivele ce vor fi urmarite pe parcursul - sunt atenti la explicatiile -explicatia - observarea
4. Anuntarea lectiei desfasurarii activitatii profesorului sistematica a
noi si a obiectivelor - se scrie titlul lecţiei la tablă: atentiei
urmarite - elevii noteaza titlul in
2 min Amplificarea si simplificarea fractiilor ordinare. caiete
5. Desfasurarea C1 Propun elevilor să studieze activitatea „ Observăm şi tragem - colaboreaza cu -observatia - observarea
lectiei concluzii” profesorul sistematica a
20 min C2 atentiei
3
C3 -conversatia
In figura 1 sunt reprezentate fractiile echivalente a) 5 si b)
- sunt atenti la explicatiile
C4 6 profesorului si noteaza in
10 . caiete lectia
C5 -exercitiul -analiza
raspunsurilor
- sunt atenti la explicatiile
profesorului si noteaza in -explicatia -aprecieri verbale
caiete

inmultim cu 2 atat numaratorul cat si numitorul fractie


Daca
3 3 2⋅3 6
=
5 obtinem cea de-a doua fractie: 5 = 2⋅5 10

3 6
5 si 10 reprezinta aceeasi parte dintr-un intreg. -explicatia - observarea
sistematica a
-exercitiul atentiei

Definitie. A amplifica o fractie inseamna a inmulti


numaratorul si numitorul ei cu acelasi numar natural diferit de -conversatia
zero.

n) a n⋅a -exercitiul
=
Notam b n⋅b , unde a,b,n sunt numere
naturale, cu b, n ≠ 0.
-explicatia

Prin amplificarea unei fractii se obtine o fractie echivalenta


cu cea data.

Exemple:

3) 4 3⋅4 12 7) 5 7⋅5 35
= = = =
a) 5 3⋅5 15 b) 11 7⋅11 77

4) 8 4⋅8 32 6) 2 a 6⋅2 a 12 a
= = = =
c) 15 4⋅15 60 d) 3 b 6⋅3 b 18 b

Definitie. A simplifica o fractie inseamna a imparti


numaratorul si numitorul ei printr-un numar care este un
divizor comun al lor.

a( n a : n
=
Notam b b : n , unde a, b, n sunt
numere naturale, cu b, n ≠ 0.

Prin simplificarea unei fractii se obtine o fractie echivalenta


cu cea data.

Exemple:

14 ( 7 14 :7 2 10 ( 5 10 :5 2
= = = =
a) 21 21 :7 3 b) 15 15 :5 3

16 ( 4 16 : 4 4 8 a ( 2 8 a: 2 4 a
= = = =
c) 36 36 : 4 9 d) 6 b 6 b :2 3 b
- pentru a se asigura ca notiunile au fost intelese fiecare elev - elevii vor colabora cu -conversatia - observarea
primeste cate o fisa de lucru, cu exercitii grupate dupa nivele profesorul sistematica a
C1
astfel încât fiecare elev să aibă activitate (Anexa 1) -explicatia atentiei si a modului
de lucru
C2
-supraveghează activitatea elevilor din bancă şi a celor de la - fiecare elev are obligatia - activitate
6. Fixarea
tablă, intervenind unde este nevoie de a rezolva un exercitiu individuala -analiza
cunostintelor C3
raspunsurilor
15 min
- se asigura ca toti elevii se implica in realizarea sarcinilor -dupa ce au rezolvat
C4
aplicatiile, sunt prezentate -exercitiul -aprecieri verbale
la table rezolvarile
C5
-activitate frontala

-profesorul face aprecieri asupra activitatilor desfasurate - sunt atenti la explicatiile -conversatia -aprecieri verbale
pe parcursul orei, incurajand elevii profesorului
7.Aprecieri, -explicatia -analiza activităţii
note şi tema pentru -notarea în caietul profesorului a elevilor care s-au -elevii vor nota tema pe
acasă evidenţiat în timpul orei caiete
2 min
-exerciţiile care au rămas nerezolvate se dau ca temă pentru
acasă cu indicatiile necesare
Anexa 1
2 11 106
1. Amplifica fractiile date cu 6: 7 ; 3 ; 235

8 2017 2015
12 39 36 4+ 8 2 3 −3
2. Simplifica urmatoarele fractii: a) cu 3: 15 ; 72 ; 96 b) 2+6 ; 5 ; 2018 2016 ;
2 3 −3

3. Vlad a scris pe tabla o fractie, iar Dina a amplificat-o cu un numar natural. Luca a sters
18
tabla, lasand doar rezultatul obtinut in urma amplificarii: 36 . Ce fractie a scris Vlad?

(ab +bc +ca)(aaa +bbb+ccc )


4. Simplificati fractia: ( abc+bca +cab)(aa+bb+ cc) .

Anexa 1
2 11 106
1. Amplifica fractiile date cu 6: 7 ; 3 ; 235

8 2017 2015
12 39 36 4+ 8 2 3 −3
2. Simplifica urmatoarele fractii: a) cu 3: 15 ; 72 ; 96 b) 2+6 ; 5 ; 2018 2016 ;
2 3 −3

3. Vlad a scris pe tabla o fractie, iar Dina a amplificat-o cu un numar natural. Luca a sters
18
tabla, lasand doar rezultatul obtinut in urma amplificarii: 36 . Ce fractie a scris Vlad?

(ab +bc +ca)(aaa +bbb+ccc )


4. Simplificati fractia: ( abc+bca +cab)(aa+bb+ cc) .

S-ar putea să vă placă și