Sunteți pe pagina 1din 3

PLAN DE LECŢIE

Profesor: Petre Mirela


Data: 9-10-2009
Clasa: a VII a
Obiectul: Matematică
Subiectul: Paralelogram;Proprietăţi
Tipul lecţiei: Fixarea şi consolidarea cunoştinţelor
Competenţe specifice:
C1: - Identificarea patrulaterelor particulare utilizând proprietăţi precizate
C2: - Utilizarea proprietăţilor calitative şi metrice ale paralelogramului în rezolvarea unor probleme
C3: - Rezolvarea de probleme

Strategii didactice:
a) Metode şi resurse:
Metode: conversaţia, exerciţiul
Resurse: culegere de exerciţii, tablă, cretă
b) Forme de organizare a activităţii: frontală, individuală

Sistemul de evaluare:
a) Forme de evaluare: evaluare formativă, se evaluează corectitudinea
rezolvării şi calitatea argumentării
b) Metode de evaluare: aprecieri verbale, observaţia curentă

Bibliografie: manual pentru clasa a-VII-a editura Radical, culegere de exerciţii


Mate2009/10, Editura Paralela 45
PLAN DE LECŢIE

Momentele/etapele Competenţe Activitatea profesorului Activitatea elevilor Strategii Evaluare


lecţiei specifice didactice
1.Moment organizatoric - notarea absenţilor - se pregătesc pentru conversaţia
- asigurarea condiţiilor necesare desfăşurarea orei
desfăşurării activităţii
2.Verificarea temei - Se verifică dacă elevii şi-au - Elevii verifică rezolvarea Metode: Orală, frontală
făcut tema temei, citesc enunţurile din conversaţia,
- Se rezolvă, la tablă, exerciţiile caiete explicaţia
dificile de la temă Resurse: tablă,
cretă
3.Captarea atenţiei C1 - Se verifică noţiunile învăţate - Elevii sunt atenţi şi Metode: Evaluare frontală
anterior: răspund la întrebări conversaţia, Evaluare
 Elevilor li se cere să explicaţia Individuală
deseneze un paralelogram
 Profesorul îi întreabă pe
elevi proprietăţile
paralelogramului
4. Anunţarea temei - Exerciţii aplicative - Elevii notează titlul în
caiete
5.Dirijarea învăţării C1,C2,C3 - Profesorul le propune elevilor - Elevii rezolvă pe caietul Metode: Orală, frontală,
spre rezolvare exerciţii din lor de notiţe conversaţia, formativă
culegere explicaţia,
- Profesorul monitorizează - Elevii ies la tablă şi exerciţiul
activitatea fiecărui elev, observă rezolvă exerciţiile
şi intervine ori de câte ori este Resurse: tablă,
nevoie cretă, manual,
- Pe rând se rezolvă şi la tablă culegere
exerciţiile propuse
6. Tema pentru acasă C1,C2,C3 - Ex. 8,9 pag 82 culegere

S-ar putea să vă placă și