Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

Data: 26.02.2020
Clasa: a-IX-a
Unitatea de invătămânț: ……………….
Profesor: ……………………..
Profilul: …………………………………
Modulul I: Aplicarea normelor de securitate și sănătate în muncă și de protecția mediului în
industria alimentară
Unitatea de învățare: Aplicarea normelor de securitate și sănătate în muncă și de protecția
mediului în industria alimentară
Temă: Accidente de muncă
Tipul lecţiei: Lecție de evaluare
Durata lecției: 50 minute
Locul de deşfăşurare a activității: sala de curs

Rezultate ale invățării:


Cunoștințe:
-Accidente de muncă și boli profesionale;
-Abilități:
- Utilizarea corecta a vocabularului comun și a celui de specialitate;
Atitudini:
- Asumarea responsabilităților în executarea sarcinilor de lucru în vederea evitării îmbolnăvirilor
profesionale.

Obiective operaționale:
-să identifice accidentele de muncă;
-să clasifice accidentele de muncă;
-să enumere cauzele care conduc la accidentele de muncă;
-să identifice accidente de muncă din industria alimentară;

Strategie didactică:

Metode și procedee:
-conversația;
-exercițiul;
-explicaţia.
Mijloace de învățământ:
-Catalog;
-Teste de evaluare;
Forme de organizare:
-Individual, frontal;
Metode de evaluare:
-Verificare scrisă
 teste de evaluare cu: itemi obiectivi (cu alegere duală, de asociere, cu alegere multiplă) și
semiobiectivi (cu răspuns scurt și de completare).
Anexe:
- analiza itemilor;
- test de evaluare;
- barem de coretare;
- interpretarea rezultatelor.

1
Bibliografie:

Capotă V. și colaboratorii, – Manual clasa a IX a, Ed. CD Press, București, 2012


Lichiardopol G. și colaboratorii – Sănătatea și securitatea muncii, Ed. CD Press, Bucuresți,
2011
Mitrea S. și colaboratorii - Protecția muncii, Ed. Didactică si pedagogică, Bucureşti, 1994
Popovici M.M. - Protecția și igiena muncii, Ed.Didactică si pedagogică, Bucureşti, 2004

2
DESFĂȘURAREA ACTIVITAȚII DIDACTICE

Secvențele lecției Durata Activitatea profesorului Activitatea elevului Metode Mijloace Forme de Evaluare
/ didactice de învățare organizare
Min.
Moment 2 -salută elevii -elevii răspund la salut Conversați Catalogul Frontal
organizatoric -face prezența și notează -elevul de serviciu a Individual
absenții în catalog anunță absenții
-pregătește materialul -remediază ținuta daca
didactic este cazul
-sunt atenți la explicațiile
profesorului
Captarea atenției 1 - reamintește elevilor că vor fi Sunt atenți la explicațiile Conversați Frontal
evaluați din noțiunile profesorului. a
referitoare la accidente de
muncă
-anunță subiectele și
obiectivele propuse

Evaluarea 45 -împarte testele de evaluare -primesc testele de Exercițiul test de Individual Probă
cunoștințelor -solicită elevilor să noteze în evaluare evaluare scrisă
predate anterior testele de evaluare -rezolvă testele de
răspunsurile corecte evaluare primite
-supraveghează elevii pe
parcusul rezolvării testelor
Temă pentru 2 -comunică elevilor tema Notează tema în caiete. Conversați frontal
acasă pentru acasă a
„Enumerați 3 accidente de Explicația
muncă ce pot apărea în timpul
orelor de laborator”

3
\

4
5

S-ar putea să vă placă și