Sunteți pe pagina 1din 9

Unitatea de învăţământ:

Disciplina de studiu: Studiul calitatii produselor si serviciilor


Clasa: a X- a F

12.1 Proiect didactic al lectiei de proba nr.2 - semestrul I

Unitatea de invatare: Calitatea produselor si a serviciilor


Subiectul lectiei: Caracteristicile si componentele calitatii produselor si a serviciilor
Tipul lectiei: mixta
Competente specifice vizate:
1. Analiza calitatii produselor si serviciilor in raport cu calitatea vietii si protectia consumatorului
Obiective operationale ale lectiei:
O1: La sfarsitul lectiei, elevii vor fi capabili sa enumere componentele calitatii produselor, in maxim 2 minute, fara a folosi manualul.
O2. La sfarsitul lectiei, elevii vor fi capabili sa enumere categoriile de caracteristici de calitate, in 4 minute, fara a folosi manulalul, cu
propriile cuvinte.
O3. La sfarsitul lectiei, elevii vor fi capabili sa defineasca cel putin 4 din cele 7 categorii de caracteristici, in 5 minute, folosindu-se de
manual, cu propriile cuvinte.
O4: La sfarsitul lectiei, elevii vor fi capabili sa dea exemple de caracteristici de calitate , in 2 minute, fara a folosi manualul, cu
propriile cuvinte.
Locul de desfasurare a lectiei: In sala de clasa
Bibliografie: T. Petre, G. Simionescu, Studiul calitatii produselor si serviciilor, Editura Niculescu, Bucuresti, 2008

1
Desfasurarea lectiei

Evenimentele Timp Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode, si Modalitati de


instructionale/ alocat mijloace de evaluare
etapele lectiei (minute) invatamant
utilizate
Moment 1 -face prezenta -numesc elevii care nu - -
organizatoric sunt prezenti
Captarea 2 -se va realiza prin enuntarea - participa la discutie , - conversatia - observarea sistematica
atentiei unui citat si corelarea lui cu interpretand citatul si - text scris pe
tema argumentandu-si tabla
„Calitate înseamnă să munceşti raspunsurile
bine atunci când nimeni nu te
supraveghează.” – Henry Ford
Anuntarea 2 - Va anunta titlul lectiei: -cnoteaza titlul lectiei - explicatia -observarea sistematica
subiectului “Caracteristicile si si cele 4 puncte de -conversatia - intrebari de
lectiei şi a componentele calitatii interes, care constituie control(Considerati ca
obiectivelor produselor si a serviciilor” subiectul obiectivele titlul lectiei cuprinde si
operationale se vor analiza urmatoarele operationale alte subteme pe care nu
aspecte relevante pentru - fac comentarii le-am nominalizat in
tema in cauza: referitoare la cadrul acestor

2
1. Componentele calitatii desfasurarea lectiei obiective? Care ar fi
produselor acestea?)
2. Categorii de caracteristici
de calitate ale produselor:
tehnice, functionale,
economice, ergonomice,
ecologice, sanogenetice si
estetice
3. Definirea categoriilor de
caracteristici de calitate ale
produselor
4. Exemple de caracteristici
de calitate
Reactualizarea 5 - Care este definitia calitatii? - Raspund -conversatia -intrebari deschise
cunostintelor - Care sunt factorii care - Fac completari, -sarcina - evaluare curenta(oral)
anterioare actioneaza in productie? argumenteaza, explica colectiva
necesare - de unde vin noile idei pentru -lucru in echipa
învatarii care produse si servicii? -brainstorming
urmează
Comunicarea 20 O1:enumerarea componentelor O1: Elevii trebuie sa - conversatia - observarea sistematica
noilor calitatii produselor enumere - explicatia - evaluare frontala
continuturi: Componentele calitatii componentele calitatii - lucru
organizarea si produselor sunt: produselor ; sa individual
dirijarea  Cerintele calitatii construiasca impreuna - frontal
învatarii  Proprietatile produselor cu profesorul o - exemplificarea
 Caracteristicile de schema relevanta; -schema pe tabla
calitate ale produselor elevii sunt atenti si
noteaza
O2: Enumerarea
categoriilor de caracteristici de

3
calitate.
1. Care credeti ca sunt aceste - observarea sistematica
categorii? -conversatia - evaluare frontala
O2: Sa discute cu - explicatia
profesorul pe marginea - lucru
acestui subpunct; sa individual
raspunda la intrebare - frontal
organizat, in urma - exemplificarea
lucrului in echipa; sa -schema pe tabla
construiasca, impreuna -brainstormingul
cu profesorul schema ;
sa-si noteze ideile
principale; cer
nelamuriri

O3: Definirea celor 7 categorii


de caracteristici de calitate.
Exemplu de intrebari:
1. Ce credeti ca sunt - observarea sistematica
caracteristicile - evaluare frontala
tehnice? O3: Sa discute cu -conversatia
2. Ce sunt caracteristicile profesorul; sa lucreze -explicarea
ergonomice? in echipe -brainstormingu
3. Ce reprezinta pentrurezolvare; sa l
caracteristicile cerara nelamuriri; sunt -exemplificarea
estetice? atenti si noteaza
Etc.

4
O4: Exemple de
caracteristici de calitate
pentru fiecare dintre cele 7
categorii de caracteristici de
calitate - observarea sistematica
Profesorul va puncta - evaluare frontala
urmatoarele: -conversatia
1. Ce exemple de -explicarea
caracteristici de O4: Elevii discuta cu -lucrul in echipa
calitate functionale profesorul, organizat,
cunoasteti? cer nelamuriri, isi
2. Exemplu de noteaza ideile
caracteristici de importanta
calitate ergonomice.
Etc.

Obţinerea feed- 5 -observa elevii si pune intrebari - Raspund -Conversatia - Evaluare de control
back-ului şi de control - Cer explicatii, - Expunerea
realizarea de -ii corecteaza daca este cazul completari
precizări, - completeaza afirmatiile lor -Rezolva problema de
completări - confirma raspunsurile bune si mai sus
discutarea celor gresite
Evaluarea 5 - Se va face prin testul de -sunt atenti; isi -conversatia - fisa de evaluare
performantei evaluare pe care il va rezolva completeaza fisa de
fiecare elev, individual, apoi va evaluare; raspund
fi corectat de catre profesor. organizat in momentul
Eventual, profesorul va explica verificarii, cer
acolo unde elevii nu se explicatii, sunt atenti si
descurca la test. se corecteaza daca este
cazul

5
Fixarea 4 Profesorul reia definitia -sunt atenti; pun -conversatia -observarea sistematica
cunostintelor etichetei produselor textile, a ultimele intrebari -explicatia
elementelor componente ale
etichetei produselor textile si
detergentilor, discuta
pictogramele folosite pentru
incaltaminte
Stabilirea 1 Care sunt componentele -noteaza -expunerea -
sarcinilor pentru calitatii totale? -intreaba
activitatea
independentă a
elevilor.

Nume: Data:
Prenume:
Clasa
Fisa de evaluare

1. Afirmatia urmatoare este adevarata sau falsa? In cazul in care este falsa, corectati-o.
Calitatea reprezinta aptitudinea unui ansamblu de caracteristici extrinseci de a satisface cerintele. (0,5 p)

6
2. Incercuiti raspunsul corect:
a) Componentele calitatii produselor sunt:
i) cerintele calitatii, resursa umana, materii prime
ii) procesul tehnologic, standarde , caracteristicile de calitate ale produselor
iii) proprietatile produselor, caracteristicile de calitate ale produselor, cercetarea si proiectarea
iv) cerintele calitatii, proprietatile produselor , caracteristicile de calitate ale produselor (0.5 p)

b) Caracteristicile functionale se refera la:


i) proprietatile intrinseci ale marfurilor
ii) comportarea in utilizare a produselor
iii) influenteaza sanatatea oamenilor
iv) influenteaza mediul inconjurator dupa utilizarea produselor (0.5p)

c) Caracteristicile economice cuprind:


i) Biodegradabilitatea, forma, continut in coloranti
ii) Proportii, consumuri energetice, costul asistentei post-vanzare
iii) Umiditate, rezistenta, mentenabilitate
iv) Consumuri energetice, costul asistentei post-vanzare (0.5p)

3. Completati urmatoarele spatii libere:


i) Caracteristicile tehnice sunt determinate de calitatea ................. ................ si a materialelor, precum si de
calitatea.......................... tehnologic. (1.5p)
ii) Mentenabilitatea
reprezinta ......................................................................................................................................................................................
...............................................................(1.5 p)
iii) Caracteristicile
ecologice .......................................................................................................................................................................................
...(1.5 p)

7
4. Mijloacele de transport in comun reprezinta o necesitate astazi. Comentati, in cateva randuri, din punct de vedere
ecologic, avantajul sau dezavantajul folosirii acestora.(3.5 p)

Raspunsuri:
1. F. (0.5 p)
Calitatea reprezinta aptitudinea unui ansamblu de caracteristici intrinseci de a satisface cerintele.
2.
a) iv (0.5 p)
b) ii (0.5 p)
c) iv (0.5 p)
3.
i)Caracteristicile tehnice sunt determinate de calitatea matriilor prime si a materialelor, precum si de calitatea procesului
tehnologic. (1.5 p)
ii)Mentenabilitatea reprezinta aptitudinea unui produs de a fi mentinut sau repus in stare de functionare intr-un anumit interval de
timp. (1.5 p)
iii) Caracteristicile ecologice influenteaza mediul inconjurator dupa utilizarea produselor. (1.5 p)

4. Se va puncta cu 3.5 puncte fiecare raspuns pertinent. De asemenea, 0.5 puncte vor fi acordate asezarii in pagina si corectitudinii
gramaticale.

8
9

S-ar putea să vă placă și