Sunteți pe pagina 1din 9

Unitatea de nvmnt: Colegiul Economic A. D.

Xenopol
Disciplina de studiu: Studiul calitatii produselor si serviciilor
Clasa: a X- a F

Profesor coord. Liceu:


Student: Nuiu Alina Claudia
Data. 19.11.2009
Ora: 13:00

12.1 Proiect didactic al lectiei de proba nr.2 - semestrul I

Unitatea de invatare: Calitatea produselor si a serviciilor


Subiectul lectiei: Caracteristicile si componentele calitatii produselor si a serviciilor
Tipul lectiei: mixta
Competente specifice vizate:
1. Analiza calitatii produselor si serviciilor in raport cu calitatea vietii si protectia consumatorului
Obiective operationale ale lectiei:
O1: La sfarsitul lectiei, elevii vor fi capabili sa enumere componentele calitatii produselor, in maxim 2 minute, fara a folosi manualul.
O2. La sfarsitul lectiei, elevii vor fi capabili sa enumere categoriile de caracteristici de calitate, in 4 minute, fara a folosi manulalul, cu
propriile cuvinte.
O3. La sfarsitul lectiei, elevii vor fi capabili sa defineasca cel putin 4 din cele 7 categorii de caracteristici, in 5 minute, folosindu-se de
manual, cu propriile cuvinte.
O4: La sfarsitul lectiei, elevii vor fi capabili sa dea exemple de caracteristici de calitate , in 2 minute, fara a folosi manualul, cu
propriile cuvinte.
Locul de desfasurare a lectiei: In sala de clasa
Bibliografie: T. Petre, G. Simionescu, Studiul calitatii produselor si serviciilor, Editura Niculescu, Bucuresti, 2008

Desfasurarea lectiei
Evenimentele
instructionale/
etapele lectiei

Timp
alocat
(minute)

Activitatea profesorului

Activitatea elevilor

Metode, si
mijloace de
invatamant
utilizate

Moment
organizatoric

-face prezenta

-numesc elevii care nu sunt prezenti

Captarea
atentiei

- participa la discutie , - conversatia


- observarea sistematica
interpretand citatul si - text scris pe
argumentandu-si
tabla
raspunsurile

Anuntarea
subiectului
lectiei i a
obiectivelor
operationale

-se va realiza prin enuntarea


unui citat si corelarea lui cu
tema
Calitate
nseamn
s
munceti bine atunci cnd
nimeni
nu
te
supravegheaz. Henry
Ford
- Va anunta titlul lectiei:
Caracteristicile
si
componentele calitatii
produselor
si
a
serviciilor
se
vor
analiza
urmatoarele
aspecte relevante pentru

-cnoteaza titlul lectiei si - explicatia


cele 4 puncte de interes, -conversatia
care constituie subiectul
obiectivele operationale
fac comentarii
referitoare
la
desfasurarea lectiei

Modalitati de evaluare

-observarea sistematica
intrebari
de
control(Considerati ca
titlul lectiei cuprinde si
alte subteme pe care nu
le-am nominalizat in
cadrul
acestor

Reactualizarea
cunostintelor
anterioare
necesare
nvatarii care
urmeaz
Comunicarea
noilor
continuturi:
organizarea si
dirijarea
nvatarii

20

tema in cauza:
1. Componentele calitatii
produselor
2. Categorii
de
caracteristici de calitate
ale produselor: tehnice,
functionale, economice,
ergonomice, ecologice,
sanogenetice si estetice
3. Definirea categoriilor de
caracteristici de calitate
ale produselor
4. Exemple
de
caracteristici de calitate
- Care este definitia calitatii? - Raspund
- Care sunt factorii care Fac
completari,
actioneaza in productie?
argumenteaza, explica
- de unde vin noile idei
pentru produse si servicii?
O1:enumerarea
componentelor
calitatii
produselor
Componentele
calitatii
produselor sunt:
Cerintele calitatii
Proprietatile
produselor
Caracteristicile
de
calitate
ale

O1: Elevii trebuie sa


enumere componentele
calitatii produselor ; sa
construiasca impreuna
cu profesorul o schema
relevanta; elevii sunt
atenti si noteaza

obiective? Care ar fi
acestea?)

-conversatia
-sarcina
colectiva
-lucru in echipa
-brainstorming

-intrebari deschise
- evaluare curenta(oral)

- conversatia
- observarea sistematica
- explicatia
- evaluare frontala
lucru
individual
- frontal
- exemplificarea
-schema pe tabla

produselor
O2: Enumerarea
categoriilor de caracteristici
de calitate.
1. Care credeti ca sunt aceste
categorii?

O2: Sa discute cu
profesorul pe marginea
acestui subpunct; sa
raspunda la intrebare
organizat,
in urma
lucrului in echipa; sa
construiasca, impreuna
cu profesorul schema ;
sa-si
noteze
ideile
principale;
cer
nelamuriri

O3:
Definirea celor 7
categorii de caracteristici de
calitate.
Exemplu de intrebari:
1. Ce credeti ca sunt
caracteristicile
tehnice?
2. Ce
sunt
caracteristicile
ergonomice?
3. Ce
reprezinta

O3: Sa discute cu
- observarea sistematica
profesorul; sa lucreze in
- evaluare frontala
echipe pentrurezolvare; -conversatia
sa cerara nelamuriri; -explicarea
sunt atenti si noteaza
-brainstormingu
l
-exemplificarea

-conversatia
- explicatia
lucru
individual
- frontal
- exemplificarea
-schema pe tabla
-brainstormingul

- observarea sistematica
- evaluare frontala

caracteristicile
estetice?
Etc.

O4:
Exemple
de
caracteristici de calitate
pentru fiecare dintre cele
7
categorii
de
caracteristici de calitate
Profesorul va puncta
urmatoarele:
1. Ce exemple de
caracteristici
de
calitate functionale
cunoasteti?
2. Exemplu
de
caracteristici
de
calitate ergonomice.
Etc.
Obinerea feedback-ului i
realizarea de
precizri,
completri

O4: Elevii discuta cu


profesorul, organizat, -conversatia
cer
nelamuriri,
isi -explicarea
noteaza
ideile -lucrul in echipa
importanta

-observa elevii si pune - Raspund


-Conversatia
intrebari de control
- Cer explicatii, - Expunerea
-ii corecteaza daca este completari
cazul
-Rezolva problema de
- completeaza afirmatiile lor mai sus
- confirma raspunsurile
bune si
discutarea celor
gresite

- observarea sistematica
- evaluare frontala

- Evaluare de control

Evaluarea
performantei

- Se va face prin testul de


evaluare pe care il va rezolva
fiecare elev, individual, apoi
va fi corectat de catre
profesor.
Eventual,
profesorul va explica acolo
unde elevii nu se descurca la
test.

-sunt
atenti;
isi -conversatia
completeaza fisa de
evaluare;
raspund
organizat in momentul
verificarii,
cer
explicatii, sunt atenti si
se corecteaza daca este
cazul

- fisa de evaluare

Fixarea
cunostintelor

Profesorul reia definitia


etichetei produselor textile, a
elementelor componente ale
etichetei produselor textile si
detergentilor,
discuta
pictogramele folosite pentru
incaltaminte
Care sunt componentele
calitatii totale?

-sunt
atenti;
ultimele intrebari

-observarea sistematica

Stabilirea
1
sarcinilor pentru
activitatea
independent a
elevilor.

-noteaza
-intreaba

pun -conversatia
-explicatia

-expunerea

Nume:
Prenume:
Clasa

Data:

Fisa de evaluare
1. Afirmatia urmatoare este adevarata sau falsa? In cazul in care este falsa, corectati-o.
Calitatea reprezinta aptitudinea unui ansamblu de caracteristici extrinseci de a satisface cerintele. (0,5 p)
2. Incercuiti raspunsul corect:
a) Componentele calitatii produselor sunt:
i)
cerintele calitatii, resursa umana, materii prime
ii)
procesul tehnologic, standarde , caracteristicile de calitate ale produselor
iii)
proprietatile produselor, caracteristicile de calitate ale produselor, cercetarea si proiectarea
iv)
cerintele calitatii, proprietatile produselor , caracteristicile de calitate ale produselor (0.5 p)
b) Caracteristicile functionale se refera la:
i)
proprietatile intrinseci ale marfurilor
ii)
comportarea in utilizare a produselor
iii)
influenteaza sanatatea oamenilor
iv)
influenteaza mediul inconjurator dupa utilizarea produselor (0.5p)
c) Caracteristicile economice cuprind:
i)
Biodegradabilitatea, forma, continut in coloranti
ii)
Proportii, consumuri energetice, costul asistentei post-vanzare
iii)
Umiditate, rezistenta, mentenabilitate
iv)
Consumuri energetice, costul asistentei post-vanzare (0.5p)
3. Completati urmatoarele spatii libere:

i)
ii)
iii)

Caracteristicile tehnice sunt determinate de calitatea ................. ................


si a materialelor, precum si de
calitatea.......................... tehnologic. (1.5p)
Mentenabilitatea
reprezinta ......................................................................................................................................................................................
...............................................................(1.5 p)
Caracteristicile
ecologice .......................................................................................................................................................................................
...(1.5 p)

4. Mijloacele de transport in comun reprezinta o necesitate astazi. Comentati, in cateva randuri, din punct de vedere
ecologic, avantajul sau dezavantajul folosirii acestora.(3.5 p)

Raspunsuri:
1. F. (0.5 p)
Calitatea reprezinta aptitudinea unui ansamblu de caracteristici intrinseci de a satisface cerintele.
2.
a) iv (0.5 p)
b) ii (0.5 p)
c) iv (0.5 p)
3.
i)Caracteristicile tehnice sunt determinate de calitatea matriilor prime
tehnologic. (1.5 p)

si a materialelor, precum si de calitatea procesului

ii)Mentenabilitatea

reprezinta aptitudinea unui produs de a fi mentinut sau repus in stare de functionare intr-un anumit interval de

timp. (1.5 p)
iii) Caracteristicile ecologice influenteaza mediul inconjurator dupa utilizarea produselor. (1.5 p)
4. Se va puncta cu 3.5 puncte fiecare raspuns pertinent. De asemenea, 0.5 puncte vor fi acordate asezarii in pagina si corectitudinii
gramaticale.

S-ar putea să vă placă și