Sunteți pe pagina 1din 4

ROMÂNIA

MINISTERUL EDUCAŢIEI ŞI CERCETĂRII ŞTIINŢIFICE


COLEGIUL TEHNIC ,,COSTIN D. NENIŢESCU” PITEŞTI

PROIECT DE LECŢIE

Unitatea de îmvăţământ: COLEGIUL TEHNIC “COSTIN D. NENIŢESCU”


Disciplina: M5 CDL : MANAGEMENTUL ÎNTREPRINDERII
Clasa: a XII- a A
Data: 5.03.2020
Profesor: DIACONEASA MARGARETA
Titlul lecţiei: “ Îmbunătăţirea calităţii produselor/ serviciilor”
Tipul lecţiei: Lecţie de transmitere de noi cunoștinţe, varianta mixtă
Unitatea de învăţare: Monitorizarea calităţii proceselor şi a produselor/serviciilor

Obiective operaţionale: Elevii vor fi capabili să:


O1: identifice posibilităţile de îmbunătăţire a calităţii
O2: enumere paşii pentru îmbunătăţirea continuă a calităţii
O3: descrie metoda KAIZEN
O4: analizeze principalele dificultăţi în aplicarea strategiei KAIZEN

Resurse:
Temporale: 50 de minute;
Materiale: fișe de lucru, manualul, tabla, videoproiector, laptop
Procedurale: conversaţia, explicaţia, sistematizarea, generalizarea, prezentare power-
point, exemple ilustrative
Informaţionale:
1. Ilie Suzana Camelia, Tanislav Cristina, Poştovei Cătălina, Manual clasa a XII-a,
filieră tehnologică, ed. Oscar print, Bucureşti, 2016

Forme de organizare a activităţii elevilor: frontal, individual, în echipă;

Locul de desfășurare: cabinetul disciplinelor economice


SCENARIU DIDACTIC

Etapele Timp Ob. Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode şi Metode


lecţiei alocat Op mijloace de de
învăţământ evaluare
utilizate
1. Moment 2` Salutul Asigură ordinea şi Dialogul
organizatoric Notarea absenţelor disciplina; se pregătesc
Asigură resursele materiale pentru lecţie
pentru buna desfăşurare a
lecţiei
2. 2` Adresează întrebări din lecţia Elevii răspund întrebarilor Dialogul Aprecieri
Reactualizarea anterioară: adresate de profesor. verbale
cunoştinţelor - Cum definim controlul
calităţii ?
- Care sunt funcţiile
comportimentului de control
tehnic?
3. Anunţarea 1` Prezintă elevilor titlul temei și Ascultă explicaţiile Explicaţia,
titlului şi a obiectivele care vor fi profesorului şi notează prezentare
obiectivelor îndeplinite în cadrul lecţiei : titlul lecţiei în caiete power-point,
“Îmbunătăţirea calităţii tabla
produselor/serviciilor”
4. Comunicarea 20` O1 Va prezenta elevilor Ascultă explicaţiile Explicaţia, Aprecieri
noilor O2 obiectivele procesului de profesorului şi notează în prezentare verbale
cunoştinţe O3 îmbunătăţire a calităţii, paşii caiete power-point,
O4 care trebuie parcurşi pentru poze ilustrative,
realizarea acestuia, metode tabla
specifice.
5. Obţinerea 5` O3 Se adresează elevilor referitor Elevii răspund şi se oferă Dialogul, Aprecieri
feedback-ului şi O4 la cazurile întâlnite în practică, un feedback operativ problematizarea verbale
realizarea de adresează întrebări legate de
completări şi noile cunoştinţe transmise.
precizări
6. Evaluarea 15` Distribuie elevilor fişe de lucru Muncă independentă, Fişe de lucru
performanţelor muncă în echipe
7. Fixarea 3` Adresează următoarele Elevii răspund întrebărilor Dialogul,
cunoştinţelor întrebări: adresate de profesor explicaţia
- Care este rolul îmbunătăţirii
calităţii?
- Care sunt obiectivele
procesului de îmbunătăţire a
calităţii produselor?
- Ce metode pentru
îmbunătăţirea calităţii
cunoaşteţi?
8. Stabilirea 1` Va explica elevilor tema pentru Notează Dialog
sarcinilor acasă din fişa de lucru.
pentru
activitatea
independentă

9. Aprecierea 1` Se fac aprecieri privind Elevii ascultă cu atenţie


activităţii pregătirea elevilor pentru lecţie
elevilor şi implicarea lor în predarea
noilor cunoştinţe . Se notează
elevii care au fost activi la oră.
10. Încheierea Salutul Salutul
lecţiei
ELEV……….
CLASA……..

FIŞĂ DE LUCRU
MODUL 5: MANAGEMENTUL ÎNTREPRINDERII
Activitate individuală

1. Stabiliţi dacă următorul enunţ este adevărat sau fals:


a) Strategia Kaizen a adoptat îmbunătăţirea calităţii prin salturi mari, eforturi investiţionale
mari, cu modificări tehnologice majore
b) Unul dintre obiectivele procesului de îmbunătăţire a calităţii produselor este obţinerea
satisfacţiei clienţilor.
c) Îmbunătăţirea continuă a calităţii (quality improvement) determina creşterea economică,
concomitent cu dezvoltarea lentă a organizaţiei
d) Pentru îmbunătăţirea continuă a calităţii trebuie să se dovedească necesitatea de îmbunătăţire
a calităţii

2. Realizaţi corelaţiile corecte între coloana A şi coloana B.

A. Procesul P.D.C.A B. Componente


a. Acţionează (cercetare- dezvoltare)!
1. Plan!
b. Verifică
2. Do! c. Execută!
d. Planifică!
3. Check!
e. Deming
4. Act!

Activitate în echipă

3. Formaţi echipe de câte 4-5 elevi.


Gândiţi-vă la 4 aspecte ce pot fi îmbunătăţite la calitatea unui telefon mobil. Notaţi aceste
aspecte pe fişa de lucru

Temă pentru acasă: Alegeţi un alt produs decat cel analizat în clasă şi specificaţi 3 aspecte ce pot fi
îmbunătăţite la calitatea acestuia.

S-ar putea să vă placă și