Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

PROPUNATOR

UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT:

DATA:

CLASA: a XII-a

FILIERA: Teoretică

PROFIL :Real

SPECIALIZARE: Stiințe ale naturii

DISCIPLINA: BIOLOGIE

SUBIECTUL: Test pentru examenul de bacalaureat

TIPUL LECȚIEI: Lecție de evaluare

COMPETENȚE GENERALE

1 Receptarea informaţiilor despre lumea vie

2. Explorarea sistemelor biologice

3. Utilizarea şi construirea de modele şi algoritmi în scopul demonstrării principiilor lumii vii

1
4. Comunicarea orală şi scrisă utilizând corect terminologia specifică biologiei

5. Transferarea şi integrarea cunoştinţelor şi metodelor de lucru specifice biologiei în contexte noi

COMPETENȚE SPECIFICE

1.1. Organizarea de date despre lumea vie, selectate din diverse surse de documentare, conform unor criterii enunţate -
genetică; - ecologie umană.
1.2. Recunoaşterea structurii şi funcţiilor materialului genetic
2.1. Utilizarea observaţiei, a experimentului şi a investigaţiei pentru evidenţierea structurii şi a funcţiilor sistemelor biologice
COMPETENŢE DERIVATE:

- să rezolve exercițiile unei variante pentru bacalaureat (Subiectul 4);


RESURSE EDUCAȚIONALE

 Capacitățile de receptare ale elevilor;


 Timpul: 50 de minute

METODE ȘI PROCEDEE: explicația, exercițiul, argumentarea.

MIJLOACE DIDACTICE: fișa de evaluare

FORME DE ORGANIZARE A ACTIVITĂȚII ELEVILOR

 Activitate frontală
 Activitate individuală

2
MATERIAL BIBLIOGRAFIC

 Programa școlară de biologie română de clasa a XII-a


 Programa de examen pentru disciplina biologie

3
SCENARIU DIDACTIC

EVENIMENT OB. CONȚINUT STRATEGII DIDACTICE EVALUARE OBS.


DIDACTIC OP. ȘTIINȚIFIC FORME METODEE MIJLOACE
DE ȘI DIDACTICE
ORGANIZARE PROCEDEE
1.Moment Se creează condiții Activitate Conversația
organizatoric optime pentru buna frontală
desfășurare a
lecției
2.Evaluarea O1 Anunțarea Activitate Observația Fișa de
propriu-zisă O2 obiectivelor lecției. frontală evaluare
O3 Oferirea explicațiilor Conversația
O4 necesare pentru
O5 înțelegerea corectă Explicația
a itemilor formulați
în fișa de evaluare.
Rezolvarea itemilor
din fișa de
evaluare. Activitate
individuală
3.Analiza Discutarea Activitate Conversația .
rezultatelor baremului de frontală Explicația
activității și evaluare și notare.
elaborarea Activitate
concluziilor. individuală

4
5
6

S-ar putea să vă placă și