Sunteți pe pagina 1din 13

Proiect de lecție

DATA:
UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT:
CLASA: a III –a
PROPUNĂTOR:
ARIA CURRICULARA: Om si societate
DISCIPLINA: Educație civică
UNITATEA TEMATICĂ: Raporturile noastre cu lucruruile
SUBIECTUL: Lucruri care ne exprimă
TIPUL LECŢIEI: însușire de noi cunoștințe
FORMA DE REALIZARE: frontal, individual, pe grupe
COMPETENȚE SPECIFICE:
2.1. Recunoașterea unor atitudini în raport cu lucrurile, cu plantele și animalele;
3.1. Relaționarea pozitivă, în grupuri mici, pentru rezolvarea unor sarcini simple de lucru;
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
O1 – să discute pe baza unor situaţii concrete prezentate;
O2 - să numească lucruri din jurul lor ;
O3 - să recunoască utilitatea unor lucruri în funcție de pasiuni;
O4 - să argumenteze puncte personale de vedere cu privire la atitudinea față de lucruri
OBIECTIVE PSIHO-MOTORII:
O5 – să respecte poziția corectă a corpului în timpul lecției
OBIECTIVE AFECTIVE:
O6 – dezvoltarea sentimentului de simpatie cu privire la obiectele personale, dar și
din jurul nostru.
STRATEGII DIDACTICE:
METODE SI PROCEDEE: conversația, observația, exercițiul, explicația, problematizarea,
munca independentă, descoperirea dirijată, ciorchinele, metoda cadranelor.
RESURSE
MATERIALE: tablă interactivă, markere, caiete, coli, fișe cuvinte, fișe de lucru, creioane
colorate
TEMPORALE: 50 min
UMANE:
FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual, pe grupe
TEHNICI DE EVALUARE:
- Observarea sistematică a activităţii şi comportamentului elevilor;
- Evaluare orală (conversația de verificare);
- Evaluare scrisă (tema pentru acasă, activitate de muncă independentă);
BIBLIOGRAFIE :
 MEN, Programa școlară pentru disciplina Educați Civică, clasa a III-a și
clasa a IV-a, aprobată prin ordin al ministrului Nr. 5003/02.12.2014
 Educație civică. Clasa a III-a , autori: Alina Perțea, Editura Aramis, Bucureşti, 2021
 Dumitra Radu, Gherghina Andrei, Educație civică, Caietul elevului clasa a III-a,
Editura ARAMIS;
Nr. Momentele lecţiei Durata Ob. Strategii Observații
Crt. op. Elemente esenţiale de conţinut Evaluare
Metode şi Mijloace de
procedee învățământ

1. Moment organizatoric 2 Asigurarea cadrului organizatoric necesar


desfăşurării în condiţii optime a lecţiei.

Pregătirea materialelor necesare


desfăşurării activităţii.
2. Verificarea temei 4 Se verifică tema calitativ și cantitativ . Conversația Caiete Evaluare
scrisă
Se discută eventualele probleme apărute în Explicația
rezolvarea ei.

3. Reactualizarea cunoștințelor 5 Solicit elevilor să răspundă la întrebările


referitoare la lecţia precedentă ”Nevoia de
lucruri”.
O2
- Ce sunt lucrurile?
Conversaţia Evaluare
orală
- Daţi exemple de lucruri comune (din
clasă, de acasă).

- Daţi exemple de lucruri personale.


- De cine sunt create lucrurile din jurul
nostru?
4. Captarea atenției 7 Se realizează printr-un joc: ”Cufărul
dorințelor”. Se solicită elevilor să
completeze ciorchinele cu elementele Observația Evaluare
corespunzătoare. Aceștia vor ieși pe rând orală cu
la tablă și vor nota un cuvânt care arată Tablă interactivă suport
obiectul pe care ei și-l doresc cel mai mult. vizual
O3 Conversația
(Anexa 1)
Markere
Pornind de la conținutul jocului se poartă o
discuție despre faptul că lucrurile ne Explicația
reprezintă și dezvăluie celor din jur, felul
nostru de a fi, sau unele pasiuni.

Ciorchinele
5. Anunțarea temei și a 2 Astfel se dezvăluie tema lecției.
obiectivelor
Se anunță tema: Lucruri care ne exprimă

–Se notează data și titlul lecției pe tablă și Conversația Caiete


in caiete.

-Se comunică în limbaj accesibil elevilor,


obiectivele lecţiei şi conţinutul activităţii.
6. Dirijarea învățării 10 Pornind de la diferite imagini care arată
situații diverse din viața oamenilor, se
solicită elevilor sa rezolve sarcinile.
Prima cerință este adusă de oamenii de Observația Tablă interactivă
zăpadă, care sunt invitații noștri la
activitate. Ei vin însoțiți de o imagine Conversația Evaluare
sugestivă: orală
Explicația Caiete
1. Privește imaginea și răspunde la
întrebări. (Anexa 2)

O3 -Ce pasiune are copilul?


Observare
-Care sunt lucrurile care indică acest sistematică
lucru?

-Ce pasiuni ai tu? Numește lucrurile de


care ai nevoie. Observația

A doua cerință pornește de la situația unei Conversația


fetițe, care era neglijentă cu lucrurile
școlare. (Anexa 3) Explicația Tablă interactivă Evaluare
orală
2.Caietele și cărțile Irinei sunt pătate de
cerneală,mâzgalite și fără coperți.
Caiete
Elevii sunt încurajați să discute despre
situația acestei fetițe. Fiecare elev trebuie
să rezolve exercițiile din cadran, lipind fișa
în caiet. Cadranul va fi modificat sub
forma unor globulețe din brad.

Observare
a) CeO4
poți spune c) Cum arată Problematiz sistematică
despre Irina? rechizitele tale?
area
Tablă interactivă
Observația

b) Ce sfaturi îi d) Ce Conversația Caiete Evaluare


demonstrează orală
acest lucru? Explicația

Ultima provocare a acestei etape constă în


descoperirea unor obiecte de care au Descoperire
nevoie unii oameni. Cerința se va rezolva a dirijată
pe fișa cu ghetuțe, pe care elevii o vor lipi
în caiet. Caiete Observare
sistematică
3.În funcție de pasiunea fiecărui om, Conversația
găsește obiectele de care are nevoie.
(anexa 4) Explicația
O3
-Scriitor, muzician,schior,turist.

-stilou,vioară,acuarele,umbrelă,

carte,schiuri, creion, binoclu,laptop,


busolă.

-*Sintetizarea informațiilor din lecție, a


ceea ce trebuie reținut, se realizează cu
ajutorul globulețelor informative pe care
elevii le vor citi și lipi în caiete. Elevii pot
colora globulețele. (anexa 5)
! Lucrurile ne reprezintă și dezvăluie celor
din jur, felul nostru de a fi.

De asemenea, unele pot indica pasiunile


pe care le avem.
7. Obținerea performanței 8 Elevii,împărțiți în trei grupe , vor primi
bilețele cu o serie de 5 cuvinte pe care să le
folosească într-un text compus de ei, să îi
dea un titlu potrivit, apoi să realizeze un
desen sugestiv.

Gr. I-concurs, ador,pasiune, vis, patine. Conversatia fișă

O5 Gr. II-pasiune, vioară, ador, festival, vis. Observare


sistematică
Gr. III-pasiune, aparat de fotografiat, vis, Explicatia Fișa cuvintelor
ador, expoziție.

Exercitiul
-Fiecare grupă își prezintă activitatea.

Problematiz
area

8. Asigurarea 6 Elevii își imaginează că în 10 minute vor Conversația Fișe de lucru Evaluare
pleca în 3 vacanțe diferite. Pentru acest Explicația
lucru, ei au un timp limită pentru a-și face scrisă
feedback-ului bagajele. Aceștia vor nota care sunt cele
mai importante și utile lucruri pe care le
O5 vor lua cu ei, în cele 3 destinații diferite. Exercițiul

Se împart elevilor fișe de lucru;

Se dau explicațiile necesare activității


individuale

(Anexa 6)
9. Încheierea lecției 1 Se fac aprecieri colective și individuale Aprecieri
asupra desfășurării lecției, a modului în individuale
care au participat elevii și au răspuns la Conversația şi colective
solicitări.

Se anunță tema pentru acasă.


ANEXA 1

Cufărul
dorințelor
ANEXA 2

Ce pasiune are
Ce pasiune are
copilul?
copilul?
-Care sunt lucrurile
-Care sunt lucrurile
care indică acest
care indică acest
lucru?
lucru?
-Ce pasiuni ai tu?
-Ce pasiuni ai tu?
Numește lucrurile de
Numește lucrurile de
care ai nevoie.
care ai nevoie.

Ce pasiune are Ce pasiune are


copilul? copilul?

-Care sunt lucrurile -Care sunt lucrurile


care indică acest care indică acest
lucru? lucru?

-Ce pasiuni ai tu? -Ce pasiuni ai tu?


Numește lucrurile de Numește lucrurile de
care ai nevoie. care ai nevoie.
ANEXA 3

4.Ce 2.Ce
demonstreaz sfaturi îi
ă acest dai?
lucru?

1. Ce poți
spune
despre
Irina?
3.Cum arată
rechizitele
tale?
ANEXA 4

CERINȚĂ

În funcție de pasiunea
fiecărui om, găsește
obiectele de care are
nevoie.
-Scriitor
Rezolvă aici! -muzician,
-schior,
-turist.
Scriitor –

Muzician – stilou,vioară,acuarele
,umbrelă,
Schior – carte,schiuri, creion,
binoclu, laptop,
Turist - busolă.
ANEXA 5

De asemenea,
unele pot
indica
pasiunile pe
care le avem.

Lucrurile ne
reprezintă și
dezvăluie celor din
jur, felul nostru de
a fi.
ANEXA 6

Fișă de lucru

1. Pleci într-o călătorie . Completează bagajul cu cinci lucruri care îți sunt
necesare.

Munte Picnic Mare

2. Realizează corespondenţa dintre meserii şi obiectele produse:

zidar scaun

croitor casă

tâmplar pantaloni

3. Notează cu A ( adevărat) sau F ( fals) enunţurile:

a) Obiectele personale, precum bijuteriile sunt obiecte dăunătoare. .....

b) Viaţa oamenilor ar fi imposibilă fără lucruri. .....

c) Alimentele nu sunt necesare vieţii omului. ....

S-ar putea să vă placă și