Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DE LECȚIE

DATA : 27.01.2023
CLASA : a III-a
DISCIPLINA : Educaţie civică
Prof.Inv.Primar:Șalău Daniela Laura
SUBIECTUL LECŢIEI : „Lucrurile care ne exprimă”

SCOPUL LECŢIEI: Explorarea calității de persoană pe care o are orice


om;
Identificarea unor trăsături morale definitorii ale persoanei;
Formarea si dezvoltarea deprinderilor de muncă independentă și în grup.

TIPUL LECŢIEI : predare-învăţare

OBIECTIVE OPERAŢIONALE :
O1-să denumească lucrurile personale;
O2-să explice ce înțeleg prin lucruri comune;
O3-să enumere lucrurile care îi reprezintă pe ei;
O4- să argumenteze dacă un anumit lucru îi reprezintă

STRATEGIA DIDACTICĂ : activ-participativă


1.Resurse procedurale : conversaţia euristică, exerciţiul, explicația,lectura
2. Resurse materiale : manuale.
3. Forme de organizare : frontală, individuală
4. Resurse temporale : 50 min.

BIBLIOGRAFIE: Educaţie civică, Manual pentru clasa a III a, Tudora


Pitila, Cleopatra Mihăilescu; Programa scolara de educatie civica clasa a III-
a, anexa numarul 2 la OMEN nr 5003/ 02.12.2014, Bucuresti 2014;
Didactica, manual pentru clasa a X-a, E.D.P , Bucuresti, 1994
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

N MOMENTELE METODE MATERIAE FORME DE


R
LECŢIEI ACTIVITATEA ÎNVĂŢĂTORULUI ACTIVITATEA ŞI DIDACTICE ORGANIZARE
C
R ELEVILOR PROCEDEE
T
1 Moment Asigur climatul de ordine şi disciplină Îşi pregătesc
organizatoric necesar desfăşurării orei în bune condiţii. caietele, Conversaţia Manuale Frontal
Pregătesc materialele necesare manualele, Caiete
desfăşurării lecţiei . stilourile.
Solicit elevii să-şi pregătească caietele
de clasă şi de teme.
2 Verificarea Verific copiilor tema, trecand printre Răspund la Conversaţia Individual
temei de banci. întrebări Caietul de frontal
casă şi a tema
cunoştinţelor
anterioare
3 Captarea Propun spre rezolvarea elevilor ghicitori. Răspund la Frontal
atenţiei Ghicitoarea: întrebări Conversaţia
Are foi și nu e pom, euristică
Îți vorbește ca un om,
Și cu cât o îndrăgești
Tot mai mult o folosești. Conversaţia Frontal
(cartea) euristică
Ghicitoarea:
Petale de flori micuțe
Așezate-n cutiuțe
Să putem picta cu ele
Oameni, case, floricele.
(acuarelele)

Ghicitoarea:
Mulți sportivi o îndrăgesc,
De ce oare o lovesc?
(mingea)

4 Anunţarea Le voi comunica elevilor noua lectie Notează titlul Explicaţia Caiete Frontal
temei şi a „Lucrurile care ne exprimă”. lecţiei în
obiectivelor 1. Ce sunt lucrurile? caiete
propuse 2. De câte feluri pot fi?
3. Avem nevoie de lucruri?
Solicit elevilor sa scrie pe un post-it
denumirea unui lucru pe care îl consideră
important.
5 Prezentarea Explicaţia Frontal
noului .
conţinut şi Conversaţia Manual
dirijarea Ne vom uita impreuna la imaginea de la euristică
învăţării această lecție si vom discuta pe baza Răspund la
acesteia: întrebări
 Care sunt lucrurile pe care le folosesc
cei doi prieteni pentru a-și dezvolta
pasiunile? Frontal
 Ce colecționează cei doi copii?
 Voi aveți o colecție?
 Ce pasiuni aveți?
 Ce părere aveți despre copiii care Răspund la Explicaţia
au pasiuni diferite de ale voastre? întrebări

Manual
Conversaţia Frontal

Conversaţia
6 Fixarea Vom citi din manual ce scrie la
cunoştinţelor „Informează-te!” si apoi vom rezolva
împreună exercițiile din manual. Conversaţia Frontal

Explicaţia

Manual Individual
Exerciţiul

7 Evaluarea Pe baza observaţiilor comportamentului Conversaţia Frontal


activităţii elevilor pe parcursul orei, a atitudinii
acestora faţă de sarcinile didactice, fac
aprecieri frontale şi individuale. Conversaţia Frontal

8 Incheierea Le voi da tema. Notează tema. Conversaţia Caiete Frontal


activitatii
Ghicitoarea:
Are foi și nu e pom,
Îți vorbește ca un om,
Și cu cât o îndrăgești
Tot mai mult o folosești.
(cartea)

Ghicitoarea:
Petale de flori micuțe
Așezate-n cutiuțe
Să putem picta cu ele
Oameni, case, floricele.
(acuarelele)

Ghicitoarea:
Mulți sportivi o îndrăgesc,
De ce oare o lovesc?
(mingea)
Ne reprezintă lucrurile?

Cum arată camera în prima ilustrație? Dar în cea de-a doua?


Ce putem spune despre copiii care locuiesc în aceste camere?
Privește imaginea alăturată și spune:

Ce pasiuni are copilul?


Enumeră lucrurile care indică acest lucru.
1. Zilnic, Cosmina îți uită acasă câte un lucru care îi trebuie la școală. Din această cauză, mama ei este foarte
supărată.
Ce poți spune despre Cosmina? Ce sfaturi îi dai?

2 . Scrie un text despre pasiunile pe care le ai. Numește lucrurile de care ai nevoie. Cum arată lucrurile tale? Ce
demonstrează acest lucru?

S-ar putea să vă placă și