Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect didactic -

Unitatea de invatamant : Liceul Pedagogic Nicolae Iorga

Data : 23.02.2021

Clasa a IV a B

Invatator : Grunzu Elena

Profesor metodist : Siustis Liliana

Profesor coordonator : Corolea Viorica

Elev practicant : Herghelegiu Eduard - Petru

Aria curriculara : Limba si comunicare

Disciplina : Limba si literatura romana

Subiectul lectiei: « Scoala de altadata »

Scopul lectiei : sesizarea elementelor esentiale intr-un text epic

Competente specifice :

1.5 Manifestarea interesului pentru receptarea mesajului oral indiferent de perturbările de canal

4.4. Povestirea pe scurt a unei secvenţe dintr-o poveste/ dintr-un film/ desen animat / a unei
activităţi/ a unei întâmplări imaginate/trăite

4.5. Manifestarea interesului pentru scrierea creativă şi pentru redactarea de texte informative şi
funcţionale

Obiective operationale :

O1 : sa manifeste o atitudine pozitiva fata de activitate

02 : sa citeasca fluent,expresiv textul

O3 : sa citeasca pe fragmente logice textul « Scoala de altadata »

04: sa povesteasca continutul fiecarui fragment

05 : sa extraga ideea principala a fragmentului citit

06 : sa povesteasca oral textului, folosindu-se de ideile principale

Strategii didactice :
a. Metode si procedee : conversatia, explicatia, exercitiul
b. Forme de organizare : indivual,frontal,pe grupe
c. Material didactic : manual, caiet

Momentele Ob Activitatea invatatorului Activitatea Metode si Material


lectiei . elevului procedee didactic
op. didactice
1.Moment Se asigura un cadru propice Elevii isi Conversatia
organizatoric desfasurarii optime a lectiei. pregatesc
materialele
necesare
desfasurarii
lectiei:
caiet,manual.
2.Captarea si Citesc urmatoarele ghicitori: Conversatia
orientarea 1.Ne e ca a doua casă Elevii gasesc
atentiei Ani la râ nd ea ne învaţă raspunsul la
Să citim, să socotim, ghicitori.
Ş i de asta o iubim.(Scoala)

2.Ne e dragă , ne învaţă


Lucruri bune pentru viaţă
Hai ghiceşte-n gura mare
Este vorba despre ...(scoala)
Cu ajutorul
videoproiectorului,prezint
copiilor cateva imagini cu scoli
din trecut. Le adresez cateva
intrebari legate de aceste
imagini:
-Ce observati in aceste imagini?
-Din ce cauza credeti ca a avut
loc aceasta schimbare?
-Cum parea atmonsfera din
scoli in perioada aceea?

3.Anuntarea 01 Anunt ca astazi vom citi textul Conversatia


temei si a „Scoala de altadata” dupa Elevii scriu pe
obiectivelor Romulus Dinu si vom gasi caiete titlul si
impreuna ideile pricipale ale autorul.
textului.
Scriu pe tabla titlul si autorul
textului.
4.Dirijarea Le voi spune copiilor ca
invatarii fiecare dintre ei va citi cate o Conversatia Manual
02 propozitie(citire in lant). Explicatia
Intreb copiii daca au intalnit Exercitiul
cuvinte necunoscute
(„ferchezuit” , „izbavitor” ,
„suluri” , „streasina”), clarific
intelesul acestora si le cer
copiilor sa formuleze enunturi
cu ele.

Copiii vor citi


O3 Urmeaza recitirea textului, de cate un
aceasta data pe fragmente. fragment

O4
Dupa citirea fiecarui fragment,
ii vom povesti continutul.

Cu ajutorul copiilor, extragem


O5 ideea principala a fragmentului.
Scriu pe tabla subtitlul „Plan
simplu de idei” si dictez ideea
principala a fragmentului.

Procedez astfel pentru toate Copiii scriu pe


fragmentele textului. caiet planul
simplu de idei.

06 Le cer sa reproduca oral


continutul textului folosindu-se
de ideile principale.

Pentru ca elevii sa cuprinda cat


mai multe detalii, le adresez
diverse intrebari:
-Cum se numea jocul pe care l-a
jucat Dinu in pauza?
-Ce s-a intamplat cand Dinu s-a
spalat pe ghete?
-La ce s-a referit domnul
invatator cand le-a spus „ sa nu
sufle”?
In continuare rezolvam
exercitiile 2 si 4 de la pagina 23 Copiii rezolva
din manual. exercitiile.

5.Feed-back si Le voi cere copiilor sa isi Caiet


obtinerea imagineze ce s-ar fi intamplat
performantei daca Dinu s-ar fi intors la
respectiva scoala.
6.Aprecieri finale Se vor face aprecieri verbale
asupra activitatii.

Imaginile prezentate la captarea atentiei:

S-ar putea să vă placă și