Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DIDACTIC

Prof. Înv. Primar:


Data:11.11.2020
Instituția:
Clasa: a III-a
Aria curriculară: Limbă și comunicare
Disciplina: Limba și literatura română
Unitatea de învăţare: „Magia cărților”
Subiectul: Cererea familiară și cererea politicoasă
Tipul lecţiei: predare-învăţare
Competențe specifice:

Obiectivele operaţionale – la finalul lecţiei, elevii vor fi capabili:


O1 - să identifice formulele de politețe pe care le pot utiliza într-o cerere;
O2 - să deosebească cererea familiară de cea politicoasă;
O3- să găseasă moduri de cerere în situațiile date;
O4- să pronunţe clar şi corect cererile
Metode, procedee, tehnici: Conversația euristică, Explicația, Expunerea, Demonstrația, Exercițiul, Problematizarea,
Mijloace de învăţământ: fișe de lucru, imagini, manual
Forme de organizare a activităţii: frontală, individuală

1
Resurse temporale: 45 de minute
Bibliografie:

2
DESFĂȘURAREA LECȚIEI

Strategia didactică
Nr. Ob. Metode, Forme de
Secvențele lecției Conținutul instructiv-educațiv Mijloace de Evaluare
Crt. Op. tehnici, organizare a
învățământ
procedee activității
1. Momentul Voi asigura condiţiile necesare desfăşurării
organizatoric optime a lecției:
1 minut - Aerisirea sălii de clasă;
- Aranjarea mobilierului;
- Distribuirea materialului didactic.
2. Reactualizarea Se verifică cantitativ și calitativ tema. În Conversația Frontal
cunoștințelor timp ce un elev citește rezolvarea, ceilalți
5 minute corectează eventualele greșeli.

Se reactualizează cunoștințele prin câteva


întrebări:
1. Despre ce am discutat ultima data?
2. Ce făcea copilul?
3. De ce consideră copilul că este bine
să se roage pentru părinții lui?
3. Captarea atenției Captarea atenției se va realiza printr-o Conversația Imagini Frontal

3
3 minute conversație cu ajutorul câtorva imagini Problemati- Individual
(Anexa 2). zarea
Cu siguranță ați întâlnit destule situații Exercițiul
de viață în care ați fost nevoiți să adresați
o rugăminte unei persoane apropiate sau
chiar unui necunoscut.
Cum v-ați exprima în cele două situații
diferite?
Ai observat că, dacă rugăminea sau
cererea pe care o adresăm cuiva este
adresată politicos, persoana din fața ta
este mai deschisă și mai binevoitoare?
4. Anunțarea temei și a Astăzi la ora de Limba și literatura română Conversația Frontal
obiectivelor vom vorbi despre cererea simplă familiară
1 minut și cererea poiticoasă. Mai mult, vom
diferenția cele două tipuri de cerere, vom
identifica o serie de expresie care ne vor
ajuta să fim politicoși.
Scriu titlul lecţiei pe tablă şi sugerez
elevilor să-l noteze în caiete.
5. Dirijarea învățării - Ce credeți că reprezintă o cerere? Conversația Manual Frontal Se evaluează
20 de minute Cererea este formularea unei solicitări, a Individual capacitatea elevilor de a

4
unei rugăminți cu scopul de a obține un ...
rezultat? Problemati-
- Voi față de cine aveți cereri? zarea
Părinți, frați, colegi, profesori, vânzători.
Cum vă adresați colegilor de bancă? Dar Explicația
copiilor pe care nu îi cunoașteți? Dar
domnilor profesori?
 Când adresezi o rugăminte unor
apropiați: – Ioana, mă poți ajuta să Expunerea
duc cadourile în camera mea? Exercițiul
 Când adresezi o rugăminte unor
persoane mai în vârstă sau unor
persoane necunoscute: - Domnule
Marinescu, îmi permiteți să vă ajut în
grădină?
- De ce credeți că ne adresăm diferit?
- Care sunt formulele de politețe pe care
le cunoașteți?
Vă rog… ?, Îmi permiteți… ?, Mă
scuzați…, Fiți amabil, ați putea să…

5
Foarte importantă este și atitudinea atunci
când adresezi o rugăminte sau o cerere.
Trebuie să privești interlocutorul în față, să
vorbești clar, tare, cu curaj și, este de
preferat, să ai zâmbetul pe buze.

Rezolvăm frontal exercițiile 1,2,3 din


manual, de la pagina 27.
6. Fixarea cunoștințelor Elevii au sarcina de a găsi și scrie câteva Exercițiul Fișă de lucru Individual Se evaluează
6 minute moduri în care se pot adresa unui vecin Problemati- Frontal capacitatea elevilor de
mai în vârstă, pentru a le înapoia mingea zarea …
care a căzut din greșeală în curtea Conversația
dumnealui (Anexa 3).

7. Obținerea O Exercițiul Individual


performanței 6 Jocul didactic
7 minute
8. Asigurarea retenției 02 Asigurarea retenţiei şi a transferului se va Conversația Frontal
și a transferului realize prin intermediul unor întrebări: catehetică Individual
5 minute - Ce reprezintă o cerere? Explicația
- De câte feluri sunt acestea?
- Ce este cererea familiar? Dar cea

6
politicoasă?
Se precizează tema pentru acasă. Se
discută depre modul de rezolvare al
acesteia.al acesteia

9. Încheierea activității Voi încheia activitatea prin a le adresa Conversația Frontal


2 minute copiilor aprecieri verbale, individuale şi
colective, cu privire la modul în care s-a
desfăşurat activitatea.

Anexa 1 – Oglinda tablei

Cererea simplă familiară. Cererea piliticoasă

7
Cererea este formarea unei solicitări, a unei rugăminți cu scopul de a obține un rezultat.

Tipuri de cerere:
- familiară: adresată unor persoane foarte apropiate, sau unor persoane cu aceeași vârstă ca a celui care adresează cererea;
- politicoasă: se folosesc formule de politețe.

Exemple de formulte de politețe:


- Vă rog… ?
- Îmi permiteți… ?
- Mă scuzați…
- Fiți amabil, ați putea să…

8
Anexa 2 – Captarea atenției

9
Anexa 3

Gândește-te și scrie modul în care te poți adresa unui vecin mai în vârstă,
pentru a înapoia mingea care a căzut din greșeală în curtea dumnealui.

10

S-ar putea să vă placă și