Sunteți pe pagina 1din 11

PROIECT DIDACTIC

Prof.înv.primar: CHITACU VIOLETA


Unitatea de învățământ: Școala Gimnazială „Barbu Ștefănescu Delavrancea”, Năruja
Clasa: a IV -a
Data: 11 mai 2023
Aria curriculară: Om și societate
Unitatea tematică: Valorile și normele morale în care cred
Disciplina: Educație civică
Discipline integrate: Limba și literatura română
Arte vizuale și abilități practice
Subiectul lecției: „ Ce înseamnă să fii cinstit?”
Forma de realizare: activitate integrată
Tipul lecției: dobândire de noi cunoștințe

COMPETENŢE SPECIFICE:
Educație civică
1.3. Explorarea unor norme morale care reglementează relațiile cu ceilalți oameni
2.1. Explorarea unor valori morale care stau la baza relațiilor cu ceilalți oameni
2.2. Recunoașterea unor comportamente moral-civice din viața cotidiană
2.3. Deosebirea comportamentelor prosociale de cele antisociale
Limba și literatura română
3.1. Extragerea unor informaţii de detaliu din texte informative sau literare
Arte vizuale și abilități practice
2.3. Valorificarea elementelor de limbaj plastic în compoziții tematice

OBIECTIVE OPERATIONALE:

O1 – să selecteze corect trăsăturile morale care conduc la stabilirea unor relaţii pozitive între membrii
unui grup;
O2 – să identifice termenii: cinste, demnitate din atitudinea personajelor pe baza explicaţiilor,
imaginilor date;
O3 – să exemplifice anumite situaţii ca fiind rezultatul cinstei sau necinstei;

O4 – să introducă în enunţuri proprii cuvinte date din sfera valorilor civice;


O5 – să argumenteze consecinţele trăsăturilor de caracter ilustrate de textul citit;
O6 – să rezolve corect exerciţiile şi sarcinile propuse în cadrul lecţiei;
O7 – să manifeste un comportament adecvat muncii în echipă utilizând corect instrumentele de lucru.

STRATEGIA DIDACTICĂ:

 Metode, procedee, tehnici: conversația, explicația, exercițiul, braistormingul, problematizarea;


 Mijloace de învățământ: laptop, videoproiector, sistem audio, acrostih, fișe de lucru, prezentări PPT,
platforme online (Wordwall, Youtube);
 Forme de organizare: frontal, individual, pe echipe.

RESURSE:

 Umane: 27 elevi;
 Spațiale: sala de clasă;
 Temporale: 50 min

BIBLIOGRAFIE:

 Programe şcolare pentru clasele a III-a şi a IV-a, aprobate prin Ordinul MEN nr. 5003/02.12.2014
 https://www.youtube.com/watch?v=VrVxgWiVVYU&ab_channel=EdituraComoaraCopil
%C4%83riei
 https://wordwall.net/resource/8525771/cinste-%C8%99i-necinste
 https://wordwall.net/resource/8496145/cinste-necinste
SCENARIUL DIDACTIC
STRATEGIA DIDACTICĂ

operaționale
ETAPELE

Obiective
CONȚINUTUL INSTRUCTIV-EDUCATIV METODE, MIJOACE DE FORME DE EVALUARE
PROCEDEE, ÎNVĂȚĂMÂNT ORGANIZARE
LECȚIEI TEHNICI

 Se asigură condiţiile necesare desfăşurării orei de


1.Moment Educație civică, aerisirea sălii de clasă, amenajarea
organizatoric spaţiului de desfăşurare a activităţii, pregătirea
1 min
materialului didactic.
 Verificarea calitativă și cantitativă a temei pentru acasă.
2.Reactuali- Se vor face observații acolo unde este cazul. Conversația Capacitatea elevilor
zarea  Se prezintă elevilor un acrostih – solidaritate. Frontal de a completa fișa –
cunoștințelor O1 braistorming cu
 Se dă elevilor o fişă de lucru (Anexa 1). Li se cere
4 min Braistorming trăsături morale.
elevilor să scrie fiecare pentru bulinele de pe fişe, cât
mai multe cuvinte înrudite cu substantivul
Exercițiul
„solidaritate”.
 Elevii sunt rugaţi să-şi reamintească ce valori morale
au învăţat în lecţiile anterioare (Bine-Rău, Solidaritate-
Lipsa de solidaritate). Adresez elevilor o serie de
întrebări cu privire la lecţia anterioară:
- Despre ce am discutat ora trecută?
- Ce este solidaritatea? (înfrățire, unire, sentiment
care îi determină pe oameni să se sprijine și să-și
acorde ajutorul)
- Ce este voluntariatul?(activitate desfășurată în
folosul altor persoane sau al societății, fără a
urmări un câștig material)
O1  Se realizează cu ajutorul unui cântecel: Conversația Laptop Capacitatea elevilor
3.Captarea O2 https://www.youtube.com/watch? Videoproiec de a înțelege
atenției O3 v=VrVxgWiVVYU&ab_channel=EdituraComoaraCo Problematiza tor mesajul transmis
5 min rea Sistem Frontal prin audierea
pil%C4%83riei
audio cântecelului și de a
 Se vor purta câteva discuții pe baza cântecelului.
Youtube purta discuții pe
baza acestuia.

4. Anunțarea  Se anunţă elevii că la ora de Educație civică vor învăța


subiectului despre o altă valoare morală, și anume, cinstea! Conversația Caietul de Frontal
lecției și a  Se scrie titlul pe tablă şi în caiete: „Ce înseamnă să fii clasă
obiectivelor
cinstit?”
operaționale
1 min

O1 Conversația
5.Prezentarea O2  Se va citi textul Ce înseamnă să fii cinstit? din Laptop
optimă a O3 manual, pagina 56. Explicația Capacitatea elevilor
noului conținut O4  Elevii vor răspunde la întrebări : Frontal de a răspunde corect
1. Cum caracterizezi comportamentul Mirabelei?Dar al
și dirijarea O5 Conversația Video la întrebări.
Ioanei?
învățării O6 2. Tu cum ai fi procedat dacă erai în locul Mirabelei? Dar proiector
al Ioanei?
3.Crezi că este corect să furi în situația când nu ai ce îți
20 min dorești?
4. Motivează , în patru –cinci propoziții, de ce trebuie să
Exercițiul
fim cinstiți.
Prezentări Individual Capacitatea elevilor
 Se va prezenta un material Power Point în care elevii PPT de a identifica
vor urmări imagini cu Nică din Amintiri din copilărie, aspectele necinstei
de Ion Creangă și vor identifica aspectele ”necinstei ” din fragmentele
din fragmentele ”Pupăza din tei” și ” La cireșe”.
prezentate.
 Vor stabili ce aspecte legate de necinste înfățișează
Ion Creangă și ce consecințe au avut faptele lui Nică.
Caietul de
 În continuare, elevii vor scrie în caiete explicațiile clasă
următoare:

 Cinstea reprezintă o valoare morală care se referă Explicația


la aspecte precum: onestitate, corectitudine,
dreptate, sinceritate, loialitate și devotament. O
persoană cinstită se manifestă printr-un
comportament demn, conștiincios și corect.
Capacitatea elevilor
O3 Braistorming Caiet de Frontal de a realiza
 Se găsesc sinonime pentru cuvântul cinste: onestitate,
O4 clasă braistormingul și de
corectitudine, dreptate, sinceritate, devotament,
a alcătui enunțuri cu
loialitate și se alcătuiesc propoziţii.
sinonimele
 Elevii sunt rugaţi să spună care este forma opusă a descoperite.
cinstei . După ce aflăm că necinste este opusul
cuvântul cinste, elevii notează pe caiet următoarea
explicație:
Individual

 Necinstea este o valoare morală opusă cinstei a Explicația


O3 cărei manifestare îi afectează pe cei din jur.
O4
 Mai departe, lucrează în echipă următorul exerciţiu:
O5 Exercițiu Pe echipe
O6 Amintește-ți din poveștile, basmele , poeziile pe care le-ai Fișă de
O7 citit, următoarele categorii de personaje : (Anexa 3) lucru
Personaje cinstite Personaje necinstite
*spun adevărul *mint
*nu fură *păcălesc

 Fiecare echipă îşi alege un reprezentant care va citi


rezolvarea. Răspunsurile corecte sunt aplaudate.
6.Obținerea Capacitatea elevilor
performanței O3  Elevii primesc o fișă de lucru pe care sunt scrise Exercițiul Fișe de Individual de a rezolva
câteva proverbe despre cinste și vor scrie un scurt text
O4 lucru sarcinile de pe fișa
în care vor explica mesajul acestuia.(Anexa 4)
10 min de lucru.

O3  Elevii vor rezolva mai multe exerciții interactive pe Capacitatea elevilor


7. Asigurarea O4 platforma Wordwall: Conversația Platforma Frontal de a asocia anumite
retenției și a O5 https://wordwall.net/resource/8525771/cinste- Problemati- Wordwall comportamente cu
transferului O6 zarea trăsăturile morale
%C8%99i-necinste
caracteristice:
https://wordwall.net/resource/8496145/cinste-necinste
5 min cinstea și necinstea.

8. Încheierea  Se fac aprecieri verbale colective și individuale; Aprecieri verbale


activității  Se notează tema pentru acasă. Conversația Stimulente Frontal colective și indivi-
1 min duale.

(Anexa 1)
Scrie cât mai multe cuvinte înrudite cu substantivul „solidaritate”în bulinele de mai jos:

Solidaritatea
(Anexa 2 )
(Anexa 3)

CINSTEA / NECINSTEA

Amintește-ți din poveștile, basmele , poeziile pe care le-ai


citit, următoarele categorii de personaje :

Personaje cinstite Personaje necinstite


*spun adevărul *mint
*nu fură *păcălesc

CINSTEA / NECINSTEA

Amintește-ți din poveștile, basmele , poeziile pe care le-ai


citit, următoarele categorii de personaje :

Personaje cinstite Personaje necinstite


*spun adevărul *mint
*nu fură *păcălesc

(Anexa 4)

S-ar putea să vă placă și