Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

Data: 19.01.2021
Unitatea de învățământ: Școala Gimnazială Nr. 7 Botoşani
Clasa: Clasa a IV a
Propunător: Cozma Elena
Aria curriculară: Om şi societate
Disciplina: Educație civică
Unitatea de învățare: Valori morale
Tema lecţiei: Responsabilitatea şi lipsa de responsabilitate
Tipul lecției: Însuşire de noi cunoştinţe
Forma de realizare: Activitate integrată
Discipline integrate: Limba și literatura română, Arte vizuale și Abilități practice
Scopul lecţiei: Însuşirea comportamentelor responsabile şiimportanţa aplicării lor în viaţa
cotidiană

Competenţe specifice:
1.3. Explorarea unor norme morale care reglementează relațiile cu ceilalți oameni;
2.2. Recunoașterea unor comportamente moral-civice din viața cotidiană;
2.3. Deosebirea comportamentelor prosociale de cele antisociale;

Competențe integrate
Limba și literatura română: 

3.1. Formularea de concluzii simple pe baza lecturii textelor informative sau literare 
3.3. Extragerea dintr-un text a unor elemente semnificative pentru a susţine o opinie
referitoare la mesajul citit 
3.4. Evaluarea elementelor textuale care conduc la înţelegerea de profunzime în cadrul
lecturii

Arte vizuale și Abilități practice


1.1. Exprimarea de opinii proprii referitoare la mesajele comunicate prin limbaj vizual
2.1. Valorificarea unor materiale și tehnici adecvate, pentru exprimarea clară a unui
mesaj intenționat
Obiective operaţionale: La sfârşitulactivităţii, elevii vor fi capabili:
O1 – să identifice situaţii din viaţa personală în legătură cu responsabilitatea sau lipsa de
responsabilitate;
O2 – sa defineasca npotiunile responsabilitate si lipsa acesteia, utilizand exemple din
viata cotodiana;
O3 – să- şi exprime opinia în legătură cu importanţaresponsabilităţii în viaţa omului;
O4 – să precizeze consecinţele faptelor iresponsabile din viaţa lor;
O5 - sa clasifice actiunile reprezentate de imagini in functie de data

Strategii didactice:
1. Metode şi procedee: conversația, explicația, exercițiul, observaţia, învățarea
prin descoperire, Jurnalul cu dublă intrare
2. Resurse digitale:, manual digital, laptop, platforma Teams,
https://www.manuale.edu.ro/
3. Moduri de organizare: frontală, individuală, sincron, asincron
4. Resurse umane: 30 elevi;
5. Resurse temporale: 45 minute.

Bibliografie:
*** Ghid metodologic de aplicare a programei şcolare de Educație civică, învǎţǎmânt
primar şi gimnazial, Ed.,,Aramis Print”, Bucureşti, 2001;
Desfășurarea lecţiei

O Strategii didactice
Etapele b. Evaluare
Conținut științific
activității O Metode și Mijloace de Moduri de
p. procedee învățământ organizare

1. Moment Asigurarea condiţiilor necesare pentru buna desfăşurare a


Conversația
organizatoric lecţiei. Pregătirea materialelor necesare. Frontală
2 min.

2.
Reactualizarea
Se verifică cunoștințele dobândite în lecția anterioară; Individual
cunoştinţelor Conversaţia
5 min. Explicaţia
Frontală

Elevii sunt invitaţi să urmărească un filmuleţ încărcat de pe


3. Captarea youtube despre responsabilitate. Material Frontala Capacitatea de
atenţiei Conversaţia
Cum vi s-a parut povestea si ce ati invatat din ea? video, observatie
3 min. Observaţia Individuală
După vizionarea filmuletului copii trebuie sa scrie cu propriile caiete

lor cuvinte ce au inteles din fulmulet.


3. Anunţarea Elevii vor fi anunțați că la ora de Educație civică, vor învăţa
temei despre Responsabilitate şi lipsa de responsabilitate. Se anunță Conversaţia Frontală
2 min. titlulși se prezintă succint obiectivele lecției.

Pornind de la materialul vizionat, se va iniţia o discuţie în


Capacitatea de
legătură acţiunile din poveste, pe baza întrebărilor pentru
Conversaţia a răspunde
inţelegerea textului:
Exerciţiul corect
Cine sunt personajele?
întrebărilor
Unde are loc acţiunea? Când?
adresate;
Ce fac ele la început?
Cine a observat că lipseşte ursul?
O1 Cum s-au comportat la aflarea veştii că ursul este bolnav?
Frontală
Ce i-au adus ursului pentru a-l ajuta să se însănătoşească?
Individuală
O6 Cum au devenit personajele până la urmă?
4. Dirijarea Ce învăţăm din poveste? Care este morala?
învăţării
23 min. După ce şi-au notat titlul lecţiei, li se solicită să realizeze pe caiete
O1 un tabel cu două coloane. Elevii sunt rugaţi să se gândească la o
Capacitatea de
serie de fapte pe care le-au realizat ei înşişi (minim 3 fapte), fapte
Document a oferi
responsabile şi de asemenea, fapte iresponsabile (lipsite de
Explicaţia Word exemple din
O2 responsabilitate). Timp de câteva minute fiecare elev va nota în
Exerciţiul Jurnalul cu viaţa
tabel faptele realizate. Vor fi numiţi apoi câţiva elevi care vor citi
dublă intrare personală;
răspunsurile. În paralel, într-un document word se completează
O3 tabelul cu exemplele oferite de elevi. Se discută fiecare exemplu
notat şi se subliniază importanţaresponsabilităţii în viaţa de zi cu
zi.
Pornind de la exemplele din viaţa
Fapteresponsabile Faptelipsite de responsabilitate personală, se va explica termenul de
Capacitatea de
responsabilitate şi opusul acestuia, şi se
de a completa
- am avutgrijă de vărulmeu; - va citi din manual
corect tabelul;
- citescetichetafiecărui aliment; aruncgunoaiepejossauînaltelocur definiţiaresponsabilităţii.
- o ajutpe mama înbucătărie; inepotrivite;
- ascultăm de părinţi; - nu ne asumămgreşelile; Se explică cuvintele-cheie
-ne facemtemele cu seriozitate; - vorbimurât, ne bârfim; ( responsabilitate, sancţiuni, obligaţii,
- sortămgunoiulînainte de a-l - nu purtămmasca de protecţie; ajutor, încredere, apreciere, instituţie).
arunca - nu păstrămdistanţa; etc
În continuare se vor realiza exerciţii din
manual în care se vor discuta anumite
O4
imagini şiîşi vor exprima opinia
argumentată în legătură cu faptele
ilustrate.

Frontală
Caiete,
Individuală
laptop, Capacitatea de
imagini a încadra
Observaţia
manual corect faptele
Exerciţiul
digital ilustrate;
explicaţia

5. O5 Elevii sunt solicitaţi să precizeze dacă au anumite responsabilităţi Capacitatea de


Obţinereaperfor în clasă sau în familie şi dacă le respectă. Se poartă o discuţie în Laptop, a
manţeişiasigurar legătură cu repectarea sau nerespectarea acestora şiconsecinţele ce Manual renunoşteurmă
ea feed-back- O6 apar. Vor desena individual , responsabilitatea pe care o are în Exerciţiul digital Individual rile acţiunilor
cadrul clasei. Frontal
ului Ce reţinem din această lecţie? Se citesc informaţiile de la
lor;
8 min. rubrica Reţine din manual.

În final, elevii sunt rugaţi ca printr-un cuvânt să caracterizeze


6. Încheierea şi
activitatea. Se evidenţiază cuvintele: educaţie, respect, aventura,
evaluarea Conversaţia Frontală
responsabilitate, noutăţi
activităţii
Se fac aprecieri verbale asupra activităţiidesfăşurate,
2 min.
evidenţiindu-se elevii care au răspuns foarte bine la activitate.

S-ar putea să vă placă și