Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DIDACTIC

CLASA a IV-a B
DATA: 9 .03. 2020
UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: ȘCOALA GIMNAZIALĂ SIREȚEL
PROPUNĂTOR: Dîmbu Vasilica
ARIA CURRICULARĂ: Om și societate
DISCIPLINA: Educație civică
UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: Valorișe și normele morale în care cred
SUBIECTUL LECŢIEI: Valori și normele morale în care cred
TIPUL LECȚIEI: Recapitulare

SCOPUL LECȚIEI: Formarea unei atitudini morale faţă de cei din jur;
COMPETENTE SPECIFICE:
Educație civică

1.3. Explorarea unor norme morale care reglementează relațiile cu ceilalți oameni;

2.2. Recunoașterea unor comportamente moral-civice din viața cotidiană;

3.1. Relaționarea pozitivă cu ceilalți, în rezolvarea unor sarcini simple de lucru;


.
OBIECTIVE OPERATIONALE:
O.O.1 - să-și exprime punctul de vedere față de un comportament formulând situația finală ;
O.O.2 - să identifice norme și valori morale,având la dispoziție comportamente ale unor personaje din povesti;
O.O.3 - să relateze cum ar proceda în anumite situații dificile;
O.O.4 – să introducă în enunţurile corespunzătoare cuvintele date din sfera valorilor civice

STRATEGIA DIDACTICA:
 Metode și procedee: conversația, explicația, exercițiul, problematizarea, ciorchinele de idei, studiul de caz;
 Resurse materiale: prezentare power-point, copacul autoevaluării, fișe de lucru,
flip-chat, manualul de Educați civică, Ed. Aramis. ;
 Forme de organizare: activitate frontală, individuală, pe grupe;
 Resurse curriculare: programa școlară, documentele de proiectare curriculară;
 Forme de evaluare: observarea sistematică a elevilor, aprecierea verbală, ev. formativă, autoevaluarea;
 Resurse de timp: 40 minute;
 Resurse umane: 18 elevi

BIBLIOGRAFIE:

 Programa școlară pentru disciplina Educație civică (clasa a III-a – a IV-a), aprobată prin ordinul ministrului Nr. 5003/02.12.2014;
 Suport de curs “Organizarea interdisciplinară a ofertelor de învăţare pentru formarea competenţelor cheie la şcolarii mici 2013”.

Nr. Momentele Ob. Conținut informațional Strategia didactică Forme de


crt lecției op. evaluare
. Activitatea învățătorului Resurse Resurse Forme de
materiale procedurale organizare
1 Moment Creez condiţiile optime pentru buna desfăşurare a Materialul Frontal
organizatoric activităţii propuse: spaţiu educaţional, materiale necesar
1 min. didactice, climat psihoafectiv.Colectivul clasei este activității
împărțit în cinci grupe
2. Reactualizare O.O1 Se verifică tema scrisă prin citirea de către elevi a Planşă Explicaţia Frontal Capacitatea
a cunoştinţelor acesteia apoi se verifică cunoștințele dobândite în de a explica
lecția anterioară plecând de la proverbul: „Bine proverbul
faci,bine găsești.”(citatul va fi scris pe o planșă). Planșa Flipchart
este afișată pe flipchart și se discută mesajul scris.
(Anexa 1)
Conversația

3 Captarea O.O1 Se realizează prin completarea atât individual ,cât și Fișe de Metoda Frontal Aprecieri
atenției O.O2 pe foaia de flipchart a unui ciorchine , în centrul său lucru ciorchinelui Individual verbale
10 min. fiind scris ,, Valori morale". ( Anexa2) Flipchart Conversatia
corespunzǎtoare.
Solidaritate

Bunătate Respect

Valori
morale

Responsabilitate Altruism
eeliii

3 Anunțarea Elevii sunt anunţaţi că vor recapitula unitatea de Manualul Explicația Frontal
temei și a învățare ,,Valorile și normele morale în care cred".
obiectivelor Se scrie la tablă şi în caiete titlul lecţiei
2 min. “Recapitulare".
Se prezintă elevilor planul de recapitulare
Prezint obiectivele într-un limbaj accesibil elevilor.

4 Dirijarea OO1 Se prezintă cu ajutorul laptop-lui un filmuleț Problematizarea Frontal Aprecieri


învățării https://unimedia.info/stiri/video-filmuletul-podul--o- Individual verbale
15 min. animatie-care-promoveaza-valorile-umane-75775.html
Se discută despre comportamentele
personajelor,despre valorile și normele morale ce reies
din comportamentul fiecărui personaj.Adresez întrebări
pentru a clarifica atitudinea și comportamentul
personajului principal, îi voi îndruma să vină cu
argumente pro sau contra față de modul de acțiune al Problematizarea
personajelor.
Solicit elevii să extragă învățătura care se desprinde
din filmuleț.
Propun rezolvarea unor sarcini pe grupe (5 grupe) Textul din frontal
Fiecare grupă își alege un lider. Se vor trasa sarcini manual
diferite fiecărei grupe în parte. Acestea sunt scrise pe
fișa grupei respective.(Anexa 3)
Fiecare are câte o fișă de lucru însă liderul grupei va Jocul didactic
OO2 ieși în față pentru a spune rezultatul: Cooperează pentru Studiu de caz
găsirea rezultatului corect. Timp de lucru 3 minute.

Dintr-un bol, fiecare elev va extrage un bilet pe care Capacitatea


este prezentat un comportamet.( Anexa 4) de
Biletul îl vor citi astfel: comportamentele bune (arată identifica un
trăsături pozitive, fapte bune) ridicându-se în picioare și comportament
cele rele (trăsături negative, fapte rele) stând în bancă. pozitiv/corect

5 Obținerea O.O3 Fiecare elev va lipi o floare în „Copacul așteptărilor Jetoane cu Jocul didactic Individual Capacitatea
performanței desenat pe foaia de flipchart. Pe fiecare floare ei vor flori Studiu de caz de a se
și asigurarea scrie valori morale pozitive şi negative pe care Copacul identifica
feed-back-ului O.O4 consideră că le au ,,Eu sunt …..,dar uneori mai sunt autoeva-
13 min și…. luării

7 Încheierea O.A. Fac aprecieri generale şi individuale asupra modului de Copacul individual Evaluare
activității 1 desfăşurare a activității şi a participării elevilor. autoeva- formativă
5 min Solicit elevii să- şi prezinte starea emoţională după luării Autoeva-
desfăşurarea acestei activităţi. luare
Anexa 1
ANEXA 4

1. Ascult pe cineva fără să întrerup.

2. Îl mint pe cel cu care discut.

3. Am încredere în colegul meu.

4. Nu-i apreciez calitățile colegului.

5. Îmi ajut întodeauna colegii.

6. Salut fără să scot căciula de pe cap.

7. Cedez locul, în mijlocul de transport, unei persoane mai în vârstă.

8. Nu mă interesează părerea celorlalți.

9. Îmi ajut întodeauna colegii.

10. Vorbesc tare ca să ma pot face înțeles.

11. Îmi țin promisiunile.

12. Nu am grija de lucrurile împrumutate, deoarece nu sunt ale mele.

13. Sunt punctual la ore.

14. Vorbesc politicos numai cu anumite persoane.

15. Contează să salut, nu cum salut.


16. Nu mint niciodată.

17. Îl întrerup pe cel cu care discut, pentru a-mi spune părerea.

18. Nu-l mint pe cel cu care discut.

S-ar putea să vă placă și