Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DIDACTIC

(Limba şi literatura română)

Propunător/ propunătoare: Moroșanu Georgiana, Borhan Gianina-Mădălina, Leuștean Tatiana, Havriliuc Marian, Mungiu Crina
Data: 07.12.2020
Şcoala: -
Clasa: a III-a
Aria curriculară: Limbă și comunicare
Disciplina: Limba și literatura română
Unitatea de învăţare: Tărâmul copilăriei
Subiectul: Pronumele personal
Tipul lecţiei: predare-învăţare
Scopul: familiarizarea copiilor cu noțiunea de pronume personal prin rezolvarea de diverse exerciții
Obiectivele operaţionale – pe parcursul lecţiei, elevii vor fi capabili:
O1 – să identifice, prin subliniere, elementele care se repetă în enunțuri, respectiv cuvintele care le pot înlocui pe acestea;
O2 – să definească noțiunile de pronume și pronume personal;
O3 – să completeze enunțurile lacunare date cu pronumele personale corespunzătoare;
O4 – să formuleze în scris enunțuri cu pronumele personale date;
O5 – să asocieze pronumele personal cu numele scrise în căsuță;
O6 – să sublinieze pronumele personale din textul dat.
Metode, procedee, tehnici: învăţarea prin descoperire, conversația, descrierea, expunerea, explicația, exercițiul
Mijloace de învăţământ: microfon, caietele de teme, text, manual, caiete de clasă, tablă, bilețele, fișe de lucru, laptop, video-proiector, aplicație
online
Forme de organizare a activităţii: frontal, individual
Resurse:
temporale: 45 de minute
umane: … elevi
Bibliografie:
O didactică…
Un auxiliar…
Desfăşurarea lecţiei:

Nr. Etapele/ Obiective Conţinutul instructiv-educativ Strategia didactică Evaluare


crt. secvenţele operaţio- Metode, Mijloace de Forme de
lecţiei + nale procedee, învăţământ organizare
intervalul de tehnici a activităţii
timp alocat
1. Moment Se pregătesc materialele necesare desfășurării
organizatoric lecției.
(2-3 min) Se creează condițiile optime pentru o buna
desfășurare a lecției.
2. Reactualizarea Voi verifica tema pentru acasă:
cunoștințelor a) cantitativ (voi merge printre bănci pentru
asimilate a mă asigura că toți elevii au rezolvat
anterior tema); Conversația Frontal
(5 min) b) calitativ (numesc doi-trei elevi care să
citească cum și-au descris obiectul Caietele de
preferat și dacă au respectat planul de idei temă
dat).
Elevii au avut ca temă descrierea obiectului Descrierea Individual
preferat pe baza următoarelor întrebări: Se trec
-Ce formă are? doar
-Ce mărime are? metodele
-Ce culoare are? didactice
-Din ce material este confecționat? folosite în
-Ce utilitate are? acel
Atât eu, cât și ceilalți colegi le vom oferi moment.
feedback copiilor care vor citi tema.

Captarea
3. atenției În continuare, le voi prezenta elevilor un scurt Conversația Text/Anexa Frontal
(5 min) text despre modul în care se ia un interviu. În ce constă 1
Ieri, am participat la un spectacol, iar la final conversaţia Microfon
am primit acest microfon și am primit și o aici?
rețetă. Aceasta se numește Rețeta unui interviu
de succes. (Anexa 1) Expunerea
4. Comunicarea -Copii, titlul lecției de astăzi este Pronumele.
titlului lecției Pronumele personal. Nu le spuneţi acum titlul,
și a pentru că îl veţi descoperi împreună. Acum le Expunerea Frontal
principalelor puteţi spune că veţi descoperi împreună o altă
coordonate ale parte de vorbire care îi va ajuta în interviuri şi că
acesteia vor realiza tot felul de exerciţii şi jocuri cu
(1 3 min) aceasta.
În această oră vom afla ce este pronumele, când îl
folosim și de ce.
Voi scrie la tablă data și voi lăsa loc liber pentru
titlul lecției.
5. Dirijarea Le voi solicita copiilor să citească propozițiile din
învățării manual, de la pagia 12, și le voi explica ce au de
(15 min) făcut. (Ei trebuie să observe faptul că Conversația Manualul Frontal Evaluez
substantivele pot fi înlocuite de alte cuvinte.) capacitatea
O1 -Copii, haideți să citim prima propoziție. Ce ne elevilor de a
indică săgeata albastră? identifica prin
Numesc un elev să citească. Învățarea Tabla Individual subliniere
-O altă propoziție. prin elementele care
-Haideți să comparăm cele două propoziții. Ce descoperire se repetă în
observați? Caietele de enunțuri,
-De aici învățăm, copii, faptul că substantivele clasă respectiv
pot fi înlocuite sau substituite de alte părți de cuvintele care le
vorbire, fără ca înțelesul propoziției să se pot înlocui.
schimbe. Acestea poartă numele de pronume Explicația
(pro-nume = în loc de nume). Evaluez
-În primul exemplu, substantivul copilul de cine a capacitatea
fost înlocuit? elevilor de a
-Deci, răspunsul este pronumele el. Acesta este defini noțiunile
pronume personal, alături de pronumele ea, ei, Exercițiul de pronume și
ele pentru că ne indică persoane și ființe. În cazul pronume
nostru, pronumele el ne indică o persoană personal.
O2 (copilul).
Voi proceda la fel și cu celelalte exemple din Evaluez
manual. capacitatea
Le voi împărți copiilor câte un bilețel pe care vor Bilețele copiilor de a
fi scrise câteva propoziții. Sarcina copiilor este de formula în scris
a identifica și sublinia elementele care se repetă enunțuri cu
în enunțuri și de a găsi înlocuitori. (Anexa 2) Instrumente pronumele
-Ce concluzie tragem în urma acestui exercițiu? de scris personale date.
Faptul că pronumele este util pentru a evita
repetițiile. Evaluez
-Haideți, copii, să notăm și pe caiețelele de clasă capacitatea
ceea ce am aflat din aceste exerciții. Se scrie titlul copiilor de a
lecţiei, pe rândul lăsat liber. Înainte de a nota, îmi asocia
poate spune cineva ce este, deci, pronumele? Dar pronumele
pronumele personal? personal cu
Voi scrie la tablă, iar elevii pe caiete definițiile numele scrise în
pentru pronume și pronumele personal (vezi căsuță. În
Oglinda tablei). corespondenţă
Aţi putea folosi aici şi ideea de interviu, cu cu ce obiectiv?
folosirea microfonului de către persoana care ia
interviul… etc. Doi copii realizează jocul de rol
Interviul, iar cei din clasă notează pronumele
folosite în replicile copiilor din faţă.
6. Fixarea noului O3 Le voi împărți elevilor fișe de lucru. Le explic că Evaluez
conținut sarcinile constau în completarea spațiilor capacitatea
(12 0 min) O4 lacunare cu pronumele personale potrivite și Laptop Frontal copiilor de a
formularea de propoziții, în scris, cu pronumele completa
O5 personale date (Anexa 3). enunțurile
Voi ruga un elev să citească enunțul, apoi le voi Individual lacunare date cu
spune că au la dispoziție 3 minute pentru pronumele
rezolvarea acestuia. După ce termină, colegul de personale
bancă va verifica dacă este corect (prin raportare corespunzătoare.
la ce model? Trebuie să reiasă de aici dacă aveţi
pe o planşă rezolvarea corectă sau…).
Voi proiecta un exercițiu online
(https://wordwall.net/resource/2086317/pronume- Video-
personal) în care elevii trebuie să asocieze proiector Frontal
pronumele personal cu căsuța corespunzătoare în
care sunt scrise prenumele. (Anexa 4)
Wordwall

7. Obținerea Explicarea sarcinii de lucru – copiii vor primi o Evaluez


performanței fișă (Anexa 5) pe care este scris un text. Voi Explicația Frontal capacitatea
(5 min) explica că sarcina lor este de a identifica și copiilor de a
O6 sublinia pronumele personale din respectivul text. Fișă de lucru Individual sublinieza
Copiii vor lucra individual și vor avea la Exercițiul pronumele
dispoziție două minute pentru rezolvarea sarcinii. personale din
Lucrul copiilor – copiii rezolvă sarcina. textul dat.
Verificare – voi verifica oral? dacă elevii au Conversația Frontal
identificat toate pronumele din text și le voi oferi
feedback.
8. Asigurarea -Copii, ce despre ce am discutat astăzi la Limba
retenției și a și literatura română?
transferului -Ce am spus că este pronumele personal?
(4 min) -Puteți să îmi dați exemple?
-Ce rol are această parte de vorbire? Conversația
Voi oferi feedback copiilor copiilor pentru modul Caietele de Frontal
în care s-au descurcat pe parcursul orei. clasă
-Ca temă veți avea de redactat un scurt text, de Explicația
10-15 rânduri, în care să folosiți cele șase
pronume personale despre care am discutat
astăzi. Puteți alege orice subiect doriți. (Copiii își
vor nota tema pe caiete).
ANEXE

 OGLINDA TABLEI

07.12.2020
Pronumele. Pronumele personal

Definiție: Pronumele este partea de vorbire care ține locul unui substantiv.
+ un exemplu din care reiese acest lucru. Este important ca, pe caiet, fiecare definiţie sau clasificare să fie însoţită de exemple. Trebuie
gândit foarte bine cu ce vor rămâne copiii pe caiet şi ce alegeţi să lucreze pe fişe, pe care le vor pune ulterior în portofoliu.
Pronumele eu, tu, el, ea, noi, voi, ei, ele sunt pronume personale.

 Materiale pentru captarea atenţiei


Anexa 1

Rețeta unui interviu de succes

Eu mă numesc Vorbărețul și sunt reporter și intervievez personajele dragi vouă din povești.
Astăzi, m-am gândit să împărtășesc cu voi rețeta meseriei mele.
În cadrul unui interviu participă cel puțin două persoane:
* Eu – cel care întreabă
* Tu/Voi – cei care ascultați și răspundeți.
De exemplu, atunci când țin microfonul îndreptat spre mine, eu vorbesc și tu asculți.
Atunci când îndrept microfonul spre tine, tu vorbești, iar eu te ascult.
Este atât de simplu, nu-i așa?
Anexa 2
„Ioana este elevă în clasa a III-a. Ioana se înțelege bine cu colegii. Ioana își iubește părinții. Când era mică Ioana visa să devină pictoriță.”

Anexa 3

Fișă de lucru

1. Completează spațiile punctate cu pronumele personale potrivite.

a. Eliza împarte prăjiturile cu prietenii săi. ...................... este darnică.


b. Copiii se joacă prin casă. .......................... sunt foarte bucuroși.
c. Computerul Ioanei este nou. .............................. este așezat pe biroul din cameră.
d. Ilinca și Daniela desenează la clubul de lectură. ......................... au câte un tablou.
e. Vii și ........................ cu mine?
f. M-au invitat în excursie, dar ....................... am refuzat.
g. Elena și Maria sunt prietenele mele. ......................... suntem mereu împreună.
h. .............................. ce ați primit de la Moș Nicolae?.

2. Formulează enunțuri cu următoarele pronume personale: eu, ea, noi, ei.


Eu - ............................................................................................................
...................................................................................................................
Ea - ............................................................................................................
...................................................................................................................
Noi - ..........................................................................................................
...................................................................................................................
Ei - ............................................................................................................
...................................................................................................................
Anexa 4

https://wordwall.net/resource/2086317/pronume-personal

Anexa 5

1. Sublinează pronumele personale din textul următor:

„- Eu plec în pădure, ca să vă aduc ceva de mâncare. Voi încuiați ușa. Când voi veni, eu am să vă dau de știre.
Auzit-ați ce-am spus eu? Doriţi să sublinieze şi formele neaccentuate?
-Da, mămucă! Ziseră ei. Noi suntem băieți mari!”
(Capra cu trei iezi, de Ion Creangă)

S-ar putea să vă placă și