Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

DATA: 12.12.2019
CLASA: a II-a B
ARIA CURRICULARĂ:Arte şi tehnologii
DISCIPLINA: Arte vizuale şi abilităţi practice
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: ,,Bucuriile iernii”
SUBIECTUL: Omul de zapada
TIPUL LECŢIEI: formare de priceperi şi deprinderi
INVATATOR: prof. Tomșa Daniela
PROPUNĂTOARE: Madoșa Timeea
UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Colegiul Național Vasile Goldiș
Competențe generale:

2. Realizarea de creaţii funcţionale şi/sau estetice folosind materiale şi tehnici adecvate

COMPETENŢE SPECIFICE:
2.1. Valorificarea unor materiale și tehnici adecvate, pentru exprimarea clară a unui mesaj
intenționat
2.3. Realizarea de produse unicat, personalizate și utilizabile, în urma desfășurării unor
activități dominant manuale, creative și ludice

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
A. COGNITIVE

O1 - să enumere etapele de lucru ale lucrării popuse.

B. PSIHO-MOTRICE

OM1 - să decupeze după contur hârtie sau carton;


OM2 - să realizeze îndoituri ale hârtiei pentru obținerea lucrării dorite;
OM3 - să lipească elementele lucrarii corect;
OM4 - să lucreze corect, ordonat, păstrând curățenia la locul de muncă;
OM5- să analizeze lucrarea proprie şi lucrările colegilor ţinând cont de criteriile de evaluare
precizate în timpul orei;
C. AFECTIVE
OC1- vor manifesta interes pentru activitatea desfășurată în clasă.
OC2- vor manifesta un comportament adecvat pe parcursul activităţilor;

1
STRATEGII DIDACTICE

a) Metode şi procedee didactice: conversaţia, expunerea, observaţia, explicaţia, demonstraţia,


exerciţiul, turul galeriei;

b) Mijloace de învăţământ şi materiale didactice: coli colorate, creioane, forfecuţe, perforatoare


decorative, lipici, cd player,

c) Forme de organizare: activitate frontală, individuală;

d) Forme de evaluare: observaţia sistematică, aprecieri verbale.

RESURSE

- bibliografice:
1.Stan Lucian, Stan Ileana - Abilităţi practice - Ghid metodologic privind proiectarea şi
desfăşurarea activităţilor de predare - învăţare - evaluare (cl.I-IV), Ed. Aramis, Bucureşti;
2. *** - Programa şcolară pentru clasa a IV –a, Bucureşti, 2014.
Anexa nr. 2 la ordinul ministrului educației naționale nr. 5003 / 02.12.2014

3. www.didactic.ro

- umane: 12 elevi

- spaţiale: sala de clasă

- temporale : 50 minute

2
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

ETAPELE Ob CONŢINUTUL ÎNVǍŢǍRII STRATEGIA DIDACTICĂ


LECŢIEI op. EVALUA-
Metode si Mijloace de Forme de RE
Activitatea învăţătorului Activitatea elevului procedee învăţământ organizare

1. Captarea * Se realizează printr-o ghicitoare : Elevii răspund la Conversaţia frontal


atenţiei De copii este iubit, ghicitoare Observarea
2 min. De Crăciun împodobit, Explicaţia sistematică
Verde e, majestuos
Cine e aşa frumos?
(Bradul)

2. explicaţia frontal Apreciere


Enunţarea Anunţ obiectivele urmărite în lecţia de zi. -ascultă cu atenţie verbale
obiectivelor obiectivele urmărite.
2 min.

3. Prezentarea Anunţ tema de zi: Tehnici combinate frontal


noului continut (Trasare după contur, asamblare, lipire) – *Ascultă cu interes Conversaţia Lucrarea
2 min. Brăduţul informaţiile. model

4. Dirijarea *Solicit elevilor: *Observă şi descriu observaţia hârtie colorată individual


activităţii - să urmărească modelul; lucrarea model. carton colorat
35 min. - să aprecieze modelul din punct de *Identifică materialele Aprecieri
a ) Intuirea vedere estetic; şi ustensilele necesare: verbale
materialului - să identifice materialele necesare; lipici,foarfece, carton
colorat, hârtie colorată,
O1 - să observe etapele de lucru, perforatoare decorative.
demonstraţia, tehnicile utilizate, foarfece
să asculte explicaţiile. *Urmăresc etapele de lipici
lucru şi demonstraţia:
3
*Explic etapele de lucru.
b) Explicarea şi -Îndoim coala de carton albă pentru a *Enumeră tehnicile Exerciţiul
demonstrarea forma o felicitare; utilizate: trasare după
O1
modului de lucru -pe prima pagină lipim o coală de hârtie contur, decupare,
albastră de forma dreptunghiulară; asamblare, lipire, Demonstraţia hârtie colorată
- decupăm după modelul dat o bucată de decorare. carton colorat
hârtie albă (jumătate de cerc) şi o lipim în Explicaţia
partea de jos; * Ascultă, respectă
-tăiem dintr-o coală maro o tulpiniţă cerinţele şi încep să
pentru brad şi o aşezăm pe suport. lucreze pe fondul Observarea
- decupăm 6-8 cercuri după mărimea dată, muzical propus. sistematică
după care le îndoim. Observaţia foarfece a
-se asamblează elementele,fără a fi lipite; comporta-
-se întinde lipici în cantitate mică pe mentului
hârtie; se presează cu degetul; *Lucrează în linişte şi elevilor
-la sfârşit,bradul se decorează cu fulgi, în ordine.
funcţie de creativitatea fiecăruia. *Realizează expoziţia.
O1
*Solicit respectarea normelor de protecţie Exerciţiul CD –cântece
ce se impun. de iarnă Individual Aprecieri
5. Explicaţia verbale
Obtinerea *Solicit elevilor să realizeze lucrarea în
performantei perechi Observaţia
c) Executarea *Îndrum, corectez.
lucrării de către
elevi
Cd player
6. -îl voi realiza cu ajutorul unor întrebări: -răspund la întrebări; Conversaţia
Fedback-ul ,,Ce am realizat astăzi la AVAP?”, ,,Ce
materiale am folosit?”, Care au fost
etapele de lucru?” etc
7. *Cer elevilor să aprecieze lucrările după *Copiii expun lucrările panouri Frontal
Evaluarea următoarele criterii: şi colegii le analizează cu lucrările Aprecieri
performanţei - corectitudinea executării; *Fac aprecieri asupra expuse Individual verbale
- aranjarea elementelor; lucrărilor expuse. Turul galeriei
d) Analiza şi O1 - acurateţea lucrării; *Evidenţiază perechile
aprecierea -creativitatea copiilor; creative.
lucrărilor *Sunt receptivi la
4
7 min. aprecieri.
8. * Fac aprecieri asupra întregii activităţi. Ascultă aprecierile frontal Aprecieri
Retenţia şi *Recomand elevilor să lucreze şi acasă asupra muncii lor. Conversaţia verbale
transferul diferite lucrari ce tin de anotimpul de
2 min. iarna.

5
Etapele de lucru:

1.ÎNDOIREA COLII DE CARTON DE CULOARE ALBǍ

2. LIPIREA FOII DE CULOARE ALBASTRǍ

3. LIPIREA FOII ÎN FORMǍ DE SEMICERC, DE CULOARE ALBǍ

4. LIPIREA TULPINIŢEI MARO A BRADUŢULUI

5. CONTURAREA A 8 CERCURI DUPǍ O FORMǍ DATǍ

6. DECUPAREA A CELOR 8 ROTUNDURI DUPǍ CONTURUL CREAT

7. ÎNDOIREA ROTUNDURILOR DECUPATE

8. LIPIREA A CÂTE 2 CERCURI FORMANDU-SE PATRU STRATURI

9. REALIZAREA FULGILOR CU AJUTORUL PERFORATORULUI.

10. LIPIREA ACESTORA PE COROANA BRADULUI

S-ar putea să vă placă și