Sunteți pe pagina 1din 11

PROIECT DIDACTIC

DATA: 31.05.2019
CLASA PREGĂTITOARE -
PROPUNĂTOR: Manolea Iulia Gabriela
ARIA CURRICULARĂ: Arte și tehnologii
DISCIPLINA: Arte vizuale şi abilităţi practice (pictură)
UNITATEA TEMATICĂ: Talentatul Eli
SUBIECTUL: Foc de artificii - obținerea de forme spontane
TIPUL DE LECȚIE: formare de priceperi şi deprinderi
FORMA DE REALIZARE: activitate integrată (AVAP, CLR, MEM, MM)
Discipline integrate: - Arte vizuale şi abilităţi practice
- Comunicare în limba română
- Matematică și explorarea mediului
- Muzică și mișcare
SCOPUL LECȚIEI: formarea deprinderilor psihomotorii de mânuire a obiectelor și materialelor pentru
realizarea de compoziții plastice pe o temă dată utilizând tehnica suflării cu paiul

COMPETENŢE SPECIFICE VIZATE:


Arte vizuale şi abilităţi practice
1.1. Sesizarea semnificației unui mesaj vizual simplu, exprimat prin pictură, care reflectă un context
familiar
2.2. Exprimarea ideilor și trăirilor personale, în aplicații simple, specifice artelor vizuale
2.4. Transformarea unui material prin tehnici simple
Comunicare în limba română
1.2. Identificarea unor informaţii variate dintr-un mesaj scurt, rostit clar şi rar
2.1. Pronunțarea clară a sunetelor și a cuvintelor în enunțuri simple
Muzică și mișcare
2.1. Cântarea în colectiv, asociind mișcarea sugerată de text
Matematică și explorarea mediului
Recunoaşterea și scrierea numerelor în concentrul 0-31

OBIECTIVELE OPERAȚIONALE:

La sfârşitul lecției elevii vor fi capabili:

 O1 - să realizeze o compoziţie originală utilizând tehnica suflării cu paiul, respectând etapele


de lucru stabilite;
 O2 - să povestească un eveniment personal (La circ) cu ajutorul picturii;
 O3 - să lucreze ordonat şi ingrijit, utilizând corect instrumentele de lucru și dovedind
îndemânare în mânuirea acestora;
 O4 - să organizeze armonios suprafața de lucru realizând forme spontane cu ajutorul paielor
de plastic;
 O5 - să precizeze numărul formelor/petelor de culoare obținute prin suflare desenând pe foaia
de desen și cifrele învățate ;
 O6 - să-și evalueze propria lucrare și/sau pe cele ale colegilor după criteriile de evaluare
stabilite;
 O7 - să reproducă în colectiv cântecelul Elefantul talentat (cântecel însușit intuitiv),
pronunțând corect cuvintele și respectând linia melodică;
 O8 - să manifeste curiozitate şi interes pentru tema prezentată la activitate.

STRATEGII DIDACTICE:

 Metode şi procedee: observaţia, conversaţia, explicaţia, demonstrația, exerciţiul plastic,


munca independentă, ,,Turul galeriei”
 Mijloace de învăţământ: laptop pentru materialul pptx și pentru negativul cântecului, foi A4
cartonate, recipiente cu apă, tempera/acuarele, palete, pensoane, paie de plastic, șervețele de
hârtie
 Modalităţi (forme) de organizare a activităţii: frontal, individual
RESURSE

 temporale: 50 minute, din care 35 minute activitatea propriu-zisă și 15 minute activități


recreative
 umane: 15 elevi
 spaţiale: sala de clasă
 bibliografice:
1. Dragomir, M. C. (2014), Arte vizuale și abilități practice. Instrument de predare integrată
a artelor plastice și a lucrului manual (Propunere de curriculă extinsă pentru clasa
pregătitoare și clasa I), București.
2. Dorobanțu, G.,Stan, I., Stan, L., Ghiță E. (2002), Abilități practice - Ghid metodologic
privind proiectarea și desfășurarea activităților de predare-învățare-evaluare, Editura
Aramis, București.
DESFĂŞURAREA LECŢIEI

Comp. Strategii didactice


Nr. Etapele lecţiei specifice Ob. Conţinut curricular
crt. disciplin. op. (instructiv-educativ) Metode şi Mijloace Moduri Evaluare
integrate procedee de de
didactice învăţământ organizare

Voi crea condiţii optime pentru capacitatea de a-și


Moment desfăşurarea lecţiei de ARTE VIZUALE ȘI resursele organiza spațiul de lucru,
organizatoric ABILITĂȚI PRACTICE pregătind ceea ce conversaţia materiale individual pregătind mate- rialele și
voi folosi în timpul activităţii. personale instumentele necesare
Elevii îşi vor pregăti materialele și necesare pentru lecție
instrumentele de lucru necesare. pentru
Se va asigura un climat de ordine şi activitate
disciplină în vederea desfăşurării în bune
condiţii a lecţiei.

- capacitatea de concen-
Captarea atenției se va realiza cu - laptop trare a atenţiei
1. Captarea ajutorul unui material pptx și se vor analiza observația frontal
atenţiei imaginile prezentate. - material - capacitatea de a
conversaţia Power Point individual observa și analiza ima-
gini, de a numi culori
2. Anunțarea Obiectivele urmărite vor fi prezentate - capacitatea de recepta
temei elevilor într-o manieră accesibilă printr-o explicația frontal mesajul transmis
şi a trecere în revistă și a mijloacelor de realizare
obiectivelor selectate pentru tema lecţiei.. Elevilor li se - capacitatea de concen-
operaţionale va comunica faptul că vor realiza lucrarea cu trare a atenţiei
tema „Foc de artificii”.

Intuirea modelului și a materialelor


Elevilor le voi prezenta lucrarea model
3. Explicarea și se vor intui materialele utilizate. demonstraţia materialele şi
conţinutului Demonstrarea şi explicarea modului de instrumentele
informaţional Lucru. Voi explica etapele realizării lucrării și explicaţia de lucru
şi a etapelor voi demonstra modul în care trebuie realizată
realizării lucrarea, pictând un model pentru elevi. Primul observația frontal capacitatea de a urmări
lucrării pas: aplicarea petei de culoare: vom lua pensula explicațiile cadrului di-
paie de plastic
(cu cele trei degete), o vom înmuia în apă, apoi
vom lua culoare cu pensula și vom atinge dactic
pensula de foaia de hârtie. După folosire, vom
spăla pensula și o vom șterge de șervețel. Al șervețele
doilea pas: odată realizată pata de culoare, se
va utiliza paiul și se va sufla spre partea de sus pensoane
și de jos a colii, de mai multe ori pentru a
realiza cât mai multe artificii. În același mod se recipiente
vor folosi diferite culori. pentru apă

acuarele
Verbalizarea etapelor de lucru
Pentru a mă asigura că elevii au înțeles capacitatea de a prezenta
ce au de făcut, voi numi un elev care să modul de realizare al
individual lucrării
prezinte din nou modul de realizare al
lucrării. frontal
Efectuarea exerciţiilor pentru încălzirea
muşchilor mici ai mâinilor - capacitatea de a
Se vor face câteva exerciții pentru efectua exerciții motrice
încălzirea musculaturii fine a mâinii.
("plouă" "bate vântul" "morișca",
"tună" - mai tare/mai încet)

Voi asigura un climat favorabil lucrului - observarea atentă a


cu ajutorul unei audiţii muzicale în surdină. - laptop activităţii elevilor
4. Executarea AVAP O1 Ca material audio se vor folosi cântecele exercițiul material audio - capacitatea de a rea-
lucrării despre toamnă interpretate de copii. plastic liza forme spontane prin
/ 1.1. O2 Voi invita elevii să-și înceapă lucrările - materialele şi tehnica suflării cu paiul,
Formarea 2.2. cerându-le să respecte cerințele și să instrumentele frontal utilizând culori potrivite
priceperilor și realizeze compoziții cât mai originale. de lucru
2.4. munca temei
deprinderilor O3 Voi urmări modul de realizare a (paie de plastic individual
individuală - capacitatea de folo- sire
lucrărilor de către elevi, îndrumându-i și șervețele,
pensoane, corectă a instrumen- telor
ajutându-i pe cei aflați în dificultate. De plastice
O4 recipiente
asemenea, voi face observaţii asupra
pentru apă, - capacitatea de a in-
O5 modului de folosire a materialelor de lucru explicaţia acuarele)
MEM terpreta un cântec în-
şi a poziţiei corpului, asupra acurateţei
1.1. vățat intuitiv pronun- țând
lucrării. -carioci corect cuvintele și
Pe parcursul activității elevii vor - lucrările respectând linia melodi-
MM O7 interpreta cântecelul Elefantul talentat. realizate de

2.1. elevi
5. Analiza şi Voi ajuta la expunerea lucrărilor și voi - capacitatea de a-și
aprecierea CLR solicita câțiva elevi să realizeze analiza unor conversaţia prezenta propria lucrare
lucrărilor 1.2. O6 lucrări la alegere. frontal
lucrările - capacitatea de evaluare
/ 2.1. Criterii:
realizate de individual a propriei lucrări şi pe
Evaluarea respectarea subiectului în realizarea
compozițiilor, Turul elevi cele ale colegilor, după
utilizarea corectă a tehnicii suflării cu galeriei criterii date
paiul și a culorilor, - capacitatea de a ar-
armonia cromatică, precum și gumenta preferința pen-
finalizarea lucrării. tru anumite lucrări ex-
primându-și liber păre-
rile personale
- capacitatea de a apre-
cia munca celuilalt
6.
Este încurajat progresul fiecarui elev. capacitatea de a strânge
Realiazarea Dacă vor exista elevi care nu au reușit să conversația frontal ordonat materialele de lucru
feedback-ului și finalizeze compozițiile li se va cere să continue individual
încheierea acasă.
activității

S-ar putea să vă placă și