Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

Clasa a III-a B
Prof. Înv. Primar,
Bălănică Mihaela-Monica

Seminarul Teologic Ortodox “Sf. Andrei” Galați


Prof. Înv. Primar: Bălănică Mihaela-Monica
Clasa: a III-a B
Data: 11.05.2022
Aria curriculară: Om și societate
Disciplina: Educație Civică
Unitatea de învățare: IV. Oameni împreună
Subiectul: Drepturi și îndatoriri
Tipul lecţiei: transmitere și însușire de noi cunoștințe
Durata: 45 de minute
 Competențe specifice:
Educație Civică:
1.1. Exporarea calității de persoană pe care o are orice om;
3.1. Relaționarea pozitivă, în grupuri mici, pentru rezolvarea unor sarcini simple de lucru;
Arte vizuale și abilități practice:
2.1. Utilizarea în contexte variate a materialelor în funcție de proprietăți ale acestora și de tehnici de lucru adecvate;
 Obiective operaționale:
O1 - 1.1: Să identifice drepturile și îndatoririle persoanelor în situațiile prezentate;
O2 - 1.1: Să stabilească legătura dintre drepturi și îndatoriri;
O3 - 1.1: Să argumenteze importanţa respectării drepturilor copilului;
O4 - 2.1: Să realizeze postere folosind instrumentele de colorat;
O5 - 3.1: Să coopereze pentru rezolvarea unor sarcini de lucru, respectând cerințele;
 Strategie didactică:
 Metode şi procedee didactice: conversația,expunerea, observarea dirijată, explicația, exercițiul, brainstorming-ul, dezbaterea;
 Forme de organizare: frontal, pe echipe ;
 Mijloace de învăţământ: caiete de clasă și teme, tablă, cretă, calculator, videoproiector;
 Resurse temporale: 45 minute;
 Resurse umane: 12 elevi
 Forme de evaluare: aprecieri verbale, individuale și globale;

 Bibliografie:
 Curriculum Naţional - Programe şcolare pentru învăţământul primar, Aprobate prin ordin al ministrului
nr.5003/02.12.2014, Bucureşti, 2014;
 Manual - Educație Civică , clasa a III-a, Tudora Pițilă, Cleopatra Mihăilescu, Editura Art, București, 2016;
 Constantin Cucoş (coord.), Psihopedagogie pentru examenele de definitivare şi gradele didactice, Iaşi, Editura
Polirom, 1998;

Scenariul Didactic
Secvențele Ob. Strategie didactică Evaluare
Conținutul informațional al lecției
instruirii și
dozarea op.
Activitatea Metode și Mijloace de Forme de
Activitatea elevilor
învățătoarei procedee învățământ organizare

1. Moment Asigur climatul adecvat Elevii îşi pregătesc


Organizatoric desfăşurării lecţiei și manualul, caietele,
1 min. pregătesc materialele penarul.
necesare.
Elevii citesc exerciţiile
2. Verificarea
Verific cantitativ și indicate şi corectează Caiete de Aprecieri
temei Conversația Frontal
calitativ tema. greşelile apărute în teme verbale
3 min.
temă.
3. Captarea Notez pe tablă Elevii notează citatul
atenției următorul citat: pe caietele de clasă.
5 min. “ Dreptul tău să ți-l Frontal
O3 păstrezi și îndatorirea să Aprecieri
Conversația Caiete de verbale
ți-o împlinești!”
Elevii își exprimă Brainstormingul clasă
Adresez umătoarea
părerea personală în Explicația
întrebare:
legătură cu citatul de
pe tablă.
-Ce credeți voi că -Eu cred că trebuie să
semnifică acest citat? avem grijă de
drepturile noastre, dar
în același timp să ne
îndeplinim și
îndatoririle.
Anunț titlul lecţiei Elevii scriu titlul
4. Anunțarea “Drepturi și îndatoriri“, lecţiei “Drepturi și
subiectului și a apoi îl scriu la tablă şi îndatoriri“ pe caiete şi Tablă
obiectivelor formulez obiectivele sunt atenţi la Expunerea Frontal
operaționale secvenţei didactice pe explicaţiile Caiete de
1 min. înţelesul elevilor. învățătoarei. clasă

5. Dirijarea O să proiectez copiilor Elevii vizionează Observarea Calculator Frontal


învățării un power point drespre power point-ul dirijată Video-
20 min. Drepturile și îndatoririle proiectat de proiector
copiilor. învățătoarea cu privire
la Drepturile și
O1 Pe parcursul vizionării îndatoririle copiilor.
power point-ului vom Pe parcursul
Conversația
discuta pe baza celor prezentării elevii vor
Dezbaterea
prezentate. interveni cu păreri
personale depre
drepturile și Frontal Aprecieri
Adresez următoarele îndatoririle verbale
întrebări: prezentate.
Elevii răspund la
-Care dintre drepturi vă întrebările
place cel mai mult? învățătoarei:
-Îmi place cel mai Conversația
-Pe care dintre drepturi mult dreptul copiilor Exercițiul
îl știați dinainte? de a avea o familie.
O3
-Ce îndatorire vi se pare -Dreptul la educație îl
greu de îndeplinit? știam dinainte.
O2
-Ce îndatoriri aveți -Nici un drept nu mi
acasă? se pare greu de
îndeplinit.
-De ce este important să
- Acasă trebuie să
fie respectate drepturile
plimb câinele și să duc
copilului?
gunoiul.
-Este important să fie
respectate drepturile
copilului deoarece
altfel copii ar putea
suferi.
Voi organiza un concurs Elevii formează
pe echipe. Clasa va fi echipele.
împărțită în patru Elevii realizează în Coli albe
Conversația
echipe a câte 3 copii. echipe un poster
Observarea
Sarcina de lucru: despre drepturile și Creioane
6. Obținerea Explicația Pe echipe sistematică
O4 Realizați un poster îndatoririle copiilor, colorate
performanțelor
despre drepturile și rezumând ce au
10 min. Exercițiul Aprecieri
O5 îndatoririle copilului. învățat astazi. Carioci
verbale
Fiecare echipă
desemnează un lider
pentru a prezenta
posterul.
Ofer copiilor tema Elevii notează tema.
pentru acasă. Fac Conversația Caiete de
7.Încheierea
aprecieri generale și clasă Aprecieri
lecției Sunt atenți. Frontal
individuale cu privire la Aprecieri verbale
1 min.
felul în care elevii au verbale Tablă
participat la activitate.

S-ar putea să vă placă și