Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

EDUCATOARE: Popescu Dalia Marilena

DATA: 13.01.2020

GRUPA: Mică

Nivelul I

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMANT: Gradinita P.P. nr.48, structura Gradinita P.P. nr.53

TEMA ANUALĂ: ”Cum este/ a fostsi va fi aici pe pamant?”

PROIECT TEMATIC:“A fost odata..”

SUBTEMA: “Jocurile copiilor iarna , cadou de la Zana Ia?( jocurile copiilor iarna)”

TEMA ACTIVITATII : “Jocurile copiilor iarna”

CATEGORIA DE ACTIVITATE: Domeniul Ştiinţe

MIJLOC DE REALIZARE: convorbire

TIPUL LECŢIEI: consolidare, sistematizare de cunoştinţe

SCOPUL: Consolidarea , aprofundarea şi sistematizarea cunoştinţelor dobândite de copii


despre fenomenele caracteristice produse în natură iarna şi jocurile copiilor

OBIECTIVE:

O1 – să descrie cateva caracteristici generale ale anotimpului iarna;

O2 – să enumere obiectele vestimentare pe care le poartă în anotimpul iarna;

O3 – să recunoasca pe baza imaginilor jocurile copiilor iarna;

O4 – să răspundă corect, în propoziţii simple şi dezvoltate la întrebările puse;

O5 – să participe cu interes la activitate.

STRATEGII DIDACTICE:

METODE ŞI PROCEDEE: Convorbirea, explicaţia, demonstraţia, conversaţia.

1
MATERIAL DIDACTIC: imagini cu aspecte de iarnă şi jocurile copiilor iarna

FORME DE ORGANIZARE: Frontal şi individual

SISTEM DE EVALUARE: Evaluare formativă/continuă.

METODE DE EVALUARE: Verificare orală, observarea curentă, aprecieri stimulative.

DURATA: 15 minute

MATERIAL BIBLIOGRAFIC:

 Ministerul Educatiei şi Cercetării, Programa Activităţilor Instructiv- Educative în


Grădiniţa de Copii, Ediţia a II-a revizuită şi adăugită, Bucureşti, 2005;

 Ezechil Liliana, Mihaela Păişi Lăzărescu, “Laborator preşcolar-ghid metodologic”,


Editura V&Integral, Bucureşti, 2005;

 Flueraş, Vasile, Teoria şi practica învăţării prin cooperare, Editura Casa Cărtii de Ştiinţă,
Cluj- Napoca, 2007.

2
EVENIMENT CONŢINUT STIINŢIFIC STRATEGII EVALUARE
DIDACTIC DIDACTICE
(instrumente şi
indicatori)

Asigurarea condiţiilor necesare pentru


buna desfăşurare a activităţii:
MOMENTUL
ORGANIZATORIC -aerisirea sălii de clasă;

-amenajarea în semicerc a scaunelor;

-pregătirea materialului didactic;

CAPTAREA Captarea atenţiei se face prin afişarea la Conversaţia


tabla magnetică a imaginilor cu aspecte de
ATENTIEI iarna şi jocurile copiilor în acest anotimp.

ANUNŢAREA -Copii, astazi vom vorbi despre anotimpul


iarna şi despre jocurile copiilor din aceasta
TEMEI ŞI perioadă. Conversaţia

ENUNŢAREA
OBIECTIVELOR

Educatoarea adresează cateva intrebări


copiilor:

-Ce ne-a adus Zana Iarnă?


DIRIJAREA Conversaţia Evaluare orală
-Cum ne îmbrăcăm iarna?
ÎNVǍŢǍRII
-Cum ne putem juca?

-Unde ne dăm cu săniuţa?


Convorbirea Observarea
-Dar cu schiurile? curentă

-De ce vă place anotimpul iarna?

Copiii descriu, împreună cu educatoarea Aprecieri

3
imaginile aflate la panou. stimulative

OBŢINEREA Copiii vor veni pe rand la tabla magnetică


PERFORMANŢEI ŞI şi vor descrie cate o imagine, folosind
REALIZAREA propoziţii simple. Convorbirea Evaluare orală
FEED-BACK-ULUI

Educatoarea adreseaza copiilor cateva


întrebări, pentru a evalua activitatea de
EVALUAREA astăzi: Conversaţia Evaluare orală

-Despre ce am discutat noi astăzi?

-Ce jocuri de iarna cunoaştem?

-Care este jocul nostru preferat?

INCHEIEREA Se apreciază comportamentul copiilor Aprecierea


ACTIVITATII în timpul activităţii. Se fac aprecieri verbală
generale şi individuale.

S-ar putea să vă placă și