Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de învăţământ: Școala Gimnazială Ațel


Profesor: Lățea Maria Aura
Disciplina: Limba şi literatura română
Clasa: a VI-a
Data: 10.11.2020
Unitatea de învăţare: Mărturii din trecut
Subiectul: Sobieski şi românii, de Costache Negruzzi – Textul narativ literar
Tipul lecţiei: Însuşire de noi cunoştinţe
Scopul: Cultivarea interesului pentru lectură şi a plăcerii de a citi, a gustului estetic în domeniul literaturii
Timp alocat: 50 de minute
Competenţe generale:
• Participarea la interacţiuni verbale în diverse situaţii de comunicare prin receptarea şi producerea textului oral;
• Receptarea textului scris de diverse tipuri;
• Utilizarea corectă, adecvată şi eficientă a limbii în procesul comunicării orale și scrise;
Competenţe specifice:
2.1. Corelarea informaţiilor explicite şi implicite din texte literare și nonliterare, continue, discontinue și multimodale;
2.3. Prezentarea unor răspunsuri personale, creative şi critice pe marginea unor texte diverse;

Strategia didactică:
a) Metode şi procedee: conversaţia, exerciţiul, explicaţia, probematizarea, explozia stelară;
b) Forme de organizare: activitate frontală şi individuală;
c) Materiale şi mijloace: manualul, fişele de lucru;
d) Evaluare: continuă – formativă.
Bibliografie:
Limba română, manual pentru clasa a VI-a, Editura Didactică şi Pedagogică, Bucureşti, 2020.
Programa școlară pentru disciplina Limba și literatura română pentru clasa a VI-a, conform OMEN nr. 3393/28.02.2017
SCENARIUL DIDACTIC

Etapele Timp Conţinutul instructiv – educativ Activitatea elevilor Tehnici de instruire şi de evaluare Evaluare
lecţiei (activitatea profesorului) Resurse Resurse Forme de
procedurale materiale organizare
I. Moment 1 Stabilesc un climat favorabil Îşi pregătesc cele necesare Conversaţia Frontal
organizatoric derulării activităţii de învăţare. orei de limba română.
Notez absenţii.
II. Actualizarea 14 Verific temele elevilor atât Elevii prezintă caietele, Conversaţia Caietele Frontal Conversaţia
cunoştinţelor cantitativ, cât şi calitativ. citesc tema şi se corectează elevilor
anterioare şi când este cazul.
captarea atenţiei
Actualizarea cunoştinţelor Elevii îşi actualizează
anterioare despre textul narativ se cunoştinţele dobândite
face prin adresarea unor întrebări: anterior.
Ce este textul narativ? Elevii răspund la întrebările
Care este modul predominant de adresate de către profesor și
expunere? notează pe caiete:
Narativul literar: opera
literară în care se prezintă
succesiunea unor
întâmplări ordonate
cronologic
-elementele care definesc
narativul literar sunt:
-ce? ( întâmplările,
acţiunea)
-cine? ( personajele)
-unde? când? ( spaţiu şi
timp)
-cine povesteşte
întâmplările? (narator)
III. Anunţarea 2 Anunţ titlul lecţiei și îl notez pe Elevii notează titlul în Explicaţia Tabla Conversaţia
titlului lecţiei tablă: Sobieski şi românii, de caiete. Caietul
Costache Negruzzi – Textul Elevii ascultă informațiile Manualul
narativ literar. despre autor, apoi le digital
Folosesc manualul digital pentru a notează în caiete.
reda informațiile despre autor.
Informez elevii că vom face
lectura textului pentru a consolida
conţinutul acestei opere prin
delimitarea unor întrebări cheie.
IV, Dirijarea 28 Profesorul le cere elevilor să facă Ascultă conştient şi îşi Conversaţia Manualul Aprecieri
învăţării lectura textului suport (Sobieski şi notează în caiete. Lucrul cu verbale
românii, de Costache Negruzzi). Se completează pe fișa de textul
După lecturarea textului și a lucru, cât și în caiete. Explicaţia
cuvintelor necunoscute, profesorul
realizeaza la tablă explozia stelară Explozia
(conform anexa 1), iar cu ajutorul stelară
elevilor notează în căsuțele
corespunzătoare, informațiile
identificate în text.
În identificarea răspunsurilor, voi
ghida elevii cu întrebări precum:
1. Cine participă la acțiune?
2. Unde se petrec
întâmplările?
3. Când se petrec
întâmplările?
4. De ce este atacată cetatea?
5. Ce întâmplări sunt cuprinse
în desfăşurarea acţiunii?
6. Care este momentul de
maximă tensiune?
7. Cum se încheie acțiunea?
După identificarea răspunsurilor Elevii rezolvă exerciţiile.
așteptate, se rezolvă exercițiile din
manual. (Anexa 2)
V. Asigurarea 3 Are loc pe tot parcursul lecţiei prin Elevii răspund la întrebări. Aprecieri
feedback-ului şi a aprecieri verbale. Sunt notaţi verbale
retenţiei elevii care au avut cele mai multe
intervenţii pe tot parcursul orei.
Profesorul adresează întrebări
pentru a obține feedback-ul din
partea elevilor.
VI. Asigurarea 2 Temă pentru acasă: Alcătuiţi Elevii notează în caiete. Conversaţia
retenţiei şi a rezumatul naraţiunii.
transferului
SOBIESKII ȘI ROMÂNII

CINE?

CUM? UNDE?

DE CE? CÂND?
Anexa 2
Fişă de lucru

3/66

Transcrie următoarele enunțuri în caiet. Încercuieşte Adevărat (A) sau Fals (F), justificând
alegerea cu secvențe din text.

A F Oastea poloneză se întorcea învingătoare.


Justificare:
A F În cetatea Neamțului se aflau 19 plăieși.
Justificare:
A F Românii vroiau să cedeze cetatea pentru că aveau multe merinde.
Justificare:
A F Sobieski vrea să îi omoare pe supraviețuitori.
Justificare:
A F Potoțki îl sfătuiește pe rege sa-i elibereze pe plăieși.
Justificare:

4/66
Completează spațiile libere cu informații selectate din text:
a) Armata poloneză se retrăgea în liniște deoarece......
b) Iablonovski nu vrea să atace cetatea pentru că......
c) Solul le cere plăieșilor.....
d) Sobieski le dă bani plăieșilor după ce....

S-ar putea să vă placă și