Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect de lectie

Propunator : Paraschiv Crina Data : Clasa : a 4-a Unitatea de Invatamant : Scoala Matei Basarab Brebu-Pietriceaua Aria curriculara : Om si societate Disciplina : Istorie Unitatea de invatare : Istoria locala Continut : Copilaria de ieri si de azi Tipul lectiei : Predare-Invatare,evaluare Competente generale : -Dezvoltarea unei atitudini pozitive fata de sine si fata de ceilalti; Competente specifice : -Ordonarea obiectelor dupa criteriul mai vechi / mai nou Valori si atitudini : -Atitudine pozitiva fata de cunoastere,civilizatie,trecut istoric. Obiective operationale : -O1: Sa stabileasca asemanarile si deosebirile dintre copilaria de ieri si cea de astazi; -O2: Sa selecteze obiectele dupa criteriul mai vechi / mai nou ; -O3: Sa eticheteze activitatile personale in : placute/ neplacute ,exprimandu-si opinia fata de alegerea lor Metode si procedee : conversatia,explicatia,povestirea,lucrul in echipa,metoda Venn-Euler,problematizarea,exercitiul. Materiale didactice : pliante cu fotografii,fise de lucru,jetoane,culori,panou cu mai vechi / mai nou ;

Desfasurarea activitatii
ETAPELE LECTIEI ACTIVITATEA INVATATORULUI ACTIVITATEA ELEVILOR RESURSE PROCEDURALE RESURSE MATERIALE EVALUARE

Moment Organizat oric Reactualiz area cunostinte lor si verificarea temei pentru acasa

Pregatesc materialele necesare lectiei Elevii au fost impartiti ora trecuta in 2 grupe : o grupa a avut ca sarcina realizarea unor pliante cu fotografii reprezentand imagini ale localitatii din trecut,iar a 2-a grupa cu imagini ale localitatii din prezent. Se fac aprecieri verbale asupra modului cum fiecare echipa si-a indeplinit sarcina,a felului de prezentare a colajului. Copiii sunt rugati sa formuleze cateva enunturi despre localitatea natala,in care sa-si exprime propriile sentimente fata de aceasta.

Pregatesc materialele necesare lectiei Reprezentantul fiecarei grupe prezinta colajul cu fotografii si face cateva comentarii la felul cum au colaborat membrii echipei respective. explicatia conversa tia colaj cu fotografii

aprecie re verbala

Elevii formuleaza enunturile.

problema tizarea

aprecie re verbala

Captarea atentiei

Anunt copiii ca astazi vom avea un invitat special,bunicul unui elev din clasa,care a venit sa ne povesteasca lucruri despre copilaria sa.

Fac cunostinta cu persoana respectiva. expunere a

Prezentar ea continutul ui si a obiectivel or

Astazi vom afla lucruri interesante despre copilaria de ieri,adica cea a parintilor si/sau a bunicilor vostri si despre copilaria de azi ,adica a voastra. La sfarsitul orei veti stii daca exista deosebiri si/sau asemanari intre copilaria de alta data si cea pe care o traiti voi,care sunt activitatile preferate de voi si cele care nu va fac placere,sa recunoasteti obiectele mai vechi si cele mai noi. De aceea l-am invitat astazi pe bunicul lui Radu sa ne povesteasca despre copilaria de ieri.

Asculta cu atentie prezentarea continutului si retin ceea ce trebuie sa cunoasca la sfarsitul lectiei.

explicatia

Dirijarea invatarii

Elevii sunt rugati sa puna Formuleaza intrebari invitatului nostru intrebari pentru invitat. despre ceea ce doresc ei sa afle legat de copilaria acestuia.Pot fi sugerate intrebarile: -Ce jocuri preferate avea? -Din ce erau confectionate jucariile? -Cum era la scoala? -Ce materii preferate avea? -Ce rechizite foloseau? -Cum se imbraca? -Isi ajuta parintii? -Cum isi petrecea timpul liber?

observa rea sistema tica

aprecie rea verbala

Dupa ce intrebarile au fost epuizate,iar invitatul nostru a raspuns la ele,copiii sunt rugati sa povesteasca ei despre copilarie.(de exemplu ce activitati desfasoara pe durata unei zile). Elevii sunt impartiti in doua grupe : o grupa care sa gaseasca cel putin doua asemanari,iar cealalta cel putin doua deosebiri intre copilaria de ieri si cea de azi. Li se cere elevilor sa aleaga o culoare care ar putea defini copilaria lor si sa o ridice in sus.Dupa ce stabilesc culoarea care predomina,rog 1-2 copii sa justifice de ce au ales acea culoare. Obtinerea Intr-un plic se afla atatea performan jetoane cati elevi tei sunt.Fiecare elev extrage un jeton,il denumeste,spune la ce este/era folosit,apoi il asaza fie pe panoul cu obiecte vechi,fie pe panoul cu obiecte noi. Evaluarea Impart elevilor o fisa de evaluare cu urmatoarele cerinte : 1.Completeaza spatiul liber al cercului din stanga cu informatii despre

Povestesc despre copilarie.

Povestirea

Rezolva cerinta Pe grupe

Coala de hartie Creion

Aprecie rea raspuns urilor

Isi aleg o culoare , apoi spun la ce s-au gandit cand au ales-o.

Explicatia Problema tizarea

Extrag cate un jeton,il denumesc si spun utilitatea lui.

Problema Jetoane tizarea Panou

aprecie rea corectitudinii selectarii

Rezolva fisa. Explicatia

Fisa de lucru

Evaluarea fisei

copilaria de ieri , spatiul din dreapta cu informatii despre copilaria de azi , iar cel din mijloc cu informatii comune. (diagrama Venn-Euler) 2.Scrie cel putin un motiv pentru care nu ti-ar fi placut sa traiesti in trecut. 3.Deseneaza un symbol care sa defineasca cuvantul copilarie .

exercitiul

S-ar putea să vă placă și