Sunteți pe pagina 1din 13

PROIECT DIDACTIC

DATA : 10.06.2014
UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT : Grădiniţa Nr. 23
EDUCATOARE :Dobre Adriana-Iulia
NIVEL/GRUPA : II (5-6ani)/ Mare 6
TEMA ANUALĂ : " Ce şi cum vreau să fiu ? "
SUBTEMA: " În curând voi fi şcolar ”
DOMENIUL EXPERENŢIAL : Domeniul Ştiinţă
CATEGORIA DE ACTIVITATE : Activitate matematică
TEMA ACTIVITAŢII : "Numărăm şi socotim "
MIJLOC DE REALIZARE : Joc didactic
TIPUL DE ACTIVITATE : Consolidare de cunoştinţe

SCOPUL ACTIVITĂŢII :

INFORMATIV: Consolidarea cunoştinţelor privind număratul şi socotitul în limitele 1-10 ;


Recunoaşterea cifrelor şi asocierea acestora la grupa cu numărul corespunzător de obiecte ;
FORMATIV: Consolidarea deprinderilor de familiarizare cu operatiile aritmetice;
EDUCATIV: Educarea interesului pentru activităţile matematice, a perseverenţei în rezolvarea sarcinilor;

OBIECTIVE OPERAŢIONALE :

A. COGNITIVE :

O.C.1 : Să numere conştient in limitele 1-10;


O.C.2 : Să recunoască cifrele în intervalul 1-10, raportându-le corect la cantitatea corespunzătoare;
O.C.3 : Să efectueze operaţii de adunare şi scădere cu 1-2 unităţi în limitele 1-10;
O.C.4 : Să recunoască semnificaţia simbolurilor matematice "+", "-" şi "=", utilizându-le corect;
O.C.5 : Să analizeze datele unei probleme pentru a o rezolva.

B. PSIHO-MOTORII :

O.PM.1 : Să mânuiască materialele puse la dispoziţie;


O.PM.2 : Să aşeze corect cifrele;
O.PM.3 : Să păstreze o poziţie corectă a corpului pe scăunele în timpul activităţii;

C. AFECTIVE :

O.A.1 : Să respecte sarcina didactică şi regulile impuse de joc;


O.A.2 : Să trăiască stări colective de bucurie pentru reuşita jocului;
O.A.3 : Să colaboreze cu colegii pentru rezolvarea problemelor;

STRATEGIA DIDACTICĂ :

METODE ŞI PROCEDEE : Conversaţia, explicaţia, observaţia, demonstraţia, exerciţiul, jocul, metoda Piramidei, problematizarea,
brainstorming-ul;
RESURSE MATERIALE : Păpuşa Irina îmbrăcată în şcolăriţă, "Ghiozdanul fermecat", rechizite: creioane, caiete, stilou, gumă de
şters, ascuţitoare, pensule, acuarele, coli de hârtie, penar; "Bagheta magică"; Piramida; medalioane cu grupe de obiecte; coperţi; file
de carte- fişe de evaluare; tablă magnetică; cifre magnetice şi simboluri matematice: "+", "-" şi "=";
FORME DE ORGANIZARE : Frontală, independentă-individual,pe grupe;
FORME DE EVALUARE : Continuă;
LOCUL DE DESFĂŞURARE : Sala de grupă;

SARCINA JOCULUI (DIDACTICĂ) : Consolidarea procesului de numărare şi socotire în limitele 1-10;

REGULILE JOCULUI : Copiii „atinşi” de „bagheta magică ” vor rǎspunde la întrebǎrile educatoarei. Educatoarea împreună cu
păpuşa Irina vor rosti cuvintele magice "Hai să socotim/ Fără să greşim ! ", iar copilul atins cu "Bagheta magică" va fi invitat în faţa
grupei. Acesta va totaliza numărul de creioane aflat pe cele două medalioane- al său şi al păpuşei Irina şi va trece la tabla magnetică
pentru a scrie operaţia cu ajutorul cifrelor şi semnelor de pe tablă.
ELEMENTE DE JOC : Păpuşa Irina îmbrăcată în şcolăriţă, "Ghiozdanul fermecat", "Bagheta magică", închiderea şi deschiderea
ochilor, formula magică, aplauzele, mimica, limitarea timpului, aplauzele, folosirea versurilor.

DURATA : 30';

BIBLIOGRAFIE :

->,, Curriculum pentru Învăţământul Preşcolar ( 3-6/7 ani) ”, M.E.C.T. – 2008 ;


-> " Activităţi matematice în grădiniţă " Magdalena Dumitrana,Editura Reprograph,Craiova,2005 ;
-> Revista Învăţământului Preşcolar " Învăţământul preşcolar in mileniul III " ,nr. 1-2, 2010 ;
DEMERSUL DIDACTIC

EVENIMENTUL CONŢINUTUL ŞTIINŢIFIC STRATEGII DIDACTICE EVALUARE


DIDACTIC
DOZARE METODE MIJLOACE DE
PROCEDEE ÎNVĂŢĂMÂNT

I.Moment Creez atmosfera propice desfăşurării activităţii : 1 min Instructajul Frontală prin
organizatoric · Aranjarea scăunelelor in semicerc ; verbal. observarea
· Aerisirea sălii de grupă ; curentă.
Explicaţia.
· Pregătirea materialului didactic necesar ;
· Intrarea ordonantă a copiilor in sala de grupă ;
II.Captarea Trezirea interesului pentru activitate o voi realiza Expunerea. Frontală.
atenţiei folosind momentul surpriză ce constă în prezentarea Păpuşa
unei păpuşi, pe nume Irina, îmbrăcată în uniformă de 1 min Explicaţia. Irina. Individuală.
şcolăriţă. Aceasta aşteaptă cu nerăbdare să meargă
la şcoală şi de aceea deja s-a pregătit cumpărându-şi Observaţia
uniforma.

Uniforma
de
Se va realiza în mod direct prin anunţarea temei şi a şcolăriţă.
III.Anunţarea 2 min
scopului activităţii:"-Astăzi,copii,în cadrul activităţii Conversaţia. Frontală.
temei şi a
matematice,vom număra şi socoti de la 1 la 10.
obiectivelor
Împreună cu păpuşa Irina ne vom juca jocul didactic
"Numărăm şi socotim".
În acest joc voi trebuie să rezolvaţi mai multe sarcini Individuală.
pentru a-i demonstra Irinei că sunteţi pregătiţi şi în
acelaşi timp nerăbdători să mergeţi la şcoală.
Dacă vom reuşi să rezolvăm toate sarcinile,la
sfârşitul activităţii vom cânta cântecelul " Şcolărei şi
şcolăriţe".

IV. Reactualizarea Voi iniţia un dialog cu privire viitoarea lor experienţă: Conversaţia.
cunoştinţelor cea de şcolar. 2 min " Ghiozdan Aprecieri
"-Unde veţi merge voi în această toamnă ?" ( La Explicaţia. fermecat". verbale.
şcoală.)
"- De ce aveţi nevoie pentru a merge la şcoală?" Demonstraţia.
( Uniforme şi ghiozdan.)
"- Ce veţi pune în ghiozdan?" ( Rechizite) Exerciţiul. Penar,
"- Ce fel de rechizite?"(Penar, creioane, caiete, stilou, creioane,
gumă de şters, ascuţitoare ş.a.m.d) Problematizar- caiete,
Le voi spune copiilor că şi păpuşa Irina va merge la ea. stilou,
şcoală şi de aceea s-a îmbrăcat în uniformă şi şi-a gumă de
cumpărat şi un " Ghiozdan fermecat", pe care ea vrea Brainstorming- şters,
să o ajutăm să îl pregătească pentru prima zi de ul ascuţitoare,
şcoală. acuarele,
Antrenez astfel copiii în efectuarea unor exerciţii de Observaţia pensule.
reactualizare a cunoştiinţelor matematice, solicitându-
le : Aprecieri
 Să numere rechizitele de pe măsuţă şi să le verbale.
aşeze în ghiozdănelul Irinei ( Verificarea
2 min
număratului în limitele 1-10). Explicaţia.
Ex.: "-Păpuşa Irina doreşte să numeri cariocile şi să
le aşezi în ghiozdan."
 Să aşeze în ghiozdan atâtea rechizite cât
arată cifra indicată de educatoare.
( Recunoaşterea cifrelor în limitele 1-10.) Demonstraţia.
Ex.: “Păpuşa Irina doreşte să îi aşezi în ghiozdan
atâtea caiete cât arată cifra.”

Păpuşa
Irina. Aprecieri
verbale.
V. Dirijarea EXPLICAREA JOCULUI Exerciţiul.
învăţării 3 min
Se precizează regulile jocului, stabilindu-se criteriile
de reuşită şi sistemul de evidenţă a rezultatelor.

Se va aprecia gradul de înţelegere a regulilor şi


sarcinii jocului intelectual. Se fac precizări privind
calitatea îndeplinirii sarcinii şi a încadrării în timp.
Problematizar-
ea.
JOCUL DE PROBĂ 3 min Medalioane

Se realizează jocul de probă, oferindu-se explicaţii


suplimentare în cazul în care se constată că regulile
sau modul de desfăşurare a jocului nu au fost Cifre
Observaţia magnetice
înţelese .
Această probă se desfăşoară cu întreaga grupă de
copii.
Cu ajutorul baghetei şi a cuvintelor magice: ”Bagheta .
3 min
la drum porneşte şi la ….. se opreşte!” copiii vor fi Aprecieri
numiţi pe rând să rezolve sarcina dată. verbale.
Copilul atins de „bagheta magică” va rezolva sarcina. Conversaţia.
Simboluri
Se vor juca cu păpuşa Irina care va purta la gât un matematice
medalion pe care este desenat un singur obiect
(creion), ce are în faţă simbolul matematic “+”. Jocul didactic magnetice.
Copiii vor purta la gât medalioane pe care sunt
desenate grupe de obiecte(creioane) în limitele 1-8.
Copiii vor număra creioanele desenate pe
medalioanele lor. Explicaţia.
Irina se va aşeza pe scăunel în faţa copiilor ţinând în
mână bagheta magică.
Cu ajutorul cuvintelor magice ”Bagheta la drum Aprecieri
porneşte şi la ….. se opreşte!”păpuşa va atinge cu verbale.
bagheta un copil pe care îl va invita în faţa grupei. Demonstraţia.
Educatoarea împreună cu păpuşa vor rosti cuvintele Păpuşa
magice: " Hai să socotim/ Fără să greşim ! ". Irina.
Copilul chemat va totaliza numărul de
obiecte(creioane) aflat pe cele două medalioane- al 3 min
său şi al păpuşei Irina. Exerciţiul.
Ex.: " Eu am 4 creioane, iar păpuşa Irina are un
creion. Împreună avem cinci creioane."
După ce rezolvă corect va trece la tabla magnetică
pentru a scrie operaţia cu ajutorul cifrelor şi
simbolurilor de pe tablă. Problematizar-
Ex.: " 4+1 = 5" ea.
Medalioane
Jocul didactic
JOCUL PROPRIU-ZIS
Aprecieri
5 min verbale.
Se va împărţi grupa de copii în grupuri mai mici, de 3- Cifre
4 copii, pe baza ecusoanelor. magnetice.
Voi desfăşura jocul propriu-zis procedând la fel ca la
jocul de probă. Explicaţia.
Se va desfăşura sarcina de 3-4 ori.
Simboluri
Se va schimba apoi medalionul păpuşii, punându-i-se
matematice
la gât un medalion cu un obiect (creion), dar ce are în
faţă simbolul matematic “-“. Conversaţia. magnetice. Aprecieri
Copiii trebuie să dea păpuşii din creioanele lor atâtea verbale.
creioane câte are păpuşa pe medalion şi să precizeze Demonstraţia.
câte creioane le-au mai rămas.
Ex.: "-Eu am 7 creioane şi îi dau Irinei un creion. Eu Jocul didactic
mai rămân cu şase creioane."
După ce rezolvă corect va trece la tabla magnetică
pentru a scrie operaţia cu ajutorul cifrelor şi semnelor
Păpuşa
de pe tablă. Observaţia Irina.
Ex.: “7-1=6”
Se va desfăşura sarcina de 3-4 ori.

COMPLICAREA JOCULUI
VI. Obţinerea
performanţei Anunţ copiii de complicarea sarcinii de joc.
Se va schimba din nou medalionul păpuşii, punându-
Explicaţia.
i-se la gât un medalion cu două obiecte (creioane), 5 min
ce are în faţă simbolul matematic “+“.
Copilul chemat va totaliza numărul de
obiecte(creioane) aflat pe cele două medalioane- al Medalioane
Conversaţia.
său şi al păpuşei Irina.
Demonstraţia.
Ex.: " Eu am 6 creioane, iar păpuşa Irina are două
creioane. Împreună avem opt creioane." Cifre
După ce rezolvă corect va trece la tabla magnetică Jocul didactic
magnetice.
pentru a scrie operaţia cu ajutorul cifrelor şi semnelor
de pe tablă.
Ex.: “6+2=8”
Observaţia
Se va schimba din nou medalionul păpuşii, punându- Simboluri
i-se la gât un medalion cu două obiecte (creioane), matematice
dar ce are în faţă simbolul matematic “-“. magnetice.
Copiii trebuie să dea păpuşii din creioanele lor atâtea
creioane câte are păpuşa pe medalion şi să precizeze
câte creioane le-au mai rămas.
Ex.: “ Eu am nouă creioane şi îi dau Irinei două Explicaţia.
creioane. Eu mai rămân cu şapte creioane.”
După ce rezolvă corect va trece la tabla magnetică
pentru a scrie operaţia cu ajutorul cifrelor şi semnelor
de pe tablă. Conversaţia.
Ex.: “9-2=7”
VII. Asigurarea
feed-back-ului Demonstraţia.
Se va realiza folosind metoda Piramidei.
Voi realiza o piramida matematică scriind în fiecare
Jocul didactic
pătrat al piramidei câte o cifră, pornind de la baza
piramidei până în vârful piramidei. Piramida
Cifrele scrise reprezintă rezultatul problemelor
matematice rezolvate de copii.(ANEXA 1)
Observaţia
Copiii vor purta la gât medalioane de la 1 la 10,
formând echipe de 2 şi 3 copii (ex. echipa cifrei 1)
până la 10 în funcţie de numărul de copii.
Educatoarea le va spune o problemă în versuri.
Problemele conţin operaţii de adunare şi scădere cu
1-2 unităţi. Explicaţia.
Cifre
Problema se adresează frontal, copiii o ascultă, o
magnetice.
analizează, calculează şi exprimă rezultatul- echipa
care are la gât cifra care arată rezolvarea problemei
se ridică în picioare, vine la tabla magnetică şi cu Conversaţia.
ajutorul cifrelor magnetice şi a simbolurilor
matematice "+","-" şi "=" scriu problema sub formă de Demonstraţia. Simboluri
exerciţiu. Rezultatul obţinut va fi scris de educatoare matematice
în primul pătrat. Jocul didactic magnetice.
Se va proceda aşa până când se vor completa toate
pătratele piramidei.

VIII.Evaluarea. Observaţia
Educatoarea va realiza împreună cu copiii o carte cu 5 min Explicaţia.
titlul "NUMĂRĂM ŞI SOCOTIM".
Fiecare copil va primi câte o filă de carte care Fişe de
reprezintă de fapt o fişă de evaluare.. evaluare.
Copiii vor numără elementele fiecărei grupe, vor Conversaţia.
totaliza numărul acestora şi vor scrie în căsuţă cifra
care arată câte elemente sunt în cele două grupe. Demonstraţia. Coperţile
Fişele realizate se vor perfora, vor fi puse coperţile şi de carte.
va fi realizată astfel cartea " NUMĂRĂM ŞI Jocul didactic
SOCOTIM".

IX. Încheierea
activităţii Voi face aprecieri individuale si colective asupra 1 min Observaţia Recompense
modului cum s-au comportat copiii.
Copiii vor primi recompense si vor cânta cântecelul
" Şcolărei şi şcolăriţe".

S-ar putea să vă placă și