Sunteți pe pagina 1din 13

PROIECT DIDACTIC

DATA: 10.06.2014
UNITATEA DE NVMNT: Grdinia Nr. 23
EDUCATOARE: Dobre Adriana-Iulia
NIVEL/GRUPA: II (5-6ani)/ Mare 6
TEMA ANUAL: " Ce i cum vreau s fiu ? "
SUBTEMA: " n curnd voi fi colar
DOMENIUL EXPERENIAL: Domeniul tiin
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Activitate matematic
TEMA ACTIVITAII: "Numrm i socotim "
MIJLOC DE REALIZARE: Joc didactic
TIPUL DE ACTIVITATE: Consolidare de cunotine
SCOPUL ACTIVITII :
INFORMATIV: Consolidarea cunotinelor privind numratul i socotitul n limitele 1-10 ;
Recunoaterea cifrelor i asocierea acestora la grupa cu numrul corespunztor de obiecte ;
FORMATIV: Consolidarea deprinderilor de familiarizare cu operatiile aritmetice;
EDUCATIV: Educarea interesului pentru activitile matematice, a perseverenei n rezolvarea sarcinilor;

OBIECTIVE OPERAIONALE :
A. COGNITIVE :
O.C.1 : S numere contient in limitele 1-10;
O.C.2 : S recunoasc cifrele n intervalul 1-10, raportndu-le corect la cantitatea corespunztoare;

O.C.3 : S efectueze operaii de adunare i scdere cu 1-2 uniti n limitele 1-10;


O.C.4 : S recunoasc semnificaia simbolurilor matematice "+", "-" i "=", utilizndu-le corect;
B. PSIHO-MOTORII :
O.PM.1 : S mnuiasc materialele puse la dispoziie;
O.PM.2 : S aeze corect cifrele;
O.PM.3 : S pstreze o poziie corect a corpului pe scunele n timpul activitii;
C. AFECTIVE :
O.A.1 : S respecte sarcina didactic i regulile impuse de joc;
O.A.2 : S triasc stri colective de bucurie pentru reuita jocului;
O.A.3 : S colaboreze cu colegii pentru rezolvarea problemelor;
STRATEGIA DIDACTIC :
METODE I PROCEDEE : Conversaia, explicaia, observaia, demonstraia, exerciiul, jocul, problematizarea, brainstorming-ul;
RESURSE MATERIALE : Ppua Irina mbrcat n colri, "Ghiozdanul fermecat", rechizite: creioane, caiete, stilou, gum de
ters, ascuitoare, pensule, acuarele, coli de hrtie, penar; "Bagheta magic"; medalioane cu grupe de obiecte; "Laptop" cu imagini
ce conin exerciii matematice i cifre; coperi; file de carte- fie de evaluare; tabl magnetic; cifre magnetice i simboluri
matematice: "+", "-" i "=";
FORME DE ORGANIZARE : Frontal, independent-individual,pe grupe;
FORME DE EVALUARE : Continu;
LOCUL DE DESFURARE : Sala de grup;
SARCINA JOCULUI (DIDACTIC) : Consolidarea procesului de numrare i socotire n limitele 1-10;
REGULILE JOCULUI : Copiii atini de bagheta magic vor rspunde la ntrebrile educatoarei. Educatoarea mpreun cu
ppua Irina vor rosti cuvintele magice "Hai s socotim/ Fr s greim ! ", iar copilul atins cu "Bagheta magic" va fi invitat n faa
grupei. Acesta va totaliza numrul de creioane aflat pe cele dou medalioane- al su i al ppuei Irina i va trece la tabla magnetic
pentru a scrie operaia cu ajutorul cifrelor i simbolurilor de pe tabl. La formula "Hai s socotim/ Fr s greim ! " copilul atins cu
bagheta va veni la "laptop", va numra pe imagine rechizitele care alctuiesc cele dou grupe de obiecte i va alege de pe tastatur
cifra care arat cte rechizite sunt.

ELEMENTE DE JOC : Ppua Irina mbrcat n colri, "Ghiozdanul fermecat", "Bagheta magic", laptop-ul , nchiderea i
deschiderea ochilor, formula magic, aplauzele, mimica, limitarea timpului, aplauzele, folosirea versurilor.
DURATA : 30';
BIBLIOGRAFIE :
->,, Curriculum pentru nvmntul Precolar ( 3-6/7 ani) , M.E.C.T. 2008 ;
-> " Activiti matematice n grdini " Magdalena Dumitrana,Editura Reprograph,Craiova,2005 ;
-> Revista nvmntului Precolar " nvmntul precolar in mileniul III " ,nr. 1-2, 2010 ;

DEMERSUL DIDACTIC

EVENIMENTUL
DIDACTIC

I.Moment
organizatoric

II.Captarea
ateniei

III.Anunarea
temei i a
obiectivelor

CONINUTUL TIINIFIC

Creez atmosfera propice desfurrii activitii :


Aranjarea scunelelor in semicerc ;
Aerisirea slii de grup ;
Pregtirea materialului didactic necesar ;
Intrarea ordonant a copiilor in sala de grup ;
Trezirea interesului pentru activitate o voi realiza
folosind momentul surpriz ce const n prezentarea
unei ppui, pe nume Irina, mbrcat n uniform de
colri. Aceasta ateapt cu nerbdare s mearg
la coal i de aceea deja s-a pregtit cumprndu-i
uniforma.

Se va realiza n mod direct prin anunarea temei i a


scopului activitii:"-Astzi,copii,n cadrul activitii
matematice,vom numra i socoti de la 1 la 10.
mpreun cu ppua Irina ne vom juca jocul didactic

STRATEGII DIDACTICE
DOZARE

METODE
PROCEDEE

1 min

Instructajul
verbal.

EVALUARE

MIJLOACE DE
NVMNT

Frontal prin
observarea
curent.

Explicaia.

Expunerea.

1 min

Explicaia.

Frontal.
Ppua
Irina.

Individual.

Observaia

2 min

Uniforma
de
colri.
Conversaia.

Frontal.

"Numrm i socotim".
n acest joc voi trebuie s rezolvai mai multe sarcini
pentru a-i demonstra Irinei c suntei pregtii i n
acelai timp nerbdtori s mergei la coal.
Dac vom reui s rezolvm toate sarcinile,la
sfritul activitii vom cnta cntecelul " colrei i
colrie".

IV. Reactualizarea
cunotinelor

Voi iniia un dialog cu privire viitoarea lor experien:


cea de colar.
"-Unde vei merge voi n aceast toamn ?" ( La
coal.)
"- De ce avei nevoie pentru a merge la coal?"
( Uniforme i ghiozdan.)
"- Ce vei pune n ghiozdan?" ( Rechizite)
"- Ce fel de rechizite?"(Penar, creioane, caiete, stilou,
gum de ters, ascuitoare .a.m.d)
Le voi spune copiilor c i ppua Irina va merge la
coal i de aceea s-a mbrcat n uniform i i-a
cumprat i un " Ghiozdan fermecat", pe care ea vrea
s o ajutm s l pregteasc pentru prima zi de
coal.
Antrenez astfel copiii n efectuarea unor exerciii de
reactualizare a cunotiinelor matematice, solicitndule :
S numere rechizitele de pe msu i s le
aeze n ghiozdnelul Irinei ( Verificarea
numratului n limitele 1-10).
Ex.: "-Ppua Irina dorete s numeri cariocile i s
le aezi n ghiozdan."

Individual.

Conversaia.

2 min

Explicaia.

" Ghiozdan
fermecat".

Aprecieri
verbale.

Demonstraia.
Exerciiul.
Problematizarea.
Brainstormingul
Observaia

Penar,
creioane,
caiete,
stilou,
gum de
ters,
ascuitoare
, acuarele,
pensule.
Aprecieri
verbale.

2 min
Explicaia.

S aeze n ghiozdan attea rechizite ct


arat cifra indicat de educatoare.
( Recunoaterea cifrelor n limitele 1-10.)
Ex.: Ppua Irina dorete s i aezi n ghiozdan
attea caiete ct arat cifra.

Demonstraia.

Ppua
Irina.
V. Dirijarea
nvrii

EXPLICAREA JOCULUI

3 min

Exerciiul.

Aprecieri
verbale.

Se precizeaz regulile jocului, stabilindu-se criteriile


de reuit i sistemul de eviden a rezultatelor.
Se va aprecia gradul de nelegere a regulilor i
sarcinii jocului intelectual. Se fac precizri privind
calitatea ndeplinirii sarcinii i a ncadrrii n timp.

JOCUL DE PROB
Se realizeaz jocul de prob, oferindu-se explicaii
suplimentare n cazul n care se constat c regulile
sau modul de desfurare a jocului nu au fost
nelese .
Aceast prob se desfoar cu ntreaga grup de
copii.
Cu ajutorul baghetei i a cuvintelor magice: Bagheta
la drum pornete i la .. se oprete! copiii vor fi
numii pe rnd s rezolve sarcina dat.
Copilul atins de bagheta magic va rezolva sarcina.
Se vor juca cu ppua Irina care va purta la gt un
medalion pe care este desenat un singur obiect

3 min

Problematizarea.

Observaia

Medalioan
e

Cifre
magnetice

3 min

Aprecieri
verbale.

Conversaia.
Simboluri

(creion), ce are n fa simbolul matematic +.


Copiii vor purta la gt medalioane pe care sunt
desenate grupe de obiecte(creioane) n limitele 1-8.
Copiii vor numra creioanele desenate pe
medalioanele lor.
Irina se va aeza pe scunel n faa copiilor innd n
mn bagheta magic.
Cu ajutorul cuvintelor magice Bagheta la drum
pornete i la .. se oprete!ppua va atinge cu
bagheta un copil pe care l va invita n faa grupei.
Educatoarea mpreun cu ppua vor rosti cuvintele
magice: " Hai s socotim/ Fr s greim ! ".
Copilul chemat va totaliza numrul de
obiecte(creioane) aflat pe cele dou medalioane- al
su i al ppuei Irina.
Ex.: " Eu am patru creioane, iar ppua Irina are un
creion. mpreun avem cinci creioane."
Dup ce rezolv corect va trece la tabla magnetic
pentru a scrie operaia cu ajutorul cifrelor i
simbolurilor de pe tabl.
Ex.: " 4+1 = 5"

Jocul didactic

Explicaia.
Aprecieri
verbale.
Demonstraia.

3 min

Se va schimba apoi medalionul ppuii, punndu-i-se


la gt un medalion cu un singur obiect (creion), dar cu

Ppua
Irina.
Exerciiul.

Problematizarea.
Jocul didactic

JOCUL PROPRIU-ZIS
Se va mpri grupa de copii n grupuri mai mici, de 34 copii, pe baza ecusoanelor.
Voi desfura jocul propriu-zis procednd la fel ca la
jocul de prob.
Se va desfura sarcina de 3-4 ori.

matematic
e
magnetice.

Medalioan
e

5 min

Explicaia.

Cifre
magnetice.

Aprecieri
verbale.

simbolul matematic -n fa .

Conversaia.

Copiii trebuie s dea ppuii din creioanele lor attea


creioane cte are ppua pe medalion i s precizeze
cte creioane le-au mai rmas.
Ex.: "-Eu am apte creioane i i dau Irinei un creion.
Eu mai rmn cu ase creioane."
Dup ce rezolv corect va trece la tabla magnetic
pentru a scrie operaia cu ajutorul cifrelor i
simbolurilor de pe tabl.
Ex.: 7-1=6
Se va desfura sarcina de 3-4 ori.
VI. Obinerea
performanei

Demonstraia.
Jocul didactic

Observaia

Ppua
Irina.

COMPLICAREA JOCULUI
Anun copiii de complicarea sarcinii de joc.
Se va schimba din nou medalionul ppuii, punndui-se la gt un medalion cu dou obiecte (creioane), ce
are desenat n fa simbolul matematic +.
Copilul chemat va totaliza numrul de
obiecte(creioane) aflat pe cele dou medalioane- al
su i al ppuei Irina.
Ex.: " Eu am ase creioane, iar ppua Irina are dou
creioane. mpreun avem opt creioane."
Dup ce rezolv corect va trece la tabla magnetic
pentru a scrie operaia cu ajutorul cifrelor i
simbolurilor de pe tabl.
Ex.: 6+2=8
Se va schimba din nou medalionul ppuii, punndui-se la gt un medalion cu dou obiecte (creioane),
dar cu simbolul matematic -n fa.

Simboluri
matematic
e
magnetice.

5 min

Explicaia.

Conversaia.
Demonstraia.
Jocul didactic

Observaia

Medalioan
e

Cifre
magnetice.

Aprecieri
verbale.

Copiii trebuie s dea ppuii din creioanele lor attea


creioane cte are ppua pe medalion i s precizeze
cte creioane le-au mai rmas.
Ex.: Eu am nou creioane i i dau Irinei dou
creioane. Eu mai rmn cu apte creioane.
Dup ce rezolv corect va trece la tabla magnetic
pentru a scrie operaia cu ajutorul cifrelor i semnelor
de pe tabl.
Ex.: 9-2=7
VII. Asigurarea
feed-back-ului

VIII.Evaluarea.

Pe un panou sub form de laptop vor fi aezate 6


imagini ce conin exerciii matematice i cifre.
Pe fiecare imagine vor fi desenate cte dou grupe
de obiecte(rechizite) i semnele "+","-" i"=".
Copiii vor numra rechizitele i vor rezolva operaiile
alegnd de pe tastatura laptopului cifra care arat
cte obiecte (rechizite) sunt.
La formula "Hai s socotim/ Fr s greim !" copiii
vor numra obiectele (rechizitele) i vor rezolva
operaia alegnd de pe tastatura laptopului cifra care
arat cte obiecte (rechizite) sunt, apoi vor scrie
operaia la table magnetic.
Educatoarea va realiza mpreun cu copiii o carte cu
titlul "NUMRM I SOCOTIM".
Fiecare copil va primi cte o fil de carte care
reprezint de fapt o fi de evaluare..
Copiii vor numr elementele fiecrei grupe, vor
totaliza numrul acestora i vor scrie n csu cifra
care arat cte elemente sunt n cele dou grupe.
Fiele realizate se vor perfora, vor fi puse coperile i
va fi realizat astfel cartea " NUMRM I
SOCOTIM".

Explicaia.

Simboluri
matematic
e
magnetice.

Conversaia.
Demonstraia.
Jocul didactic

Observaia

Laptop-ul
Explicaia.

Conversaia.

6 imagini
ce conin
exerciii
matematic
e i cifre.

Demonstraia.
Jocul didactic
Cifre
magnetice.
Observaia

5 min
IX. ncheierea
activitii

Voi face aprecieri individuale si colective asupra


modului cum s-au comportat copiii.
Copiii vor primi recompense si vor cnta cntecelul
" colrei i colrie".

Explicaia.

Conversaia.

Simboluri
matematic
e
magnetice.

Demonstraia.
Jocul didactic

1 min

Observaia

Fie de
evaluare.
Coperile
de carte.

Recompense

S-ar putea să vă placă și