Sunteți pe pagina 1din 12

PROIECT DIDACTIC

ACTIVITATE INTEGRATA

DATA: 14.02.2013
UNITATEA DE INVATAMANT: Gradinita cu P.P. nr. 42, Braila
EDUCATOARE: Stanciu Valerica
GRUPA: Nivel II (5-7 ani)
TEMA ANUALA: CUM ESTE, A FOST SI VA FI PE PAMANT?
TEMA SAPTAMANII: "In lumea animalelor"
TEMA ZILEI: "Vietuitoarele padurii"
DURATA: o zi
FORME DE ORGANIZARE: frontal, pe grupuri mici, individual
TIPUL DE ACTIVITATE: Consolidare de cunostinte, priceperi si deprinderi
FORMA DE REALIZARE: Activitate integrata ADP + ALA1 + ADE (DLC-DS) + ALA2

ACTIVITATI DE INVATARE:
ADP: Intalnirea de dimineata: "Buna dimineata, prieteni
necuvantatori!"
Rutine: "Ma pregatesc pentru activitate"- exersarea unor de prinderi de
munca gospodareasca.
Tranzitii: Jocuri cu text si cant: "Daca vreti sa fiti voinici", "Masa buna",
"Vulpea si gasca".
ACTIVITATI PE DOMENII EXPERENTIALE:
DLC-DOMENIUL LIMBA SI COMUNICARE
Joc didactic: "Spune ce stii despre…"
DS: "Ne jucam cu animalele"- (numeratia 1-6, aspectul ordinal, descompunerea)
ALA1 - ARTA: "Animalul preferat" - lipire
- CONSTRUCTII: "Casutele animalelor din padure" (macheta)
- BIBLIOTECA: Exercitiu grafic - zala - "Codita veveritei"
ALA2: Dramatizare: "Turtita"
Jocuri de miscare: "Animalutele vesele", "Animalute, la casuta voastra!"
Dans tematic: "Dansam pentru vietuitoarele padurii"
SCOPUL ACTIVITATII:
- consolidarea cunostintelor despre animalele salbatice din padure;
- dezvoltarea unei exprimari corecte, coerente si a capacitatii de a formula corect
intrebari;
- stimularea creativitatii, a lucrului in echipa;
- consolidarea capacitatii de a intelege si utiliza numerele 1-6;
- dezvoltarea simtului practic si estetic;
- manifestarea unei atitudini pozitive, pline de interes in timpul activitatii
desfasurate.
OBIECTIVE OPERATIONALE:
DOMENIUL LIMBA SI COMUNICARE (DLC)
- sa se exprime corect in propozitii;
- sa alcatuiasca intrebari pe baza continutului imaginilor, folosind pronumele
interogative: "Ce?", "Cine?", "Unde?", "Cand?", "De ce?", folosind metoda expoziei
stelare;
- sa elaboreze raspunsuri la intrebarile adresate;
- sa desparta cuvintele in silabe, precizand numarul de silabe dincare sunt formate
cuvintele.
DOMENIUL STIINTA (DS)
Obiectivele operationale din DS se vor urmari in toate centrele de activitate deschise pe
parcursul zilei.
- sa formeze multimi de obiecte in limita (1-6);
- sa raporteze numarul la cantitate si invers;
- sa descompuna multimi de obiecte;
- sa stabileasca ordinea in sirul numeric (aspectul ordinar).
ALA1 - Arta:
- sa lipeasca hartia mototolita in locul indicat;
- sa numere partile corpului animalului;
- sa formeze sirul numeric al animalelor confectionate;
- sa utilizeze corect materialele puse la dispozitie.
- Constructii:
- sa realizeze padurea si casele animalelor folosindu-se de materialele puse la
dispozitie;
- sa aseze scobitorile pe linia trasata;
- sa numere piesele componente;
- sa asambleze braduti pe bete de frigarui si sa numere piesele componente;
- sa dea animalelor hrana specifica (tot atatia pesti, morcovi etc., cat arata cifra.
- Biblioteca:
- sa uneasca cifrele in ordine crescatoare si descrescatoare, astfel incat sa obtina
codita veveritei si drumul la scorbura;
- sa deseneze in chenar tot atatea ghinde cat arata cifra.
ALA2 :
- sa participe cu placere la joc;
- sa recite rolurile cu intonatie;
- sa execute pasii de dans corect.
STRATEGII DIDACTICE:
Metode si procedee: conversatia euristica, explicatia, exercitiul, metodele active "Explozia
stelara", "Turul galeriei", jocul didactic, lucrul individual, frontal, munca in echipa.
Mijloace: imagini cu animale si scene din povesti, o stea mare de culoare galbena si 5 stelute
mai mici de culori diferite, jetoane cu animale, foarfece, lipici, hartie creponata, planse cu
animale, suluri de hartie, culori, carioca, servetele, piese de constructii Lego si din lemn,
jetoane cu cifre (1-6), placi din polistiren, piese pentru asamblare braduti din hartie,
scobitori, bete frigarui, jetoane cu hrana animalelor, fise, masti de animale.
BIBLIOGRAFIE:
- "Curriculum pentru invatamantul prescolar (3-6/7 ani) M.E.C., 2008";
- "Ghid pentru proiecte tematice. Activitati integrate pentru prescolari", Editura
Didactica Publishing, 2008;
- "Metode interactive de grup - Ghid metodic", Editura Arves, Craiova, 2002.
SCENARIUL ZILEI

Activitatea zilei debuteaza cu "Intalnirea de dimineata". Copiii sunt asezati in


semicerc, apoi vor alege dintr-un cosulet cate un ecuson cu animalute (iepuras, arici,
ursulet), pe care educatoare il aseaza in piept la fiecare copil.
Salutul: "Buna dimineata, dragi animalute!". Educatoarea ii salut pe fiecare in parte. "Buna
dimineata, iepuras!", apoi fiecare copil se va prezenta in functie de ecusonul asezat in piept:
"Eu sunt ursuletul Alin".
Dupa aceasta formula de salut, vor merge la "Oglinda grupei", adica panoul cu prezenta si
vor prinde in dreptul fotografiei ecusoane cu fulgi de zapada pentru copiii prezenti, apoi vor
complete impreuna "Calendarul naturii". Dupa parcurgerea acestor etape, urmeaza
"Noutatea zilei": va apare Rica Iepurica - musafirul surpriza cu un cos cu materiale pentru
activitati. Ea se apropie de copii si spune versurile:
"Eu sunt Rica Iepurica
Si acum mi-a pierit frica.
Astazi am venit la voi,
Peste campuri si zavoi.
Si sunt tare suparata
Ca-asa toti, dintr-o data,
Puisorii mei iubiti
Au plecat acum de -acasa
Si pe drum s-au ratacit.
Zana Iarna, cea frumoasa
Mi-a spus ca in grupa voastra,
I-au vazut pe iepurasi.
Dragi copii, daca nu va suparati,
Nu vreti, voi, sa m-ajutati,
Sa-i gasim pe urecheati?"
Copiii o vor ajuta pe Iepurica sa-si gaseasca puii, rezolvand corect diferite sarcini de lucru.
Impreuna vor descoperi surprizele din cos aduse de Iepurica si vor fi anuntati de
educatoare ca vor desfasura un joc, vor lucra la centre si la final vor dansa. Se va
desfasura jocul didactic: "Spune ce stii despre..."
Cu metoda exploziei stelare, copiii vor lucra la centrul Constructii casute pentru animale, pe
care le vor aseza intr-o macheta, la Biblioteca vor executa semnul grafic "zaua" si la
centrul Arta vor lipi animalul preferat pe un tub de hartie. Macheta va fi valorificata in
momentul in care copiii vor termina de realizat animalul de la sectorul Arta (toti vor aseza
animalul in macheta). Cand vor termina sarcinile de la centre, copiii merg la "Oglinda grupei"
si-si vor aseza simbolul specific centrului. Pentru sarcinile indeplinite corect vor primi ca
recompense iepurasi, pe care ii vor da Iepuricai, simbolizand ajutorul dat de ei. La finalul
activitatii, copiii se vor relaxa prin jocuri de miscare si dans.
Finalitatea: macheta si lucrarile la panou realizate pe parcursul zilei.

DESFASURAREA ACTIVITATII

EVENIMENTUL CONTINUTUL STRATEGII EVALUARE


DIDACTIC STIINTIFIC DIDACTICE
Momentul Se amenajeaza spatiul educational, se Observarea
organizatoric pregateste materialul didactic, se Metode si comportamentul-
organizeaza colectivul de copii si se procedee: ui initial-interes
creeaza un climat psiho-afectiv -Conversatia pentru activitate
favorabil desfasurarii activitatii.
Captarea Se realizeaza prin aparitia unei fetite Metode si
atentiei imbracata in costum de iepuras (Rica procedee:
Iepurica), cu un cos cu surprise, -Conversatia
(material pentru jocul didactic). Ea se Mijloace:
prezinta prin recitarea unor versuri, - Fetita
anuntand pe copii ca si-a pierdut imbracata in
iepurasii si ii roaga ca impreuna sa ii iepuras
gaseasca. - cos cu
materiale.
Anuntarea temei Iepurica este invitata sa ramana Metode si
si a obiectivelor alaturi de copii. Educatoarea le spune procedee:
copiilor ca Iepurica este suparata si,
ca s-o ajute sa-si gaseasca puisorii - Coversatia,
este nevoie ca ei sa indeplineasca mai
multe sarcini cat mai corect, sa - Explicatia
raspunda frumos, sa fie ascultatori si
cuminti. Astfel, in activitatea de
astazi, vor desfasura un joc, vor lucra
la centre si se vor relaxa cu jocuri de
miscare, dans.
Dirijarea Educatoarea le propune copiilor sa Metode si
invatarii desfasoare un joc didactic: "Ce stii procedee:
despre.. ?", asa o sa descopere si -Conversatia
surprizele aduse de Iepurica in cos. Li - Explicatia
se vor explica regulile jocului, modul -Jocul
cum Iepurica isi va regasi puii. Fiecare didactic
surpriza va avea cate o sarcina de Metode Orala
indeplinit; daca copiii vor indeplini interactive:
sarcinile corect, primesc cate un -Explozia
iepuras drept recompensa, iar ei la stelara
randul lor, ii vor da Iepuricai. Se va
scoate din cos un pliculet cu 5 stelute
Mijloace:
mici, de diferite culori, o steluta mare
- Jetoane cu
de culoare galbena si diferite imagini
iepurasi
cu animale salbatice. Fiecare copil isi
va alege cate o steluta si astfel se vor
- Imagini cu Orala
imparti in 5 grupe. Cele 5 stelute
animalele in
contin cate o intrebare: "Ce?",
padure
"Cine?", "Unde?", "Cand?" si "De ce?".
Fiecare echipa va pune intrebarea
aleasa referitoare la imaginile - Animale in
prezentate si va numi echipa care diferite
raspunde. Pentru raspunsurile corecte, scene din
copii vor fi recompensati cu iepurasi , povesti
pe care ii vor da Iepuricai. Se va
scoate din cos o alta surpriza adusa de - Cartonase
Rica Iepurica, o cutie cu imagini. cu animale
Fiecare echipa va scoate o imagine. salbatice si
Vor forma propozitii, vor desparti adaposturile
cuvinte in silabe si din nou vor fi lor
recompensati cu iepurasi.
Se va trece la prezentarea centrelor
de activitate si a sarcinilor de lucru
specifice fiecarui centru, stimulandu-i
pe copii se intuiasca materialele
existente.
Se va trece la centre incolonati unul
dupa altul cu tranzitia:
"Daca vreti sa fiti voinici
Faceti sport inca de mici. Orala
Alergam ca iepurasii
Si zburam ca fluturasii.
Facem tumbe fel de fel
Ca si ursul Martinel. Metode:
Catre centre ne-ndreptam - Explicatia
Si frumos o sa lucram."
In functie de jetonul primit in piept, -Exercitiul
copiii se vor aseza la centrul
corespunzator jetonului. -Conversatia
CONSTRUCTII: La acesta centru se
vor realiza machete - "Casutele Mijloace:
animalelor". Fiecare copil va construe - Placute Orala
casuta unui animal salbatic cu sarcina de
de a numara piesele utilizate. Casutele polisrti-
vor fi asezate pe o placa de polistiren, ren
apoi vor construi gardut din scobitori, cuburi din
cu sarcina de a le numara si pe lemn si
acestea. Pe machete vor asambla Lego,
braduti din piese de carton,
scobitori,
numarandu-le si pe acestea. La acest
piese de
centru, copii aleg jetoane cu cifre. In
carton
functie de jetonul ales, vor aseza in
pentru
fata animalului din machete tot atatea
asamblarea
ghinde, pesti, gainuse (hrana specifica Orala
bradutilor,
fiecarui animal) cat arata cifra de pe
bete de
jeton.
frigarui,
jetoane cu
ARTA: Copiii vor lipi pe siluetele
hrana
animalelor hartie creponata,
animalelor ,
mototolita, apoi animalutul va fi lipit
cifre
pe sulul de hartie igienica. Aici vor
numara partile componente ale
Metode:
corpului si vor forma sirul numeric 1-6
cu animalele. Cand vor termina -Conversatia
animalutele, vor fi asezate machetele - Explicatia
de la constructii. - Exercitiul
- Lucrul in
grup
Mijloace:
-Animalute
BIBLIOTECA: Se vor rezolva fisele din carton,
de lucru. lipici, culori,
hartie
creponata,
sul de hartie
Cand vor termina (rezolva) sarcinile igienica,
de la centre, copii merg la "Oglinda jetoane cu
grupei" si isi aseaza simbolul specific cifre.
centrului. Metode:
- Lucru
individual
Mijloace:
- Fise de
lucru, culori,
carioci.

Obtinerea Copiii se aseaza in "Trenuletul Metoda: Orala


performantei animalutelor" si vor vizita centrele si “Turul
vor aprecia lucrarile realizate. galeriei”
"Copilasii mei iubiti
Adunati-va aici
Pe rand sa ne asezam,
Lucrul sa-l admiram."
Pentru lucrul la centre, copii vor primi
un iepuras pe care-l vor da Iepuricai.
Asigurarea Dupa observarea lucrarilor, copiii se Metode: Aprecieri verbale
feed-back-ului vor aseza pe covor in semicerc si vor - Explicati
realiza pentru Iepurica un tablou pe o a
coala de polistiren albastra. - Lucrul
Educatoarea va lipi un copac din hartie in grup
glacee, iar copiii vor rezolva Mijloace:
urmatoarele sarcini: - placa de
- aseaza in tablou 4 brazi; polistiren,
- aseaza in copac 3 veverite; jetoane cu
- aseaza sub copac 3 caprioare; brazi, vulpi,
- aseaza langa brazi 2 vulpi, 6 iepurasi. veverite,
caprioare.
Incheierea Se vor desfasura Jocurile de Metode si Aprecieri verbale
activitatii miscare: "Animalutele vesele", procedee:
"Animalute, la casuta voastra!", -
Dramatizare: " Turtita", si copiii vor Conversatia
dansa pentru animalele din padure. La
aceste jocuri se vor folosi masti de Mijloace:
animale confectionate de copii in - Masti
activitatile anterioare. pentru
Iepurica si copiii vor numara iepurasii, animale,
multumindu-le pentru ajutorul dat si costumatii
recompensandu-i cu ursuleti de pentru
ciocolata. personajele
din poveste.
CD,DVD.

S-ar putea să vă placă și