Sunteți pe pagina 1din 22

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRAT

GRUPA PREGATITOARE
TEMA: NATURA-PRIMAVARA
EDUCATOARE:
ILIE DANA -NICOLETA
GRDINIA CU PROGRAM NORMAL
LESPEZI
2010

PROIECT DIDACTIC
-activitate integratGRDINIA: Grdinia cu Program Normal Lespezi
GRUPA: pregatitoare
EDUCATOARE: Ilie Dana Nicoleta
TEMA: CHIPUL PRIMAVERII
SCOP:
- verificarea, consolidarea i aplicarea cunotinelor nsuite n
legtur cu diferite aspecte ale anotimpului primavara si xunostinte
despre sarbatoarea Pastelui. Dezvoltarea capacitatii intelectuale
prematematice.
-dezvoltarea capacitatii de a intelege si utiliza numere,cifre,unitati
de masura intrebuintand un vocabular adecvat.
-dezvoltarea

capacitatii

de

rezolvare

de

situatii

problematice,prin achizitia de strategii adecvate.


MIJLOC DE REALIZARE: activitate integrat
TIPUL ACTIVITII:verificare si consolidare de cunotine.
CATEGORII DE ACTIVITI: - Activitate matematica
- Educarea limbajului

OBIECTIVE OPERAIONALE:
ACTIVITATE MATEMATICA:
1.Cognitiv-informationale:
-sa opereze cu numerele naturale invatate;
-sa numere in limita 1-8;
-sa raporteze cantitatea la numar si numarul la cantitate;
-sa recunoasca si sa foloseasca corect semnele =,+,-;
-sa rezolve corect exercitiile-ghicitori date de educatoare;
-sa rezolve corect cerintele fisei matematice.
2.Psihomotorii:
-sa manuiasca cu usurinta materialul pus la dispozitie.
3.Afective:
-sa participe cu interes la activitate.
EDUCAREA LIMBAJULUI:
1.Cognitiv-informationale:
-sa precizeze lunile anotimpului de primavara;
-sa selecteze jetoane cu:flori,pasari etc specifice anotimpului de
primavara;
-sa construiasca,sa confectioneze si sa aranjeze un tablou de
primavara cu elementele cerute de text;
3

-sa recite o poezie in concordanta cu mesajul transmis;


-sa cante cu placere un cantec de primavara invatat anterior;
-sa raspunda repede si bine la intrebarile concursului;
-sa gaseasca continuturi,idei,cunostinte legate de sarbatoarea
Pastelui.
2.Psihomotorii:
-sa aplice lipici pe o suprafata data;
-sa manuiasca cu usurinta materialele puse la dispozitie.
3.Afective:
-sa manifeste sentimente de bucurie fata de primavara si fata de
sarbatoarea Pastelui;
-sa se conformeze regulilor jocului;
-sa-si ajute si sa-si incurajeze echipa.
ACTIVITI PE ARII DE STIMULARE:
Comportamente urmrite:
BIBLIOTEC: - sa citeasca imagini cu flori de primavara,pasari
calatoare,legume si imagini de la sarbatoarea Pastelui;
-s realizeze o clasificare a acestor caracteristici
ale anotimpului de primavara.
ART: - s pregteasc materialul de modelat i s modeleze
prin combinarea culorilor i prin folosirea mai multor tehnici de
modelare.
4

TIIN: - s cerceteze, s analizeze, s descrie i s compare


pasarile calatoare, clasificndu-le dupa familia din care fac parte.
- s pun flori la presat pentru a alctui un ierbar i
pentru a decora sala de grup
- s descrie, s compare imagini de la sarbatoarea Pastelui
cu cea a Craciunului.
CONSTRUCII: - s foloseasc piese din diferite truse pentru
realizarea cuiburilor pentru pasari.
STRATEGII DIDACTICE:
Metode i procedee:
- conversaia, explicaia, exerciiul, jocul de rol, demonstraia,
munca

independent,

discuia

colectiv,

povestirea,

expunerea,jocul didactic,ghicitorile (descriptive si eliptice),metoda


Lotus,metoda Acvariului,problematizarea,observatia.
Mijloace didactice:
- imagini ilustrnd anotimpul primavara,sarbatoarea Pastelui si a
Craciunului, zna Primavara, piese lego, cuburi, hrtie,
cosulete,jetoane cu ursuleti si iepurasi,jetoane cu cifre,5
jetoane cu catei,un jeton cu pisica,planse cu problemeleexercitiu,jetoane cu semnele matematice ,flanelograf,iepuras
de plus,cos cu oua vopsite,lipici,flori de primavara,ghirlanda
de flori,macheta(gaina,oua,puisori), ghicitori,bagheta lui Rila5

Iepurila,biletele

cu

intrebari

(vezi

anexa),3

cosulete,3

suporturi,8 flori de nufar,plansa pentru aplicatie imagini de


primavara,fise

de

evaluare,creioane

negre,creioane

colorate,stimulente.
BIBLIOGRAFIE:
1.CURRICULUM

PENTRU

INVATAMANTUL

PRESCOLAR-MECT,2008
2.

www.educatoarea.ro

3.

SILVIA

DIMA-ANTOLOGIE-JOCURI:LUMEA

COPIILOR-REVISTA

INVATAMANTULUI

PRESCOLAR

1993.
4.REVISTA

INVATAMANTULUI

MECT,2008,NR.3-4

PRESCOLAR-

MOMENTELE
ACTIVITII
1.
REACTUALIZAREA
CUNOTINELOR
ANTERIOR
DOBNDITE

2. CAPTAREA
ATENIEI

3. ANUNAREA

CONINUTUL ACTIVITII

STRATEGII
DIDACTICE

EVALUARE

Copiii particip la ntlnirea de


diminea:
- salutul
- prezena
- stabilirea coordonatelor temporale
- completarea calendarului naturii
- aspecte caracteristice primaverii:
flori,pasari calatoare,soare etc.

ntlnirea de
diminea

Evidenierea de
ctre copii a
aspectelor specifice
anotimpului
primavara

Copiii ascult o poveste care scoate n


eviden paleta larg de culori n care
se mbrac natura i bogia culori
care fac anotimpul primavara atat de
frumos.
n grup sunt expuse imaginile care
ilustreaz coninutul povestirii.
Dup terminarea povestirii apare o
feti costumat n Zna Primavara. n
mn are flori de primavara si un cos
in care are diferite obiecte
caracteristice. Este imbracata in
culorile acestui anotimp.
Se poart o discuie

cu copiii
7

Conversaia
Discuia colectiv
Observarea
comportamentului
non-verbal
Povestirea
Jocul de rol

Aprecierea

referitoare la culorile costumului, la


podoabele Primaverii i la coninutul
coului adus de ea, anunndu-se
astfel tema activitii.
Prezentarea centrelor de activitate cu
4. PREZENTAREA
materialele i sarcinile specifice.
OPTIM A
Copiii intuiesc materialele de la
CONINUTULUI
fiecare centru, ascult cerinele
educatoarei i sarcinile ce trebuie
ndeplinite; fiecare copil ii alege
semnul individual i l aaz n
compartimentul corespunztor zonei
n care vor s lucreze.
Activiti pe arii de stimulare:
5. OBINEREA
PERFORMANELOR BIBLIOTEC: copiii vor citi imagini cu flori de
primavara si pasari. Tot aici
realizeaz o clasificare a lor.
ART: - copiii modeleaz pasaricare
vor fi aezate n cuiburile pe care le
construiesc copiii de la sectorul
construcii .
TIIN: - copiii clasific pasarile i
florile si le pun la presat pentru a le
putea folosi la decorarea slii de
grup sau pentru realizarea unor

TEMEI I A
OBIECTIVELOR

Conversaia

Explicaia
Demonstraia

rspunsurilor date
de copii

Intuirea mateialelor
cu care urmeaz s
opereze

Munca n echip
Realizarea
lucrrilor
Exerciiul

Rezolvarea
sarcinilor

lucrri.
CONSTRUCII: - copiii mbin
piese, le suprapun, le aeaz dup
reguli stabilite de ei i le plaseaz n
diferite locuri n sal pentru a pune in
ele pasarile din plastilina.
Dup ncheierea activitilor la centre,
copiii trec n grup pe la fiecare sector
i apreciaz activitatea proprie i pe
cea a colegilor, acordnd cte un
floare sau un ou colorat n funcie de
corectitudinea cu care au realizat
sarcinile.

Exerciiul

ACTIVITATE MATEMATICA
Conversatia
Joc Didactic:
matematicieni!

Cei

mai

buni

Se pregateste climatul optim pentru


desfasurarea acivitatii.
-in timp ce voi erati in pauza,Zana
Primavara a venit si v-a lasat pe mese
cosulete cu materiale. Noi trebuie sa
ii aratam ca suntem matematicieni
foarte buni.

ndeplinirea
sarcinilor
Observatia
Explicatia

-Ce ati primit pe masute?


-Noi am primit pe masute cosulete cu
jetoane si cifre.
-Astazi vom juca un joc: Cei mai
buni matematicieni si in el vom
numara coorect de la 1 la 8 crescator
si de la 8 la 1 in sir descrescator. Ce
inseamna sa numeri in ordine
crescatoare?
Dar
in
ordine
descrescatoare?
Copiii raspun la intrebari si numara
asa cum li s-a cerut. Tot in acest joc
vom raporta numarul la cantitate si
cantitatea la numar si vom razolva
probleme cu adunare si scadere cu 1-2
unitati.
-Pana la cat ati invatat sa numarati?
Copiii raspund.
-Haideti sa numaram batand din
palme in ordine crescatoare si in
ordine descrescatoare.
Copiii numara.
-Priviti la cosulete si extrageti toate
jetoanele cu iepurasi.
-Cate jetoane ati extras?
Copiii raspund.

10

Exerciiul

Indeplinirea
sarcinilor
Conversatia
Explicatia

Exercitiul

-puneti sub multimea formata cifra


corespunzatoare acestei multimi!
-Va bat din palme,voi numarati de
cate ori am batut eu din palme si
lasati pe masa tot atatea jetoane cate
batai ati numarat.(bat de 6 ori din
palme).
-Asezati sub multimea nou formata
cifra corespunzatoare numarului de
elemente.
Jocul se repeta de 2-3 ori.
-acum punem in cosulete iepurasii si
scoatem jetoanele cu ursuleti.Cate
jetoane cu ursuleti avem?
Copiii raspund.
-Asezam
cifra
corespunzatoare
numarului de elemente.
-Vai!Unul dintre ursuleti a gasit un
stup de albine si a plecat sa manance
miere.
Educatoarea impreuna cu copiii scot
un jeton din multimea de 8 elemente.
-Cati ursuleti au ramas?
Copiii tarspund.
-De ce? Pntru ca unul a plecat.
-haideti sa numaram sa vedem daca

11

Indeplinirea
sarcinilor

Exercitiul

Problematizarea

Exercitiul

este corect.
Educatoarea impreuna cu copiii
numara prin incercuire.
-Deci,cu cati ursuleti avem mai
putini? Cu un ursulet.
-Dupa ce a mancat mierea,ursuletul sa intors la fratii lui (se reprezinta
exercitiul) 7+1=8
-Cati ursuleti sunt acum?De ce? Sunt
8 pentru ca am adaugat unul.
Educatoarea lucreaza la flanelograf
impreuna cu copiii.
-Avem 8 ursuleti dar pentru ca nu au
ascultat de mama lor,2 dintre ei s-au
imbolnavit si au plecat la doctorul
Iepurila.
-Cati ursuleti au ramas?
8-2=6
-Cu cati ursuleti avem mai putini? Cu
doi.
-Doctorul Iepurila i-a vindecat si
ursuletii s-au intors la fratii lui.Cati
ursuleti sunt acuma?
6+2=8
-Cum v-ati dat seama ca sunt 8?
Pentru ca i-am numarat.

12

Problematizarea
Exercitiul
Indeplinirea
sarcinilor
Problematizarea
Exercitiul
Conversatia

Explicatia

Demonstratia

Se recita doua ghicitori-problema si


se prezinta plansele cu problemele dar
se lucreaza si la flenelograf in acelasi
timp.
Copiii sunt atenti si partici pa la
rezolvarea ghictorilor-problema
5 catei cu botul mic
Jucau fotbal intre ei
2 se iau dupa pisic
Si-au ramas acuma...(3)
Cand dam la o parte inseamna ca
facem operatia de scadere. Ce semn
folosim pentru scadere? Pentru a arata Problematizarea
rezultatu; ce semn punem?
Un copil iese la flanelograf si Exercitiul
reprezinta problema.
Acolo pe imas
Sunt trei iepurasi
Alergand de zor,
Vine mama lor;
Socoteste-ndata
Membri-acum cati are
Familia lor
Cand aducem la un loc mai multe
elemente inseamna ca adunam. Ce

13

semn se foloseste pentru operati de


adunare?
Exercitiul
Un copil iese la flanelograf si
reprezinta problema.
Conversatia
Educatoarea imparte fise de lucru.
Copiii completeaza fisele.
Dupa
rezolvarea
fiselor
copiii,felicitati de educatoare pentru
participarea la activitate vor iesi din
sala de grupa.
EDUCAREA LIMBAJULUI
Joc Didactic:Cine stie,e castigator!
Pregatirea climatului psihoafectiv
necesar
desfasurarii
activitatii.Educatoarea
aranjeaza
materialul pe 2 masute in fata
scaunelor asezate in semicerc.
Iepurasul Rila are in cosuletul sau
alaturi de oua incondeiate si o
scrisoare pentru copii dar si multe
surprize:
Cand zapada se topeste,
Ghiocelul se iveste,

14

-recunoasterea
anotimpului dupa
descriere

Iar paraiele umflate,


Curg la vale inspumate,
Vreau sa-mi spuneti negresit:
Ce anotimp a venit?
Primavara
Astazi vreau sa-mi aratati
Daca stiti sa recitati
Poate stiti sa socotiti
Puteti sa ne povestiti
Vreau chiar sa ne desenati,
Unii chiar sa ne cantati,
Bine toti sa va ganditi,
Sa ne spuneti tot ce stiti,
Despre mandra primavara,
Care a sosit in tara.

conversatia

explicatia
Tema noastra-i mult iubita,
De toti copiii e-ndragita,
Primavara mult dorita,
Fii la noi binevenita!
Hai cu totii,cu mult spor,
Sa-ncepem concursul:
CINE STIE,E CASTIGATOR!
a) explicarea jocului:

15

Hai concursul sa-l pornim,


Toti bine sa ne simitim,
Sa raspundeti toti corect,
Sa va prind buline-n piept!

Expunerea

Copiii vor extrage de pe ghirlanda cu


flori numerotate cate un biletel.
Educatoarea va citi continutul iar ei
vor indeplini sarcina ceruta.
b) jocul de proba:
Bagheta magica va alege un copil
care va extrage din prima floare de
pe ghirlanda prima proba a
concursului:
Primavara e cuvant,
Primavara-i anotimp,
Primavara-i mandra floareConversatia
Cate luni aceasta are?
Hai,spune-le,fratioare!

-precizarea lunilor
de primavara

c) jocul propriu-zis:
Sus pe bolta cea senina,
Cine oare se iveste,
Pe tabloul pregatit?

-ev. Cun. Legate de


numarat in conc. 1-

16

Tu un .... ai construi.
Soare

Un copil ia soarele si il lipeste pe


plansa pregatita pentru a fi
transformata in tablou de primavara.
Uita-te atent la soare,
Spune cate raze are?
Si ce forma,ce culoare,
Are pe cer mandrul soare?
(soarele are 8 raze si culoarea
galbena).
Conversatia
Care flori de primavara,
Infloresc la noi in tara?
Pe tablou unde doresti,
Tu le lipesti!
Ghiocei,lalele,narcise,zambile
Cine oare-nmugureste
Cand vremea se incalzeste,
Infrunzeste,infloreste,
Si miresme raspandeste?
Cauta-i si-i aranjeaza,
Si pe tablou ii aseaza!
Pomii

17

-ev.pracica

Care oaspeti iar sosesc,


Si pe bolta se rotesc,
Cautand cuibu-ndragit,
Ce-n toamna l-au parasit?
Cautati ,si-n tablou le aranjati!
Randunica,cucul,barza,pelicanul
Numara cati fluturasi,
Zboara veseli pe campie!
Pune trei mai dragalasi,
Unde-ti place tie!
Spune cati fluturi sunt in total!

-selectarea
jetoanelor cu pasari
calatoare

Conversatia
-ev. Numaratului in
lim invatate

d) complicarea jocului:
acum,copii, dupa ce ne-am jucat si
i-am pregatit iepurasului acest
minunat tablou de primavara,sa
vedem-el ce surpriza ne-a mai
preagatit>?
Va veti imparti in 2 echipe si,rand pe
rand veti desoperi surprizele ascunse
in iarba:
Asculati si va ganditi
Si raspundeti tot ce stiti!

18

-ev. Orala

Pe rand,fieacre copil,de la ambele


echipe,ales de catre iepuras,extrage Conversatia
cate un biletel ascuns si indeplineste Explicatia
sarcina ceruta. Pentru fiecare raspuns Exercitiul
corect,echipa va primi un ousor
colorat.
Fiexare echipa trebuie sa gaseasca
cat mai multe elemente in legatura cu
Pastele (tema principala in cazul
metodei Lotus,cea abordata de
educatoare).
Pe fiecare floare de nufar sunt
asezate imagini de Pasti si de
Craciun,dar separat.
Conversatia
Explicatia
Metoda Acvariului presupune ca toti Exercitiul
copiii sa se aseze in doua cercuri-in
cel din exterior :pescarii. Fiecare
peste trebuie sa alcatuiasca o
propozitie despre un element specific
primaverii ( la alegere), iar pescarul
din spatele sau va trebui sa mareasca
propozitia cu doua-trei cuvinte.
-V-ati gandit,v-ati consultat

19

-evaluarea orala

Si raspunsuri bune-ati dat,


Dar timpul s-a terminat;
Cate ousoare-ati castigat?
Hai sa numaram in cor
Si sa stabilim un scor.
Sa rostim cu voce tare
Echipa castigatoare!

Conversatia
Explicatia
Exercitiul

Iar acum la terminare,


Hai sa-ntidem hora mare!

6. EVALUAREA
PERFORMANELOR/
EVALUAREA
PERFORMANELOR
7. NCHEIEREA
ACTIVITII

Zna Primavara apreciaz activitatea


desfurat de copii i le d drept
recompens ecusoane n culorile
primaverii si cate o bomboana.
Lucrrile vor face obiectul unei
expoziii dedicate Znei Primavara.
Aezai n semicerc, copiii cnt
cntece despre primavara i recit
poezii pentru a-i mulumi Znei

20

Evaluarea orala

Conversaia
Expunerea

Acordarea
recompenselor
Evaluarea lucrrilor
realizate
Recitarea poeziilor
i interpretarea
cntecelor

Primavara pentru darurile primite.

21

22

S-ar putea să vă placă și