Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: GRĂDINIȚA P.P. NR. 1 TÂRGOVIȘTE


DATA: 04.01.2022
PROPUNĂTOR: GRIGORE M. NICOLETA
MENTOR: Prof. MIHAELA GAVRILĂ
GRUPA: mare
TEMA ANUALĂ DE STUDIU: “CUM ESTE , A FOST ȘI VA FI AICI PE PĂMÂNT?”
TEMA PROIECTULUI : “PRIETENII NOȘTRI “
TEMA SĂPTĂMÂNII :” ANIMALELE DOMESTICE“
TEMA ACTIVITĂȚII: ”PRIETENELE MELE, ANIMALELE DOMESTICE“
FORMA DE REALIZARE: Activitate integrata ADP+ADE-DLC+ALA
MIJLOC DE REALIZARE: joc didactic
TIPUL ACTIVITĂȚII: consolidare de cunoștințe, priceperi și deprinderi
COMPONENȚA ACTIVITĂȚII:

1. ADP: Intâlnirea de dimineata: ”PRIETENELE MELE, ANIMALELE DOMESTICE“


Rutine(Salutul, Momentul zilnic de mișcare)
Tranziții: ”Statuile vesele ”-joc distractiv

2. JOCURI ȘI ACTIVITĂȚI LIBER ALESE ( ALA )


• Centrul Artă - “Animalul meu domestic preferat” - colorare jetoane cu animale
• Centrul Știință- “Spune ce este, cum este, cum face?”-cărți cu animale
• Centrul Construcții- “Ferma animalelor” -construire clădire și gard

3. ACTIVITĂȚI PE DOMENII EXPERIENȚILE


• Domeniul Limbă și Comunicare -”Cu jetoane ne jucăm, cuvinte învățăm! ” -joc didactic

DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:


• Mesaje orale în diverse situaţii de comunicare

COMPORTAMENTE VIZATE:
• Respectă regulile de exprimare corectă, în diferite contexte de comunicare
• Demonstrează extinderea progresivă a vocabularului

SCOPUL ACTIVITĂȚII: Consolidarea deprinderii de a folosi corect singularul şi pluralul substantivelor,


diminutivele lor, precum şi de a alcătui cu acestea propoziţii corecte din punct de vedere gramatical,
respectând acordul dintre subiect şi predicat, valorificâd cunoştinţele despre animalele domestice.
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:

La sfârșitul activității copiii vor fi capabili să:

• să identifice forma corectă de singular sau plural a substantivelor (animale domestice), prezentate pe
cartonașe, pe baza indicațiilor educatoarei;
• să formuleze propoziţii simple şi dezvoltate, utilizând substantivele la numărul singular sau plural;
• să precizeze corect varianta de diminutiv a animalelor domestice ilustrate pe cartonașe, cu și fără
ajutorul educatoarei;
• să construiască corect din punct de vedere gramatical enunțuri, pe baza imaginilor date;
• să coloreze corect animalele domestice de pe cartonașe, pe baza modelului oferit de educatoare;
• să construiască prin alăturare, suprapunerea materialelor date, gardul și clădirea unei ferme de
animale;
• să formuleze întrebări și răspunsuri corecte din punct de vedere gramatical colegilor, despre animalele
domestice, valorificând cărțile prezentate.
Regulile jocului
Pe parcursul jocului didactic, copiii trebuie să fie atenți să nu amestece cartonașele cu imagini, să fie atenți la
sarcinile de lucru și să răspundă doar dacă sunt numiți de educatoare sau de colegi, exprimându-se corect în
propoziții. Educatoarea le oferă copiilor un cățel pe care îl plimbă din mână în mână. Atunci când educatoarea
spune “STOP”, copilul la care s-a oprit animalul domestic de pluș, trebuie să vină în fața grupei și să alegă un
coleg care să rezolve sarcinile didactice, și anume:

-să găsească pluralul animalelor domestice din imaginile de pe cartonașe.

-să alinte animalele domestice aflate în imaginile de pe cartonașe.

-să formuleze corect propoziții cu animalele domestice din imaginile date.

Sarcinile didactice ale jocului :


1. Să găsească forma corectă de plural a animalelor domestice care denumesc imaginea de pe cartonaș.

2.Să găsească corect forma diminutivată a animalelor domestice din imaginile de pe cartonașe.

3. Să formuleze corect enunțuri cu cuvintele care denumesc animale domestice din imaginile prezentate.

Elemente de joc: închiderea şi deschiderea ochilor; aplauze; deplasarea copiilor; surpriza.


STRATEGII DIDACTICE:

• METODE DIDACTICE: conversația, explicația, demnonstrația, exercițiul.


• MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Bobiță (cățel de pluș), imagini, cartonașe, carton colorat, bețe,
creioane colorate, atlase și cărți cu animalele domestice, cuburi din lemn, animale domestice din
plastic/ pluș.
• FORME DE ORGANIZARE:Frontal, individual, în perechi, în grup.
MODALITĂŢI DE EVALUARE: evaluarea orală, aprecieri individuale și frontale, observarea
comportamentului copiilor
DURATA: 1,30 H
BIBLIOGRAFIE:
1. Curriculum Pentru Educația Timpurie, 2019
2. Repere fundamentale în învãțarea și dezvoltarea timpurie a copilului de la naștere la 7 ani

Scenariul didactic

Intalnirea de dimineata: ”PRIETENELE MELE, ANIMALELE DOMESTICE“

Captarea atenției

Captarea atenției se realizează cu ajutorul unui personaj, Bobită, care este un cățel de la fermă .Acesta nu are
casă, nici prieteni și a uitat si cuvinte, astfel că , nu mai știe să vorbească. El are nevoie de ajutorul copiilor
pentru a-i construi o fermă unde să locuiască, dar și pentru a-l ajuta să își reamintească cuvintele pe care le-a
uitat.

Anunțarea temei Educatoarea prezintă tema și obiectivele activității pe înțelesul copiilor, le spune că îi vor
construi lui Bobiță o fermă pentru a avea și el casă, și vor realiza prin colorare niște cartonașe pe care le vor
utiliza pentru a-i reaminti cuvintele uitate lui Bobiță.

Dirijarea învățării

Copiii se așază în cadrul ALA , la centrele unde doresc să lucreze iar educatoarea le explică pe înțelesul lor
sarcinile de lucru astfel:

Artă - “Animalul meu domestic preferat” - colorare jetoane cu animale


La acest centru, copiii primesc cartonașe cu diferite animale domestice, pe care trebuie să le coloreze după
cum doresc.
Știință “Spune ce este, cum este, cum face?”-cărți cu animale
La acest centru, copiilor le sunt puse la dispoziție diferite cărți cu animale domestice pe care copiii le răsfoiesc
în perechi, apoi, un copil adresează întrebări perechii sale despre cum arată, cum face, ce mănâncă animalul
din imagine. Se insistă pe exprimarea în enunțuri .
Construcții- “Ferma animalelor” -construire clădire și gard
La acest centru, copiii primesc diferite elemente (bețe colorate, un hambar din carton). Copiii de la acest centru
au ca sarcină să realizeze macheta unei ferme de animale, prin aplicarea elementelor gardului și clădirii.
TRANZIȚIE: ”Statuile vesele ”-joc distractiv
După acest joc distractiv, se trece la următoarea secvență a activității, Domeniul Limbă și Comunicare --
”Cu jetoane ne jucăm, cuvinte învățăm! ” -joc didactic, având următoarele etape:
Introducerea în joc
Educatoarea crează cadrul favorabil introducerii copiilor în jocul didactic prin prezentarea materialului sub
formă atractivă.

Explicarea și demonstrarea jocului

Jocul se bazează pe rezolvarea următoarelor sarcini de lucru:

Sarcinile didactice ale jocului :


1. Să găsească forma corectă de plural a animalelor care denumesc imaginea de pe cartonaș.

2.Să găsească corect forma diminutivată a animalelor domestice din imaginile de pe cartonașe.

3. Să formuleze corect enunțuri cu cuvintele care denumesc animale domestice din imaginile prezentate.

4.Să găsească sinonimele și antonimele animalelor domestice din imaginile de pe cartonașe .

Jocul se desfășoară pe baza acestor sarcini didactice. Educatoarea le oferă copiilor așezați în semicerc un
animal domestic care merge din mână în mână .Atunci când educatoarea zice “STOP”, copilul la care s-a
oprit animalul domestic vine în fața grupei. Pentru a rezolva sarcinile didactice, copiii trebuie să le găsească
în macheta realizate la ALA 1, deoarece sunt ascunse acolo. Copilul din fața grupei alege colegul cu care
rezolvă sarcina didactică și care vine în fața grupei în locul lui.

Executarea jocului de probă

Se execută jocul de probă pentru ca educatoarea să se asigure că toți copiii au înțeles ce au de făcut.

Executarea jocului propriu-zis

După ce educatoarea se asigură că toți copiii au înțeles cum se desfășoară jocul, se trece la executarea lui de
câtre copii, pe baza indicațiilor educatoarei.

Complicarea jocului

Complicarea jocului se realizează în momentul în care, copiii trebuie să identifice corect sinonimele și
antonimele animalelor domestice de pe cartonașele prezentate.

Obținerea performanței și asigurarea transferului

Copiii împreună cu educatoarea se așază în semicerc iar Bobiță este dat din mână în mână pentru că, acum
că el și-a amintit cuvintele uitate, vrea să vadă dacă și copiii mai știu să se exprime corect în enunțuri.
Atunci când educatoarea spune STOP, copilul la care se oprește Bobiță, formulează un enunț despre
animalul domestic din imaginea dată.

Încheierea activității

La final, copiii sunt lăudați de educatoare pentru modul în care au lucrat și se atribuie recompense, se discută
despre modul în care s-a desfășurat jocul.
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII
ETAPELE CONTINUTUL ȘTIINȚIFIC STRATEGII DIDACTICE EVALUARE
ACTIVITĂȚII Metode Mijloace Forme de
si de organizare
procedee învățământ

S-ar putea să vă placă și