Sunteți pe pagina 1din 11

PROIECT DIDACTIC

Data: 13.04.2022
Şcoala: Scoala gimnazială Căprioru
Clasa: pregătitoare
Învățător: Daniela Bădoiu
Practicant: Nicoleta Grigore

Obiectul: Comunicare în limba română


Subiectul lecției: Literele q, Q, w, W, y, Y,

---NU POȚI PREDA TOATE LITERELE ÎNTR-O ORĂ!

Forma de realizare: activitate integrată


Tipul lecției: comunicare și însușire de noi cunoștințe
Discipline integrate: Comunicare în limba română
Matematică şi explorarea mediului
Arte vizuale şi abilităţi practice
Muzică și mișcare
Scopul lecției:
familiarizarea cu sunetele şi literele ,,q”, ”y”, ”w”, mic de tipar şi de mână
prin analiza elementelor grafice din care sunt formate şi prin realizarea corespondenţei sunet-
literă.

Competențe specifice :
Comunicare în limba română
1.1 Identificarea semnificaţiei unui mesaj oral pe teme accesibile, rostit cu
claritate
1.3 Identificarea unor sunete, silabe, cuvinte în enunţuri rostite cu claritate;
2.3 Participarea cu interes la dialoguri simple, în diferite contexte de comunicare
3.1 Citirea unor silabe și cuvinte scrise cu litere de tipar sau de mână;
3.2 Identificarea mesajului unui scurt text care prezintă întămplări,fenomene,
evenimente familiare;
4.1 Scrierea literelor de mână;
4.2 Redactarea unor mesaje scurte, formate din cuvinte scrise cu litere de mână,
folosind materiale diverse.

Matematică şi explorarea mediului

4.2-Identificarea unor consecinte ale unor actiuni, fenomene, procese simple

Dezvoltarea personală
2.1 Asocierea emoţiilor de bază cu elemente simple de limbaj nonverbal şi
paraverbal;
3.1 Identificarea unor sarcini de lucru simple în contexte variate.
Arte vizuale şi abilităţi practice
• Sesizarea elementelor de detaliu ale unui mesaj vizual simplu exprimat printr-
o varietate de forme artistice.

Muzică și mișcare
2.1 Cântarea individuală sau în grup, asociind mişcarea sugerată de text şi de ritm
3.1 Manifestarea liberă, adecvată, pe muzică, apelând la diverse forme de
exprimare, în funcţie de conţinutul şi caracterul muzicii

Strategii didactice:
• Metode şi procedee: explicaţia, conversaţia euristică, observaţia dirijată,
exerciţiul, munca independentă, jocul didactic, metoda fonetică, analitico -
sintetică.
• Mijloace didactice: videoproiector, prezentare ppt, fișe de lucru, poster,
jetoane – recompensă, instrumente de scris, lipici, calculator, stik.
3. Forme de organizare: frontal, perechi, individual.

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
La sfârşitul lecţiei, elevii vor fi capabili:
O1: să recunoască literele ”q, Q, y, Y, w, W” de tipar, în cuvinte, silabe, propoziţii;
O2: să scrie de mână, literele ”q, Q, y, Y, w, W”, prin unirea corectă a elementelor grafice pe
care le compun;;
O3: să citească corect şi conştient cuvinte, propoziţii (text), în mod independent, în şoaptă, cu
voce tare pe baza citirii model de către cadrul didactic, ;
O4: să asocieze imagini și cuvinte ce denumesc imaginile date;
O5: să ordoneze corect cuvintele în propoziție;
O6: să transcrie corect cuvinte şi propoziţii realizând corespondenţa literă de tipar- literă de
mână;

CONȚINUTUL ȘTIINȚIFIC
S
Nr. Momentele Ob. Eșalonarea conținutului
crt. lecției op. Metode și procedee Mijloace de în

Organizez colectivul de elevi, pregătesc


Moment materialele necesare, asigur un climat
organizatoric
1. 1 min favorabil învăţării. Conversația

Prezentare PPT la videoproiector cu


Captarea personaje din desene animate, a căror Observația
Lapto
2. atenţiei nume se scriu folosindu-se literele Q, Y, Conversația
prezenta
2 min sau W. Explicația

Anunţ elevii că vor învăţa litere noi, şi


Anunțarea anume literele ”q, Q, y, Y, w, W” , care le
temei și a Explicația Planșe cu litere
3. obiectivelor va permite să citească şi să scrie cât mai Y, w, W
multe cuvinte ce provin din alte limbi sau
1 min denumesc nume de orașe din alte țări.
4. O1 Prezentare și explicare, la
videoproiector, pe rând, literele de tipar și
de mână și analizez împreună cu elevii
elementele grafice care o compun:
• Litera q, Q, de tipar și de mână;
Dirijarea poezioară cu litera respectivă. Lapto
învățării O2 • Explicarea elementelor grafice Observația prezentare ppt
folosite în scrierea literei de mână;
• Scrierea model a literei; Explicația Fișa de l
• Exerciții de încalzire a muschilor Exercițiul Creioane c
mici ai mâinii. Munca Stilo
Mâinile pe bancă să le aşezăm independentă
Şi,privind în sus,să le ridicăm. Caiete
Bate toba :,,Bum !Bum!Bum!” Instrumente
Spatele e drept acum
Eu strâng pumii şi-i desfac,
Degetelor fac pe plac.
Un,doi! Un,doi!
Toţi suntem acum vioi.
O1
• Scrierea literei, mici și mari, pe
caiete și pe rând, elevi , la tablă;
• Recunoașterea / încercuirea literei pe
tablă (slide) și pe fișă;
O2
Prezentare și explicare, la
videoproiector:
• Litera w, W, de tipar și de mână;
poezioară cu litera respectivă.
• Explicarea elementelor grafice
folosite în scrierea literei de mână;
• Scrierea model a literei; Lapto
Observația
• Exerciții de încalzire a muschilor prezentare ppt
mici ai mâinii.
• Scrierea literei, mici și mari, pe Explicația Fișa de l
Exercițiul
caiete și pe rând, elevi , la tablă; Creioane c
Munca
Stilo
independentă
O1 • Recunoașterea / încercuirea literei pe
tablă (slide) și pe fișă;
Prezentare și explicare, la Caiete
videoproiector: Instrumente

• Litera y, Y, de tipar și de mână;


O2 poezioară cu litera respectivă.
• Explicarea elementelor grafice
folosite în scrierea literei de mână;
• Scrierea model a literei;
• Exerciții de încalzire a muschilor Conversaţia
O1 mici ai mâinii.
• Scrierea literei, mici și mari, pe Lapto
caiete și pe rând, elevi , la tablă; prezentare ppt
• Recunoașterea / încercuirea literei pe
tablă (slide) și pe fișă; Observația Fișa de l
Creioane c
Explicația Stilo
Exercițiul
Munca
independentă

Manua

Caiete
Instrumente
O. 4 • Exerciții de corespondență între Lapto
O5 imagine și cuvânt; scrierea prezentare ppt
Fixarea cuvintelor pe fișă ; (slide și fișă) Observația
5. cunoștințelor Fișa de l
Explicația Creioane c
Exercițiul Stilo

O3 • Exerciții de citire a unor propoziții și


Conversația
O5 transcriere a două dintre ele la
alegere (slide , tablă) Explicația
Obţinerea O4 • Exerciții de ordonare a cuvintelor Problematizarea
Caiet tip 1
6. performanţei într-o propoziție și scrierea corectă a Instrument
acesteia; explicarea regulilor de
scriere

O4 Joc didactic: ”Ajută cloșca să-și găsească


Activitate puișorii”. (Anexa 3) Conversația
7. recreativă Jocul didactic Instrument de
• Exerciții de numărare și de calcul a
tuturor puișorilor;
Asigurarea Voi face aprecieri generale şi individuale
retenţiei şi a asupra modului de desfăşurare şi participare Explicația
8. transferului a elevilor la lecţie.
Ofer recompense.
Anexa 1 Prezentare PPT

Anexa 2 Fișa de lucru


Y, w, q
1. Din desene animate Fiecare pus pe glume
Sunt aici, în faţa ta, Mai hazlii care de care,
Personaje minunate. Fiecare cu un nume
Ce cu greu se pot uita. Dificil de scris şi pronunţare.
De le recunoşti, fireşte,
Nume cu imagine uneşte.

Transcrie cuvintele:

2. Citește propozițiile. Transcrie două dintre ele:


• Woody este o ciocănitoare năzdrăvană.
• Mickey Mouse și Donald Duck se distrează în Parcul Disneyland.
• Popeye Marinarul mânca mult spanac.
• Kiwi este o plantă din Asia.

Anexa 3 Joc ”Ajută cloșca să-și găsească puișorii”.


Fișa de lucru pentru elevi

y, w, q
1.
q y w
weekend Darwin quintal
yală cowboy yoga
Aqua Park party Halloween
Mowgli hobby grizzly
Harley Maya Henry
quilling Newton kiwi

2.

3. Din desene animate Fiecare pus pe glume


Sunt aici, în faţa ta, Mai hazlii care de care,
Personaje minunate. Fiecare cu un nume
Ce cu greu se pot uita. Dificil de scris şi pronunţare.
De le recunoşti, fireşte,
Nume cu imagine uneşte.

4. Citește propozițiile. Transcrie una dintre ele, la alegere:

• Tom și Jerry sunt personaje iubite.


• Mickey Mouse și Donald Duck se distrează în Parcul Disneyland.
• Kiwi este o plantă din Asia.

5. Ordonează cuvintele în propoziție și transcrie-o:

mănâncă marinarul Popeye spanac

Felicitări! Ați reușit!


Literele q, w, y, ați învățat,
Și cu ele v-ați jucat!
SCENARIUL LECȚIEI 18.04 CLR, cl 1

• ”Bună ziua, copii! Mă numesc........ și azi vom face împreună ora de comunicare în limba
română! Vă rog să vă pregătiți materialele necesare pentru această oră: stilouri, caietele,
creioane colorate.
CAPTAREA ATENȚIEI
• Pentru început, am pregătit pentru voi, la videoproiector... o surpriză. Dar ca surpriza să
fie plăcută, vă rog să fiți foarte atenți la mine!
• Am aflat că vouă, vă plac desenele animate, nu-i așa? Am pregătit pentru voi,
imagini cu câteva personaje din desene animate, să văd dacă le recunoașteți.
• Pun slide-ul 1; numesc elevi care să recunoască personajele.
• Să verificăm răspunsurile! Pun slide-ul următor, cu numele personajelor. Apreciez
răspunsurile sau fac corecturile;
• Procedez cu fiecare slide cu personaje (1-6)
ANUNȚAREA TEMEI ȘI OBIECTIVELOR
• Ați observat că în scrierea numelor acestor personaje, s-au folosit ultimile litere învățate
de voi: q, w, y.
• Astăzi, ne vom juca cu exerciții și vom consolida citirea și scrierea acestor litere: q, w, y.
• Pe parcursul orei, prin exerciții joc, propuse de mine, la videoproiector:
• Veți identifica literele q, w, y, de tipar în cuvinte, silabe, propoziții;
• Veți citi silabe, cuvinte, propoziții în care se află literele q, w, y.
• Veți scrie silabe, cuvinte, în care se află literele q, w, y.
• Veți asocia imagini și cuvinte ce denumesc imaginile date;
• Veți ordona corect cuvintele în propoziție;
• Veți transcrie corect cuvinte și propoziții realizând corespondența literă de tipar-
literă de mână;

DIRIJAREA ÎNVĂȚĂRII
• Pt început, (afișez slide-ul 7 )identificați în cuvintele date literele q, w, y, colorându-le /
încercuindu-le cu culoarea cu care este scrisă fiecare literă.
• Arăt prima literă (q). Ce literă este? (q). Cu ce culoare este scrisă? (roșu). Folosind
markerul roșu încercuiți litera q în cuvintele date. Pe rând, veți ieși la tablă, câte un copil.
Voi pe fișa voastră, procedați la fel. ( copiii au fișa nr 1, pe care încercuiesc literele
conform codului).
• Urmăresc dacă încercuiesc corect litera q, pe tablă!
• Arăt următoarea literă (y). Ce literă este? (y). Cu ce culoare este scrisă? (albastră).
Folosind markerul albastru încercuiți litera y în cuvintele date, ieșind la tablă, câte un
copil. Voi pe fișa voastră, procedați la fel.
• Urmăresc dacă încercuiesc corect litera y, pe tablă!
• Arăt următoarea literă (w). Ce literă este? (w). Cu ce culoare este scrisă? (verde).
Folosind markerul verde încercuiți litera w în cuvintele date, ieșind la tablă, câte un
copil. Voi pe fișa voastră, procedați la fel.
• Urmăresc dacă încercuiesc corect litera y, pe tablă!
• Bravo! Ați identificat corect literele, respectând codul culorii!

• Următorul exercițiu propus, este de citire a acestor cuvinte. Numesc elevi, (sau tot pe
rând) să citească cuvintele din coloane. Ajut la citit dacă este cazul, corectez.
• Acum vom transcrie din aceste cuvinte, la alegere câte 2, pentru fiecare literă: 2 cuvinte
în care se află litera q, 2 cv în care se află litera w și 2 cv în care se află litera y.
• Mai întâi vom face câteva exerciții de încălzire a mușchilor mâinii:
Mâinile pe bancă să le aşezăm
Şi, privind în sus, să le ridicăm.
Bate toba :,,Bum ! Bum! Bum!”
Spatele e drept acum !
Eu strâng pumii şi-i desfac,
Degetelor fac pe plac.
Un, doi! Un, doi!
Toţi suntem acum vioi.
• Vom scrie pe rând cuvintele. Numesc elevi care să vină la tablă. Voi în bancă, veți scrie,
ce cuvinte doriți, la punctul 2, pe fișă. Întreb sensul fiecărui cuvânt. Explic dacă e
nevoie. Sunt atentă la scrierea corectă a cuvintelor. Corectez dacă e cazul.
• Bravo! Ați scris corect cuvintele!

• Vă propun următorul exercițiu – joc, să vedem dacă vă mai amintiți, de la începutul orei,
numele personajelor din desene animate.
• Prezint slide-ul 9 și 10. Citesc cerința. Și voi aveți, pe fișă, următorul exercițiu, cu aceeași
cerință.
• Numesc copii care vor veni pe rând la tablă.
• Bravo! Ați asociat corect cuvintele și imaginile!

• Următorul exercițiu: pun slide-ul 11. Citesc enunțul.


• Numesc elevi care să citească și pe cei doritori pt scris. Faceți și voi pe fișă.
• Numesc elev care dorește să scrie.
• Discuție: Citește propoziția pe care vrei să o transcrii. (citește).
• Mă adresez clasei:
• Câte cuvinte are propoziția aleasă de colegul vostru? (răspunde)
• Care este primul cuvânt? Cu ce literă îl vom scrie? (mare). De ce vom scrie cuvântul cu
literă mare? (e la început de propoziție și întotdeauna propoziția începe cu literă mare)
• Care este al doilea cuvânt? Cu ce literă inițială e scris? Mare sau mică? De ce? (în
interiorul propoziției, doar cuvintele care denumesc nume de persoane, personaje,
localități, de parc , continent, .... se scriu cu literă inițială mare) Etc, până la ultimul cv
din propoziție. Dacă în propoziția aleasă sunt cuvinte cu literă inițială mare, insist pe
regula de scriere.
• Ce punem la sfârșitul propoziției? (punct)
• Repetă, propoziția pe care o transcrii. (repeta, apoi transcrie)
• Pe fișa voastră, voi puteți alege ce propoziție doriți, dar vă rog să fiți atenți la scrierea ei.
• Apreciez corectitudinea celor scrise.

OBȚINEREA PERFORMANȚEI
• Următorul ex e puțin mai dificil: (slide-ul 12). Citesc enunțul.
• Ce avem de făcut? (ordonăm cuvintele în propoziție)
• Numesc elevi care să citească mai întâi în ordinea scrisă, apoi solicit ordonarea. Scriu
deasupra cuvântului nr.
• Să citim în ordine cuvintele! Să transcriem propoziția!
• Pun slide-ul 13. Prezint copiilor.
• Pun ultimul slide, pt apreciere.

ACTIVITATE RECREATIVĂ
Și pentru că tot vă place să vă jucați și că suntem în anotimpul primăvară, când cloștile bunicilor
au puișori, vă propun acum un ultim joc.
Joc ”Ajută cloșca să-și găsească puișorii”.

Afișez planșa cu cele trei cloști. Pe fiecare este o literă din cele 3 cu care ne-am jucat azi.
Puișorii lor s-au adunat la un loc. voi, pe rând, veți alege un puișor, veți identifica litera din
cuvântul scris pe puișor și îl veți duce la mama lui.
• Elevii vin la planșe, (pot veni, câte 3-4).
• Să numărăm puii fiecărei cloști și să scriem nr. Să calculăm totalul puișorilor. (adună pe
planșă)

• Astăzi ați răspuns foarte frumos la lecție, ați lucrat corect și ați fost foarte activi!

S-ar putea să vă placă și