Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DIDACTIC

UNITATEA ȘCOLARĂ: Școala Gimnazială Nr. 307


PROFESOR: Albu Andreea Patricia
ARIA CURRICULARĂ: Limbă şi comunicare
DISCIPLINA: Limba şi literatura română
CLASA: a VII-a
DATA: 2023
SUBIETUL LECȚIEI: Textul descriptiv-portretul
UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: Harta sentimentelor-III
TIPUL LECȚIEI: însușire de noi cunoștințe
TIMPUL ALOCAT: 50'

COMPETENŢE GENERALE:

3. Redactarea textului scris de diverse tipuri.

COMPETENȚE SPECIFICE:

3.1 Redactarea unui text complex, având în vedere respectarea etapelor procesului de scriere
și selectarea unor structuri adecvate intenției de comunicare;

3.2 Redactarea, individual și/sau în echipă, a unor texte diverse, care urmează a fi prezentate în fața
colegilor;

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

La încheierea activităţii didactice, elevii vor fi capabili:


O1: să identifice trăsături fizice și morale ale unor persoane în tablouri artistice și texte
O2: să aplice regulile de redactare ale unui text descriptiv
O3: să realizeze portretul unui profesor care le-a marcat viața

STRATEGIA DIDACTICĂ:

Metode şi procedee didactice: conversaţia euristică, brainstorming, învățarea prin


descoperire, problematizarea, expunerea, dialogul, .
Forme de organizare ale activităţii: activitate frontală, alternată cu activitate individuală.
Metode și tehnici de evaluare: aprecierea verbală
Proces didactic-inductiv

Resurse:
a. Umane: 31 elevi
b. Materiale/mijloace de învăţământ: tablă, markere, manualul, imagini, laptop, tablă
inteligentă, fișe de lucru.
c. Timp: 50 de minute
Locul de desfăşurare a lecţiei:
Sala de clasă.

Bibliografie:
 SÂMIHĂIAN, Florentina, DOBRA, Sofia, HALASZI, Monica, DANDU Cristina, 2019,
Limba şi literatura română, manual pentru clasa a VII-a, Editura Art Klett, Bucureşti.

 MINISTERUL EDUCAŢIEI NAŢIONALE, 2017, Programa şcolară pentru disciplina


Limba şi literatura română, clasele a V-a – a VIII-a, Bucureşti.
Secvențele Strategii didactice Metode/
instruirii/ Crearea situațiilor de învățare Instrumente
durata Metode/ Mijloace de Forme de de evaluare
Activitatea profesorului Activitatea elevilor procedee învăţământ organizare
1. Moment Profesorul salută, face prezența Elevii se pregătesc pentru Catalogul
organizatoric și și asigură un climat adecvat începerea orei de limba şi
Conversația Activitate
verificarea desfășurării lecției. literatura română.
temei pentru Se pregătesc materialele frontală
acasă necesare desfășurării lecţiei. Prezintă tema pentru
5’ acasă.
Verific înțelegerea cunoștințelor
dobândite de elevi despre
adjectiv, prin valorificarea temei
pentru acasă.
Profesorul împarte elevilor câte Sunt atenţi la Fișă de lucru Activitate Aprecierea
2. Captarea o coală A4, pe care aceștia își explicaţii. verbală a
Conversația frontală
atenţiei vor contura mâna, iar pe fiecare răspunsurilor
deget vor nota culoarea ochilor Rezolvă Explicația
5’ lor, a părului, forma feței, a sarcina de
nasului, a buzelor. În palmă vor lucru.
scrie o calitate pe care o
consideră importantă.

Câțiva elevi vor citi


ceea ce au scris, iar
ceilalți vor fi atenți.

Anunță tema lecției: ,,Textul Elevii ascultă cu atenție. Expunerea Tabla Activitate
3. Anunţarea descriptiv de tip portret’’ și frontală
Caietele
lecției şi a prezintă obiectivele operaționale Elevii își notează în
obiectivelor într-o formă accesibilă elevilor. caiete titlul lecției. elevilor
operaţionale
1’
Profesorul va proiecta pe ecran Conversația Fișa de lucru Activitate
4.Prezentarea portretul Ecaterinei Manu, frontală Aprecierea
conţinutului şi realizat de Constantin Leca Elevii privesc cu Brainstorming răspunsurilor
dirijarea Activitate
(ANEXA 1). Elevii vor analiza atenție portretul.
învăţării/ individuală
procesului de portretul, răspunzând oral la Expunerea
formare a următoarele întrebări: Răspund la întrebări.
competenţelor Aprecieri
30’ • Ce detalii remarcați la ochi verbale
Notează răspunsurile pe
(culoare, formă, expresie)?
tablă.
• Cum sunt nasul, buzele,

fruntea? Răspund solicitării și fac


colerație cu noțiunile
• Care este poziția mâinilor și dobândite în clasa a VI-a.

ce exprimă acestea? Notează definiția în


caiet.
• Ce haine poartă? Ce
culoare au hainele?

• Cum vi se par bijuteriile?

• Care credeți că sunt


trăsăturile ei morale cele mai
importante? Ce elemente din
pictură îți sugerează aceste
trăsături de personalitate?

Profesorul întreabă ce parte de


vorbire sunt cuvintele notate pe
tablă. Folosind
analogia,profesorul întreabă
elevii în ce fel de text se pot
întâlni structurile de tip
substantiv+adjectiv.
Profesorul întreabă elevii ce mai
putem descrie în afara unui
portret. Le reamintește acestora
că există mai multe tipuri de
texte descriptive: portret și
tablou. Se face legătură cu
poezia ,,Iarna’’ de V.Alecsandri,
text suport studiat în clasa a VI-a
pentru descrierea de tip tablou.
Pornind de la răspunsuri,
profesorul proiectează definiția
descrierii de tip portret, precum
și reperele pentru realizarea unei
astfel de descrieri.

Profesorul propune elevilor o


imagine de tip portret-Alexandru
Ioan Cuza.

(ANEXA 2)

5. Obţinerea Pentru a-i sprijini pe elevi, Citesc fișa cu atenție. Exercițiul Fișa de lucru Activitate
performanţei și profesorul distribuie acestora o frontală Aprecierea
asigurarea fișă cuprinzând trăsături fizice si verbală
feed-back-ului morale. (ANEXA 3)
7’

6. Anunțarea Profesorul comunică tema pe Elevii își notează tema. Caietele


temei care o vor pregăti pentru elevilor
următoarea oră de literatură.
2’
Redactează o compunere
descriptivă de minim 120 cuvinte
în care să-l descrii pe profesorul
care ți-a marcat viața. Să ai în
vedere regulile de redactare
învățate!
ANEXA 1

ANEXA 2

Fișă de lucru

...Peste această adunare gălăgioasă, plutea de fiecare dată, invocată sau nu, umbra
bunicului meu.

Cine era acest om? Primul care mi-a vorbit despre el a fost vărul Adrian. I-a dedicat de
altminteri pagini memorabile în cartea sa. (...) Mi-a făcut mare plăcere, redescoperind caietul
mamei, să suprapun imaginea bunicului, datorată unuia dintre nepoți, peste cea pe care a lăsat-
o fiica lui cea mai mică.

Tatăl meu era un om înalt, bine legat la trup, oacheș la față, cu nas mare și ochi căprui.
Purta mustață și favoriți, iar părul pieptănat peste cap descoperea o frunte înaltă, cu tâmple
adâncite. Două cute îi brăzdau fruntea între sprâncene. Ținuta și comportarea lui impuneau
respect și câștiga ușor dragostea celor care-l cunșteau. Iubea viața cu tot ce era frumos în ea și
punea suflet în tot ce făcea. Muncea cu râvnă, drag și voioșie, găsind în muncă o mare
satisfație. Mânca și bea cu poftă, prețuia mâncărurile picante, țuica fiartă și vinul rece.

La petreceri – nu știa să danseze -, dar când juca hora sau sârba, juca din toată inima și
trupul îi fremăta de plăcere. Îi plăcea să glumească și povestea cu mult haz snoave și
întâmplări, căci avea un minunat dar al vorbirii. Plângeau în hohote femeile, și bătrânii lăsau
lacrămile să curgă în barbă când, în cimitir, vorbea la „Ziua Eroilor”. Simțea o deosebită
plăcere să facă bucurii tuturor celor din jur și, când dăruia ceva, dăruia din toată inima.

Sătenii îl iubeau și respectau, căci era om drept, cinstit și muncise mult pentru sat și
binele lor. Intervenise pe lângă principesa Brâncoveanu să li se dea islaz pentru vite. (...)
Improvizase la școală o scenă și organiza serbări școlare, cu piese hazlii, în care se ridiculizau
lenea, beția, prostia. (...)

(Gabriel Liiceanu – Scrisori către fiul meu)

ANEXA 3

Descrierea de tip portret

Sugestii

Portretul fizic:

 fața: ovală, rotundă, pătrată, luminoasă, pistruiată, zâmbitoare; obraji bucălați

 ochii: jucăuși, vioi, sclipitori, albaștri, rotunzi, migdalați, melancolici, pătrunzători, vii,
de culoarea alunei, căprui, limpezi, visători, gânditori, negri, verzi, luminoși

 nasul: acvilin, cârn, drept, borcănat, subțire, fin, delicat, micuț

 bărbia: ascuțită, pătrată, delicată

 fruntea: lată, îngustă, înaltă, boltită, luminoasă, îngândurată

 sprâncene: arcuite, groase, rare, subțiri, stufoase

 gura: mică, mare, delicată, buze cărnoase, zâmbet poznaș; zâmbet trist, melancolic,
răutăcios, misterios, larg

 glasul: cristalin, timid, grav, ascuțit, melodios, plăcut


 părul: ciufulit, dezordonat, creț, ondulat, drept, în cozi, lung, scurt, des, rar, mătăsos,
șaten, blond, răzvrătit, buclat, lins, încadrând fața, alb,răvășit, grizonant

 silueta / statura: pitic, scund, îndesat, atletic, corpolent, de talie mică/ mijlocie, slăbuț

 mâinile: delicate, mici, osoase, blânde, mari, groase, noduroase

 picioarele: zvelte, mici, scurte, butucănoase

 pielea (tenul): arămie, măslinie, închisă, tuciurie, deschisă

 vestimentația: haine la modă, costum elegant, haine sărăcăcioase și rupte, costum


tradițional, rochie cu crinolină

Portretul moral:

✓Trăsături pozitive: amabil, curajos, exigent, harnic, îndrăzneț, optimist, prietenos,


comunicativ, energic, drăguț, simpatic, cald, bun, ambițios, modest, competent, serios,
ordonat, politicos, zâmbitor, nostim, elegant

✓Trăsături negative: invidios, infatuat / încrezut, egoist, încăpățânat, malițios / răutăcios,


nepăsător, orglios, inhibat, impulsiv, dezagreabil, antipatic, rece, rău, pretențios, leneș,
superficial, dezordonat, laș, mincionos, nepoliticos, obraznic, plictisitor, violent

S-ar putea să vă placă și