Sunteți pe pagina 1din 18

PROIECT DIDACTIC

PROFESOR:
CLASA: a V – a A
DATA:
OBIECTUL: Limba şi literatura română
SUBIECTUL LECŢIEI: Numeralul. Numeralul cardinal
TIPUL LECŢIEI:
- de însuşire de noi cunoştinţe
OBIECTIV CADRU:
- utilizarea corectă, adecvată şi eficientă a limbii în procesul comunicării orale și scrise
SCOPUL LECTIEI:
- dobândirea de noi cunoştinţe cu privire la numeral;
- dezvoltarea flexibilităţii gândirii prin aplicarea cunoştinţelor în contexte noi.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE
COGNITIVE
La sfârşitul orei elevii vor fi capabili:
1: să definească numeralul;
2: să identifice numeralele;
3: sӑ numească tipurile de numeral;
4: sӑ identifice categoriile gramaticale ale numeralului cardinal;
5: să utilizeze corect numeralul în diferite contexte.
AFECTIVE:
 -să participe cu interes la actul comunicării;
 -să introducă noile cunoştinţe în propriul sistem de valori.

COMPETENŢE SPECIFICE:
1.4. Realizarea unei interacţiuni verbale cu doi interlocutori, folosind strategii simple de
ascultare activă și manifestând un comportament comunicativ politicos faţă de interlocutor(i);
2.1. Identificarea informaţiilor importante din texte literare și nonliterare, continue,
discontinue şi multimodale;

1
3.1. Redactarea unui text scurt pe teme familiare, având în vedere etapele procesului de
scriere și structurile specifice, pentru a comunica idei și informaţii sau pentru a relata
experiențe trăite sau imaginate – realizare;
3.3. Analizarea constantă a propriului scris/a unor texte diverse din punctul de vedere al
corectitudinii, al lizibilităţii, al coerenţei şi al clarităţii;
4.1. Utilizarea achiziţiilor sintactice şi morfologice de bază ale limbii române standard pentru
înţelegerea şi exprimarea corectă a intenţiilor comunicative;
4.3. Monitorizarea propriei pronunţii şi scrieri şi a pronunţiei şi scrierii celorlalţi, valorificând
achiziţiile fonetice de bază;
4.4. Respectarea normelor ortografice şi ortoepice în utilizarea structurilor fonetice, lexicale şi
sintactico-morfologice în interacţiunea verbală;
4.5. Utilizarea competenţei lingvistice în corelaţie cu gândirea logică/analogică, în procesul de
învăţare pe tot parcursul vieţii.

STRATEGII DIDACTICE:
 Metode şi procedee:
Se vor folosi, alternativ sau combinat, metodele şi mijloace precum: conversaţia
euristică, Ştiu/ Vreau să ştiu/ Am învăţat, învăţarea prin descoperire, compunerea
gramaticală, problematizarea, rebusul, explicaţia, algoritmizarea, jocuri de
enigmistică, tehnica 3-2-1, şotronul;
 Forme de organizare a activităţii: activitate frontală, activitate individuală, activitate
în perechi;
 Mijloace de învăţământ: manualul, caietul, fişe de lucru, tabla, videoproiectorul,
bileţele.

RESURSE
 Resurse bibliografice:

 Florentina Sânmihăian, Sofia Dobra, Monica Halaszi, Anca Davidoiu-Roman,


Limba şi literatura română clasa a V-a , Grup Editorial Art, Bucureşti, 2017;
 Natalia Boloș, Ramona Anca Seucea, Claudia Guler, Seleveschi Ana, Braica Crina,
Carmen Pop, Caiet auxiliar. Limba şi literatura română. Clasa a VII-a, Editura
Tipocar, Satu Mare, 2017;

2
 Florentina Sânmihăian, Sofia Dobra, Monica Halaszi, Anca Davidoiu-Roman,
Horia Corcheş Limba şi literatura română: clasa a V-a: caietul elevului, Grup
Editorial Art, Bucureşti, 2017;
 Alina Pamfil, Limba şi literatura română în gimnaziu: structuri deschise, Editura
Paralela 45, Pitești, 2008;
 Emanuela Ilie, Didactica literaturii române, Editura Polirom, Iaşi, 2008;
 Corneliu Crăciun, Metodica predării limbii şi literaturii române în gimnaziu şi în
liceu, Editura Emia, Deva, 2004;
 Ioan Derşidan, Metodica predării limbii şi literaturii române, Editura Casa Cărţii de
Ştiinţă, Cluj-Napoca, 2003;
 Carmen Guguş, Ora de limba română. Ghid metodologic al profesorului de limba
română, Editura Europolis, Constanţa 2006.

 Resurse umane:
Din punct de vedere al capacităţii de învăţare, clasa este relativ omogenă. Majoritatea
elevilor dispun de capacităţi de învăţare medii, având resurse suficiente pentru o bună
colaborare cu profesorul în vederea desfăşurării cu succes a activităţii didactice.

 Resurse temporale: 50 de minute.

3
PARCURS DIDACTIC

MOMENTELE TIMP ELEMENTE DE CONŢINUT O STRATEGII DIDACTICE


LECŢIEI METODE MIJLOACE FORME DE
ORGANIZARE
1. Moment 2’ Elevii îşi vor pregăti materialele necesare orei de Conversaţia Catalogul Activitate
organizatoric limba română, iar în acest timp eu voi nota absenţii. frontală
Voi asigura liniştea şi disciplina clasei pentru o bună
desfăşurare a activităţii didactice.
2. Verificarea temei şi 6’ Voi verifica studiul individual în mod frontal. Elevii Conversaţia Caietul Activitate
reactualizarea vor prezenta tema de ora trecută, fiind solicitaţi, prin euristică frontală
cunoştinţelor sondaj, să citească şi să motiveze, antrenându-se, prin
întrebări frontale, întreaga clasă (corectare, observaţii,
concluzii, evaluare).
Tema: Alcătuiește o compunere 6-8 rȃnduri în care să O 5 Compunerea
prezinţi o reţetă a fericirii. Folosește cȃt mai multe gramaticală
adjective şi numere. Subliniază-le !
Rebusul Fișă de Activitate
Reactualizarea cunoştinţelor va avea loc atât pe lucru frontală
parcursul verificării temei, cât şi de-a lungul rezolvării
rebusului, exerciţiul 1 de pe fişa de lucru nr. 1 (anexa 1)
Completând rebusul, elevii vor obţine, pe verticala
A – B, denumirea unei părţi de vorbire.

1. Adjectivul se acordă cu … în gen şi număr.


2. Ca parte de vorbire nouă poate fi şi …
3. … este un adjectiv invariabil.
4. Partea de vorbire care exprimă însuşirea unui obiect se
numeşte....
5. Verbele la participiu devin adjective când se … cu
substantivul determinat.
6. Adjectivele care îşi schimbă forma sunt …
7. Valoarea morfologică a termenului un din enunţul
Un coleg mi-a spus despre excursie este de … .
8. O formă a articolului demonstrativ este …
4
9. Adjectivul foarte drăguţ este la gradul de comparaţie …
A
S U B S T A N T I V U L

P R O N U M E

M O V

A D J E C T I V

A C O R D Ă

V A R I A B I L E

A R T I C O L

C E L U I

S U P E R L A T I V

B
3. Captarea atenţiei 2’
Voi cere elevilor să lectureze poezia Altă matematică, O 2 Problemati- Videopro- Activitate
de Nichita Stănescu, şi să precizeze ce au în comun zarea iector frontală
cuvintele scrise cu bold.
Altă matematică
de Nichita Stănescu

Noi ştim că unu ori unu fac unu,


dar un inorog ori o pară
nu ştim cât face.
Ştim că cinci fără patru fac unu,
dar un nor fără o corabie
nu ştim cât face.
Ştim, noi ştim că opt
împărţit la opt fac unu,
dar un munte împărţit la o capră
nu ştim cât face.
Ştim că unu plus unu fac doi,
dar eu şi cu tine,
nu Ştim, vai, nu ştim cât facem.

5
Elevii vor observa că fiecare cuvânt evidenţiat
exprimă un număr.
4. Anunţarea 1’ Voi anunţa subiectul lecţiei și voi enunţa obiectivele
subiectului şi urmărite de-a lungul orei: Conversaţia Tabla Activitate
prezentarea -însuşirea de noi cunoştinţe cu privire la numeralul frontală
obiectivelor Se va scrie titlul pe tablă şi în caiete.
5. Dirijarea procesului 27’ Voi cere elevilor să îmi spună ce ştiu despre Ştiu/ Vreau Fişă de Activiate
de învăţare numeral. Rӑspunsurile vor fi notate în rubrica Ştiu a să ştiu/ Am lucru frontală
tabelului dat pe fișa de lucru nr. 2 (anexa 2) învăţat
Voi întreba elevii ce ar dori sӑ mai ştie despre
2’ numeral. Vom completa apoi coloana Vreau sӑ ştiu cu O 2
întrebӑrile:
 Care este definiţia numeralului?
 De câte feluri este numeralul?

Voi cere elevilor să extragă nişte bileţele şi să Conversaţia Bileţele Activitate


răspundă la întrebările notate pe acestea: euristicӑ Fişă de frontală
1.M-am născut în anul … lucru
2. Azi am … ore.
5’ 3. Mâine este … aprilie.
4. Port la pantofi numărul … O2
5. Ȋn clasă suntem … de elevi.
6. Stau în banca a … O5
7. Câştigătorul medaliei de argint este clasat pe locul
al…
8. După al nouălea urmează …
9. Sunt elev în clasa …
10. Luna aprilie este luna a …
O3 Exerciţiul Fişă de Activitate
Apoi, elevii vor nota răspunsurile date în balonul lucru frontală
potrivit, ţinând cont de indicaţia de sub balon
– exerciţiul 2, fişa de lucru numărul 2 (anexa 2)

6
Învăţarea Fișă de Activitate
a.Cuvinte care exprimă b.Cuvinte care exprimă
prin lucru frontală
un număr ordinea prin numărare
descoperire
Voi concluziona că în ambele baloane sunt notate
numerale. Le voi spune elevilor că în primul balon sunt
O3
notate numerale cardinale, iar în al doilea numerale
ordinale.
Elevii vor nota în rubrica Am învăţat definiţia şi
clasificarea numeralului:

Definiţie:
Numeralul este partea de vorbire flexibilă care
Expunerea Caiet Activitate
exprimă un număr sau ordinea prin numărare.
2’ O1 frontală
Clasificare:
a. numeral cardinal
b. numeral ordinal
O3
Numeralul cardinal

Voi cere elevilor să identifice numeralele din textul


de la ex. 1, pag. 165 din manual.
Aladin avea cincisprezece ani când a murit tatăl lui.
Vrăjitorul african i-a oferit o pungă cu zece bani de aur.
O2
Grota cu comori era ascunsă între două dealuri înalte.
Băiatul a primit şaptezeci şi două de monede de aur de la
un negustor pentru tava pe care duhul adusese bunătăţi.

7
Voi cere elevilor să noteze numeralele în cele două
cufere, în funcţie de numărul de cuvinte din care este
alcătuit fiecare numeral – exerciţiul 3, fişa de lucru nr. 2
(anexa 2):
5’ Învăţarea Fișă de Activitate în
Un cuvânt Mai multe cuvinte O2 prin lucru perechi
descoperire

O4

O5
a.................................... b.....................................
După ce elevii vor descoperi că în primul cufăr sunt
numerale simple, iar în al doilea numerale compuse, vor
nota în rubrica Am învăţat:

Numerale cardinale sunt:


a. simple
b. compuse

Le voi cere elevilor să rezolve în perechi exerciţiul 4,


fişa de lucru nr. 3 (anexa 3).
Subliniază varianta corectă: Momentul Fișă de Activitate
ortografic lucru frontală
a. Ȋn clasa a VI-a B sunt paisprezece/patrusprezece/
patru spre zece fete şi şasesprezece/ şaisprezece/ Învăţarea
şase spre zece băieţi. prin
O3 cooperare
3’
b. Din cei douămii cincisute/ două mii cinci sute de O 4
lei îmi voi cumpăra şaizeci şi cinci/ şase zeci şi
cinci de timbre pentru a-mi întregi colecţia. O5

8
c. Am primit în dar nouăsprezece lalele/
nouăsprezece de lalele şi douăzeci narcise/
douăzeci de narcise.

Având în vedere răspunsurile date mai sus, voi cere Problemati- Fişă de Activitate
elevilor să răspundă cu adevărat sau fals, notând varianta zarea lucru independentă
corectă - exerciţiul 5, fişa de lucru nr.3 (anexa 3)

A / F numeralele cardinale de la 1 la 10 sunt compuse Algoritmiza-


...........................simple. rea
A / F numeralele cardinale de la 11 până la 19 sunt
compuse şi se formează prin unirea termenilor:
numeral cardinal + prepoziţia spre + numeral
cardinal
....................................
5’ A / F numeralele cardinale 200, 300, 2000, 3000 se scriu
împreună, fiind formate din: numeral cardinal + sute/mii
...........................despărţite

A / F numeralele cardinale 20, 30, 40, 50 ... 90 se scriu


separat, fiind formate din: numeral cardinal + zeci
...........................împreună

A / F numeralele cardinale de la 20 în sus sunt urmate de


prepoziţia de.
...........................................

Pentru a observa flexiunea numeralelor unu şi doi,


Învăţarea Fişă de Activitate în
în funcţie de gen, le voi cere elevilor să rezolve exerciţiul prin lucru perechi
6 de pe fişa de lucru nr. 3. (anexa 3) descoperire

Completează spaţiile punctate cu numeralele


9
cardinale unu sau doi, punȃndu-le la forma cerută în
O3
context.
Am găsit… carte în biblioteca Anei, iar pe celelalte … le O4
voi căuta la biblioteca școlii.
O5
Am rugat … prieteni să mă ajute la culesul merelor.
5’
A vrut … papagali, dar nu a primit decȃt … canar.
În programul de azi este prevăzută și vizitarea a …
muzee.
Elevii vor nota în rubrica Am învăţat că numeralele
cardinale unu, doi şi compusele cu acestea îşi schimbă Expunerea Fişă de Activitate în
forma în funcţie de gen. lucru perechi

6. Asigurarea 6’
feedback-ului Elevii vor participa la un concurs. Ca recompensă Şotronul PPT Activitate
pentru răspunsurile corecte, aceştia vor putea juca şotron. frontalӑ

Alege răspunsul corect:

1. Identifică numeralele ascunse în cuvintele: Jocuri de Şotron


unghie, îndoi, şoptire, patruped, copt enigmistică

2. Ȋn enunţul Al doilea mi-a oferit o carte şi trei O2


pixuri sunt....... numerale cardinale.

3. Citeşte cu voce tare enunţul următor: O3


Dan are 14 ani.

4. Scrie cu litere răpunsul pentru exerciţiul: O4


41 - 3x10=?

5. Citeşte cu voce tare enunţul următor: O5


I-am oferit mamei 12 lalele.

10
6. Dacă unui buchet de 19 trandafiri îi mai adaugi
patru, din câţi trandafiri va fi format acesta?

7. Spune un proverb care să conţină unul sau mai


multe numerale cardinale.
7. Evaluarea formativă 3’ Evaluarea formativă are loc permanent pe parcursul Tehnica Fișă de Activitate
orei. La finalul orei elevii vor nota pe o foaie: 3 cuvinte 3-2-1 lucru individuală
cheie din ceea ce au învăţat; 2 idei despre ceea ce ar dori
să înveţe mai departe; 1 pricepere pe care ei consideră că
au dobȃndit-o în urma activităţii de predare – învăţare.
8. Tema pentru acasă 2’ De-a ziariștii! Imaginează-ţi că eşti pe un stadion, în Compunere Caietul de Activitate
calitate de ziarist, avȃnd misiunea de a prezenta, într-un O 2 gramaticală temă individuală
material scris, evenimentele sportive care se desfășoară
acolo. Redactează acest text în aproximativ zece rȃnduri, O 3
folosind patru numerale cardinale simple și patru
numerale cardinale compuse, pe care le vei sublinia O 5
folosind culori diferite. Dă-i compunerii tale un un titlu
potrivit! .
9. Aprecieri generale 1’ Voi face aprecieri generale şi individuale, atât pe Conversaţia Catalogul Activitate
parcursul lecţiei, cât şi la sfârşitul acesteia. frontală

11
Schema tablei

SUBIECTUL LECȚIEI: Numeralul. Numeralul cardinal


SCOPUL LECȚIEI: dobândirea de noi cunoştinţe cu privire la numeral

Ştiu Vreau Am învӑţat


sӑ ştiu

Exemple de Care este Definiţia:


numerale definiţia Numeralul este partea de vorbire
numeralului? flexibilӑ care arată un număr sau ordinea
prin numărare.

De câte tipuri Tipuri de numerale după sens :


este -cardinale
numeralul? -ordinale

Cum se scriu După structură, numeralele cardinale sunt:


numeralele? -simple
-compuse

În funcţie de Numeralele unu, doi şi compusele cu


ce îşi schimbă acestea îşi schimba forma după gen.
forma
numeralul?

12
Fişa de lucru nr. 1 (anexa 1)

1. Completând rebusul, vei obţine, pe verticala A – B, denumirea unei părţi de vorbire.

A
1. Adjectivul se acordă cu … în gen şi număr.

2. Ca parte de vorbire nouă poate fi şi …

3. … este un adjectiv invariabil.

4. Partea de vorbire care exprimă însuşirea unui


obiect se numeşte....

5. Verbele la participiu devin adjective când se


… cu substantivul determinat.

6. Adjectivele care îşi schimbă forma sunt …

7. Valoarea morfologică a termenului un din


enunţul: Un coleg mi-a spus despre excursie este
de … .

8. O formă a articolului demonstrativ este …

9. Adjectivul foarte drăguţ este la gradul de


comparaţie …
B

2. Lecturează poezia Altă matematică de Nichita Stănescu şi precizează ce au în comun


cuvintele scrise îngroşat.

Altă matematică
de Nichita Stănescu

Noi ştim că unu ori unu fac unu,


dar un inorog ori o pară
nu ştim cât face.
Ştim că cinci fără patru fac unu,
dar un nor fără o corabie
nu ştim cât face.
Ştim, noi ştim că opt
împărţit la opt fac unu,
dar un munte împărţit la o capră
nu ştim cât face.
Ştim că unu plus unu fac doi,
dar eu şi cu tine,
nu Ştim, vai, nu ştim cât facem.

13
Fişa de lucru numărul 2 (anexa 2)

2. Notează în în balonul potrivit, răspunsul dat la întrebarea de pe bileţelul extras, ţinând


cont de indicaţia de sub balon:

a.Cuvinte care exprimă b.Cuvinte care exprimă


un număr ordinea prin numărare

3. Identificaţi numeralele cardinale din textul de mai jos:

Aladin avea cincisprezece ani când a murit tatăl lui. Vrăjitorul african i-a oferit o pungă cu
zece bani de aur. Grota cu comori era ascunsă între două dealuri înalte. Băiatul a primit şaptezeci
şi două de monede de aur de la un negustor pentru tava pe care duhul adusese bunătăţi.

4. Notaţi în cele două cufere numeralele identificate. Grupaţi-le în funcţie de numărul de


cuvinte din câte sunt alcătuite.

Un cuvânt ................................... Mai multe cuvinte......................................

14
Fişa de lucru nr. 3 (anexa 3)

5. Lucraţi în perechi!
Subliniaţi varianta corectă:

a. Ȋn clasa a VI-a B sunt paisprezece/patrusprezece/ patru spre zece fete şi şasesprezece/


şaisprezece/ şase spre zece băieţi.

b. Din cei douămii cincisute/ două mii cinci sute de lei îmi voi cumpăra şaizeci şi cinci/ şase zeci şi
cinci de timbre pentru a-mi întregi colecţia.

c. Am primit în dar nouăsprezece lalele/ nouăsprezece de lalele şi douăzeci narcise/ douăzeci de


narcise.

6. Având în vedere răspunsurile date mai sus, răspunde cu adevărat sau fals. Corectează
enunţurile greşite!.

A / F numeralele cardinale de la 1 la 10 sunt compuse ....................................

A / F numeralele cardinale de la 11 până la 19 sunt compuse şi se formează prin unirea termenilor:


numeral cardinal + prepoziţia spre + numeral cardinal
.....................................

A / F numeralele cardinale 200, 300, 2000, 3000 se scriu împreună, fiind formate din: numeral
cardinal + sute/mii
......................................

A / F numeralele cardinale 20, 30, 40, 50 ... 90 se scriu separat, fiind formate din: numeral cardinal
+ zeci
.....................................

A / F numeralele cardinale de la 20 în sus sunt urmate de prepoziţia de.


......................................
7. Completează spaţiile punctate cu numeralele cardinale unu sau doi, punȃndu-le la forma
cerută în context.
 Am găsit… carte în biblioteca în biblioteca Anei, iar pe celelalte … le voi căuta la biblioteca
școlii.
 Am rugat … prieteni să mă ajute la culesul merelor.
 A vrut … papagali, dar nu a primit decȃt … canar.
 În programul de azi este prevăzută și vizitarea a … muzee.

15
OBSERVAŢIILE
AUTOEVALUARE
PROFESORULUI
TREI cuvinte cheie cu privire la lecţia de azi:

................................................ ........................................................ .................................................

DOUĂ idei despre ceea ce ai dori să înveţe mai departe despre numeral

..............................................................................................................................................................

..............................................................................................................................................................

O capacitate/ o pricepere pe care ai dobȃndit-o în urma activităţii de azi:

..............................................................................................................................................................

Fișă de lucru (anexa 4)

16
Temă:

De-a ziariștii! Imaginează-ţi că eşti pe un stadion, în calitate de ziarist, avȃnd misiunea de a


prezenta, într-un material scris, evenimentele sportive care se desfășoară acolo. Redactează acest
text în aproximativ zece rȃnduri, folosind patru numerale cardinale simple și patru numerale
cardinale compuse, pe care le vei sublinia folosind culori diferite. Dă-i compunerii tale un un titlu
potrivit!

Temă:

De-a ziariștii! Imaginează-ţi că eşti pe un stadion, în calitate de ziarist, avȃnd misiunea de a


prezenta, într-un material scris, evenimentele sportive care se desfășoară acolo. Redactează acest
text în aproximativ zece rȃnduri, folosind patru numerale cardinale simple și patru numerale
cardinale compuse, pe care le vei sublinia folosind culori diferite. Dă-i compunerii tale un un titlu
potrivit!

Temă:

De-a ziariștii! Imaginează-ţi că eşti pe un stadion, în calitate de ziarist, avȃnd misiunea de a


prezenta, într-un material scris, evenimentele sportive care se desfășoară acolo. Redactează acest
text în aproximativ zece rȃnduri, folosind patru numerale cardinale simple și patru numerale
cardinale compuse, pe care le vei sublinia folosind culori diferite. Dă-i compunerii tale un un titlu
potrivit!

Temă:

De-a ziariștii! Imaginează-ţi că eşti pe un stadion, în calitate de ziarist, avȃnd misiunea de a


prezenta, într-un material scris, evenimentele sportive care se desfășoară acolo. Redactează acest
text în aproximativ zece rȃnduri, folosind patru numerale cardinale simple și patru numerale
cardinale compuse, pe care le vei sublinia folosind culori diferite. Dă-i compunerii tale un un titlu
potrivit!

Temă:

De-a ziariștii! Imaginează-ţi că eşti pe un stadion, în calitate de ziarist, avȃnd misiunea de a


prezenta, într-un material scris, evenimentele sportive care se desfășoară acolo. Redactează acest
text în aproximativ zece rȃnduri, folosind patru numerale cardinale simple și patru numerale
cardinale compuse, pe care le vei sublinia folosind culori diferite. Dă-i compunerii tale un un titlu
potrivit!

17
Ştiu Vreau Am învӑţat
sӑ ştiu

18

S-ar putea să vă placă și