Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DIDACTIC

Clasa pregătitoare B
Aria curriculară: Limbă și comunicare
Disciplina: Comunicare în limba română
Unitatea de învățare: ”Toamna”
Subiectul lecției: Sunetul și litera “T”
Tipul lecției:Comunicare și dobândire de noi cunoștințe
Scopul lecției: Familiarizarea cu sunetul și litera T mare de tipar.
Competențe generale:
1. Receptarea de mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute.
2. Exprimarea de mesaje orale în diverse situații de comunicare.
3. Receptarea unei varietăți de mesaje scrise, în contexte de comunicare cunoscute.

Competențe specifice:
1.2. Identificarea unor informații variate dintr-un mesaj scurt, rostit clar și rar;
1.3. Identificarea sunetului inițial și/ sau final dintr-un cuvânt, a silabelor și a cuvintelor din propoziții rostite clar și rar;
1.4. Exprimarea interesului pentru receptarea de mesaje orale, în contexte de comunicare cunoscute
2.1. Formularea unor enunțuri proprii în diverse situații de comunicare
2.2. Transmiterea unor informații prin intermediul mesajelor simple
3.1.Recunoașterea unor cuvinte uzuale, din universul apropiat, scrise cu litere mari și mici de tipar.

COMPETENȚE SPECIFICE INTEGRATE:


 Muzică și mișcare
2.1. Cântarea în colectiv, asociind mișcarea sugerată de text.
3.1. Manifestarea liberă, adecvată, pe muzică, apelând la diverse forme de exprimare.
 Arte vizuale și abilități practice
2.3. Realizarea de aplicații/compoziții/obiecte/construcții simple, pe baza interesului direct
2.6. Participarea la activități integrate adaptate nivelului de vârstă, în care se asociază elemente de exprimare
vizuală, verbală, kinestezică.
 Dezvoltare personală
2.1. Recunoașterea emoțiilor de bază în situații simple, familiar
3.1. Identificarea unor rutine în activitatea școlară .

Obiective operaționale:

O1- să identifice poziția literei ”T” în cadrul cuvântului solicitat, precizând corect locul în silabă . Obiectivul va fi
considerat atins dacă toți elevii vor fi capabili să identifice poziția corectă a sunetului la cel puțin 3 cuvinte din 5.
O2- să formuleze enunțuri folosind cuvinte în a căror compoziție se află sunetul ”T”. Obiectivul va fi considerat atins dacă
toți elevii vor fi capabili să alcătuiască cel puțin o propoziție în care să apară cuvinte care sa contina sunetul ”T”.
O3 – sa numeasca cuvinte care contin sunetul „T” pe baza filmului prezentat. Obiectivul va fi considerar atins daca toti
elevii numesc cel putin trei cuvinte din sase imagini prezentate;
O4 – sa citeasca cuvinte alcatuite din doua/ trei silabe pe baza cunostintelor acumulate anterior. Obiectivul va fi considerat
realizat daca toti elevii citesc cel putin patru cuvinte din 12 prezentate.
Metode si procedee: metoda fonetică analitico-sintetică, explicația, conversația, demonstrația, exercițiul, observația,
jocul, munca independentă.

Mijloace de învățământ: manual, caiete, planșă cu literele “t” și “T” de tipar, macheta „Trenuletul Titi”, laptop,
video-proiector,sarma plusata, pernute.
Forme de organizare: activitate frontală, activitate în perechi, pe grupe, activitate individuală.
Modalități de evaluare: aprecieri verbale, aprecieri individuale, aprecieri frontale, evaluare orală, evaluare scrisă,
evaluare frontală.

Bibliografie:
- Molan, V., (2014), “Didactica disciplinelor Comunicare în limba română și limba și literatura română din
învățământul primar”, Editura Procion, București;
- Programa școlară aprobată

Desfășurarea lecției
Secvenţele Ob. Strategia didactică Evaluare
lecției/timp
alocat Op. Metode/ Mijloace Forme
procedee/ de de
Conținutul instructiv-educativ tehnici învăță- organiza
mânt -re

1. Moment Asigurarea condițiilor Conversaț frontala


organiza- optime desfășurării orei. ia
toric
2. Verificarea literelor Conversa- Caietele Individu- Aprecieri
Verificarea învățate: Aa, Mm, Rr, ția elevilor al verbale
cunoștințel Nn, Ii prin:
or Alfabetar
mare,
1. Ghicitori (anexa 1) mic.
2. Indicarea literelor de
la tablă. Exercițiul Planșe frontală
cu litere

3. Captarea Se prezintă un film Conversa- Aprecieri


atenției despre Trenuletul Titi. ția verbale
Intrebari pe baza exercițiul
filmului prezentat:
-
-
-
-
Anunțarea Elevii sunt anuntati ca Sunt atenți la explicațiile Explicația Activitat
temei vor invata sunetul si oferite. e
litera „T”.
frontală
Se comunică obiectivele
operaționale ale lecției,
la nivelul de înțelegere Receptează mesajul transmis.
al elevilor.
Prezentare Se cere elevilor să Se rezolvă exercițiile orale Observare Frontal Aprecieri
a noului numeasca cuvinte care de după poveste verbale
conținut și conțin sunetul nou. Conversaț
dirijarea Răspund la întrebări ia
învățării Cuvintele sunt despartite
in silabe. Se identifica Pagina Individu
pozitia sunetului „T" Observă imaginea din Metoda 20 din al
(Titi, tren, tunel, munte, manual fonetică carte.
tort, motan) analitico-
Rostesc sunetul sintetică
Se scrie schema Răspund solicitărilor
cuvintelor la tabla, se învățătoarei
marcheaza sunetul nou
cu un marker colorat. Rostesc sunetul ”T”
Individu Aprecieri
Se prezinta o plansa cu
Conversaț Manual al verbale
litera „T” si se cere
elevilor sa spuna din ce ia
este alcatuita (liniuta
Problemat
verticala pe spatiul Elevii dau exemple de izarea
mare, liniuta orizontala). cuvinte care conțin Aprecieri
sunetul ,,T” verbale
Se scrie litera „T” cu Individu-
creionul in aer. Jocul al
didactic
Se formeaza litera „T”
din sarmulita plusata. Manual
Se fac exercitii de
incalzire a muschilor Metoda
mici ai mainii: fonetică
Elevii despart cuvintele în analitico- frontal
„Ploua, bate vantul, silabe(ex.2), colorează cifrele sintetică
fulgera, tuna!” care conțin sunetul
nou(ex.3)completează primul
Cantec cu miscare rând cu litera nouă.
ritmica „Bate vantul
frunzele”.
Elevii scriu litera „T”
pe caietul special. Dupa
primul rand scris sunt
rugati sa marcheze cu o
steluta litera pe care au
scris-o cel mai frumos.
Sunt indemnati sa scrie
si cel de-al doilea rand la
fel de frumos precum
litera marcata cu steluta.
Obținerea Trenuletul Titi a sosit in Elevii răspund solicitărilor Problema- caietul frontal Individual
performan- clasa. El ii roaga pe profesoarei. tizarea
ței copii sa citeasca Premii
cuvintele scrise in (ștampile
vagoanele lui, pentru ca colorate)
el nu stie sa citeasca.
Primul vagon:
ta-re, ma-te, te-ma, ta-ta
Al doilea vagon:
E-ne, Na-ti, A-na, Ti-ti
Al treilea vagon:
mi-nu-nat, I-ri-na, A-ri-
na, re-nu-mit
Pentru ca au reusit sa
citeasca cuvintele din
vagoane, Trenuletul Tili
ii rasplateste cu un joc.

Evaluarea Joc wordwall Elevii participă la joc. competiție Fișe cu In Aprecieri


performant puzzle. perechi verbale
elor
8.Încheiere Activitate in completare- Conversaț frontal Aprecieri
a activității Joc distractiv-Elevii sunt ia verbale
impartiti in cinci echipe-
fiecare rand reprezinta o
echipa. Sarcina jocului:
Formati din pernutele
clasei o litera
invatata.Complicarea
jocului: Formati din
corpurile voastre literele
invatate.

ANEXĂ

GHICITORI

1. Vine mândru și călare


Și nici cal măcar nu are. (litera M)

2. O să-ți fac o întrebare:


Cine-i gol, rotund și mare? (litera O)

3. Stâlp de lumină ar fi
Dacă punctul ar lipsi. (litera I)

4. E subțire ca un cui
Cine oare-i dumnealui? (litera I)
5. Mărul e doar jumătate
Cu propteaua într-o parte.(litera R)

6. E ca vârful de săgeată
Ce mereu în sus arată. (litera A).

S-ar putea să vă placă și