Sunteți pe pagina 1din 12

PROIECT DIDACTIC

DATA: 18.12.2023
ORA: 08:00- 09:00
CLASA: I D
UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT:
PROFESOR INV. PRIMAR: ARIA CURRICULARĂ: Limbă și comunicare
DISCIPLINA: Comunicare în limba romană
UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: „Călătorie în lumea poveștilor”
SUBIECTUL LECȚIEI: Sunetul și litera “T”
TIPUL LECȚIEI: Predare
COMPETENȚE GENERALE:
1. Receptarea de mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute;
2. Receptarea unei varietăţi de mesaje scrise, în contexte de comunicare cunoscute;
3. Redactarea de mesaje în diverse situaţii de comunicare.

COMPETENȚE SPECIFICE:
1. Identificarea unor sunete, silabe, cuvinte în enunţuri rostite cu claritate;
2. Citirea unor cuvinte şi propoziţii scurte, scrise cu litere de tipar sau de mână;
3. Scrierea literelor de mână;
4. Redactarea unor mesaje scurte, formate din cuvinte scrise cu litere de mână, folosind materiale diverse.

OBIECTIVE OPERAȚONALE:
O1: să identifice poziția sunetului/literei „T” în cuvintele date;
O2: să enumere toate sunetele/literele învățate de ei până acum;
O3: să despartă corect în silabe minim trei cuvinte scrise pe fișa de lucru;
O4: să citească în ritm propriu, corect și conștient textul propus;
O5: să recunoască litera/sunetul în diverse imagini, cuvinte și propoziții.

STRATEGII DIDACTICE:
• METODE ȘI PROCEDEE: Conversația, explicația, observația, exercițiul, demonstrația;
• MIJLOACE DE ÎNVĂȚĂMÎNT: Fișe de lucru, tabla SMART, tablă albă, Povestea literei „T”, colindul ,,Altfel de colind”, recompense.
• FORME DE ORGANIZARE: Frontal, individual.

FORME ȘI TEHNICI DE EVALUARE: Observarea sistematică a comportamentului elevilor , aprecieri verbale.


RESURSE TEMPORALE: 50 de minute
RESURSE UMANE: 25 elevi
RESURSE SPAȚIALE: Sala de clasă
RESURSE BIBLIOGRAFICE :
 Programa școlară pentru disciplina COMUNICARE ÎN LIMBA ROMÂNĂ, Clasa a I-a , Aprobată prin ordin al ministrului Nr.
3418/19.03.2013, București, 2013;
 Manual pentru clasa a I-a, COMUNICARE ÎN LIMBA ROMÂNĂ , Corina Istrate, Dora Măcean, Manuela Koszorus, Editura Edu, Anul
2023.

SCENARIUL DIDACTIC

Nr. Etapele lecției Ob. Activitatea propunătoarei Strategii didactice Forme de


Crt. Op. Metode și Mijloace de Forme de evaluare
procedee învățămînt organizare
1. Momentul Se pregătește sala de clasă în vederea desfăşurării în Conversația Materialele Frontal
organizatoric bune condiţii a procesului instructiv-educativ și necesare
materialele necesare.
Se asigură ordinea şi disciplina prin cerinţe verbale.
2. Captarea Se realizează prin intermediul unei povești, Povestea Conversația Povestea Frontal
atenției literei „T”. Se prezintă eleviilor un videoclip scurt pe literei „T”.
youtube cu conținutul poveștii și împreună cu ei se Explicația
descoperă tema lecției de astăzi pentru ora de
comunicare în limba romană. (Anexa 1)
https://www.youtube.com/watch?v=4j1Q0gbK0yQ
Li se adresează eleviilor următoarea întrebare:
Î: “Dragi elevi, care este sunetul și litera descoperită la
finalul poveștii noastre? “
R: Sunetul și litera „T”
Afișez pe table alba o imagine amuzantă a literei ,,T” –
(Anexa 2)
3. Anunțarea Ținând cont de informațiile desprinse din poveste se Conversația Tablă Frontal Observarea
temei și a anunţă tema lecţiei. Astăzi vom învăța: Sunetul și litera Caiete sistematică a
obiectivelor „T”, vom identifica poziția sunetului/ literei „T” în comportamentului
cuvinte date, vom despărți în silabe cuvinte care conțin elevilor
sunetul și litera „T”.

Individual
4. Dobândirea Se realizează o conversație scurtă cu elevii cu scopul de Conversația Frontal Observarea
cunoștințelor a valorifica sunetele/literele învățate anterior: sistematică a
Î: Ce sunete/litere ați învățat până acum ? comportamentului
R: Literele învățate de noi până acum sunt: „a, A, m, elevilor
M, u, U, n,N, i, I, e, E, r, R, o, O, c, C, ă, Ă, l, L, grupul
ce, Ce, t” Fișă de lucru Individual
Se oferă fiecărui elev câte o fișă pe care este scris un
text scurt despre „Tatăl lui Toma ”, un text realizat
special pentru litera pe care urmează să o învățăm. Creioane
(Anexa 3) colorate
Se citește textul primit - elevii citesc în lanț și selectiv.
Se reia citirea fragmentului pentru a încercui litera „T”,
cu un creion, peste tot pe unde apare în text. Exercițiul Manual Frontal
Se continua cu citirea, în lanț a cuvintelor de la
exercițiul 3. Observația Tabla SMART

Ulterior, se prezintă cu ajutorul tablei SMART fișa de


lucru din manual cu sunetul/litera „T” de la pagina 57 – Demonstrația Caiete Individual
(Anexa 4). Se citește fiecare exercițiu în parte, se
explică, se va rezolva împreună cu elevii și se va
completa atât la tablă cât și pe fișă.
5. Fixarea O să le arat elevilor diferite moduri de a obține Conversația Fișă de lucru Individual Observarea
cunoștințelor litera ,,T” – doua batoane de ciocolata Kinder, doua Explicația sistematică a
pixuri, doua markere, doua paie etc. – după care, îi rog Exercițiul comportamentului
pe ei să obțină litera ,,T” cu obiectele pe care le au la ei. elevilor

Aprecieri verbale

6. Evaluarea Fiecare elev primește câte o fișă de lucru cu exerciții Conversația Fișe de lucru Individual Aprecieri verbale
formativă pentru litera „T” pe care o vom rezolva împreună. Exercițiul
(Anexa 5)
7. Tema de casă Exercițiul 4 de pe fișa de la Anexa 5, ori exercițiile Conversația Fișe de lucru Individual
rămase nerezolvate în clasă.
8. Concluzii și Se realizează aprecieri verbale colective şi individuale. Conversația Colindul ,,Altf Frontal Aprecieri verbale
aprecieri Lecția se încheie cu colindul ,,Altfel de colind” (Anexa el de colind”
6).
https://www.youtube.com/watch?v=THdEfaAFyTg
ANEXA 1 - POVESTEA LITEREI „T”

Cu mult timp în urmă, pe când zmeii doreau să fure Soarele și Luna de pe cer, trăia un pescar iscusit.
Avea o casă curate și o gradină de îți era mia mare dragul să o privești.
Mergea la pescuit, de dimineața până seara, fiind însoțit, uneori, și de cei doi copii: Teodora și Tiberiu.
Atât i-a trebuie Zmeului să-i vadă, că le-a și pus gând rău.
Grepțuroaica, mama Zmeului, a pus la cale să-i aducă la palatele lor, situate pe un tărâm nelocuit de picior de om, peste o mare învolburată.
Toți oamenii auziseră că acolo stau zmeii cei răi, dar nimeni nu a fost vreodată pe acel tărâm cumplit.
Cum au rămas singuri acasă, Zmeul a venit și i-a răpit. A trecut apoi ca săgeata peste mare, până când a ajuns la sălașul unde stătea
Gripțuroaica.
Biata fată era într-un costum de culoare turcoaz, iar băiatul purta pantaloni lungi, turcești, numiți șalvari. Nici nu se mai gandeau bieții copii
că vor mai vedea vreodată chip de om.
Văzând una ca asta, bietul pescar, distrus de durere, a înțeles ce se petrecea, a ridicat ancora și a pornit în căutarea copiilor.
Cu mare greutate a reușit să ajungă la tărâmul Zmeului, iar înainte să coboare din barcă, a aruncat ancora în apă.
Zmeul tocmai îl aștepta, spunându-i că vrea să-i țină pe copii la palatal său, ca să-i rămână moștenitori, iar el va primi un sac de galbeni.
Bietul pescar, om cu credință în Dumnezeu, a refuzat oferta Zmeului, promițându-i că îi va da ceva ce n-a avut niciodată: un peștișor de aur,
ce îi va îndeplini orice dorință.
Încântat, Zmeul i-a eliberat copiii, primindu-și peștele în schimb. A suflat cu putere în zare, ca să încerce să intimideze peștișorul, apoi i-a
cerut să îl transforme pentru câteva clipe în om. Zis și făcut.
Din fericire, datorită ancorei, barca nu a fost aruncată în largul mării, așa că pescarul și cei doi copii au putut pleca în siguranță.
Zmeul a uitat că are dreptul doar la o dorință, așa că, a rămas om pentru totdeauna. Degeaba a rugat peștele să-l facă din nou zmeu, bocind trei
zile și trei nopți.
Când au ajuns acasă, Todora și Tiberiu au pus ancora la mare preț, chiar în curtea casei, însă cu vârful în sus.
Oamenii, când au vrut să scrie numele celor doi copii, au folosit pentru început semnul ancorei salvatoare, așa cum o vedeau ei în curte.
Și așa s-a născut litera ,,T”.
ANEXA 2
ANEXA 3
Numele:.................................. 18.12.2023

Sunetul și litera „T”


1. Citiți textul alăturat.

2. Subliniați cuvintele în care apare litera ,,T”:

3. 3. Citiți cuvintele de mai jos.

To-ma Ti-ti Tra-ian


Ti-na Ti-că Ta-ni-a
Tri-că To-ni Ti-nel
Ti-mi Ta-ma-ra Ta-ti-a-na

ANEXA 4
ANEXA 5
Numele……………….. Data:………………………..
Fișă de lucru

1. Citiţi propoziţiile de mai jos, apoi uniţi numele scrise cu imaginile corespunzătoare.

Titi trece cu motoreta. TONI


Toni are o rulotă. TITI
Traian ia o roată. TAMARA
Timeea caută iaurt cu mere. TRAIAN
Tamara cumpără un lacăt. TIMEEA

2. Rezolvă rebusul:

3. Dă câte un nume copiilor care


să înceapă cu litera T.
Mecanic este Călător este Călător este Călător este Călător este
______________ . ________________. ________________. ________________. ________________.
________________. ________________.
4. Descoperă și colorează litera ,,T”.

ANEXA 6
Altfel de colind
Seara aceasta e din toate serile
Ninse de sărbători
Cea mai aleasă şi, până în zori de zi,
Plină de colindători.

Refren: Dalbe flori, leru-i ler, veste mare din cer


A ajuns pe pământ: s-a născut Pruncul sfânt!
Dalbe flori, leru-i ler, veste mare din cer
A ajuns pe pământ: s-a născut Pruncul sfânt!

Şi sub brad tuturor, din darul magilor,


Lasă câte ceva
Micul Isus, căci dar din dar se face iar
Raiul, spre slava sa!

Refren

Noaptea aceasta-n ea are acel ceva,


Un har ieşit din comun;
Fiţi, aşadar, mai buni și credeţi în minuni
Cel puţin de Crăciun.

Refren

S-ar putea să vă placă și