Sunteți pe pagina 1din 11

Proiect didactic

 Propunător: Georgeta Belu

 Clasa: Pregătitoare

 Disciplina de învăţământ: Comunicare în limba română

 Unitatea de învățare: Ocrotesc natura

 Subiectul/Tema lecţiei: Sunetul și litera b mic de tipar

 Tipul lecţiei: Lecție de comunicare-însușire de noi cunoștințe

 Scopul lecției: : dezvoltarea auzului fonematic/ dezvoltarea capacității de a utiliza corect


sunetul b și litera de tipar

 Competenţe specifice CLR:

1.3. - Identificarea sunetului iniţial şi/ sau final dintr-un cuvânt, a silabelor şi a
cuvintelor din propoziţii rostite clar şi rar;
4.1. - Trasarea elementelor grafice şi a contururilor literelor, folosind resurse variate;

 Competenţe specifice MEM:

1.1.- Recunoaşterea şi scrierea numerelor în concentrul 0-31.

 Obiective operaţionale:

Ob1.3.1 – să pronunțe clar sunetul b, silabe și cuvinte care conțin sunetul b în poziție inițială
sau finală; obiectivul se consideră realizat dacă fiecare elev pronunță clar sunetul b, cel
puțin în cuvintele care conțin sunetul b în poziție inițială, identificate din mesajul oral
transmis;

Ob .4.1.2- să traseze pe contur literele mici de tipar (,,b” mic de tipar); obiectivul se consideră
realizat dacă fiecare elev trasează corect cel puţin cinci din doisprezece litere mici de tipar;

Ob .1.1.3. – să identifice numărul literelor ,,b”mic și ,,B” mare pe suportul dat,; obiectivul se
consideră realizat dacă fiecare elev identifică cel puțin patru din zece litere diferite;(MEM)
 Metode, procedee și tehnici didactice: conversația, exercițiul, exercițiul-joc, explicația,
lectura învățătoarei, metoda fonetică-analitico-sintetică, observarea dirijată

 Mijloace de învăţământ: videoproiector, laptop, paletă, machetă-balon, jeton-literă,


povestea balonului-fișă lectură, ppt-întrebări, alfabetar, ppt-joc interactiv, fișe de lucru,
jeton ,,b”, caiet INTUITEXT, fișă de lucru-fixare, fișă WoarArt

 Forme de organizare:frontal, individual, în perechi

 Durata: 35+10 min în completare

 Bibliografie:

Suport de curs – Organizarea interdisciplinară a ofertelor de învățare pentru formarea


competențelor cheie la școlarii mici, 2012

Programa școlară pentru disciplina Comunicare în limba română, clasa pregătitoare,


clasa I și clasa a II-a, aprobată prin OMEN 3418/19.03.2013, București, 2013

Didactica disciplinelor "Comunicare în limba română" şi "Limba şi literatura română"


din învăţământul primar,Vasile Molan, Editura Miniped, Bucureşti 2015

Caiet INTUITEXT, Comunicare În Limba Română, Clasa Pregătitoare,Mirela Mihăescu,


Teodora Pițilă
Nr. Etapele lecţiei / Timp Ob. Eșalonarea conţinutului Strategia didactică Evaluare
crt. Op.
Activitatea Activitatea
profesorului elevilor
Metode, Mijloace Forme de
procedee și de înv. organizare
tehnici did.
1. Momentul organizatoric  Asigur condițiile  Conversația
optime desfășurării
activității:
- aerisesc clasa;
- pregătesc
materialul didactic;
- așez mobilierul în
sala de clasă.
Propunătoarea
salută elevii.
2. Reactualizarea cunoştinţelor și  Se va realiza printr-  Elevii vor lovi Conversația Videopro- Frontal  Interevalua
deprinderilor * un exercițiu-joc în litera rostită de Exercițiul- iector În grupuri rea
care propunătoarea propunătoare joc Laptop mici
afișează pe tablă folosind paleta. Paletă
literele învățate în Anexa1
unitatea curentă (î, Î,
â, Î, Â, B) și alte
litere învățate.
Elevii sunt
nominalizați pe rând
(cinci-șase elevi) la
tablă, propunătoarea
rostește o literă cu
voce tare, moment în
care elevii vor
identifica litera
folosind o paleta.

3. Activitate/discuție introductivă**  Se prezintă elevilor  Elevii sunt atenți  Explicația Machetă Frontal
macheta ,,Balonului la explicațiile balon
Călător”. propunătoarei.
Explic elevilor faptul
că aceasta ne va
însoți pe tot
parcursul zilei având
provocări.
Adresez întrebarea: Balon începe cu Conversașia Machetă Frontal Orală prin
Cuvântul ,,balon” sunetul ,,B”. balon întrebări
începe cu sunetul? Anexa 0 Jeton-
Urmând să extrag litera b
din interiorul balonul
un jeton cu litera b
mic de tipar.
4. Anunţarea temei şi a obiectivelor  Anunțarea temei  Elevii sunt atenți  Explicația Frontal
lecției - Sunetul b. la explicațiile
Litera b mic de tipar propunătoarei.
și a obiectivelor –
pronunțarea corectă
a sunetului b în
silabe, cuvinte și
propoziții; citirea
silabelor, cuvintelor
și propozițiilor ce
conțin litera b mic de
tipar, trasarea literei
b mic de tipar,
identificarea poziției
sunetului b
(identificate din
mesajul oral).
5. Prezentarea optimă a conţinutului  Propunătoarea  Elevii răspund la  Lectura înv Povestea Frontal  Orală prin
şi dirijarea învăţării*** prezintă întrebările balonului întrebări
povestea ,,Balonului propunătoarei. Ppt-
Călător” și întrebări
întrebările la care
trebuie să răspundă
aceștia la finalul
poveștii.
Adresez întrebări
despre conținutul
poveștii.
Anexa2
Ob .1. Elevii alcătuiesc o Conversația Frontal
3.1. Se extrage din propoziție folosind Metoda
context o propoziție cuvântul ,,balon”. fonetică-
care să conțină analitico-
cuvântul „balon”. sintetică
(Balonul este
galben.)
Propoziția ,,Balonu Conversația Frontal Aprecieri
Stabilim numărul de l este galben” este verbale
cuvinte din compusă din trei
propoziție prin bătăi cuvinte.
din palme.

Ob .1. Elevii despart


3.1.
Despărțim în silabe cuvântul ,,balon” Conversația Frontal
cuvântul balon, în silabe, prin bătăi
rostim fiecare silaba. din palme.
Prima silaba
(,,Care este prima
este ,,ba” a doua
silabă?/ Dar a doua?) silabă este ,,lon”
Silaba ,,BA” este
Pe alfabetar vom alcătuită din Conversația Alfabetar Frontal
atașa simbolurile literele ,,B și A”. Explicația
corespunzătoare Elevii vor atașa pe
fiecărui sunet alfabetar prima
silabă. A doua
identificat.
silabă este alcătuită
din următoarele
litere ,,L,O și N”.
Vor atașa pe
alfabetar și
următoarea silabă.
Vor forma
cuvântul,,BALON”
din litere mari de
tipar.

Folosindu-ne de
Se identifică poziția alfabetar, elevii pot Conversația Alfabetar Frontal Aprecieri
sunetului ,,b ” în observa faptul că verbale
cuvânt. cuvântul ,,BALON
”, începe cu
sunetul ,,B”.

Elevii sunt atenți la


Ob .1. Se pronunță sunetul propunătoare și Conversația Individual
3.1. de către învățător; pronuntă sunetul
după model.
apoi se pronunță
sunetul și de către
elevi, după modelul
oferit de
propunătoare.

Elevii au ca sarcină
Propunătoarea
de lucru să Joc- PPT-joc Frontal Aprecieri
prezintă un PPT cu identifice ce exercițiu verbale
un joc interactiv ce obiecte prezentate
cuprinde cuvinte ce pe slid-uri încep/se
încep sau se termină termină cu
cu sunetul b. sunetul ,,b”
Anexa 3
În funcție de poziția
sunetului ,,b” în
cuvânt elevii vor
bate din palme o dată
dacă sunetul ,,b” se
aude la început iar
dacă sunetul ,,b” se
aude la final vor bate
de două ori din
palme.

Se cere elevilor să Elevii dau exemple


dea exemple de de cuvinte ce Conversația Frontal Observarea
obiecte care încep/ încep/se termină cu sistematică a
se termină cu sunetul sunetul ,,b”. capacității
de a
b.( din clasă, din pronunța
casa lor,etc) corect
Elevii privesc fișa sunetele și
Se prezintă elevilor cu litera ,,b”. Observarea Imagine-,, Frontal de a trasa
planșa cu litera „b” ,,Litera ,,b” mic de dirijată b” literele de
mic de tipar. tipar este elcătită Conversația tipar
Analizăm elementele dintr-o linie învățate
din care se compune verticală și (listă de
litera. Anexa 0 jumătate de cerc”. verificare)
Litera ,,b” se
Comparăm forma aseamănă cu
literei nou învățate litera ,,p” și ,,P” cu
cu a altor litere ,,d”.
Ob .4. cunoscute.
1.2.
Elevii sunt atenți la
explicațiile Explicația Tablă Frontal
Se demonstrează propunătoarei Exercițiul Instru
trasarea literei de ,,Litera ,,b” este mente de
către învățător, alcătuită dintr-o scris
așezat cu spatele linie verticală și
spre elevi. jumătate de oval.
Pornim cu linie
verticală pe care o
scriem de jos în
sus, iar de la
jumătatea liniei
formăm cercul
pănă ajungem să
atingem linia de
jos verticală”.
Ob .4.
1.2
Elevii modelează Exercițiul Sârmă Frontal
Se solicită elevilor să litera ,,b” din plușată
realizeze litera „b” sârmă plușată,
mic de tipar din trasează litera ,,b”
sârmă plușată. cu degetul pe
bancă.

Se trasează litera cu Elevii realizează Aprecieri


exerciții pentru verbale
degetul pe bancă. Se
încălzirea
execută exerciții de mușchilor mâinii.
încălzire a mușchilor
mâinii, mișcarea
degetelor, mișcarea
mâinii din
încheietură.

Se solicită să traseze Elevii trasează Exercițiul Caiet Individual Aprecieri


după contur Intuitext verbale
după contur litera litera ,,b” mic de
„b” mic de tipar pe tiparpe liniatura cu
liniatură cu spații de spații de
dimensiuni mai mari dimensiuni mai
decât cele pentru mari decât cele
clasa I. pentru clasa
Iconform
indicațiilor
propunătoarei.

6. Fixarea cunoştinţelor****  Ob .1  Se va realiza printr-  Se prezintă  Exercițiul Fișă de Frontal Aprecieri
.3.3. un exercițiu de elevilor un lucru verbale
cultivare a limbii, în exercițiu în care
care elevii au ca vor avea ca sarcina
sarcină de lucru să de lucru să
noteze intr-un chenar identifice și să
litera inițială și finală noteze litera
pentru fiecare inițilă/finală pentru
cuvânt, având un fiecare cuvânt și să
model dat. o noteze în
Anexa 4 chenarul
corespunzător.
7. Asigurarea retenției și  Se va realiza printr-  Elevii vor număra  Exercițiul Fisă- Individual  Aprecieri
transferului***** un WordART alb- de căte ori apare WordAR Interevalua verbale
negru. litara b mic de tipar T rea
WordARTUL va și litera B mare de
cuprinde litera ,,b” tipar notând cifra
mic de tipa și corespunzătoare
litera ,,B” mare de într-o caseta.
tipar.
La final elevii pot
desena literele.
Anexa5
8. Aprecieri şi recomandări  Emit aprecieri  Elevii fac  Explicația Frontal  Aprecieri
generale referitoare aprecieri și verbale
la modul de recomandări
participare al elevilor asupra lecției
la activitate , desfășurate.
evidențiez activitatea
unor elevi și fac
anumite
recomandări, după
caz.

S-ar putea să vă placă și