Sunteți pe pagina 1din 9

Proiect didactic

DATA: 05.04.2019
UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Școala Creștină Privată din Cartierul Romilor Tinca

CLASA: Pregătitoare
PROF. ÎNV. PRIMAR: Frese Cristiana-Maria
ARIA CURRICULARĂ: Limbă si comunicare
DISCIPLINA: Comunicare în limba română
UNITATEA TEMATICĂ: Să învățăm de la micile vietăți
SUBIECTUL LECŢIEI: Sunetul(f)și litera F de tipar

TIPUL LECŢIEI: De predare învățare

OBIECTIV FUNDAMENTAL:
Formarea capacității elevilor de a recunoaște și de a scrie corect litera individual dar și în silabe și cuvinte
COMPETENŢE GENERALE:
1.Receptarea de mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute
2.Exprimarea de mesaje orale în diverse situaţii de comunicare
3.Receptarea unei varietăţi de mesaje scrise, în contexte de comunicare cunoscute
4.Redactarea de mesaje în diverse situaţii de comunicare

COMPETENŢE SPECIFICE:
1.1 Indentificarea sunetului inițial și/sau final dintr-un cuvânt, a silabelor și a cuvintelor din propoziții rostite clar si rar
2.1 Pronunțare clară a sunetelor și a cuvintelor în enunțuri simple.
3.1.Recunoșterea unor cuvinte uzuale, din universul apropriat,scrise cu litere mari și mici de tipar.
4.1.Trasarea elementelor grafice și a conturilor literelor, folosind resurse variate

OBIECTIVE OPERAŢIONALE
O1.- Să pronuțe clar sunetul(f);
O2.-Să indentifice poziția sunetului (F) în cuvintele date;
O3.- Să stabiliească corespondența dintre sunetul (f) și litera ,,F”și f mic/mare de tipar;
O4.- Să indentifice literele ,,F”și ,,f” prin încercuirea/colorare
O5.- Să compună cuvinte folosind jetoane;
O6.-Să traseze litere mici și mari ,,F”/,,f” după contur;
STRATEGII DIDACTICE:
a) METODE , PROCEDEE ŞI TEHNICI DE LUCRU: Conversația, explicația, exercițiul, metoda fonetică analiticosintetică, jocul
didactic.
b)MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Planșă litere, jetoane litere, ,,Calendarul naturii” , imagini , fișe de lucru, creioane, tablă, cretă,
povestea literei F.
c) FORME DE ORGANIZARE: Frontal, individual, în perechi
d) RESURSE:
UMANE: 20 elevi
SPAŢIALE: Sala de clasă
TEMPORALE: 45 de minute (30 min. activitate+ 15 min. activități receative)
BIBLIOGRAFIE: Molan, Vasile, Didactica disciplinei ,,Limba și literatura romană” în învațământul primar, Ed.Miniped,
București ,2010
M.E.M., Program școlară pentru clasa pregătitoare
EVALUARE:
-Observarea sistematică;
-Autoevaluarea;
-Aprecieri verbale;
DESFĂŞURAREA LECŢIEI

Momentele lecţiei Conţinut ştiinţific Strategii didactice


Activitatea învăţătoarei Activitatea Metode şi Mijloace Forme de Evaluare
elevilor procedee didactice organizare

1. Moment Să asigură condițiile necesare desfăsurării Elevii se Conversația Materiale Frontal


organizatoric optime a activității; pregătesc pentru necesare la individual
începerea lecție
*pregătirea de dimineață:,,Furnicuța Fifi a
activității
trecut și pe la mine !”
Salută
I.Salutul: Bună dimineața!
Răspund
-Bună dimineața copii! Bine ați venit!Cum vă
solicitărilor.
simțiți astăzi?
II. Calendarul naturii
Se indentifică ziua, se precizează data, se
descrie ziua din punct de vedere
meteorologic.
III. Prezența
2. Reactualizarea Ce sunete și litere am repetat data trecută? -G, h. Conversația Imagini Frontal Aprecieri
cunoștințelor verbale
Joc didactic ,,Cu ce literă începe?”
Le voi arăta imagini cu diferite obiecte iar Elevii sunt atenți Exercițiul
elevii vor spune cu ce literă începe . la joc.

3.Captarea atenției Dragi copii, Furnicuța Fifi a lăsat o poveste Ascultă Conversația Povestea Frontal Observarea
pentru noi, dar și câteva sarcini de lucru literei F Individual sistematică a
pentru ora de Comunicare în limba română. elevilor
Haideți să ascultăm povestea cu mare atenție.
Ev.orală
4. Anunţarea Astăzi vom învăța sunetul f și litera F de tipar Conversația Frontal
subiectului lecţiei şi
a obiectivelor

5.Dirijarea Voi pune întrebări referitoare la subiectul Răspund la Conversația Frontal Observarea
învățării textului. Elevii vor selecta din text cuvinte întrebări Exercițiul sistematică a
Frontal
care conțin sunetul (f) Jocul didactic elevilor
Elevii pronunță
Imagini
Pronunț demonstrativ sunetul(f) sunetul Obeservația Aprecieri
Plnșa litera verbale
Solicit elevilor să dea exemple de cuvinte Dau exemple de Exercițiul
F
care încep/conțin sunetul (f) cuvinte Frontal Observare
Jetoane Individual sistematică
Dau exemple de cuvinte și solicit elevilor să
litere
bată din palme când aud sunetul nou.
Explicația
Prezint elevilor imagini ale căror denumiri Frontala
Intuiesc imaginile
conțin sunetul (f) Exercițiul
Prezint planșa cu litere ,,F/f”de tipar. Observă litera
Se intuiesc elemente grafice componente: o Găsesc litera ,,F”
linie verticală mai lungă și două linii
orizontale mai scurte, iute în partea de sus a
celei verticale și la mijloc. Realizează
sarcinile de lucru
Solicit elevilor să recunoască litera printre
cele aflate pe bancă
Se fac exerciții de încălzire a mușchilor mici
a mâinii (morișca, închidem și deschidem
pumnii, batem din palme)
Se reamintește poziția corectă în timpul
scrierii.
Se rezolvă fișa.(anexa 1,2)
Se lucrează sarcinile din fișa de lucru

Elevii sunt atenți


la explicații
6.Obţinerea Se explică sarcinile de lucru: Elevii sunt atenți Exercițiu Fișă de lucru Individual Ev.scrisă
performanţei la explicații
-Încercuiește litera f mic și F mare din careu
Elevi rezolvă
- Scrie după contur litera F mare de tipar
sarcinile
7. Activitate Le propun elevilor să interpreteze cântecul Cântă cântecul Exercițiu Frontal
recreativă „Înfloresc grădinile”
Individual
8. Încheierea La șfârșitul orei fac aprecieri individuale și Receptează Conversația Frontal Aprecieri
activitӑţii colective asupra modului de desfașurare a concluziile și verbale
lecției și de participare al elevilor. aprecierile
adresate de către
Se scot în evidență aspectele pozitive ale
învățător
lecției
Anexa 1

S-ar putea să vă placă și