Sunteți pe pagina 1din 9

Universitatea din București

Facultatea de Psihologie și Științele Educației


Departamentul de Formare a Profesorilor
Pentru Învăţământul Primar şi Preşcolar
Filiala Focșani

PROIECT DIDACTIC

Studentă:

Anul II, sem. I

Învățătoare:

Coordonator:
Data: 20.11.2018
Unitatea de învățământ : Școala gimnazială ”Nicolae Iorga”, nr. 1, Focșani
Clasa : Pregătitoare „Fluturașii”
Aria curriculară : Limbă și comunicare
Disciplina predominantă : Comunicare în limba română
Discipline integrate : Matematică și explorarea mediului, Arte vizuale și abilități practice, Muzică și mișcare
Tema lecției : Familiarizarea cu sunetul și litera „C”
Tipul lecției : Predare de noi cunoștințe

Competențe specifice
1.3 Identificarea sunetului inițial și/ sau final dintr-un cuvânt și a silabelor dintr-un cuvânt;
2.1 Pronunțarea clară a sunetelor și a cuvintelor în enunțuri simple.
4.1 Trasarea elementelor grafice și a contururilor literelor, folosind resurse variate.

COMPETENȚE DERIVATE

C1 – să dea exemple de cuvinte cu sunetele învățate

C2 – să identifice cuvinte care încep, conțin sau se termină cu sunetul C

C3 – să despartă cuvintele în silabe

C4 – să formuleze propoziții în care cuvintele folosite să conțină sunetul C


C5 – să răspundă la întrebări cu privire la o poveste

C6 – să identifice personajele unei povestiri

Strategii didactice

Metode și procedee : conversația, explicația, exerciții de dicție, demonstrația, exercițiul.


Mijloace de învățământ :poveste, ghicitori, fișe de lucru
Forme de organizare : frontal , individual

RESURSE PROCEDURALE
Temporale: 45 minute
Umane: 26 elevi
Spațiale: sala de clasă
Forme și tehnici de evaluare: observația sistematică, aprecieri verbale și individuale

Bibliografie
Programa școlară pentru Comunicare în limba română , clasa pregătitoare, București, 2013
Programa școlară pentru Matematică și Explorarea mediului, clasa pregătitoare, București, 2013
Programa școlară pentru Arte vizuale și abilități practice, clasa pregătitoare, București, 2013
Ghidul învățătorului pentru clasa pregătitoare, București, Ed. Joy, 2014
Strategii Didactice
Etapele Competențe Activitatea Activitatea Metode și Mijloace Forma de Evaluarea
lecției derivate propunătoare elevilor procedee de organizare
i învățământ
1.Moment Se asigură climatul Elevii se
organizatoric necesar pentru pregătesc
desfășurarea pentru lecție și
lecției: completează
Aerisirea sălii de calendarul
clasă. naturii.
Pregătirea Cântăm
materialului împreună
didactic necesar. cântecelul Observare
Mă prezint, apoi „Am o căsuță Conversația Frontal sistematică
facem împreună mică”.
calendarul naturii.

3 min
2. C1 Să recunoască Elevii spun
Reactualizarea sunetele și literele sunetele și
cunoștințelor învățate. literele
Să dea exemple de învățate.
cuvinte care Elevii dau
încep ,conțin sau exemple de Conversația Frontal Observare
se termină cu cuvinte, le Exercițiul Individual sistematică
sunetul și litera despart în Aprecieri
indicată. silabe, verbale
identifică
5min poziția
sunetului și
literei indicate.
Alcătuiesc
scurte
enunțuri cu
aceste cuvinte.
3.Captarea C1 Le citesc copiilor Elevii dau Conversația Anexa 1 Frontal Aprecieri
atenției C2 ghicitori răspunsul la Individual verbale
ghicitori.
5min
4.Anunțarea Anunț elevii că azi Elevii repetă Conversația Planșa Frontal
temei și a la ora de sunetul „C”.
obiectivelor Comunicare în
limba română ne
vom familiariza cu
sunetul și litera
„C”, vom
descoperi cuvinte
1 min ce conțin litera C,
vom despărți
cuvintele în silabe
și vom alcătui
propoziții cu
ajutorul acestora.
5.Dirijarea C2 Le citesc elevilor Elevii ascultă Lectură după Proiecție Frontal
învățării C5 povestea povestea imagini PowerPoint Individual
C6 sunetului și literei urmărind pe Conversație Povestea
„C”. video literei „ C”
Le pun întrebări proiector.
despre poveste: Observare
a. Despre ce este sistematică
vorba în povestea Elevii răspund Aprecieri
pe care ați la întrebări și verbale și
ascultat-o? identifică individuale
b. Cum o cheamă sunetul și
pe fetița din litera C.
poveste? Dar pe
prietenul ei?
c. Puteți să-mi
dați și alte
exemple de
cuvinte ce conțin
litera și sunetul
„C”?
d. Ce a facut
Ploaia din culorile
Corinei?
e. Stiți ce este un
curcubeu?
f. Cunoașteți
culorile ce
formează
curcubeul?
g. Unde locuiau
personajele din
poveste?
h. Dați exemple de
alte cuvinte ce
încep, conțin sau
se termină cu
sunetul „ C”.
15min Despărțiți-le în
silabe. Câte silabe
au?Unde se aude
sunetull „C” la
începutul, la
mijlocul sau la
sfârșitul
cuvântului?
6.Obținerea C3 Le împart elevilor Elevii vor lucra Conversația Fișa Frontal Observare
performanței C4 fișe cu diferite individual fișa Exercițiul Individual sistematică
imagini a căror și se vor Aprecieri
denumire încep verifica la verbale și
sau conțin sunetul tablă. individuale
„C”.
Le citesc cerințele
alternativ cu
rezolvarea
fiecărui punct de
pe fișă.
Voi numi câte un
copil care să vină
10min să rezolve la tablă
câte un subpunct
din exerciții,
pentru verificare.
7.Încheierea Voi face aprecieri
lecției asupra modului în
care copiii au Aprecieri
participat la lecție. Conversația Frontal verbale
1min
Anexa 1

Din gradina lui Mihai

A iesit un ghem de scai Scriind orice semn.


Uite-l ‘colo, uite-l 'ici (Creionul)
Cin' sa fie, oare? GHICI! (Ariciul)
Nu sunt carte, dar am foi
Pregãtite pentru voi
Am o grebluţă cu cinci dinţişori Cu linii sau pãtrãtele
Pe zi îmi trebuie de-o mie de ori.(Mana) Sã puteti scrie pe ele.
(Caietul)
Uneori e alb-pufos,
Alteori gri, incarcat,
Cu picuri ce-i lasa-n jos, Am un brâu vãrgat
Apoi rostim: "A plouat!"(Norul) De cer spânzurat.
(Curcubeul)
Fuge tare ingrozit
Cand aude-un fosnet mic.
Zau, se sperie asa, “ -Cine cară coșuri grele,
Si cand vede umbra sa! (Iepurele) Cu verdețuri multe-n ele,
Ce le duce cu răbdare
Sa dea iezilor mâncare ?”(capra).

Bucãticã de cãrbune, “Prajituri si dulciuri bune,


Cu vesmânt de lemn, Si briose cu alune,
Pe hârtie lasã urme El ne face zi de zi,
Bunatati pentru copii” (cofetarul)
CAL
cal

S-ar putea să vă placă și