Sunteți pe pagina 1din 10

Proiect de activitate integrată

Școala Gimnazială Nr 13, Rm. Valcea


Clasa Pregătitoare A, step by step
Data: 05 martie 2022
Propunător : Înv. Cirstea Elena-Cristina
Unitatea tematică: “La spectacol”
AGENDA ZILEI

8-8.50 : Întâlnirea de dimineață


9-9.50: CLR
-Sunetul și literele de tipar H și h;
-Cuvântul.Propoziția/Enunțul;Dialogul.
10.10-12.00 :Activitate pe centre
• CLR: “Povestea lui Harap Alb”, I.Creangă
• MEM: Adunarea și scăderea în concentrul 0-10 prin numărare
• AVAP : Linia cu scop de contur și cu scop decorativ.
• Construcții: Tehnici simple de lucru. Ansamblare și sortare obiecte.
12.00-13.00: Pauza de masă
13.10-14.00: Activități în completare
14.10-15.00: Educație fizică
15.10-16.00: Evaluarea zilei

Întâlnirea de dimineață

Tipul lecției: mixtă


Scopul: destinderea elevilor, crearea unei atmosfere calde, prietenoase; pregătirea înțelegerii
temelor ce se vor studia la centre, realizarea unor sarcini pe care le vor regăsi în fișele de lucru
independent.

Competențe specifice CLR:


1.2 Identificarea unor informații variate dintr-un mesaj scurt, rostit clar și rar;
1.3 Identificarea sunetului inițial și/sau final dintr-un cuvânt , a silabelor și a cuvintelor din
propoziții rostite clar și rar;
4.1 Trasarea elementelor grafice și a contururilor literelor, folosind resurse variate.

Obiective operationale CLR:


1.2.1 să numească personajul/personajele dintr-un fragment de poveste audiat;
1.2.2 să ofere răspunsuri la cererea elementară de informații: “Cine? Ce? Unde? Cum?”;
1.3.1 să analizeze cuvintele care conțin sunetul h cu ajutorul metodei fonetice, analitico-
sintetice, pentru descoperirea și localizarea în cuvânt a acestui sunet;
1.3.2 să stabilească poziția sau succesiunea cuvintelor din propoziții orale;
1.3.3 să rostească cuvintele pe silabe, în jocuri, cântece sau numărători ritmate;
4.1.1 să exerseze musculatura fină a mâinii și să coordoneze mișcările prin colorare, hașurare în
interiorul unui contur;
4.2.2 să realizeze desene cu litere personificate.

Competențe specifice MEM:


1.4 efectuarea de adunări și scăderi în concentrul 0-31, prin adăugarea/extragerea a 1-5
elemente dintr-o mulțime dată;
1.6 Utilizarea unor denumiri și simboluri matematice (sumă, total, diferență, =, -, +) în rezolvarea
și/sau compunerea de probleme;
5.2 Rezolvarea de probleme în care intervin operații de adunare sau scădere cu 1-5 unități în
concentrul 0-31, cu ajutorul obiectelor.
Obiective operaționale MEM:
1.4.1 să efectueze adunări și scăderi în concentrul 0-10;
1.6.1 să creeze probleme simple dupa imagini date;
5.2.1 să identifice situațiile contextuale care impun rezolvarea unor probleme prin
adunare/scădere: “Am primit, a adus, au venit, au urcat, pleacă, zboară…”
5.2.2 să rezolve probleme cu sprijin în imagini date.

Strategia didactică dirijată, inductiv -deductivă:

Forma de organizare: frontal


Metode și procedee: conversația euristică, explicația, citirea explicativă, exercițiul, jocul
didactic, metoda fonetică, analitico-sintetică
Resurse materiale: calendar, calendarul naturii, agenda zilei, mesajul zilei, joc didactic “Zarul
fermecat”
Evaluare: observația sistematică, Scaunul autorului

Bibliografie:

• Programa școlară pentru disciplina COMUNICARE ÎN LIMBA ROMÂNĂ, clasa pregătitoare,


clasa I și clasa a II-a aprobată prin O.M.nr.3418/19.03.2013
• Marian Barbu- Metodica predării limbii și literaturii române în învățământul primar,
Ed.Gheorghe Alexandru, Craiova, 2003
• Programa școlară pentru disciplina MATEMATICĂ ȘI EXPLORAREA MEDIULUI, clasa
pregătitoare, clasa I și clasa a II-a aprobată prin O.M.nr.3418/19.03.2013

Comunicare în limba română (CLR)


PROIECT DE LECTIE

Clasa: Pregătitoare A Step-by-step


Aria curriculară: Limbă și comunicare
Disciplina: Limba română
Continuțul învățării: Textul-familiarizare. Sunetul și literele de tipar H și h
Tipul activității: transmitere și achiziții de cunoștințe
Scop: Însușirea sunetului și literelor de tipar H și h

Competențe specifice:
1.2 Identificarea unor informații variate dintr-un mesaj scurt, rostit clar și rar;
1.3 Identificarea sunetului inițial și/sau final dintr-un cuvânt , a silabelor și a cuvintelor din
propoziții rostite clar și rar;
4.1 Trasarea elementelor grafice și a contururilor literelor, folosind resurse variate.

Obiective operationale:
1.2.1 să numească personajul/personajele dintr-un fragment de poveste audiat;
1.2.2 să ofere răspunsuri la cererea elementară de informații: “Cine? Ce? Unde? Cum?”;
1.3.1 să analizeze cuvintele care conțin sunetul h cu ajutorul metodei fonetice, analitico-
sintetice, pentru descoperirea și localizarea în cuvânt a acestui sunet;
1.3.2 să stabilească poziția sau succesiunea cuvintelor din propoziții orale;
1.3.3 să rostească cuvintele pe silabe, în jocuri, cântece sau numărători ritmate;
4.1.1 să exerseze musculatura fină a mâinii și să coordoneze mișcările prin colorare, hașurare în
interiorul unui contur;
4.2.2 să realizeze desene cu litere personificate.

Strategia didactică:
Forma de organizare: frontală, individuală, pe grupe.
Metode și procedee: conversația euristică, explicația, metoda fonetică, analitico-sintetică,
predarea integrată, exercițiul, munca independentă.
Resurse materiale: fișe de lucru, caiete dictando, planșă cu literele de tipar, fragmente decupate
din ziare.
Evaluare: continuă, prin observarea sistematică a elevilor, scaunul autorului.
Durata: 45 min.(30 min activitate monodisciplinară +15 min activitate transdisciplinară).
Loc de desfășurare: sala de clasă.

DESFĂȘURAREA LECȚIEI
Evenimentele lecției Activitatea învățătorului Activitatea elevilor
Momentul Asigur ordinea și disciplina, un climat Elevii se pregătesc pentru
organizatoric adecvat lecției. lecție.
Verificarea Asigur reîmprospătarea informațiilor Elevii vor alege din
cunoștințelor legate de reprezentarea grafică a proverbele și zicătorile
anterioare propoziției. prezentate de ei la noutăți
și vor reprezenta grafic o
propoziție .
Ex. Prietenul la nevoie se
cunoaște.
_____________________.
_______ _ ____ _ ______.
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _.

Captarea atenției Prezint elevilor o planșă, având ilustrată Elevii vor sesiza că în
o haină pe umeraș. Le cer formulare de componența cuvântului
propoziții legate de această imagine. intră un sunet despre care
nu au studiat până acum
și găsesc și alte cuvinte
care conțin în diferite
poziții sunetul nou.
Anunțarea Anunț subiectul lecției noi și câteva Elevii sunt atenți.
subiectului și a dintre obiective.
obiectivelor
Dirijarea învățării Citesc “Povestea literei H”, simbol al Participă la discuție.
sunetului h.
Pun întrebări legate de textul audiat și
desprind din discuții propoziția: Hora
este un obicei românesc.
Le cer elevilor să repete propoziția, să
separe cuvântul hora și să-l despartă în Repetă propoziția.
silabe.
Repet prima silabă ho și pronunț fiecare
sunet din silabă. Repetă cuvântul și îl despart
Repet primul sunet de mai multe ori, în silabe.
apoi precizez locul sunetului în silabă și Recunosc silabele.
în cuvânt.
Pronunț cuvântul în întregime și Pronunță sunetele din silabă
reconstitui propoziția. și repetă sunetul h de mai
Prezint planșa cu litera de tipar, o multe ori.
denumesc și le cer elevilor să repete
numele ei. Descriu litera.
Solicit descrierea literei și cer elevilor să
dea exemple de alte cuvinte care încep
cu litera h. Dau exemple de cuvinte care
Numesc elevi care să recunoască litera. încep cu litera h.
Urmează recunoașterea literei pe
fragmente decupate din ziar.
Se compun cuvinte cu ajutor alfabetului
decupat.
Se citesc cuvintele alcătuite.
Se desenează litera H de tipar pe fișă
individuală.

Activitate Împart clasa în patru grupe și le solicit să Elevii cântă și dansează.


transdisciplinară formeze patru cerculețe.
Le reamintesc regulile în dansul popular
Horă și îi rog să exemplifice cântând pe
melodia La horă.
Centrul CLR
Tipul lecției: transmitere și însușire de cunoștințe
Competențe specifice:
1.2 Identificarea unor informații variate dintr-un mesaj scurt, rostit clar și rar;
1.3 Identificarea sunetului inițial și/sau final dintr-un cuvânt , a silabelor și a cuvintelor din
propoziții rostite clar și rar;
4.1 Trasarea elementelor grafice și a contururilor literelor, folosind resurse variate.

Obiective operationale:
1.2.1 să numească personajul/personajele dintr-un fragment de poveste audiat;
1.2.2 să ofere răspunsuri la cererea elementară de informații: “Cine? Ce? Unde? Cum?”;
1.3.1 să analizeze cuvintele care conțin sunetul h cu ajutorul metodei fonetice, analitico-
sintetice, pentru descoperirea și localizarea în cuvânt a acestui sunet;
1.3.2 să stabilească poziția sau succesiunea cuvintelor din propoziții orale;
1.3.3 să rostească cuvintele pe silabe, în jocuri, cântece sau numărători ritmate;
4.1.1 să exerseze musculatura fină a mâinii și să coordoneze mișcările prin colorare, hașurare în
interiorul unui contur;
4.2.2 să realizeze desene cu litere personificate.

Strategia didactică:
Forma de organizare: frontală, individuală, pe grupe.
Metode și procedee: conversația euristică, explicația, metoda fonetică, analitico-sintetică,
predarea integrată, exercițiul, munca independentă.
Resurse materiale: fișe de lucru, caiete dictando, planșă cu literele de tipar, fragmente decupate
din ziare.
Evaluare: continuă, prin observarea sistematică a elevilor, scaunul autorului.

• Citește cu atenție de două ori textul în gând


“-Multe mai vede omul acesta cât trăiește! Măi, tu esti Gerilă? Așa-i că taci?... Tu trebuie
să fii pentru că și focul îngheață lângă tine de arzuliu ce ești.
-Râzi tu, râzi, Harap-Alb, dar, unde mergi, fără mine n-ai să poți face nimica.”

• Citește în lanț, în șoaptă, cu toți membrii grupului, respectând intonația sugerată de


semnele de punctuație.

• Completează enunțurile:
Fragmentul citit face parte din basmul____________________________. Autorul este
scriitorul _________________________________.

• Dă viață literei H:

• Lipește cuvântul format cu ajutorul silabelor primite pe posterul echipei tale, astfel încât
să obțineți un enunț la sfârșitul activității.

Centrul MEM
Tipul lecției: consolidare
Competențe specifice:
1.4 efectuarea de adunări și scăderi în concentrul 0-31, prin adăugarea/extragerea a 1-5
elemente dintr-o mulțime dată;
1.6 Utilizarea unor denumiri și simboluri matematice (sumă, total, diferență, =, -, +) în rezolvarea
și/sau compunerea de probleme;
5.2 Rezolvarea de probleme în care intervin operații de adunare sau scădere cu 1-5 unități în
concentrul 0-31, cu ajutorul obiectelor.

Obiective operaționale:
1.4.1 să efectueze adunări și scăderi în concentrul 0-10;
1.6.1 să creeze probleme simple dupa imagini date;
5.2.1 să identifice situațiile contextuale care impun rezolvarea unor probleme prin
adunare/scădere: “Am primit, a adus, au venit, au urcat, pleacă, zboară…”
5.2.2 să rezolve probleme cu sprijin în imagini date.

Strategie didactică:
Forma de organizare: individual,grupul de la centru
Metode și procedee: explicația, exercițiul
Resurse materiale: caiete, poster de grup
Evaluare: Observația sistematică, Scaunul autorului.
• Calculează:
9+1-3= 5+5-7=
6+2-4= 7+3-8=
1+4-3= 1+9-6=

• Privește cu atenție imaginea și compune o problemă, împreună cu colegul din partea


dreaptă.

• Unește în ordine crescătoare punctele și vei obține imaginea unui personaj din basmul
“Povestea lui Harap-Alb”.

Centrul AVAP

Tipul lecției: consolidare


Scopul: consolidarea respectului pentru valori, tradiții și semeni, sporirea îndemânării și
încrederii în sine, formarea unei atitudini pozitive față de grupul de lucru, dezvoltarea mușchilor
mici ai mâinii, având implicații importante în formarea deprinderilor corecte de scris și de
executare a diverselor tehnici specifice artelor.

Competențe specifice:
1.1 Sesizarea semnificației unui mesaj vizual simplu, exprimat prin
desen/pictură/modelaj/colaj/film/ desen animat, care reflectă un context familiar;
1.2 Identificarea liniei, a punctului, a culorii și a formei în ipostaze familiare, în spațiul
înconjurător;
1.3 Manifestarea curiozității față de explorarea de mesaje artistice simple, exprimate vizual;
2.3 Realizarea de aplicații/compoziții/obiecte/ construcții simple, pe baza interesului direct;
2.5 Exprimarea utilității obiectelor realizate prin efort propriu.

Obiective operaționale AVAP:


1.1.1 exprimarea ideilor și trăirilor personale prin utilizarea liniei, punctului, culorii și formei;
2.3.1 realizarea unei machete.

Strategia didactică:
Forma de organizare: grupul de la centru
Metode și procedee: explicația, exercițiul, decuparea după contur
Resurse materiale: coală de hârtie A3, foarfec, modele pentru decupaj.
Evaluare: Observația sistematică, scaunul autorului.

Bibliografie:
-Programa școlară pentru disciplina AVAP, clasa pregătitoare, clasa I-II, aprobată prin
O.M.3418/19.03.2013

• Selectează din imaginea primită personajul pe care îl recunoști.


• Dă viață acestui personaj prin tehnica Kamishibai.

Spor la lucru și nu uita să ceri sprijin echipei tale!

Centrul CONSTRUCȚII
Tipul lecției: consolidare
Competențe specifice:
2.2 Exprimarea ideilor și trăirilor personale, în aplicații simple, specifice artelor vizuale;
2.3 Realizarea de aplicații, compoziții, obiecte, construcții simple pe baza interesului direct.

Obiective operaționale AVAP:


2.2.1 Realizarea de aplicații ce au la bază inițiative spontane, atunci când li se pun la dispoziție
material și instrumente diverse;
2.3.1 Realizarea de construcții libere într-un miniatelier amenajat “colțul de artă”.

Strategia didactică:
Forma de organizare: grupul de la centru
Metode și procedee: explicația, exercițiul
Resurse materiale: piese pentru construcții
Evaluare: Observația sistematică, scaunul autorului.

Castelul Împăratului Verde


Construiți cu ajutorul pieselor castelul împăratului Verde.
Lucrați toți pentru a obține un produs de grup.

Succes!

H…
Ha! Ha! Ha!
Când mă gândesc la satul Humulești nici nu mă stăpânesc să nu râd. Știti de ce?
Acolo toată lumea este veselă, muncește cu voie bună, râde, cântă și dansează.
Duminica, după ce vin de la biserică, încing o horă în mijlocul uliței de-ți este mai mare
dragul să privești la dânșii.
Familia Hoșlobanu a aflat de la străbunicii săi că dansul horei este un obicei străvechi
românesc. Se spune ca oamenii, când joacă hora, simbolizează pământul care se tot învârte în
jurul soarelui, fără oprire…
Și cum priveau oamenii din satul Humulești cum se joacă dansul acesta străvechi, au
ramas impresionați de un băiat și o fată care dansau în horă, ținându-se cu mâinile de umeri.
Au spus astfel că ori de câte ori vor să scrie numele satului ori cuvântul “HORĂ” vor folosi
acel semn pentru prima literă.
Și așa s-a născut litera H…

S-ar putea să vă placă și