Sunteți pe pagina 1din 7

DATA : 9. 02.

2023
ORA :10:10 – 11:00
CLASA : Pregătitoare
Școala Gimnazială ,, Avram Iancu”
PROFESOR :

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

ARIA CURRICULARĂ: LIMBĂ ȘI COMUNICARE

DISCIPLINA: COMUNICARE ÎN LIMBA ROMÂNĂ

UNITATEA TEMATI CĂ: ,,Prieteni buni!”

SUBIECTUL: Sunetul ș. Literele ș și Ș

TIPUL LECȚIEI: Însușire de cunoștințe noi

FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată

DOMENII INTEGRATE: C.L.R., D.P., M.E.M, A.V.A.P.

SCOPURI:
- Formarea și dezvoltarea competențelor de comunicare corectă în diferite contexte cu accent pe pronunția sunetului ,,ș” și pe
recunoașterea literelor ,,ș” și ,,Ș”;
- Consolidarea cunoștințelor despre celelalte sunete/litere învățate, despre propoziții,cuvinte,silabe;

COMPETENŢE SPECIFICE:

A.V.A.P.

 2.3. Realizarea de aplicaţii/compoziţii/obiecte/ construcţii simple, pe baza interesului direct;


 2.5. Exprimarea utilităţii obiectelor realizate prin efort propriu.

C.L.R.

 1.1. Identificarea semnificaţiei unui mesaj scurt, pe teme familiare, rostit clar şi rar;
 1.2. Identificarea unor informaţii variate dintr-un mesaj scurt, rostit clar şi rar;
 1.4. Exprimarea interesului pentru receptarea de mesaje orale, în contexte de comunicare cunoscute;

D.P.

 2.2. Identificarea regulilor în activitatea școlară;

 3.1. Identificarea unor rutine în activitatea școlară;


OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

C.L.R.
Pe parcursul lecției, elevii vor fi capabili:

O1 – Să asculte cu atenţie textul ,, Vrei să fii prietenul meu?”de Eric Carle, având la dispoziție o prezentare power-point;
Obiectivul se consideră realizat dacă elevii răspund la întrebări legate de subiectul acesteia;

O2 – Să asocieze sunetul ,,ș” cu literele ,,ș” și ,,Ș”;

Obiectivul se consideră realizat dacă elevii asociază sunetul cu litera corespunzătoare.

O3 - Să recunoască și să stabilească locul literelor ,,ș” și ,,Ș”de tipar în cuvinte scrise ;

Obiectivul se consideră realizat dacă elevii recunosc literele ,,ș” și ,,Ș”

O4 – Să alcătuiască enunțuri folosind cuvinte care conțin litera ,,ș” ;

Obiectivul se consideră realizat dacă elevii alcătuiesc patru enunțuri corecte.

O5: -Să traseze conturul literelor ș și Ș , având la dispoziție literele punctate;


Obiectivul se consideră realizat dacă elevii vor trasa corect majoritatea literelor.

O6: -Să interpreteze corect rolul ales apelând şi la comunicarea nonverbalǎ: gesturi, mimicǎ.
Obiectivul se consideră realizat,dacă elevii antrenați interpretează corect rolul.

STRATEGII DIDACTICE:
a) Metode si procedee:observația, conversația,explicaţia,exercițiul,demonstrația,jocul didactic, metoda fonetică analitico– sintetică.

b) Materiale: planșe cu litere,laptop,videoproiector,prezentări power-point,fișă de lucru

c) Forme de organizare:frontal, în grupe, individual

d) Forme și tehnici de valuare: observarea sistematică a comportamentului elevilor, aprecieri verbale, stimulente

BIBLIOGRAFIE:

Programa şcolară pentru clasa pregătitoare aprobată de MEN, nr. 3418/19.03.2013

Daniela Berechet,Iuliana Fîlfănescu,C. Fîlfănescu- Comunicare în limba română,Clasa Pregătitoare,Ed. Paralela 45,2022

DESFĂŞURAREA LECŢIEI

Nr. Etapele Obiecti Strategii didactice


crt. lecţiei Metode Mijloace Forme de
ve Conţinutul lecţiei didactice didactice organizare Evaluare
1. Moment Pregătirea materialelor necesare conversația frontal
organizato- pentru desfăşurarea lecţiei.
ric Asigurarea cadrului organizatoric
1 min. necesar desfășurării în condiții
optime a lecției.
2. Reactualiz frontal apreciere
area O6 Dramatizare: calendarul verbală
cunoştinţe- Sceneta ,, Alfabetul” naturii
lor Motivare: li se explică copiilor joc de rol
7 min. importanța cunoașterii literelor conversația

3. Captarea videopro-
atenţiei Prezentare power-point cu conversația iector frontal
2 min. povestea ,,Vrei să fii prietenul meu?” laptop
O1 Formularea de întrebări cu privire la conversația individual
conținutul poveștii euristică
Elevii sunt întrebați dacă știu cine
este personajul principlal din
poveste(șoricelul) și astfel se ajunge
la identificarea sunetului ,,ș”( ,,Ce
sunet se aude la începutul
cuvântului?”).

4. Anunţarea Elevii sunt anunţaţi că vor învăța conversația frontal


subiectului sunetul ,ș” și literele de tipar ,,ș”mic
lecţiei şi a și ,,Ș” mare și vor scrie literele. explicația
obiectivelo
r
operaţiona-
le
2 min.
5. Dirijarea Se fac exerciţii de pronunţare corectă videopro-
învăţării a sunetului „ș”. exercițiul iector
15min. O2 •Joc pentru descoperirea sunetului
nou. oral prezentare
Cadrul didactic spune mai multe
cuvinte, iar elevii bat din palme la power- frontal observare
recunoaşterea sunetului „ș”. point sistematică
Elevii vor da exemple de cuvinte observaţia individual
care încep cu sunetul „ș”,conţin conversația
sunetul „ș” şi se termină cu
sunetul „ș”. apreciere
O4 Copiii alcătuiesc propoziții folosind verbală
conversația
cuvinte care conțin sunetul ,,ș”.
•Prezentarea literelor „ș” mic de
tipar și „Ș” mare de tipar.
O3 Se prezintă planşa cu literele de
tipar. Elevii observă literele și le
trasează în aer, pe bancă.
Fișa de lucru- ,, Cadranele” frontal
•Descoperirea literelor ș mic de tipar și Ș
mare de tipar individual
Se cere elevilor să încercuiască
literele „ș” mic de tipar și ,, Ș”
mare de tipar. metoda fișa de
(exercițiul 1) fonetică lucru
analitico–
O2 •Metoda fonetică analitico– sintetică
sintetică
Se cere elevilor să descopere sunetul
„ș” în cuvintele pește,șarpe,coș.(se
rostește cuvântul,se desparte în
silabe, se identifică sunetele din
silabe, se colorează cerculețul
corespunzător sunetului „ș” .
(exercițiul 2)

6. Obținerea Trasarea conturului literelor ș și Ș explicația individual observare


performan- O5 La început se indică exercițiile demonstrația sistematică
ței pentru încălzirea mușchilor mâinii și fișa de
a poziției corecte în timpul scrisului. lucru aprecierea
10min. Scrierea literei în aer, pe bancă. frontal verbală
Trasarea literei,,ș” de tipar prin
unirea punctelor.
(exercițiul 3)
7. Activități Desen -surpriză fișa de individual observare
în Colorând litera ,,ș”, elevii vor lucru sistematică
completare descoperi un animal . conversaţia, frontal
10min. Cântec:,,Iarna a sosit în zori” cântec cu aprecierea
explicaţia, mișcare în cor verbală
jocul

8. Incheierea Se vor face aprecieri verbale asupra conversația


activității modului de lucru și a participării la frontal aprecierea
3 min oră. verbală

S-ar putea să vă placă și