Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de învăţământ: Şcoala Gimnazială Poiana Mărului

Data: 21.02.2023

Clasa: Pregătitoare

Profesor: Isăilă (Florișteanu) Ana-Maria

Aria curriculară: Limbă și comunicare

Disciplina: Comunicare în limba română

Unitatea tematică: „La pescuit”

Tema lecției: ,,Sunetul [ș], literele Ș/ș”

Tipul lecţiei: consolidare și sistematizare

Scopul lecţiei: consolidarea cunoștințelor despre sunetul [ș] și literele ș/Ș, recunoașterea literelor și sunetului în contexte variate

Discipline integrate:

 Comunicare în limba română


 Dezvoltare personală

Competenţe specifice

CLR
1.3.Identificarea sunetului inițial și/sau final dintr-un cuvânt, a silabelor și a cuvintelor din propoziții rostite clar și rar;
2.1. Pronunţarea clară a sunetelor şi a cuvintelor în enunţuri simple;

1
3.1.Recunoașterea unor cuvinte uzuale, din universul apropiat, scrise cu litere mari și mici de tipar.

DP
3.2.Aplicarea unor tehnici simple care sprijină învățarea și succesul școlar.

Obiective operaţionale

O1- să răspundă în propoziție la întrebări;

O2- să recunoască sunetul [ș] la început, în interior și/sau la finalul cuvintelor;

O3- să formeze cuvinte în care să se regăsească sunetul [ș];

O4- să pronunțe corect sunetul [ș];

O5- să citească cuvinte și propoziții ce conțin literele ș/Ș.

Strategii didactice:

a) Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, exercițiul, jocul didactic;


b) Mijloace de învăţământ:videoproiector, tablă, jetoane pești, planșe, laptop;
c) Moduri de organizare: frontal, individual.

Resurse:

 Temporale: 45 min.;
 Umane: 12 elevi.

2
Bibliografie:

 Ghidul cadrului didactic-clasa pregătitoare, Editura Diana, 2012


 Venera Mihaela Cojocariu, Teoria și metodologia instruirii, Editura Didactică și pedagogică, R.A., București, 2002;
 Anton Ilinca, Metodica limbii române în învățământul primar, Bacău, Editura Grigore Tăbăcaru, 1999;
 www.didactic.ro

3
Nr. Etapele lecţiei Ob. Conţinutul activităţii Strategii didactice Evaluare
Crt. op. Metode şi Mijloace de Moduri de
procedee realizare organizare
1. Moment Asigurarea unui climat educaţional favorabil
organizatoric desfășurării activității și pregătirea materialului Frontal
didactic.

2. Captarea Atenția elevilor va fi captată cu ajutorul Conversația Frontal Capacitatea de a


atenţiei următoarei ghicitori: identifica
Doar în apă el trăiește răspunsul unei
O1 Și cu iarbă se hrănește. ghicitori
Are solzi și aripioare
Care strălucesc la soare.
(Peștele)
3. Anunţarea Se anunţă elevii cu privire la lecţia de zi: Conversaţia Frontal Capacitatea de
temei şi a „Sunetul [ș], literele ș/Ș”. receptare a
obiectivelor mesajului oral

4. Desfășurarea Li se cere elevilor să despartă în silabe cuvântul Conversația Frontal Capacitatea de a


lecției pește, care este, de altfel, răspunsul ghicitorii Individual despărți în
prezentate mai devreme. Se va reprezenta apoi silabe, de a
O2 grafic, la tablă, acest cuvânt. Vom alcătui mai reprezenta grafic
O3 târziu un enunț în care vom utiliza cuvântul cuvintele și de a
O1 pește. le integra în
O5 Li se cere elevilor să dea exemple de cuvinte Exercițiul enunțuri
care să conțină sunetul [ș] în poziție inițială, Explicația
mediană și finală. Jetoane Frontal
În continuare, elevilor li se va prezenta un Jocul didactic peștișori Individual
joculeț ce se bazează pe cuvântul ce a servit
drept răspuns la ghicitoatrea de mai devreme –
pește.
Capacitatea de a
Jocul presupune pescuirea unor peștișori pe care
citi cuvinte cu
vor fi scrise cuvinte ce conțin litera ș/Ș în poziție
litere învățate

4
inițială, mediană și finală. După ce au pescuit un
anume peștișor, copiii sunt invitați să citească
cuvântul scris pe jeton, apoi să-l așaze în
coloana potrivită, în funcție de poziția sunetului
[ș] în cuvânt. Capacitatea de a
Lecția va continua cu rezolvarea unei fișe de rezolva exerciții
lucru ce cuprinde câteva exerciții pe baza literei date
ce trebuie consolidată. (Anexa 1)
5. Activitate de Ca activitate de completare, le propun elevilor Conversația Videoproiec Frontal Capacitatea de a
completare să cântăm împreună cântecelul Peștișorul tor cânta un cântec
năzdrăvan. Laptop
6. Încheierea În încheiere, vom juca joculețul propus în caietul Jocul didactic Laptop Frontal Capacitatea de a
activităţii digital de la editura EDU, apoi se fac aprecieri Exercițiul Videoproiec Individual urma regulile
generale și individuale asupra participării tor jocului-
elevilor la lecție, precum și asupra Caiet digital ăpppppppp34
comportamentului lor pe percursul activității. EDU

Anexa 1

5
Fișă de lucru - ș, Ș

1. Încercuieşte cu roșu litera ș și cu albastru litera Ș !


A M N I C Ș V U Ă E R S O
m a i u e r n c s o ș v ă

2. Unește cuvântul cu imaginea corespunzătoare!

roșie școlar cușcă cocoș vișine

3. Colorează cu albastru cerculețul corespunzător sunetului [ș] !

4. Citește.

6
caș moș co-șul ma-și-nă vi-și-nă ro-și-e cuș-că caș-ca-val
coș laș coșul mașină vișină roșie cușcă cașcaval

1. Vasile are un cocoș.


2. Sara are un coș cu mere.
3. Mișu are o mașină nouă.

5. Scrie cuvintele găsite!

caș și șul
co și val
ma ca e
ro co nă

S-ar putea să vă placă și