Sunteți pe pagina 1din 9

Școala Gimnazială Nr.1 I.L.

Caragiale

Proiect de lecţie
Comunicare în limba română

Profesor învăţământ primar:


Grigore Mariana Daniela

Clasa a II-a

26.02.2020
UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Școala Gimnazială Nr.1 I.L. Caragiale
DATA: 26. 02. 2020
CLASA: a II-a
ÎNVĂŢĂTOR: Prof.înv.primar Grigore Mariana Daniela
ARIA CURRICULARĂ: Limbă și comunicare
OBIECTUL: Comunicare în limba română
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: “Călător pe aripile imaginației”
SUBIECTUL: Textul narativ- Text suport “Vrăjitorul din Oz”, după Lyman Frank Baum-
familiarizarea cu textul
TIPUL LECŢIEI: comunicare și însușire de noi cunoștințe
SCOPUL: Formarea / dezvoltarea deprinderilor de citire corectă, coerentă, conştientă şi
expresivă;
COMPETENȚE SPECIFICE:
Comunicare în limba română
3.1. Citirea unor mesaje scrise, întâlnite în mediul cunoscut;
3.2. Identificarea mesajului unui text în care se relatează întâmplări, fenomene din universul
cunoscut;
4.1. Scrierea unor mesaje, în diverse contexte de comunicare.
Discipline integrate
Dezvoltare personală
2.3. Explorarea abilităţilor de relaţionare cu ceilalţi
2.3.1.- să identifice din text comportamente specifice prieteniei; obiectivul este realizat dacă
fiecare elev identifică cel puțin un comportament .
OBIECTIVE OPERAŢIONALE :
3.1.1 – să citească corect un text narativ necunoscut; obiectivul este realizat dacă fiecare elev
citeşte corect, în ritm propriu, cel puţin un enunţ, cu sprijinul cadrului didactic;
3.1.2 – să recunoască elementele structurale ale textului ( titlu, autor, alineate, personaje);
obiectivul este realizat dacă fiecare elev recunoaşte cel puţin titlu,autorul și personajele
textului;
3.2.1 – să formuleze întrebări și răspunsuri pe baza textului citit; obiectivul este
realizat dacă fiecare elev formulează cel puţin o întrebare/ un răspuns corect cu sprijin din
partea învățătoarei;
4.1.1 – să formuleze, în scris, enunţuri după criterii date; obiectivul este realizat dacă fiecare
elev formulează cel puțin un enunț despre o situație dată .

STRATEGIA DIDACTICĂ :

Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia,expunerea,exerciţiul, jocul, citirea în gând, citirea în


lanţ, lectura explicativă,citirea selectivă, munca independentă, Cadranele.
Mijloace de învăţământ: manual, caiete, fişe de evaluare, markere, videoproiector, laptop,
videoclip.

Modalităţi de organizare a colectivului: individual, pe grupe, frontal.


Resurse:
- umane: 32 elevi;
- temporale: 45 minute;
- locul de desfășurare: sala de clasă.
BIBLIOGRAFIE:
- Ministerul Educației, Cercetării, Tineretului și Sportului- Programa școlară pentru Clasa
pregătitoare, clasa I și clasa a II-a, aprobată prin ordin al ministrului nr 3418/19.03.2013
- Mirela Mihăescu, ș.a. Metode activ-participative aplicate în învățământul primar, Editura
DPH, 2010.
- Vasile Molan, Didactica disciplinelor “Comunicare în limba română”și“Limba și literatura
română” din învățământul primar, Editura Miniped, București- 2014.
- Elena Mîndru, Lucica Borbeli, Doina Filip, Magdalena Gall, Areta Niculae, Mirela Nemțoc,
Delia Todoroț, Floricica Topoliceanu, Strategii didactice interactive, Editura Didactica
Publishing House.
DESFĂŞURAREA LECŢIEI
Eşalonarea conţinutului Strategia didactică
Momentele lecţiei Ob. Evaluare
op. Activitatea învăţătoarei Metode şi Mijloace de Forme de
procedee învăţământ organizare
1.Moment  Organizez colectivul de elevi, pregătesc materialele necesare, asigur frontal
organizatoric (1’) climatul favorabil învăţării. conversaţia

2. Reactualizarea  Verific cantitativ tema de acasă. frontal


cunoştinţelor și  Se reactualizează cunoștințele pe care elevii le au despre un text conversația caitele aprecieri
deprinderilor (1’) 3.1.2 elevilor verbale
narativ.

3. Activitate /  Prezint elevilor un videoclip în care sunt prezente personajele din exercițiul videoproiector frontal
discuție textul „Vrăjitorul din Oz”, după Lyman Frank Baum laptop
introductivă (5’) conversați videoclip
 Inițiez o discuție despre videoclipul prezentat, realizând astfel legătura a
cu lecţia nouă.
4. Anunţarea  Anunţ elevii că vor învăţa astăzi textul narativ „Vrăjitorul din Oz”, frontal
temei şi a după Lyman Frank Baum . Comunic obiectivele lecţiei la nivelul de
obiectivelor (1’) expunerea
înţelegere al elevilor: citirea corectă a textului, identificarea elementelor
structurale ale textului narativ, integrarea cuvintelor noi în enunţuri
proprii şi scrierea corectă a acestora .
 Scriu titlul lecţiei la tablă.
5. Prezentarea  Solicit elevilor să citească în şoaptă textul „Vrăjitorul din Oz”, după citirea în Individual aprecieri
optimă a 3.1.1 Lyman Frank Baum, să sublinieze cuvintele necunoscute și să citească gând Manualul verbale
conţinutului şi tipărit/digital
explicația acestora de la vocabular.
dirijarea învăţării
(20’) 3.2.1 Cer elevilor să răspundă unor întrebări referitoare la conținutul exercițiul Tehnica
textului, pentru a verifica dacă aceștia au citit conștient. Frontal semaforului
 Solicit elevilor să citească în lanţ textul .
3.1.1
 Dirijez citirea lecţiei pe fragmente: citirea în Observarea
sistematică
- explicarea cuvintelor ale căror sensuri sunt necunoscute elevilor lanţ
a calității
- formularea unor enunţuri cu acele cuvinte care trebuie să facă parte din actului
citirii
vocabularul activ al elevilor;
-listă de
- scriere la tablă şi în caiete a cuvintelor explicate şi a unor enunţuri lectura verificare
aprecieri
4.1.1 selectate de elevi din cele formulate de ei. explicativă caietele verbale
- identificarea elementelor structurale ale textului : titlul, autor, alineate, elevilor tehnica
markere Frontal semaforului
3.1.2 personaje. exerciţiul
 Citesc model textul.
aprecieri
 Solicit elevilor desfășurarea jocului „Găsește și citește !” (citirea
verbale
selectivă a textului, după model). expunerea individuale
- enunţul în care se precizează unde merg cei trei prieteni; exercițiu-
3.1.1
- enunţul în care Omul de Tinichea spune ce își dorește; joc Frontal aprecieri
verbale

citirea
selectivă
6. Fixarea 3.2.1  Pentru realizarea acestui moment al lecţiei propun elevilor să markere În grup interevaluar
cunoştinţelor (8) completeze cadranele ( Anexa 2) Cadranele fişe de lucru e
pe grupe aprecieri
4.1.1  Verific activitatea pe grupe. Raportorul fiecărei grupe prezintă fişa de
verbale
lucru corespunzătoare, completată fişe de lucru Frontal frontale
3.1.2
3.2.1  Propun elevilor rezolvarea sarcinilor din fişa de evaluare. Explic explicaţia
4.1.1 exerciţiul fişă de lucru- individual probă
sarcinile şi precizez timpul de lucru. (Anexa 3) rezolvată scrisă
conversaţia
 Verific modul de rezolvare pe baza fişei de evaluare rezolvată model. model aprecieri
DP conversația verbale
2.3.1 Solicit elevilor să identifice în text comportamente specifice prieteniei frontal frontale şi
individuale

7. Asigurarea  Precizez şi explic tema pentru acasă: frontal


retenţiei şi a - ex. 1,2, pag. 89; conversaţia temă de
transferului (1’) - (suplimentar) ex. 3,4 pag. 89 explicaţia manual lucru acasă

8. Aprecieri şi  Prezint elevilor concluziile personale şi îi evidenţiez pe aceia care au frontal


recomandări (1’) participat activ la lecţie. conversaţia aprecieri
verbale
Anexa 1 26. 02. 2020
Cadranele

2. Transcrieți enunțurile în care se


precizează ce își doresc Dorothy și prietenii
ei .
_________________________________
______________________________________
3.4.Ordonaţi
Formulați o întrebare
cuvintele înîncât
astfel legătură cu
să obţineţi ______________________________________
conținutul
mesajul textului.
textului. ______________________________________
la nevoie se cunoaște. Prietenul ______________________________________
______________________________________ ______________________________________
______________________________________
______________________________________ ______________________________________
______________________________________
______________________________________ ______________________________________
______________________________________
______________________________________
______________________________________
______________________________________
______________________________________
______________________________________
______________________________________
______________________________________
______________________________________
Fişă
privind rezultatele obţinute la proba de evaluare

Prof.înv. primar: Grigore Mariana Daniela


Disciplina: Comunicare în limba română
Clasa: a II-a
Data: 26. 02. 2020
Număr de elevi evaluaţi:
Obiective de evaluare:
3.1.2 – să recunoască elementele structurale ale textului ( titlu, autor, alineate, personaje);
3.2.1 – să formuleze întrebări și răspunsuri pe baza textului citit;
4.1.1 – să formuleze, în scris, enunţuri după criterii date.

Realizarea obiectivelor:

Nr. obiectivului O1 O2 O3
de evaluare
Nivelul de FB B S FB B S FB B S
realizare
Nr. de elevi
care au realizat
obiectivul
Nr. de elevi
care nu au
realizat
obiectivul

Calificative obţinute la proba de evaluare:

Foarte bine Bine Suficient Insuficient


Număr de elevi
%

PROBĂ DE EVALUARE

Prof.înv. primar: Grigore Mariana Daniela


Disciplina: Comunicare în limba română
Clasa: a II-a
Data: 26. 02. 2020
Capacitatea: de receptare a mesajului scris
Subcapacitatea: Textul narativ

Descriptori de performanţă:

Itemi Nivel de performanţă


Foarte bine Bine Suficient
1. Scrie corect toate cele trei Scrie corect: Scrie corect titlu/autor/
componente ale textului. - titlu, autor/ alineat; alineat.
-titlu, alineat/ autor;
-autor, alineat/ titlu.
2. Completează corect toate Completează corect două Completează corect un
cele trei enunțuri. enunțuri enunț.
3. Identifică corect răspunsul, Identifică răspunsul la Identifică corect
întrebarea și își exprimă întrebare și realizează întrebarea pentru
propria părere în legătură corespondența între răspunsul dat.
cu un fapt. întrebare și răspuns.

S-ar putea să vă placă și