Sunteți pe pagina 1din 13

PROIECT DIDACTIC

DATA: 22.09.2016
UNITATEA DE APLICAŢIE: Șc. Gen. NICOLAE BOGDAN, Vașcău, BH
CLASA: Pregătitoare
PROF. ÎNV. PRIMAR: Claudia MÂNDRU

OBIECTUL: CLR - Comunicare în limba română


SUBIECTUL: Picături din tărâmul culorilor
UNITATEA TEMATICĂ: Povestea celor zece picături
TIPUL LECŢIEI: Mixtă

DOMENII INTEGRATE:
CLR - Comunicare în limba română
MM - Muzică și mișcare
MEM - Matematică și explorarea mediului

COMPETENȚE GENERALE:
1. Receptarea de mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute
1. Receptarea unor cântece pentru copii și a unor elemente simple de limbaj muzical
3. Identificarea unor fenomene/ relații/ regularități/ structuri din mediul apropiat

1
COMPETENȚE SPECIFICE:
1.4. Exprimarea interesului pentru receptarea de mesaje orale, în contexte de comunicare cunoscute
1.2. Diferenţierea sunetelor vorbite sau cântate
3.1. Descrierea unor fenomene/procese/ structuri repetitive simple din mediul apropiat, în scopul identificării unor regularităţi

METODE ŞI PROCEDEE DIDACTICE: audiția, conversaţia, explicaţia, învăţarea prin descoperire, problematizarea, învățarea prin
cooperare, jocul.
MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT: laptop, minge, tablă, fișe de lucru, imagini cu picăturile de ploaie, cartea Povestea celor zece picături,
creioane colorate, carioci, Cântecul culorilor.
FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual, în grupuri cooperante

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
OO1. să salute răspunzând la salut;
OO2. să asculte când cineva vorbește;
OO3. să manifeste o atitudine respectoasă față de toți membrii grupului;
OO4. să participe activ și afectiv la activitatea de grup
OO5. să explice conținutul cântecului audiat: Cântecul culorilor, argumentând răspunsurile date
OO6. să audieze Povestea celor zece picături
OO7. să efectueze predicții pornind de la titlul poveștii
OO8. să reconstituie firul logic al povestirii Povestea celor zece picături, aşezând în ordine cronologică evenimentele petrecute, respectiv
picăturile căzute
OO9. să identifice numărul de pe fișa de lucru reprezentativ pentru fiecare culoare

2
BIBLIOGRAFIE:
Ghid pentru proiecte tematice - Activități integrate pentru preșcolari (3-5 ani). (2008). București: Editura Didactică Publishing House
Accesat online de pe: http://www.didactic.ro/resurse-educationale/invatamant-primar/matematica/clasa-pregatitoare/fise
Accesat online de pe: https://www.youtube.com/watch?v=jERZKz_OZow
Beșliu, D., Stoicescu, D. și Zagaradniuc, C. (2013). Povestea celor zece picături. București: Editura Sigma
Collen, B., (2004), Bună dimineața! Mă bucur că ești aici!, Editura Ro Media, București.
Laurian, S. (2010). Literatura pentru copii: valori estetice și educative. București: Editura Didactică și Pedagogică
Mihăiescu, M., Pacearcă, Ș., Dulman, A., Alexe, C. și Brebenel, O. (2014). Comunicare în limba română. București: Editura Intuitext
Mihăiescu, M., Pacearcă, Ș., Dulman, A., Alexe, C. și Brebenel, O. (2014). București: Editura Intuitext. Accesat online:
http://manuale.intuitext.ro/manuale-digitale/CLR_ClasaII_vol2/index.html#
Ministerul Educației, Cercetării, Tineretului și Sportului. (2013). Programa Școlară pentru Comunicare în limba română. București
Molan, V. (2015). Didactica disciplinelor „Comunicare în limba română” și „Limba și literatura română” din învățământul primar.
București: Editura Miniped
Muntean, L. (2013). Muzica în școala de azi. Cluj Napoca: Editura MediaMusica
Popa, C. și Laurian, S. (2007). Învățarea prin cooperare-de la teorie la practică. Oradea: Editura Universității din Oradea

3
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII
Întâlnirea de dimineață
1. Salutul
Copiii se așează în cerc pe pernițe.
Învățătoarea îi salută:
- Bună dimineața, Clasa Pregătitoare!
Copiii vor răspunde salutului:
- Bună dimineața, domnișoara Claudia!
După aceasta fiecare își va saluta colegul din partea dreaptă, folosind formulele cunoscute.
Prezența grupei se va realiza prin numirea unui copil care va lua de pe panou copiii absenți și-i va pune într-un coșuleț.
Copiii abordează întâlnirea de dimineață într-o atmosferă optimistă și plină de energie.
2. Calendarul naturii
Se lucrează cu copiii la panou.
Azi este joi, 22 septembrie 2016. Este a patra zi a săptămânii.
Se așează semnele specifice vremii.
- Cum este vremea astăzi? Se discută cu copiii caracteristicile vremii din anotimpul toamna (vezi Anexa A). La panou vom alege imagini cu
îmbrăcămintea corespunzătoare vremii de afară, după care o vom afișa.
3. Activitatea de grup
- Astăzi vom desfășura jocul: „Simon spune”
Pentru desfășurarea acestui joc voi va trebui să reacționați la comenzile date de Simon. În momentul în care Simon spune un lucru, voi va trebui
sa faceți ceea ce spune Simon. Dacă spun eu un lucru nu va trebui să-l faceți. Va trebui să fiți foarte atenți pentru ca jocul să se desfășoare într-un mod cât
mai plăcut posibil.
Pe parcursul jocului Simon le va spune copiilor să interpreteze Cântecul culorilor și vom încheia întâlnirea de dimineață.

OBS: Momentul „Împărtășirii” se va realiza într-un alt moment al zilei.

4
Strategii didactice
Etapele lecţiei Conţinutul învăţării Evaluare
Metode (instrumente
Dozare timp Mijloace Forme
şi şi indicatori)
Activitatea învăţătoarei Activitatea elevilor didactice de org.
procedee
Pregătesc materialele necesare Elevii își pregătesc materialele necesare
1. Moment desfășurării activității precum și desfășurării activității.
organizatoric băncile astfel încât copiii să poată să-
(1-3’) și desfășoare activitățile într-un mod
cât mai atractiv.
Propun elevilor spre audiere Elevii ascultă Cântecul culorilor, apoi Audiția Laptop Frontal

Cântecul culorilor. Apoi port o participă activ la conversație, răspunzând


Conversa
conversație cu ei legată de conținutul la întrebarea adresată.
ția
acestuia.
- Despre ce este vorba în cântecul - În cântecul audiat este vorba despre
audiat? culori.
2. Pregătirea
- Din ce cauză se ceartă culorile? - Culorile se ceartă pentru că fiecare crede
psihologică (3-5’)
că e mai importantă decât cealaltă.
- Cu ce sunt asemănate culorile? - Culorile sunt asemănate cu soarele,
frunza, cerul, buburuza, polenul, floarea.
- Cum e întreaga natură? - Întreaga natură e plină de culoare.
Se realizează o trecere de la
importanța fiecărei culori cu textul
nostru.

5
Astăzi, voi veți descoperi despre ceea Copiii ascultă cu atenție enunțarea temei Conversa Frontal
ția
3. Anunţarea ce este vorba în textul nostru, veţi și a obiectivelor.

temei şi a așeza în ordine cronologică

obiectivelor evenimentele povestirii, respectiv

(1-3’) picăturile de ploaie și veți colora cele


zece picături cu culoarea
reprezentativă fiecărui număr.
4. Transmiterea Reactualizarea cunoștințelor Elevii deduc conținutul poveștii și Cartea Frontal
uriașă
și însușirea necesare răspund la întrebările adresate.
noilor cunoștințe Prezint elevilor cartea uriașă Problema
tizarea
(15-20’) intitulată Povestea celor zece
picături și fac o predicţie privind
Conversa
conținutul acesteia. Adresez elevilor ția

următoarele întrebări: Învățare


a prin
- Despre ce credeți că este vorba în - În această carte cred că este vorba despre descoperi
re
această carte? un copil, culori, vacanță.
- Ce credeți că reprezintă picăturile? - Picăturile cred că reprezintă desenul
- Care credeți că este povestea artistului.
acestor picături? - Povestea acestor picături cred că Aprecieri
verbale
Citesc elevilor conținutul textului depinde de munca artistului, felul în care
Povestea celor zece picături (vezi el vede arta.
Anexa B). Copiii audiază textul Povestea celor zece
picături (vezi Anexa B).
5. Fixarea și Descrierea și explicarea sarcinilor Criteriul de succes/ evaluare:
6
consolidarea de lucru reconstituirea
cunoștințelor Reconstituiți firul logic al povestirii, Interdependența pozitivă: fiecare grup
Jocul
(5-10’) aşezând în ordine cronologică are zece picături de culori diferite cu care
evenimentele petrecute, respectiv va reconstitui firul poveștii. Imagini
cele zece picături, sub forma unui Deprinderea socială urmărită: de a cu
puzzle. vorbi pe rând. picăturile
Aprecieri
Responsabilitatea individuală: fiecare de ploaie
verbale
copil în cadrul grupului va fi responsabil
Individu
să pună o piesă din puzzle. Cartoane al
Cooperarea între grupuri: reconstituirea colorate
firului logic al povestirii Povestea celor
zece picături (vezi Anexa B), aşezând în Carioci

ordine cronologică evenimentele Conversa


Creioane
țía
petrecute, sub forma unui puzzle.
Comportamente așteptate: elevii Învățarea
prin
vorbesc pe rând în timpul realizării descoperi Pe
re grupuri
sarcinii.
Apoi elevii primesc o fișă de lucru Elevii rezolvă individual fișa de lucru
Fișă de
(vezi Anexa C) în care să-și fixeze primită (vezi Anexa C).
lucru
culorile învățate respectiv numărul
picăturilor.

Voi face aprecieri asupra


7
comportamentului elevilor în timpul Copiii formează un cerc ca și la începutul
Jocul
desfășurării activității cu ajutorul zilei și mingea călătoare trece pe la
Minge Individu
jocului Mingea călătoare. fiecare copil. Acesta va spune două al
6. Evaluarea
lucruri care au funcționat foarte bine în
finală - Criterii
timpul lecției și un lucru care se poate
Recomandări
îmbunătăți.
(2-3`)

8
Anexa A

9
Anexa B

Povestea celor zece picături

A fost odată, într-o seară, o ploaie de vară...


10 picături, surori gemene, frumoase și transparente au venit curioase peste jocul unor copii.
- Repede, în casă! strigă tata.
- Încă un pic! Te rugăm!
- Pic-picăturică. Te-am pitit într-un ibric!
Vara soarele răsare devreme.
Înainte să se scoale copiii, picăturile din ibric au devenit tot mai ușoare și mai ușoare, până s-
au transformat cu totul într-un abur care s-a ridicat spre cer.
Știți ce li s-a întâmplat? S-au evaporat!
Cele zece surori gemene au călătorit o vreme într-un nor purtat de vânt.
Și deodată...Brrr! Ce-o fi asta!? Norul a dat peste-un strat de aer rece. Surorile noastre s-au
transformat din nou în picături de ploaie! Prima s-a trezit agățată de streașina unei case, iar a doua a
aterizat în mijlocul străzii, pe o zebră. Sărăcuța de ea s-a făcut albă ca varul când s-a trezit printre
mașini. Sau poate că este neagră de supărare? De ce oare?
A treia picătură a nimerit foarte bine: chiar pe o cireașă coaptă!
- Miam-miam! zise picătura. Ar trebui să fac cunoștință cu toate cele de prin jur...mai cu
seamă acum, când sunt așa de roșie...
Este oare picătura de ploaie roșie?
Alte două picături surori au ajuns într-o grădină plină cu flori.
- Mmmmm! Miroase minunat, nu-i așa fluturașule? întrebă a patra picătură.
- Hapciu! N-u-nu știu! Hapciu! N-u-nu pot să miros! se smiorcăi fluturele strănutând. S--s-
săru`-mâna, tanti Albi!
- Bună, dragă, răspunse albina. Am venit cu niște miere specială. Te faci bine în doi timpi și
trei mișcări.
- Mierea din familia noastră este fără egal, îi șopti floarea cu miez galben celeo de-a cincea
picături. Mai ales când o combini cu o cană de ceai de mușețel!
Tu ce leacuri de răceală știi?
- Oac-oac!
- Cip-cip-cirip!

10
- Mac-mac-mac!
- Ooooh, ce mai concet! exclamă picătura a șasea. Dacă tăceți un pic, veți auzi și muzica
ploii.
- Și pe cea a vântului printre sălcii, adaugă trestia.
- Bang!
- Ce-a fost asta? întrebă picătura a șaptea cu sufletul la gură.
- Cât pe ce să vin în nas! spuse și cea de-a opta.
- Tu ești de vină! strigă puștiul din mașină.
Cum s-ar fi putut evita accidentul?
- Ieeeeeeeeeeeeeeeeee! 6-4! Uraaaaa! țopăiră plini de bucurie Andu și Ana.
- Of, mingea asta ne poartă ghinion. Ce culoare zici că are? întrebă cu zăduf Corina.
Indigo, răspunse Andu cu gura până la urechi.
- Poftim, exact ce spuneam! Cine a mai pomenit minge indigo? se revoltă și Cornel.
- Cine-a mai pomenit rucsac violet? îl tachină Ana. Hai că vă luați revanșa mâine!
- Mult noroc, șopti a noua picătură.
Cea de-a zecea picătură ar fi vrut să le povestească despre frumusețea tuturor culorilor, dar
n-a mai apucat. Copiii o zbughiseră spre casă. Mare păcat!

11
Anexa C
POVESTEA CELOR ZECE PICĂTURI

1 2 3

4 5 6 7

8 9 10

12
COLOREAZĂ FIECARE PICĂTURĂ DE PLOAIE FOLOSIND CULOAREA REPREZENTATIVĂ NUMĂRULUI

1. ARĂMIU
6. PORTOCALIU

2. ALB 7. GALBEN

3. NEGRU 8. ALBASTRU

4. ROȘU 9. INDIGO

5. VERDE 10. VIOLET

13

S-ar putea să vă placă și