Sunteți pe pagina 1din 13

Proiect didactic

Data: 24.10.2019
Clasa: a IV-a
Unitatea de învăţământ:
Învățătoare:
Propunător:
Aria curriculară: Om și societate
Disciplina: Geografie
Subiectul lecției: Populație, așezări, activități ale oamenilor
Tipul lecției: Predare-învățare
Competențe specifice:
1.2. Precizarea, în cuvinte proprii, a sensului termenilor geografici de bază
1.3. Utilizarea termenilor geografici simpli în contexte cunoscute
2.2. Aplicarea unor elemente și cunoștințe dobândite la alte discipline (științe ale naturii,
istorie, științe sociale) în descrierea și explicarea realității înconjurătoare
3.3. Raportarea corectă a poziției unor elemente pe reprezentările cartografice
4.2. Dobândirea interesului pentru înțelegerea rolului mediului înconjurător pentru viața
și activitatea societății
Obiective:
 să identifice definiția populației
 să diferențieze tipurile de așezări
 să denumească ocupațiile specifice fiecărui tip de așezare
 să se implice în sarcinile de grup pentru a-și dezvolta spiritul de echipă
Strategia didactică:
Metode didactice: ciorchinele, conversația, exercițiul, explicația, problematizarea
Mijloace de învățământ: fișe cu testul, geantă cu motive tradiționale, bilețele, rebus,
manual, tabla, videoproiector, laptop, hartă, arătător
Resurse:
Umane: 27 de elevi
Temporale: 45 de minute
Bibliorgafie: Manual Geografie, editura Art, Wikipedia, www.studentpress.ro
Nr Strategii didactice
Metode de
.
Etapele lecției Conținutul instructiv-educativ Metode și Mijloace Forme de evaluare
crt
procedee didactice organizare formativă
.
1. Moment Crearea unul climat favorabil desfăşurării
organizatoric orei. Conversația Frontal
1 minut Pregătirea materialelor didactice necesare
pentru desfăşurarea orei.
2. Reactualizarea Î: Ce ați avut de pregătit pentru astăzi?
cunoștințelor R: Noi pentru astăzi am avut de pregătit Observarea
anterioare lecția Relif, hidrografie,vegetație. Conversația Frontal sistematică
10 minute Î: Ce temă ați avut de făcut pentru astăzi? Fișe cu testul a elevilor
R: Am avut ca temă o fișă de rezolvat.
Verific tema calitativ și cantitativ. Individual
Î: Închideți cărțile, caietele și punețile sub Explicația Răspundere
bancă, pentru că urmează să primiți un test a corectă la
de 3 minute pentru a verifica dacă v-ați întrebări
pregătit pentru astăzi.
Împart copiilor testele. (Anexa 1)
3. Captarea În cadrul acestei etape voi realiza un rebus.
atenției Întrebările se vor afla într-o geantă cu motive Explicația Carton Frontal
5 minute tradiționale, copilul va veni în față și va Răspundere
extrage o întrebare, urmând să răspundă la Conversația Marker a corectă la
Nr Strategii didactice Metode de
Etapele lecției Conținutul instructiv-educativ Metode și Mijloace Forme de
. evaluare
procedee didactice organizare
crt formativă
întrebare și va scrie răspunsul în rebus, pe Individual întrebări
verticală va ieși cuvântul POPULAȚIA.
(Anexa 2)
4. Anunțarea Astăzi la ora de geografie vom vorbi despre:
temei și a ,,Populație, așezări, activități ale
obiectivelor oamenilor”. Receptarea
2 minute Pe parcursul lecției vom descoperi ce este Conversația Frontal corectă a
populația, vom discuta despre tipurile de informațiilo
așezări și vom denumim activitățile r
desfășurate de oameni la orașe și sate.
5. Dirijarea Deschideți caietele, notăm titlul și data pe Frontal Identificarea
învățării caiete. Explicația cuvintelor
Voi face metoda ciorchinelui pornind de la din câmpul
18 minute cuvântul „populație”. Hârtie lexical al
Î: La ce vă gândiți când auziți cuvântul Frontal cuvântului
populație? Ciorchine populație
R: Când întâlnim cuvântul populație ne
gândim la:oameni, locuitori, copii, școală,
case, teritoriu, bătrâni, țară, etc. . Marker Frontal
-Foarte bine,copii, așadar: Totalitatea Conversația Observarea
locuitorilor unei așezări omenești formează sistematica
Nr Strategii didactice Metode de
Etapele lecției Conținutul instructiv-educativ Metode și Mijloace Forme de
. evaluare
procedee didactice organizare
crt formativă
populația. a
( Anexa 3) Tablă Frontal elevului
Acum notați și voi în caiete.
Explicația Receptarea
Așezările omenești sunt de 2 tipuri: corectă a
-urbane(orașe) informațiilo
- rurale(sate). Frontal r
Un sat este o așezare umană Imaginii
specifică mediului rural. Conversația
În centrul unui sat se află clădirile
importate precum: școala,biserica, Observarea
primăria, dispensarul. sistemtică a
Principalele ocupații sunt: creșterea Demonstrația Imaginii Frontal elevilor
animalelor și cultivarea plantelor.
O grupare de mai multe sate formează
comuna.
Datorită creștirii și dezvoltării populației Imaginii
unele sate au devenit orașe precum: Explicația
Murgeni,Negrești etc.(Anexa 3) Frontal Receptarea
-Le voi prezenta imagini cu cele trei tipuri de corectă a
Nr Strategii didactice Metode de
Etapele lecției Conținutul instructiv-educativ Metode și Mijloace Forme de
. evaluare
procedee didactice organizare
crt formativă
sate: risipite(specifice spațiului montan), informațiilo
răsfirate(specifice regiunilor de deal și r
podiș), adunate sau concentrate(specific Imaginii
zonelor de câmpie și depresiuni). (Anexa 4) Conversația Frontal
Un oraș este o localitate complexă, cu o
structură administrativă autonomă și funcții Receptarea
industriale, comerciale, politice și culturale.  corectă a
În orașe se află instituții precum:școli, informațiilo
muzee, teatre, cinematografe, spitale etc. Exercițiu Individual r
Oamenii lucrează în întreprinderi, fabrici, Harta
uzine, în comerț, transporturi etc.. Localizarea
Orașele sunt de trei tipuri:mici, medii și carectă la
mari. hartă
(Anexa 3)
-Vom localiza orașul natal, județul Vaslui și
municipiul București, capitala țării.
Adresa întrebări despre obiectivele turistice
cunoscute.
6. Obținerea În cadrul acestei etape voi organiza un
performanței joc. Clasa va fi împărțită în trei grupe. Conversația Localizarea
Nr Strategii didactice Metode de
Etapele lecției Conținutul instructiv-educativ Metode și Mijloace Forme de
. evaluare
procedee didactice organizare
crt formativă
5 minute Fiecare grupă își va desemna un lider. Frontal corectă la
Liderul va veni în față va extrage un bilet, pe hartă
care este scris un oraș. Acesta trebuie să-l Harta
indentifice pe hartă, dacă întâmpină Explicația administrativ Folosirea
dificultăți colegii îi pot oferi indicații ă Pe grupe punctelor
folosind punctele cardinale și intracardinale. cardinale
Grupa care indentifică cele mai multe orașe corectă
într-un minut și jumătate este desemnată
câștigătoare.
7. Asigurarea Le adresez elevilor întrebări referitoare la
feed-back-ului conținutul lecției pe care am parcurs-o.
3 minute Î: Ce este populația? Conversația Frontal Răspunsul
R: Populația reprezintă totalitatea locurilor corect la
unei așezări omenești. întrebări
Î: Care sunt tipurile de așezări?
R: Tipurile de așezări sunt urbane, orașele, Conversația Frontal
și rurale,satele.
Î: Ce activități desfășoară oamenii la sate și Observarea
la orașe? sistematică
R: Activitățile care se desfășoară la sate Conversația Frontal a elevilor
Nr Strategii didactice Metode de
Etapele lecției Conținutul instructiv-educativ Metode și Mijloace Forme de
. evaluare
procedee didactice organizare
crt formativă
sunt: creșterea animalelor și culesul
plantelor.
R: Oamenii la orașe lucrează în interprinderi,
fabrici, uzine, comerț, transporturi.
9. Retenția și Le dau copiilor temă pentru acasa, fac Aprecieri
transfer aprecieri verbale cu privire la Conversația Premii Frontal verbale
1 minut comportamentul pe care l-au manifestat în
cadrul lecției.
Oglinda tablei

Totalitatea locuitorilor unei așezări omenești formează populația.


Așezările omenești sunt de 2 tipuri: - urbane(orașe)
- rurale(sate)
Un sat este o așezare umană specifică mediului rural cu un număr mic de locuitori.
În centrul unui sat se află clădirile importate precum: școala,biserica, primăria, dispensarul.
Principalele ocupații sunt: creșterea animalelor și cultivarea plantelor.

Un oraș este o localitate cu un număr mai mare de locuitori și funcții industriale,


comerciale, politice și culturale. 
În orașe se află instituții ca: școli, muzee, teatre, cinematografe, spitale etc.
Oamenii lucrează în întreprinderi, fabrici, uzine, în comerț, transporturi etc..
REBUS

1. Continentul în care trăim este... . ( EUROPA)


2. Sunt reprezentate pe hartă cu culoarea galben. (PODIȘURILE)
3. Sunt de două feluri, curgătoare și stătătoare. (APELE)
4. Ridicăturile și adânciturile care se găsesc la suprafața pământului formează...
(RELIEFUL)
5. Cea mai mică categorie de ape stătoatoare este... .(BALTA)
6. Vegetația este reprezentată de totalitatea.... dintr-un anumit spațiu. (PLANTELOR)
7. Cea mai înaltă formă de relief sunt... . (MUNȚII)
8. Totalitatea apelor care se găsesc într-un anumit spațiu alcătuesc... . (HIDROGRAFIA)
9. Animalele sălbatice care trăiesc într0un anumit spațiu formează... . (FAUNA)

Nume: TEST Data:


1.Ce este relieful?
............................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................
...........................................................................................................................................................
2.Care sunt principalele forme de relief?
............................................................................................................................................................
...........................................................................................................................................................
3.Ce fel de ape întâlnim pe suprafața pământului?
............................................................................................................................................................
4.Ce este vegetația?
............................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................

Nume: TEST Data:

1.Ce este relieful?


............................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................
...........................................................................................................................................................
2.Care sunt principalele forme de relief?
............................................................................................................................................................
...........................................................................................................................................................
3.Ce fel de ape întâlnim pe suprafața pământului?
............................................................................................................................................................
4.Ce este vegetația?
............................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................

S-ar putea să vă placă și