Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

DATA: 20.XI.2020
CLASA: a IV-a E
UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Şcoala Gimnazială Nr. 30, Timișoara
ÎNVĂȚĂTOARE: Iasmina-Bianca Negru
ARIA CURRICULARĂ: Limbă și comunicare
DISCIPLINA: Limba și literatura română
UNITATEA TEMATICĂ: Carte frumoasă, cinste cui te-a scris
TEMA: Charlie și fabrica de ciocolată
TIPUL LECȚIEI: Evaluare
FORMA DE REALIZARE: activitate online
SCOPUL LECȚIEI: formarea capacităţii de a utiliza corect forma unor cuvinte din punct de vedere gramatical în enunţuri;
COMPETENȚE SPECIFICE:
3.3. Extragerea dintr-un text a unor elemente semnificative pentru a susţine o opinie referitoare la mesajul citit;
3.4. Evaluarea elementelor textuale care conduc la înţelegerea de profunzime în cadrul lecturii;
3.6. Manifestarea interesului pentru lectura literară şi de informare;
4.1. Recunoaşterea şi remedierea greşelilor de ortografie şi de punctuaţie în redactarea de text;
4.5. Manifestarea interesului pentru scrierea creativă şi pentru redactarea de texte informative şi funcţionale;
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1 - Să completeze două din cele trei spații punctate;
O2 - Să stabilească valoarea de adevăr a cel puțin două propoziții;
O3 - Să exemplifice cele două numere ale substantivului;
O4 - Să identifice care sunt felurile substantivului;
O5 - Să găsească cele trei genuri ale substantivului;
O6 - Să recunoască substantivele proprii și comune;
O7- Să sublinieze cu roșu zece din cele doisprezece substantive;

STRATEGII DIDACTICE:
METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, observația, exerciţiul, jocul didactic, problematizarea.
MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT: laptop, cameră video, căști, manual digital, platforma educațională Kahoot, platforma
educațională Google Meet, platforma educațională Mentimeter
FORME DE ORGANIZARE: activitate dirijată
EVALUARE: orală, aprecieri verbale
RESURSE TEMPORALE: 35 min
RESURSE UMANE: 25 de elevi.

BIBLIOGRAFIE:
 Crăciun, C.C (2018), Metodica predării limbii române în învățământul primar, Editura Emia, Deva
 Programa școlară pentru disciplina Limba și literatura română, Clasele a III-a –a IV-a, anexa nr. 2 la Ordinul Ministrului
Educației Naționale nr. 5003 / 02.12.2014 Ministerul Educației Naționale;
 Jeler, R., Radu, A., (2016) Limba și literatura română, clasa a IV-a, semestrul I, Editura Arthur, București

WEBOGRAFIE: www.kahoot.com, accesat în data de 17. XI.2020


Demersul didactic
Strategia didactică Evaluare

Ob. op.
Timp
Secvenţele Conţinutul științific al lecției Metode Mijloace Forme de
activităţii organizare

1.Moment 1 Se asigură condițiile optime pentru buna Conversația Laptop Activitate


organizatoric min desfășurare a lecției: funcționarea sunetului și a Cameră video dirijată
camerei, pregătirea platformelor de lucru. Platforma
educațională
Google Meet
Verific tema punând întrebări, ca să mă Laptop
Evaluare
2.Reactualizarea asigur că au făcut-o și ofer feed-back pentru Cameră video
2 orală
cunoștințelor și temele trimise de elevi pe platforma Google Conversația Platforma
Activitate
min dirijată
verificarea Classroom. educațională
Google Meet Aprecieri
temei scrise

3. Captarea 5 min Se realizează printr-un scurt joc cu două Conversație Laptop Acivitate Evaluare
Cameră video
atenției întrebări, pe platforma Mentimeter: Joc didactic Platforma dirijată orală
1. Cum te simți azi? educațională
Observație
2. Dă exemplu de un substantiv pornind Google Meet
Aprecieri
Platforma
de la starea ta de spirit.(Ex.bucuros-bucurie) educațională verbale
Mentimeter

4. Anunțarea 1 min Se anunță tema lecției: „Charlie și fabrica de Conversație Manual digital Activitate
Laptop
subiectului și a ciocolată”, apoi se prezintă obectivele lecției dirijată
Explicație Cameră video
Platforma
obiectivelor pe înțelesul copiilor. educațională
Google Meet
operaționale Observație

5. Dirijarea 15 Elevii deschid manualul de Limba și Laptop


învățării min literatura română la pagina 49, citesc textul, Cameră video
apoi apoi rezolvă următoarele exerciții: Conversație Manual digital Activitate Aprecieri
1. Încercuiește răspunsul corect al fiecărei Explicație Platforma dirijată verbale
întrebări: Observație educațională Evaluare
♥ Care sunt titlul și autorul textului din Google Meet orală
care face parte fragmentul citat?
a) Charlie, de Roald Dahl;
b) Charlie și fabrica de ciocolată, de Laptop
Roald Dahl; Cameră video Activitate Aprecieri
Conversație
c) Fragment, de Roald Dahl; Manual digital dirijată verbale
Explicație
O2 ♥ Cine cântă cântecul? Platforma Evaluare
Observație
a) tobele; educațională orală
b) domnul și doamna Teve; Google Meet
c) grupul de omuleți Oompa-Loompa.
♥ Pentru cine cântă omuleții? Manual digital Aprecieri
Activitate
a) pentru domnul și doamna Teve; Conversație Laptop dirijată verbale
b) pentru copiii care nu citesc; Explicație Cameră video Evaluare
c) pentru părinți. Observație
Platforma orală
2. Completează spațiile punctate: educațională
Activitate
♥ Cântecul omuleților este adresat... Google Meet dirijată Evaluare
Conversație
O1 ♥ Omuleții sunt împotriva... orală
♥ Ei propun să fie înlocuit cu.... Explicație Manual digital Aprecieri
3. Adevărat sau fals? Observație Platforma verbale
O3 ♥ Omuleții cred că trebuie aruncat educațională
televizorul. A F Google Meet
♥ Omuleții cred că cititul aduce mari Aprecieri
Activitate
bucurii copiilor; A F Manual digital dirijată verbale
Conversație
♥ Omuleții exagerează efectele Laptop Evaluare
Explicație
negative ale televizorului. A Cameră video orală
O6 F Observație Platforma
4. Subliniază cu roșu substantivele din educațională
textul de mai jos: Google Meet
,,Cu prinți, prințese și cercopiteci; Aprecieri
Balene albe și pirați, Activitate verbale
Conversație
dirijată
Corăbii pline cu comori, Explicație Manual digital Evaluare
O7
Cu canibali și elefanți, Laptop orală
Observație
Trei purceluși și lupul lor... Cameră video
Cine voia televizor?’’ Platforma
educațională
Google Meet

6. Asigurarea 8 Acum elevii vor deschide aplicația Kahoot de Conversație Laptop/telefon Aprecieri
feedback-ului min pe motorul de căutare Google.ro. Elevii Explicație Cameră video Activitate verbale
completează testul interactiv pe timp limitat. dirijată Evaluare
Testul conține următorii itemi: Observație Căști orală
O3  Câte numere are substantivul? Soft
O4  De câte feluri este substantivul? educațional
Google Meet
O5  Care sunt genurile substantivului? Conversație Soft Activitate
 Care din următoarele cuvinte sunt educațional dirijată
Explicație Kahoot Aprecieri
substantive: măr, alerg, frumoasă, verbale
Observație
Maria, el, România, stau? Evaluare
 Care din următoarele substantive sunt orală

la numărul singular: pisică, lei, Nicu,


țările, ore, muzică?
 Care din următoarele substantive sunt Aprecieri
Activitate
O5 la genul feminin: leu, fată, Mihai, Conversație verbale
Laptop/telefon dirijată
floare, Alex? Explicație Cameră video
Evaluare
orală
 Care din următoarele substantive sunt Observație Căști
O5 la genul masculin: leu, masă, scaun,
Soft
cățel, table, băiat? educațional
 Care din următoarele substantive sunt Google Meet
O5 Soft
la genul neutru: pix, masă, fluier, casă, educațional Aprecieri
Conversație verbale
Kahoot Activitate
geam, Mihai?
Explicație dirijată
Evaluare
 Care substantive sunt proprii: aluminiu,
Observație orală
Bulgaria, elev, mamă, Târgoviște,
Dâmbovița?
7. Asigurarea 3 min Le dau tema din auxiliar, ce urmează să o
retenției și a încarc pe Google Classroom și fac aprecieri
Conversație Recompense Activitate Aprecieri
transferului asupra modului de lucru al elevilor. Îi încurajez
dirijată verbale
pe cei care pe parcursul activităţii au Explicație

întâmpinat şi greutăţi. Observație

S-ar putea să vă placă și