Sunteți pe pagina 1din 14

Ministerul Educației și Cercetării al Republicii Moldova

Colegiul ,,Alexei Mateevici” din Chișinău

Proiect Didactic
la Educația tehnologică

Subiectul orei: Calculatorul – dispozitiv digital

Clasa:a I-a

A elaborat: Ungureanu Maria

Verificat de:Coordonator practică: Danii Nina _______

Învățător: Paraschiv Ecaterina_______

Nota: ________________

Chișinău, 2024
I. Date generale:

Clasa: a I-a

Data: 26.01.2024

Disciplina: Educația tehnologică

Nr. lecției: 1

Subiectul lecției: Calculatorul – dispozitiv digital

Tipul lecției: de formare a capacităților de dobândire și înțelegere a cunoștințelor;

Unități de competențe: 3.1; 3.2; 3.3; 3.4

Obiectivele lecției:

La sfârșitul lecției, elevul va fi capabil:

O1 : să repete noțiunile studiate la lecția anterioară;

O2 : să identifice părțile componente ale unui dispozitiv digital;

O3 : să numească toate părțile componente ale unui dispozitiv digital;

O4 : să formuleze, ghidat, concluzii referitoare la necesitatea utilizării anumitor dispozitive digitale în viața de zi cu zi, inclusiv la școală;

O5 : să utilizeze informația primită de la protagoniștii manualului, pentru realizarea unor sarcini referitoare la componentele dispozitivelor
digitale;

O6 : să manifeste disponibilitate pentru cooperare, răbdare și bună înțelegere, precum și curiozitate, interes în realizarea sarcinilor propuse.
Strategii didactice a lecţiei:

- Metode și procedee: conversația ; explicația; observația; demonstrația; exercițiul; jocul didactic; analiza.

- Forme de organizare: frontal, individual ;

- Mijloace didactice: tablă interactivă,calculator, fișe de lucru, creioane colorate/carioci;

Strategii de evaluare:

Evaluarea orală, individuală, formativă;

Resurse informaţionale şi metodologice:

❖ MECC, Curriculum Național, Învățământul primar, Chișinău, 2018;

❖ Ghid de implementare a curriculumului pentru învățământul primar. Chișinău: MECC, 2018.

❖ METODOLOGIA PRIVIND IMPLEMENTAREA EVALUĂRII CRITERIALE PRIN DESCRIPTORI, CLASA A IV-A. Chișinău: MECC,

IȘE, 2018.

❖ Educație digitală, Autori: Anatol Gremalschi, Sergiu Corlat, Andrei Braicov, Manual pentru clasa 1;

❖ https://www.youtube.com/watch?v=asTBBYX0Kb0
II. Scenariul didactic al lecției

Etapele O Elemente de conținut t᾽ Strategii didactice Strategii de


b
lecției i
evaluare
e Activitatea învățătorului Activitatea elevului Metode și Forme de Mijloace
c procedee organizare didactice
ti
v
e

I. -Organizarea - Organizarea clasei:


clasei(moment elevii își aranjează locul de
Evocare organizatoric): se pregătesc muncă, fac ordine pe 1
toate cele necesare pentru bănci. min
desfășurarea lecției.
- Verificarea temei
- Verificarea temei pentru pentru acasă:
acasă: învățătoarea întreabă
elevii ce au avut pentru Elevii spun ce au avut 3
pentru acasă și răspund sau min Evaluare
acasă.
demonstrează ce au orală
Conversația Frontal
-Captarea atenție: realizat pentru acasă.

Le atașez la ecran un joc pe -Captarea atenție:


platforma wordwall prin
intermediul căruia voi capta Elevii sunt atenți la tablă.
atenția elevilor și totodată Pentru început ascultă
voi verifica cunoștințele explicațiile profesoarei,
apoi găsesc răspunsul Calculator
acestora față de tema
studiată anterior. ( Anexa1) corect la întrebările
Tablă
adresate în jocul propus.
interactivă
https://wordwall.net/
5
resource/19909923/ - Anunțarea obiectivelor: min Demonstrația Frontal
educatie-digitala- elevii ascultă atenți ceea ce
dispozitive-digitale/ urmează să facem pe Wordwall
dispozitive-digitale parcursul lecției. Observația Evaluare
- Anunțarea obiectivelor: orală
O1 Joc didactic
prezint elevilor ceea ce
urmează să facem în cadrul Conversația
lecției.

1
min
Conversația

II. -Prezentarea optimă a -Prezentarea optimă a


Realizarea conținutului nou: pentru conținutului nou:
sensului început întreb dacă știu ce Frontal
este acesta un calculator, Elevii spun ce cred ei că
este un calculator 2 Conversația
pentru ce este folosit min
calculatorul, dacă ei dețin Ex:
acasă un calculator, cum se
O6 Calculatorul este un
folosește un calculator, cu
ce scop folosesc ei dispozitiv digital.
calculatorul. După ce elevii
Apoi spun la ce se
vor da răspuns întrebărilor
folosește calculatorul, dacă 2
adresate voi aduce la
ei dețin un calculator acasă min
cunoștința elevilor că astăzi
și cu ce scop îl folosesc.
vom discuta despre
După ascultă și urmăresc
calculator și rolul său în
cu atenție informația Frontal
viața de zi cu zi. ( Anexa 2)
prezentată de către
-Dirijarea învățării: profesoară.
O4 După discuția cu elevii și -Dirijarea învățării: Explicația
oferirea a câtorva informații, Elevii sunt atenți la tablă la
le prezint elevilor la tablă un videoclipul prezentat de 4 Calculator
videoclip educațional la către profesoară. Identifică min
Tablă
tema lecției noastre. Din informațiile noi și le interactivă
acest videoclip elevii vor însușesc pentru ca apoi să
extrage toată informația poată realiza sarcinile
necesară pentru a cunoaște prpopuse. Răspund la
mai multe lucruri despre întrebările adresate de Conversația
calculator. Din când în când către profesoară în baza
voi pune stop videoclipului celor vizionate și ascultate. Frontal
și voi adresa întrebări în
-Consolidarea materiei și Explicația
baza lui elevilor.( Anexele
3, 4) formarea capacităților:
O6

https://www.youtube.com/ Elevii își scot creioanele și


watch?v=asTBBYX0Kb0 încep să coloreze pe fișa
Tablă
de lucru ceea ce este Demonstrația interactivă
-Consolidarea materiei și indicat pe aceasta. După ce 12
formarea capacităților: finisează fișa, urmăresc min
După însușirea temei noi le atenți la tablă și se gândesc Frontal
propun elevilor o fișă de asupra sarcinilor din jocul
lucru. ( Anexa 5) prezentat în așa mod încât Conversația Calculator
să îl rezolve corect.
Apoi le propun și un joc ca
să își evalueze cunoștințele
acumulate pe tot parcursul
O2 lecției. ( Anexa 6)
5
https://wordwall.net/ min
resource/67286748/
O3 calculatorul-dispozitiv- Explicația Individual Fișă de
digital-din-ce-este- lucru
Exercițiul
formatclasa-i

Creioane/ EFI
carioci

5
min
Frontal
Tablă
interactivă
O5 Calculator

Wordwall
O6 Jocul didactic Evaluare
orală

III. -Evaluarea: ofer elevilor Elevii sunt ascultători,


cuvinte de laudă pentru oferă și ei la rândul lor
Reflecție implicarea în cadrul lecției. păreri, sugestii, își 2 Auto
apreciază implicarea lor în min
-Bilanțul lecției,concluzii: Individual evaluare
cadrul lecției.
le vorbesc cât de bine s-au
descurcat, unde au
întâmpinat dificultăți, unde Evaluare
mai au de lucrat, îi Aceștia mulțumesc pentru orală
încurajez. lecție.

Conversația
2 Evaluare
min individuală
Frontal

IV. (Recomandări pentru elevi (Recomandări pentru


la subiectul discutat în elevi la subiectul discutat
Extindere cadrul lecției și oferirea în cadrul lecției și 1 Conversația Frontal
temei pentru acasă ) oferirea temei pentru min
acasă ) Explicația

Anexa 1
Anexa 2
Anexa 3
Anexa 4
Anexa 5
Anexa 6

S-ar putea să vă placă și