Sunteți pe pagina 1din 11

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de învățământ: Școala Gimnazială „Nicolae Iorga”, Iași

Data: 26.11.2020

Clasa: Pregătitoare D

Durata: 35 minute

Prof.înv.primar: Ursu Manuela Gabriela

Aria curriculară: Matematică și științe ale naturii

Disciplina: Matematică și explorarea mediului

Auxiliar: O călătorie distractivă prin clasa pregătitoare. Caiet de creație 2. Editura Edu

Unitatea tematică: Cadoul Corinei

Subiectul: Numărul și cifra 9

Tipul lecției: recapitulare-sistematizare

Competențe specifice:

1.1. Recunoaşterea şi scrierea numerelor în concentrul 0-31.


1.2. Compararea numerelor în concentrul 0-31.
1.3. Ordonarea numerelor în concentrul 0-31, folosind poziționarea pe axa numerelor.
Obiective operaționale:
La sfârșitul lecției, elevii vor fi capabili:
O 1. – să compare grupuri de obiecte prin punerea în corespondență 1 la 1 a elementelor grupurilor; (obiectivul este realizat dacă fiecare elev
pune în corespondență 1 la 1 elementele grupurilor date);
O 2 – să traseze după contur punctat cifra 9; (obiectivul este realizat dacă fiecare elev trasează corect după contur cel puțin 3 cifre);
O 3 – să scrie în ordine crescătoare numerele 1 - 9; (obiectivul este realizat dacă fiecare elev ordonează crescător 5 numere din 9);
O 4 – să completeze desenele date cu atâtea elemente câte sunt necesare pentru a fi 9; (obiectivul este realizat dacă fiecare elev completează
corect cel puțin 2 desene);
O 5 – să precizeze vecinii numerelor date; (obiectivul este realizat dacă fiecare elev precizează corect vecinii a 2 numere din 4);
O 6 – să recunoască literele dintr-un desen, după un cod dat; (obiectivul este realizat dacă fiecare elev recunoaşte 3 litere din desenul dat).

Metode, procedee și tehnici didactice: conversația, explicația, exercițiul, observația, demonstrația.


Mijloace de învățământ: laptop; conexiune la Internet; platforma Google Classroom; aplicația ZOOM ; imagini cu mulțimi, editate cu
Video Editor, imagine cu cifra 9; Caietul elevului pentru clasa pregătitoare – Matematică şi explorarea mediului, EdituraEdut; aplicația
DroidCam; telefon mobil; suport flexibil pentru telefonul mobil;
filmuleț preluat de pe youtube şi editat cu programul FreeCam (Anexa 3); creioane colorate, carioci.
Forme de organizare: sincron, asincron, individual, frontal
Durata: 24 de minute (sincron, frontal, individual) + 16 minute (asincron, individual) – platforma Google Classroom, Zoom.
Bibliografie:
***Programa şcolară pentru disciplina Matematică şi explorarea mediului, clasa pregătitoare , aprobată prin ordin al ministrului nr. 3418/
19.03.2013
Scenariu didactic
Nr. Etapele lecției/ Ob. op. Strategia didactică Evaluare
crt. Timp Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode, Mijloace de Forme de
procedee și învățământ organizare
tehnici
didactice
1. Momentul Se asigură condițiile optime Elevii se conectează
organizatoric – 4’ pentru desfășurarea orei. pe platforma Google
Lecția se desfăşoară online, Classroom şi
folosind platforma Google accesează link-ul Laptop
Classroom şi Zoom pentru întâlnirea pe Platforma Sincron
Zoom. Google Individual
Pregătesc materialele Classroom
necesare desfăşurării Aplicația
orei de Matematică şi ZOOM
explorarea mediului. Caietul
(Lista acestor elevului
materiale a fost Creioane
postată pe platforma colorate
Google Classroom).
2. Reactualizarea Partajez câteva imagini care Elevii observă Explicația Imagini cu Sincron
cunoştinţelor și a conțin mulțimi cu câte 8 imaginile. Observația mulțimi, Frontal
deprinderilor - 5’ elemente. (Anexa 1) editate cu
Aceste mulțimi au fost Video Editor
realizate cu elevii ora Laptop
trecută de Matematică şi ZOOM
explorarea mediului şi
încărcate pe platforma
Google Classroom.
Adresez elevilor Răspund la întrebări: Conversația Sincron Aprecieri
următoarele întrebări: Frontal globale
-Ce număr corespunde -8
fiecărei mulțimi?
-Ce cifră corespunde -8
numărului 8?
3. Activitate/ Ridic 8 degete şi solicit Elevii ridică degetele, Explicația Sincron Aprecieri
discuție elevilor să le numere, apoi conform indicațiilor. Conversația Individual globale
introductivă - 3’ să ridice şi ei tot atâtea Observația
degete.
Propun elevilor să mai
ridice un deget şi adresez
următoarea întrebare: Câte
degete ridicate aveți acum? -9 Conversația Frontal
4. Anunțarea temei Anunț titlul lecției şi prezint Elevii ascultă cu Explicația Sincron
și a obiectivelor – obiectivele operaționale atenție. Frontal
1’ într-un limbaj accesibil
elevilor.
5. Prezentarea O1 Solicit elevilor să deschidă Elevii colorează Explicația Caietul Sincron
optimă a caietul de Matematică şi mulțimea care are 9 Exercițiul elevului Individual
conținutului şi explorarea mediului şi să elemente. Observația
dirijarea învăţării lucreze exercițiul 1, pagina
– 12’ 46. Explic sarcina de lucru.
(*Pentru ca elevii să Laptop
înțeleagă mai bine sarcinile ZOOM
de lucru, folosesc aplicația Aplicația
DroidCam şi telefonul DroidCam
mobil. Astfel, explic şi arăt Telefon
în acelaşi timp pe auxiliar mobil
ceea ce au de lucrat.) Suport
Adresez elevilor Elevii răspund la Conversația pentru Sincron Aprecieri
următoarele întrebări: întrebări. telefonul Frontal globale
-Câți brăduți sunt în mobil
imagine? Dar copaci?
-Cu câte elemente are mai
multe mulțimea brăduților
față de mulțimea copacilor?
Precizez concluzia:
-Mulțimii cu 9 elemente îi
corespunde numărul 9.
-Numărul 9 se scrie prin
cifra 9. Laptop
Partajez o imagine cu cifra Elevii intuiesc noua Explicația ZOOM Sincron
9 (Anexa 2) , apoi partajez cifră. Filmulețe Frontal
un filmuleț în care apar Urmăresc filmulețul. editate cu
imagini cu cifra 9. (Anexa FreeCam şi
3) Video Editor
Solicit elevilor să formeze o Formează mulțimi şi Conversația Caietul Sincron Aprecieri
mulțime cu 9 elemente, le arată la cameră. Exercițiul elevului Frontal globale
folosind materiale pe care le Creioane
au la dispoziție (creioane colorate
colorate, carioci). Carioci
O2 Pentru demonstrarea scrierii Elevii trasează cifra 9 Demonstrația Sincron şi Observarea
cifrei 9, partajez un filmuleț cu degetul pe masa de Observația asincron sistematică a
editat cu programul lucru/ birou, în palmă. Frontal capacității de
FreeCam. Apoi, scriu cifra 9 Individual a trasa după
după contur – Caietul contur cifra 9
exercițiile 2 şi 3, elevului (listă de
pagina 46, din caietul verificare)
elevului (unii vor Exercițiul
scrie un rând, alții 2-3, Google
în funcție de ritmul de Meet
lucru). Aplicația
O3 Propun elevilor să Elevii scriu în ordine Explicația DroidCam Sincron Aprecieri
completeze şirul numerelor crescătoare numerele Exercițiul Telefon Individual individuale
naturale – exercițiul 5, naturale 1 - 9. Conversația mobil
pagina 47. Suport
O.4 Solicit elevilor să Elevii completează Explicația pentru Sincron Aprecieri
completeze desenele date cu desenele. Observația telefon Individual globale
atâtea elemente câte sunt Exercițiul Caietul
necesare pentru a fi 9 - elevului
exercițiul 6, pagina 47. Caietul
Verific ceea ce au lucrat Conversația elevului Frontal
elevii. Google
Meet

Caietul
Propun spre rezolvare Elevii rezolvă elevului sincron Aprecieri
exercițiul 8, pagina 47 din exercițiul. Google Individual individuale
caietul elevului. Meet
Explic sarcina pentru
activitatea asincron.

O5 Elevii completează Explicația Sincron Aprecieri


vecinii numerelor Exercițiul Frontal globale
date. Conversația Individual

6. Fixarea O6 Ex. 9, pag. 47: Colorează Elevii colorează, Explicația Caietul Aprecieri
cunoştințelor – cercurile cu litere, folosind respectând indicațiile Exercițiul elevului Individual individuale
10’ culoarea verde şi pe cele cu date, apoi încarcă Creioane
cifre, folosind culoarea exercițiul pe colorate
roşie. platformă. Google
Classroom
7. Aprecieri şi Se fac aprecieri despre felul Conversația Laptop Sincron Aprecieri
recomandări – 5’ cum s-a desfășurat ora. ZOOM Frontal globale
Anexa 1
Anexa 2

Anexa 3
https://www.youtube.com/watch?v=an3K3v972Cw
Anexa 3

S-ar putea să vă placă și