Sunteți pe pagina 1din 15

Ministerul Educației și Cercetării al Republicii Moldova

Colegiul ,,Alexei Mateevici” din Chișinău

Proiect Didactic
la Dezvoltarea personală

Subiectul orei: De ce oamenii muncesc? Munca și utilitatea ei.

Clasa:a I-a

A elaborat: Ungureanu Maria

Verificat de:Coordonator practică: Danii Nina _______

Învățător: Paraschiv Ecaterina_______

Nota: ________________

Chișinău, 2024
I. Date generale:

Clasa: a I-a

Data: 26.01.2024

Disciplina: Dezvoltarea personală

Nr. lecției: 1

Subiectul lecției: De ce oamenii muncesc? Munca și utilitatea ei.

Tipul lecției: de formare a capacităților de dobândire și înțelegere a cunoștințelor;

Unități de competențe: 4.1; 4.2; 4.3

Obiectivele lecției:

La sfârșitul lecției, elevul va fi capabil:

O1 : să identifice subiectul orei, pornind de la jocul didactic propus ;

O2 : să numească proverbele despre muncă pe care le cunosc ;

O3 : să compună povestiri în baza imaginilor date ;

O4 : să participe activ pe tot parcursul lecției.


Strategii didactice a lecţiei:

- Metode și procedee: conversația ; explicația; observația; demonstrația; joc didactic; exercițiul.

- Forme de organizare: frontal, individual ;

- Mijloace didactice: tablă, calculator, caiet ;

Strategii de evaluare:

Evaluarea orală, individuală;

Resurse informaţionale şi metodologice:

❖ MECC, Curriculum Național, Învățământul primar, Chișinău, 2018;

❖ Ghid de implementare a curriculumului pentru învățământul primar. Chișinău: MECC, 2018.

❖ METODOLOGIA PRIVIND IMPLEMENTAREA EVALUĂRII CRITERIALE PRIN DESCRIPTORI, CLASA A IV-A. Chișinău: MECC,

IȘE, 2018.

❖ Caiet la dezvoltarea personală, Clasa I


II. Scenariul didactic al lecției

Etapele O Elemente de conținut t᾽ Strategii didactice Strategii de


bi
lecției e
evaluare
ct Activitatea învățătorului Activitatea elevului Metode și Forme de Mijloace
iv procedee organizare didactice
e

I. -Organizarea clasei(moment - Organizarea clasei: elevii


organizatoric): se pregătesc își aranjează locul de muncă,
Evocare toate cele necesare pentru fac ordine pe bănci. 1 Conversația
desfășurarea lecției. min
- Salutul:
- Salutul: Demonstrația
Elevii se salută cu
Profesoara se salută cu elevii profesoara prin intermediul
prin intermediul unei poezii unei poezii de înviorare. 2
de înviorare. (Anexa 1) min Poezia Evaluare
- Verificarea temei pentru orală
- Verificarea temei pentru acasă: aceștia spun ce au Frontal Poezia
acasă: învățătoarea întreabă avut pentru acasă.
elevii ce au avut pentru acasă.
-Captarea atenție:
Observația
-Captarea atenție:
Elevii sunt atenți la ecran,
Le propun elevilor un joc ordonează cuvintele în 3
educațional în cadul căruia propoziții și obțin proverbe. min
trebuie să ordoneze cuvintele Apoi elevii observă că
în propoziție pentru a obține proverbele sunt despre
câteva proverbe. După voi muncă. Astfel elevii
întreba elevii ce observă la descoperă tema nouă
proverbele obținute, astfel ei alecției.
obținând tema lecției. - Anunțarea obiectivelor:
elevii ascultă atenți ceea ce
(Anexa 2) urmează să facem pe 5 Joc didactic
parcursul lecției. min
https://wordwall.net/ Calculator
resource/10101951/proverbe-
munca Tablă Evaluare
interactivă orală
O1 - Anunțarea obiectivelor: Frontal
prezint elevilor ceea ce
urmează să facem în cadrul Wordwall
O4 lecției.

Conversația

1
min Conversația

II. -Prezentarea optimă a -Prezentarea optimă a


Realizarea conținutului nou: conținutului nou: Elevii
sensului spun ce cred de ce oamenii 3 Frontal
Pentru început întreb elevii ce muncesc: min
cred ei de ce oare oamenii Conversația
muncesc. După aceasta Ex: Evaluare
propun elevilor să privească la orală
O4 imaginea din caiet și să dea Oamenii muncesc, pentru Explicația
răspuns la întrebările de lângă ca să primească bani, ca să
se întrețină, ca să aibă un Caiet
imagine. ( Anexa 3)
viitor.
-Dirijarea învățării:
Apoi elevii privesc la
După le citesc elevilor câteva imaginea din caiet și
informații care dau răspuns la răspund la întrebările oferite
întrebarea de ce muncesc pe baza imaginii:
oamenii. ( Anexa 4)
Apoi elevii vor citi proverbele Ex: Frontal
despre muncă și vor da
exemple de alte proverbe Oamenii din imagine 5
despre muncă. ( Anexa muncesc. min
5) Eu cred că oamenilor din
imagine le place activitatea Conversația
-Consolidarea materiei și
formarea capacităților: lor, pentru că sunt fericiți Caiet
când muncesc.
În continuare elevii privesc
imaginile din caiet și Acești oameni lucrează ca
să se întrețină. Explicația
alcătuiesc povestiri în baza
imaginilor, după care le Mie îmi place să muncesc,
colorează. ( Anexa 6) deoarece prin muncă mă
O2 Frontal
Apoi elevii vor răspunde la dezvolt.
întrebările de la exercițiul 5. Demonstrația
-Dirijarea învățării:
( Anexa 7)
Elevii ascultă și urmăresc
informația citită de către
profesoară. Din această
informație elevii însușesc de Conversația
ce oamenii muncesc. Apoi
elevii citesc proverbele
despre muncă și dau
exemple și ei de proverbe
despre muncă pe care le
cunosc.

O3 -Consolidarea materiei și Explicația


formarea capacităților:
Frontal
Elevii privesc atent la
imaginile din caiet se
gândesc și apoi alcătuiesc
povestiri în baza imaginilor. Caiet

O4 Răspund la întrebări: 5
min
Ex:

Mama mea are profesia


de ...
Individual
Da, mama povestește 2
despre profesia sa. min Conversația

Da/ nu mi-aș dori să Frontal


îmbrățișez profesia mamei Evaluare
mele. orală

8 Exercițiul
min Caiet
Evaluare
Frontal orală

5
min
Conversația
Exercițiul

III. -Evaluarea: ofer elevilor Elevii sunt ascultători, oferă 2 Auto


cuvinte de laudă pentru și ei la rândul lor păreri, min
Reflecție implicarea în cadrul lecției. sugestii, își apreciază evaluare
implicarea lor în cadrul Individual
-Bilanțul lecției,concluzii: le lecției.
vorbesc cât de bine s-au Conversația Evaluare
descurcat, unde au întâmpinat 2 orală
dificultăți, unde mai au de min
lucrat, îi încurajez. Aceștia mulțumesc pentru
O4 lecție.
Evaluare
Frontal individuală

IV. (Recomandări pentru elevi la (Recomandări pentru elevi


subiectul discutat în cadrul la subiectul discutat în
Extindere lecției și oferirea temei cadrul lecției și oferirea 1 Conversația Frontal
pentru acasă ) temei pentru acasă ) min
Explicația
Anexa 1
Anexa 2
Anexa 3
Anexa 4
Anexa 5
Anexa 6
Anexa 7

S-ar putea să vă placă și